Connect with us

Kerítésen túl

Olyan ember alapította az Európa-történeti múzeumot, aki maga is történelem

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

– A Brexit és a populizmus térnyerése miatt mit gondol most az EU jövőjéről?

– Nem szabad csatlakoznom azokhoz, akik bejelentik az apokalipszist az országukban, az Európai Unióban vagy a világon. Egy csodálatos megbeszélésen pár napja megjegyeztem: mivel én nem hiszek Istenben, megengedhetem magamnak, hogy ne higgyek az apokalipszisben. Willy Brandt mondta: „a béke nem minden, de béke nélkül semmi sem lehetséges.” Az EU visszafordíthatatlanul békét teremtett népeink között. A visszafordíthatatlan békén túl, egy olyan helyet építettünk a világon, ahol a legmagasabb az életszínvonal, ahol szabadság és társadalmi fejlődés van jelen.

Nem esély vagy csoda kérdése volt

Ez a politikában elköteleződött férfiak és nők kérdése. Férfiaké és nőké, akik olyan értékek mellett köteleződtek el, mint a demokrácia, szabadság, társadalmi igazságosság, emberi jogok és szolidaritás. A kihívás most – és mint korábbban –, az, hogy ugyanezeket az értékeket alkalmazzuk a társadalmakban, amelyek sokat fejlődtek, pontosabban sokat fejlődtek ezen értékek hatásai miatt. Valamint, hogy alkalmazzuk őket  minden tagállamban, a tagállamok közötti kapcsolatokban, de alkalmazzuk őket az EU külső cselekvéseiben, amikor globális szereplőként van jelen a globalizált világban. A Brexit és a populizmus (igazából a Brexit az egyike a legnyomorúságosabb populizmusoknak) kihívást jelent az európai polgárok józan eszének. Rajtunk múlik, hogy az igazság érveivel harcoljunk a populizmussal, és ahogy én mondom, történelmi tényekkel és józan ésszel harcoljunk.

– Vajon győzhet-e tavasszal ilyen választási törvény és ilyen szétszakadozottság mellett Magyarországon a demokratikus ellenzék?

– Be kell vallanom, hogy nyugdíjas éveimben nem igazán követtem nyomon a politikai történéseket az országában. De amit olvasok és hallok, attól nem érzem optimistának magam. Persze a reményem mindig a tapasztalatomból fakadó bizalomhoz köthető, vagyis a magyar emberek józan eszéhez, akik többször bizonyították, miként lehet komplikált kérdéseken és szituációkon felülkerekedni. A probléma abban a meggyőződésemben rejlik, hogy a szociáldemokraták az egyetlen olyan politikai erő, amely képes Magyarországot visszaállítani az európai útra, és visszaállítani a demokratikus vezetés, a társadalmi igazságosság alapjait. Ahogy informálódtam, az emberek azon gondolkoznak, hogy a szociáldemokraták elég erősek, egységesek, következetesek és hitelesek-e ahhoz, hogy megnyerjék a magyar szavazók támogatását. Remélem, így lesz.

Furcsa érzés egy nyugdíjas apjának lenni

– Annak idején beszélgettünk gyermekeiről, unokájáról. Eltelt három esztendő. Mi történt azóta az ő életükben?

– Igen, három év eltelt az utolsó interjúnk óta, és az én állapotom sokkal egyértelműbben változott, mint az egyik gyerekemé és unokámé. A fiam, Magdy, nagyon sikeres a karrierjében az ENSZ-nél, New Yorkban, pontosabban a UNDP-nél (ENSZ Fejlesztési Programja). Az az érzésem, hogy hamarosan nyugdíjba vonul, ami számomra igen meglepő lesz, hiszen egy nyugdíjas apja leszek! A lányom, Magali, aki közel van az 55-höz, továbbra is igen eredményes mindkét munkájában. Egyrészt irodalmi fordító, másrészt pedig új tevékenysége van, ami nagyon gyorsan fejlődik és amit coaching-nak hívnak. Tulajdonképpen embereknek segít új munkát találni. Az unokám, Diana, aki nagyon közel van a 30-hoz, a Santo Domingo Egyetemen, a fejlesztés területén,  a Dominikai Köztársaságban dolgozik,ami egy gyönyörű ország a Karib-tenger közepén. Boldognak tűnik, de nem kapkod, hogy új babát adjon a családnak.

(az interjút Diószegi Zsófia fordította)

 

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük