Connect with us

Koronavírus

Évente 3 millióan halnak meg az alkohol miatt

Megosztás

Világszerte a halálesetek több mint 5 százalékáért felelős az alkohol – ez évente 3 millió halottat jelent, derül ki a WHO friss statisztikájából.

home office
Megosztás

Világszerte a halálesetek több mint 5 százalékáért felelős az alkohol – ez évente 3 millió halottat jelent, derül ki a WHO friss statisztikájából. Minimális csökkenés megfigyelhető ugyan: míg 2012-ben 5,9 százalék volt ez a szám, idén már „csak” 5,3.

Az Egészségügyi Világszervezet jelentéséből kiderül az is, hogy 2016-ban a 3 millió, alkohol miatt elhunytból 2,3 millió volt férfi, és az is, hogy az alkoholhoz köthető halálokok majdnem 29 százalékát sérülés okozta – ideértve az alkoholos állapotban elkövetett közlekedési baleseteket és az öngyilkosságokat is, írja a Guardian.

Az évente elkészített jelentésből kiderül az is, hogy az alkohol közegészségre gyakorolt hatása folytatódó negatív tendenciát mutat, és ami még rosszabb, hogy leginkább a fiatal korosztálynál. A 20-as éveikben elhunyt fiatalok 13,5 százaléka alkoholhoz köthetően vesztette életét, és 7,2 százaléka ezeknek az eseteknek megelőzhető lett volna.

A szegények több töményet isznak, többen is halnak bele

A jelentésben kiemelik, hogy a szegényeket jobban érinti az alkoholból származó egészségkárosodás, mint a gazdagabbakat. Tisztábban látszik, miért, ha megnézzük, milyen alkoholos italokat fogyasztottak leginkább az elmúlt évben a világon: a rendelkezésre álló adatok szerint a fogyasztott alkohol 45 százaléka tömény ital volt, 34 százaléka sör, és csupán kevesebb, mint 12 százaléka bor. A szegényebbek inkább a tömény italhoz nyúlnak, a tehetősebbek pedig inkább bort fogyasztanak – ennek hatása pedig egészségükön is meglátszik. A legutóbbi kutatások szerint a totális alkoholmentesség lenne a normális.

A jelentés elkészítésében részt vevő Vlagyimir Poznyak szerint azonban a jelentés adatai valószínűleg jócskán alábecsültek a valódi helyzethez képest. „Az alkohol fogyasztása sok országban jóval 15 éves kor alatt elkezdődik. Ezért mondhatjuk, hogy becsléseink eléggé konzervatívak, mert a 15 év alatti gyerekeknél nem vizsgáltuk az alkohol hatásait.”

Azért van ok egy kis optimizmusra is. A jelentés megjegyzi, hogy Európa és Amerika több régiójában esett az alkoholt fogyasztók száma. És míg az egy főre jutó, átlagos alkoholfogyasztás (ide számítva az alkoholt nem fogyasztókat is) száma nem változott, a tiszta alkoholfogyasztás Európában csökkent: a 2012-es 10,9 literről 9,6 literre. A szakértők szerint ez azt mutatja, hogy az alkoholhoz kötődő kulturális szokások és viselkedés megváltoztatható.

„Ennek ellenére Európa még mindig a legtöbbet fogyasztó régió globális szinten” – mondja Poznyak, aki elmondta, hogy az alkoholt fogyasztók között Európában a legmagasabb az egy főre jutó alkoholfogyasztás, – igaz, ha az alkoholt nem fogyasztókat is ideszámoljuk, ez a keleti mediterrán országokban és Afrikában magasabb. A magyarok sem dicsekedhetnek igazán: 2015-ben még 10,8 liter/fő volt az alkoholfogyasztásunk.

Megengedjük a gyerekeinknek, hogy már 15 évesen igyanak, ez még visszaüt

Rajiv Jalan, a University College London hepatológia professzora szerint az egyik kulcskérdés a fogyasztók kora. Európában ugyanis a 15-19 év közötti korosztály 44 százaléka fogyaszt alkoholt. „Megengedjük a gyerekeinknek, hogy már 16 éves koruktól igyanak, és ez a fiatalkori ivás nagyon komoly probléma, ami hamarosan visszaüt ránk.”

A professzor szerint a jelentés „utolsó figyelmeztetés” mivel „komolyan aggasztó, hogy Európában az összes halálozás 10 százalékáért az alkohol a felelős.”

(Forrás: Euronews)

Kapcsolódó:

https://varosikurir.hu/sortol-is-betepni-lehetseges/

Szerző

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Meghalt Klapka György fia és örököse | Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük