Minden meccsen egy gól döntött

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szerdai játéknapján három mérkőzésen mindössze három gól született. Győztes gólt szerzett Luis Suarez, Cristiano Ronaldo és Diego Costa is. Egy gól nem sok, de a győzelemhez olykor annyi is elég.

Spanyolország- Irán

A spanyol válogatott 1-0-ra legyőzte az iráni együttest szerdán a B csoport második fordulójának kazanyi mérkőzésén.

A spanyolok az Európa-bajnok portugálok elleni 3-3-as döntetlennel, míg az irániak a Marokkó felett aratott 1-0-s, meglepő sikerrel kezdték a tornát.

A találkozó első félideje komoly spanyol mezőnyfölényt hozott – 73 százalékban birtokolta a labdát az európai csapat -, ám nagy helyzetet a nyolc éve aranyérmes ibériaiak sem tudtak kidolgozni a szünetig, míg az irániak erejüket a védekezésre fordították.

A fordulást követően rögtön nagy lehetőségek adódtak a nagyobb sebességre váltó spanyolok előtt, s bár az irániak is tudtak veszélyeztetni, egy szerencsés találattal megérdemelten szerzett vezetést a vb előtt kinevezett Fernando Hierro együttese.

54. perc: Andrés Iniesta passza után Diego Costa fordult be az iráni tizenhatosra, az érkező Ramin Rezaeian pedig a spanyol támadóra rúgta a labdát, akiről az a kapuba pattant (1-0).

Az irániakat nem fogta meg a hátrány, lesgólig jutottak, ám a mezőnyben változatlanul irányító spanyol válogatott megtartotta előnyét, és begyűjtötte a három pontot.

B csoport, 2. forduló:

Spanyolország-Irán 1-0 (0-0)
Kazany, Kazany Aréna, 42 718 néző, v.: Andrés Cunha (uruguayi)
Gól: Costa (54.)
Spanyolország: David de Gea – Dani Carvajal, Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Andrés Iniesta (Koke, 71.) – David Silva, Isco, Lucas Vázquez (Marco Asensio, 79.) – Diego Costa (Rodrigo, 89.)
Irán: Ali Beiranvand – Ramin Rezaeian, Madzsid Hosszeini, Morteza Pouraligandzsi, Ehszan Hadzsszafi (Milad Mohammadi, 69.) – Omid Ebrahimi, Szaeid Ezatolahi – Karim Anszarifard (Alireza Dzsahanbakhsh, 74.), Mehdi Taremi, Vahid Amiri (Szaman Goddosz, 86.) – Szardar Azmoun.

Cristiano Ronaldo. Fotó: FIFA.com

Ronaldo győztes gólt fejelt Marokkó ellen

Álomszerűen kezdődött a mérkőzés a portugálok számára, ugyanis egy szögletet követően a marokkói védők éppen a rivális legjobbjáról feledkeztek meg teljesen, Ronaldo öt méterről nem is hibázott.

4. perc: kisszögletet követően Joao Moutinho adott középre, Cristiano Ronaldo teljesen üresen robbant be, és 5 méterről nagy erővel a keresztléc alá fejelt (1-0).

Ronaldo ezzel megdöntötte Puskás Ferenc Európa-rekordját, a Real Madrid támadója már 85 válogatottbeli gólnál jár. Ronaldo a spanyolok elleni első mérkőzésen háromszor is eredményes volt, akkor érte be az addigi csúcstartó, 84 gólos Puskást.

Ezt követően az Európa-bajnok átadta a területet az észak-afrikai csapatnak, amely veszélyes támadásokat vezetett, de csak kisebb helyzetekig jutott, gólig nem. Sőt, a szünet előtt Guedes megduplázhatta volna a portugálok előnyét, ám a marokkói kapus bravúros reflexmozdulattal hárított.

A második félidő egy csúnyán elrontott Ronaldo-lövéssel indult, ezt követően viszont ismét a marokkóiak irányítottak, Rui Patricio bravúros védései akadályozták meg az egyenlítő találatot. Az afrikai csapat nagy erőkkel rohamozott egészen a lefújásig, de hiába próbálkozott rendületlenül, nem sikerült betalálnia, így biztosan búcsúzik a csoportkör után, míg – ha nehezen is, de – Portugália megszerezte első győzelmét a vb-n.

Portugália-Marokkó 1-0 (1-0)

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, v.: Mark Geiger (amerikai)
Gól: Ronaldo (4.)
Portugália: Rui Patrício – Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – Bernardo Silva (Gelson Martins, 59.), William, Joao Moutinho (André Silva, 89.), Joao Mário (Bruno Fernandes, 70.) – Goncalo Guedes, Cristiano Ronaldo.
Marokkó: Munir el-Kadzsui – Nabil Dirar, Mehdi Benatia, Manuel Da Costa, Acsraf Hakimi – Nureddine Amrabat, Karim el-Ahmadi (Fajkal Fadzsr, 86.), Junesz Belhanda (Mehdi Carcela, 75.), M’bark Busszufa, Hakim Zijecs – Halid Butadb (Ajub el-Kabi, 70.)

Fernando Santos: még semmi sincs lejátszva

A győzelemmel elégedett volt, a mutatott játékkal viszont már nem annyira Fernando Santos, a portugál labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, aki szerint annak ellenére, hogy már négy pontot szereztek az oroszországi világbajnokságon, „még semmi sincs lejátszva”.

