Vasárnap a büntetők döntöttek

Horvátország továbbjutott

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétvégi négy nyolcaddöntője után kiderült, hogy az egyik ágon a Franciaország, Horvátország, Oroszország és Uruguay alkotta kvartettből az egyik csapat bejut a döntőbe.

Horvátország 1-1-es rendes játékidő és hosszabbítás után 11-esekkel 3-2-re legyőzte Dániát Nyizsnyij Novgorodban.

Gyors gólváltással indult a mérkőzés, előbb a horvát, majd a dán kapu előtt alakult ki kavarodás, és abból találatot eredményező helyzet, így még négy perc sem telt el, amikor már 1-1 volt az állás.

1. perc:Jobb oldali hatalmas bedobás után Mathias Jörgensen lőtt közelről kapura, a labda a lábak alatt átcsúszott, a vetődő Subasic belekapott, a kapufára ütötte, onnan pedig a gólvonalon túlra perdült (0-1).

4. perc:Gyorsan egyenlítettek a horvátok: Vrsaljko tört be jobb oldalon a dán tizenhatoson belülre, középre passzolt, a labda ide-oda pattogott, majd Mario Mandzukichoz került, aki hat méterről, fordulásból a kapu jobb oldalába lőtt (1-1).

Azután lassacskán kialakult az első félidőt alapjában meghatározó játékkép: a horvátok futballoztak fölényben, többet támadtak és lőttek kapura, a szívósan védekező dánok pedig egy-egy ellenakcióval igyekeztek veszélyt teremteni.

A szünet után is hasonló volt a felállás, de a nagyon fegyelmezetten játszó dánok ekkor már többször indultak meg előre, miközben a horvátoknak nem nagyon volt elképzelésük arról, hogyan kerüljenek a dán védők mögé és távolról is csak elvétve tudtak kapura lőni. Viszonylag eseménytelen játékkal telt el a második félidő, így hosszabbítás következett.

A dánok kezdtek aktívabban

Ebben a dánok kezdtek aktívabban, miközben továbbra is hatékonyan szűrték meg az ellenfél támadásait. A horvátok – ahogy a második félidő nagy részében – a ráadásban sem játszottak lendületesen, ha eljutottak a dán kapuig, a védők mindig létszámfölényben voltak. Mindkét szövetségi kapitány élt az új szabály adta lehetőséggel, a hosszabbításban negyedik cserével frissített.

A mérkőzés inkább a dánok elképzelése szerint alakult, stabilan védekeztek, és az idő haladtával egyre magabiztosabbá váltak, míg a horvátok csak az első félidőben diktáltak nagy tempót.

114-116. perc: Modric jó ütemű kiugratásával Rebic indult meg, kicselezte a kapust, de a hátulról érkező Mathias Jörgensen buktatta. A megítélt büntetőt Modric lőtte, a balra vetődő Schmeichel azonban védett.

Danijel Subasic

Tizenegyesek:

Eriksen lövésébe Subasic beleért, a labda a jobb kapufán csattant
Badelj a jobb oldalt vette célba, az elvetődő Schmeichel lábbal hárított
Kjaer a bal felsőbe bombázott (0-1)
Kramaric a jobb alsó sarokba passzolt (1-1)
Krohn-Dehli is (1-2)
Modric középre gurított, a labda éppen elfért az elvetődő Schmeichel lába mellett (2-2)
Schöne jobbra tartó félmagas lövését Subasic megfogta
Pivaric a jobb alsó sarok felé lőtt, de Schmeichel védett
N. Jörgensen középre célzott, Subasic lábbal védett
Rakitic a jobb alsó saroba gurította a labdát, Schmeichel a másik oldalra vetődött (3-2)

Labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő:

Horvátország-Dánia 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 3-2
Nyizsnyij Novgorod, 43 000 néző, v.: Néstor Pitana (argentin)
Gól:Mandzukic (4.), illetve M. Jörgensen (1.)
Horvátország: Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic (Josip Pivaric, 81.) – Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic (Mateo Kovacic, 71.) – Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic (Andrej Kramaric, 97.) – Mario Mandzukic (Milan Badelj, 108.)
Dánia: Kasper Schmeichel – Jonas Knudsen, Simon Kjaer, Mathias Jörgensen, Henrik Dalsgaard – Andreas Christensen (Lasse Schöne, 46.), Thomas Delaney (Michael Krohn-Dehli, 98.), Christian Eriksen – Yussuf Yurary Poulsen, Andreas Cornelius (Nicolai Jörgensen, 66.), Martin Braithwaite (Pione Sisto, a hosszabbítás szünetében)

Nyolc között a házigazda, búcsúztak a spanyolok

Fotó: FIFA.com

A VIP-páholyban VI. Fülöp spanyol király foglalt helyet, többek között Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke társaságában, Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont nem volt ott a stadionban.

A házigazdák csapata túlbiztosított felállásban kezdett, az öt védő előtt a középpályán három szűrő helyezkedett, és két zavaró támadójuk is visszazárt a saját térfelükre. A szerencsés góllal vezetést szerző spanyolok a folytatásban kedvükre adogathattak – sokszor a saját térfelükön – és lassították az iramot, mert az oroszok hátrányban sem változtattak a taktikájukon.

12. perc: jobb oldali spanyol szabadrúgásnál az orosz kapu előterében Ignasevics olyan szorosan felügyelte Sergio Ramost, hogy mindketten a földre estek, a labda pedig a beadásnak háttal álló orosz védő bokájáról saját kapujába pattant (0-1).

A szünethez közeledve az egyik orosz kontrát sikerült lövéssel zárniuk a hazaiaknak, amitől megjött a kedvük, és kicsit bátrabb támadójátékot vállaltak fel. Az egyenlítő góljukat viszont veszélyes helyzet nélkül, büntetőből szerezték. Ezt követően a spanyolok próbáltak ismét kapura is veszélyes játékot bemutatni, de ehhez nem tudták a tempójukat eléggé felpörgetni.

40-41. perc: orosz szögletnél Dzjuba ugrott a legmagasabbra, fejese nyomán a labda a neki háttal álló Piqué felkarján változtatott irányt, a megítélt büntetőt Artyom Dzjubaa kapu jobb oldalába helyezte, De Gea a másik irányba vetődött (1-1).

A spanyol csapat úgy jött ki a második félidőre, hogy visszaveszi a vezetést és eldönti a továbbjutást, de mezőnyfölénye nem mutatkozott meg helyzetekben is, idővel pedig a lendülete is elfogyott. A 60. perctől eseménytelenül teltek a percek, a mezőnyjátékosok a félpálya és az orosz tizenhatos között helyezkedtek, így besűrűsödött a középpálya.

A körülményes spanyolok ritkán tudtak áttörni,

az oroszoknak pedig ez eleve nem állt szándékukban. A 87. percben Iniesta 17 méterről leadott lövését vetődve védte Akinfejev, az orosz kapust amúgy nem dolgoztatták meg a spanyolok, így jöhetett a vb első hosszabbítása.

A túlórát magasabb fordulatszámon kezdték a spanyolok, de az orosz kapusnak így sem akadt dolga. Az egyre fáradtabb oroszoknál viszont indokolt volt a negyedik csere – Alekszandr Erohin a 97. percben lépett pályára -, amire a vb-k történetében először van lehetőség a hosszabbításban. A ráadás második részében a negyedik spanyol csere, Rodrigo hozott színt és lendületet a játékba – helyzetét Akinfejev védte -, de már későn, a döntés a büntetőpárbajra maradt.

Két-két értékesített büntető után a harmadik sorozatban Koke rosszul helyezett, félmagas lövését védte Akinfejev. A folytatásban Golovin nagy erővel lőtt középre, az elvetődő De Gea helyére (3-2).

A negyedik sorozatban Sergio Ramos becsapta Akinfejevet, a kapu jobb oldalába lőtt, Cserisev is a kapus helyét választotta, ami ezúttal is üresen maradt (4-3).

Végül Iago Aspas nagy lendülettel futott neki, ám nem túl helyezett lövésébe az elvetődő Akinfejev lábbal belekapott, és hárított (4-3).

Oroszország-Spanyolország 1-1 (1-1, 0-0, 0-0), tizenegyesekkel: 4-3
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
Gól: Dzjuba (41. – büntetőből), illetve Ignasevics (12. – öngól)
Oroszország: Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Szergej Ignasevics, Ilja Kutepov, Fjodor Kudrjasov, Jurij Zsirkov (Vlagyimir Granat, 46.) – Alekszandr Szamedov (Gyenyisz Cserisev, 61.), Roman Zobnyin, Daler Kuzjajev (Alekszandr Erohin, 97.) – Alekszandr Golovin, Artyom Dzjuba (Fjodor Szmolov, 65.)
Spanyolország: David de Gea – Nacho (Dani Carvajal, 70.), Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke – Marco Asensio (Rodrigo, 104.), Isco, David Silva (Andrés Iniesta, 67.) – Diego Costa (Iago Aspas, 80.)