Gyuricza Róbert, az MTI különtudósítója jelenti

„Egy kicsit olyan volt ez is, mint a spanyolok elleni mérkőzésünk, az első tíz-tizenöt percben nyomás alá helyeztük ellenfelünket, volt sok labdaérintés, aztán a játékunk lelassult. Talán amiatt a nyugtalanság miatt is, amit az okoz, hogy világbajnokságon vagyunk”– értékelt a tréner a marokkóiak ellen 1-0-ra megnyert szerdai, moszkvai mérkőzés utáni sajtótájékoztatón a Luzsnyiki Stadionban.

A szakvezető szerint

A továbbiakban meg kell próbálniuk egy kicsit többet birtokolni a labdát, mert „jobb, ha náluk van”, de azért az is egy feladat, hogy az ellenfél támadásait megszűrje egy csapat, amit az övé megtett. Elismerte, hogy a marokkóiak jól futballoztak, ugyanakkor emlékeztetett rá, ez egy olyan játék, amelyben az a csapat nyer, amelyik gólt szerez.

„Négy pontunk van, az utolsó játéknap döntő lesz, van még egy nagyon kemény mérkőzésünk az irániak ellen. Az eredmények nehezen megjósolhatóak, még semmi sincs lejátszva.”

Arra a felvetésre, hogy a portugál válogatott esetleg azért nem futballozik olyan jól, mint az várható tőle, mert sok játékosára komoly feladatok hárultak az elmúlt idényben, úgy reagált: normális, hogy egy stresszes időszak után a játékosok kicsit fáradtak, ha nem is fizikálisan, hanem inkább mentálisan.

„Motiváljuk őket napról napra, foglalkozunk ezzel az edzéseken is. Ha nem sikerül, nincs eredmény, de szerintem sikerül”– tette hozzá.

Ronaldo jó formában van

A mérkőzés emberének a találkozót fejesgóljával a 4. percben eldöntő Cristiano Ronaldót választották, akárcsak a spanyolok elleni első, 3-3-mal zárult összecsapáson, melyen háromszor volt eredményes. Az ötszörös aranylabdás támadó, aki megdöntötte Puskás Ferenc Európa-csúcsát a válogatottban elért 85. találatával, a három pont megszerzését emelte ki.

sabb, hogy győztünk. Tudtuk, hogy keményen kell majd küzdeni, nem leptek meg bennünket a marokkóiak. Jól reagáltunk a játékhelyzetekre, én szereztem egy gólt, megvan a három pont, így elégedett vagyok”- mondta.

Hozzátette: a csoportkört megpróbálják jól befejezni, s ehhez közel állnak.

Hervé Renard, a marokkóiak francia szövetségi kapitánya csalódott volt, de mint mondta, korántsem csapata teljesítménye miatt.
„Elégedett vagyok a mutatott játékkal, büszke vagyok a játékosokra”– kezdte összegzését.

Arra a kérdésre, egyetért-e azzal, hogy több marokkói is lehetett volna a meccs embere, azt felelte: „nem azért vagyok itt, hogy kommentáljam a választást, de az biztos, hogy egész Marokkó büszke lehet a csapatra”.

Az edző célzásokat tett arra, hogy a játékvezetői döntésekkel nem mindig értett egyet, ugyanakkor részben kritikus volt a saját együttesével szemben is.

„A két mérkőzés bizonyította, hogy jó futballt játszunk, de nem voltunk elég hatékonyak. Az összecsapásokat a különleges képességű játékosok döntik el”– utalt arra, hogy a portugáloknak van Ronaldójuk.

A marokkóiak az első mérkőzésükön is fölényben futballoztak, de 1-0-ra kikaptak az irániaktól, így már biztosan nem juthatnak tovább.

Luis Suarez. Fotó: FIFA.com

Uruguay és Oroszország is nyolcaddöntős

A Szaúd-Arábia felett aratott 1-0-s sikerrel Uruguay, valamint a kedden Egyiptomot legyőző házigazda Oroszország is biztosította helyét a legjobb 16 között a labdarúgó-világbajnokságon az A csoport küzdelmeinek második fordulóját követően.

Juan Antonio Pizzi, a szaúdiak szövetségi kapitánya négy helyen változtatott a nyitómérkőzésen a házigazda oroszoktól ötgólos vereséget szenvedő együttesén, többek között a kapuban ezúttal Mohammed al-Ovajsz kapott bizalmat. Az al-Ahli hálóőre tett arról, hogy ne legyen teljesen eseménytelen az első félidő, ugyanis egy szögletnél olyan borzalmasan mozdult ki, hogy a századik válogatottságát ünneplő Luís Suáreznek könnyű dolga volt a befejezéssel.

23. perc:Egy bal oldali szögletre al-Ovajsz borzalmasan mozdult ki, elvétette a beadást, így Suárezneköt méterről csak az üres kapuba kellett passzolnia (1-0).

A második játékrészre még tovább esett a színvonal, szinte valódi nagy helyzet nélkül hozták le a csapatok a második negyvenöt percet. A dél-amerikaiak sikere egy percig sem forgott veszélyben.

Az orosz és az uruguayi válogatott jövő hétfőn egymás ellen dönt a csoportelsőségről.