Svájc hősei fordítottak Szerbia ellen

A svájci válogatott fordított, és 2-1-re legyőzte a szerb csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság E csoportjában. Második mérkőzésén megszerezte első győzelmét az esélyesek közé sorolt Brazília.

Gyors góllal szerzett előnyt a szerb együttes, amely a találkozó első negyedórájában több veszélyt teremtett, elsősorban a szélről érkező beívelések és Mitrovic révén.

5. perc: A svájci térfélen megszerzett labdát Tadic ívelte középre jobbról, Alekszandar Mitrovics pedig a kapu jobb oldalába fejelt (0-1).

A svájciak lassan találtak magukra, és a játékrész második felében előttük is több lehetőség kínálkozott.

A fordulást követően a nagyobb tempóra kapcsolt svájciak egyenlítettek, s többször is veszélyeztettek, ám a megélénkült tempóban a szerbek is dolgoztak ki helyzeteket.

52. perc: Granit Xhaka érkezett egy blokkról lecsorgó labdára, és 21 méterről, balról nagy erővel a kapu bal oldalába csavarta (1-1).

A hajrában többször kapujuk elé szorult a szerb együttes, amely ekkor már elsősorban kontráiban bízhatott, ám ezt a fegyvert végül a svájci együttes használta eredményesebben: a meccs legjobbja, Shaqiri révén megszerezte három pontot érő második találatát, s így a vb-n első csapatként győzött úgy, hogy hátrányban volt.

90. perc: Xherdan Shaqiri a saját térfeléről indulva lefutotta védőjét, és a kifutó kapus mellett a háló bal oldalába passzolt (2-1).

E csoport, 2. forduló:

Svájc-Szerbia 2-1 (0-1)
Kalinyingrád, Kalinyingrád Stadion, 33 167 néző, v.: Felix Brych (német)
Gól: Xhaka (52.), Shaqiri (90.), illetve Mitrovic (5.)
Svájc: Yann Sommer – Stephan Lichtsteiner, Fabian Schär, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez – Valon Behrami, Granit Xhaka – Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (Breel Embolo, 73.), Steven Zuber (Josip Drmic, 93.) – Haris Seferovic (Mario Gavranovic, 46.)
Szerbia: Vladimir Stojkovic – Branislav Ivanovic, Nikola Milenkovic, Dusko Tosic, Aleksandar Kolarov – Nemanja Matic, Luka Milivojevic (Nemanja Radonjic, 81.) – Dusan Tadic, Sergej Milinkovic-Savic, Filip Kostic (Adem Ljajic, 65.) – Aleksandar Mitrovic.

Philippe Coutinho. Fotó: FIFA.com

Brazília megszerezte első győzelmét

Az első félidő a várakozásoknak megfelelően nagy brazil fölényt hozott, ez azonban meddőnek bizonyult, az elsősorban a beívelésekre építő dél-amerikai csapat csak elvétve találta el a kaput. A jól védekező rivális néha kijött a szorításból, egy-egy veszélyes kontratámadást is vezetett, de a kapuk szinte alig forogtak veszélyben.

A második játékrész hatalmas brazil helyzetekkel indult, de vagy Navas, vagy a keresztléc, vagy az egyik védő mindig hárítani tudott. A folytatásban is ők irányítottak, az ellenfél csak pillanatokra szabadult ki a saját térfeléről. A 78. percben Neymar lerántásáért előbb 11-est ítélt a bíró, majd a videóelemzés után visszavonta az ítéletét.

A hajrában továbbra is a brazilok nyomtak, s végül két késői találattal sikerült megtörniük Costa Ricát, s megszerezniük a három pontot.

91. perc: Marcelo ívelt a kapu előterébe, Gabriel Jesusról Coutinho elé került a  labda, aki öt méterről, Navas lábai között bepasszolta azt (1-0).

97. perc: Douglas Costa passzolt Neymarhoz, aki közvetlen közelről a kapuba lőtt  (2-0).

Costa Rica második vereségével már biztos kieső.

Brazília-Costa Rica 2-0 (0-0)
Szentpétervár, 64 468 néző, v: Björn Kuipers (holland)
Gól: Coutinho (91.), Neymar (97.)
Brazília: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Casemiro, Paulinho (Roberto Firmino, 68.), Philippe Coutinho – Willian (Douglas Costa, a szünetben), Gabriel Jesus (Fernandinho, 93.), Neymar-
Costa Rica: Keylor Navas – Cristian Gamboa (Francisco Calvo, 75.), Giancarlo González, Johnny Acosta, Oscar Duarte,  Bryan Oviedo – Johan Venegas, David Guzman (Yeltsin Tejeda,   84.), Celso Borges, Bryan Ruíz – Marco Urena (Christian Bolanos, 54.)

Ahmed Musa duplázott Izland ellen

A nigériai Ahmed Musa négy évvel ezelőtt Argentína ellen duplázott, ám akkor az afrikai gárda végül 3-2-re kikapott. Volgográdban Izland ellen azonban elég volt Musa duplázása.

Két izlandi helyzettel indult az összecsapás, s bár a nigériai együttes birtokolta többet a labdát, kapura nem lőtt a sportszerű játékot hozó első félidőben. A szigetországi csapatnak viszont a hajrában is akadtak lehetőségei.

A fordulást követően gyorsan vezetést szerzett az afrikai gárda, ez pedig élénkebbé tette a játékot.

49. perc: Első kapura lövéséből megszerezte a vezetést Nigéria. Egy jobboldali kontra után Ahmed Musa stoppolta le a labdát a levegőben, majd hét méterről a kapu bal oldalába bombázta (1-0).

Mindkét fél veszélyeztetett, újabb nigériai kapufa után Musa szép egyéni megmozdulása eldöntötte a három pont sorsát. A CSZKA Moszkva támadója a négy évvel ezelőtti, brazíliai vb-n is két gólig jutott.

75. perc: Újra Musa villant, szólója végén saját magát hozta helyzetbe, és közelről nem hibázott (2-0).

Bár az izlandiak egy videózás után megítélt büntetőből szépíthettek volna, Gylfi Sigurdsson kapu fölé lőtte a tizenegyest, így az eredmény már nem változott.

A zárófordulóra a már biztos nyolcaddöntős horvátok mellett a másik három együttesnek is maradt esélye a továbbjutásra: Nigéria a négy éve ezüstérmes argentin válogatottal, míg az izlandi gárda azokkal a horvátokkal találkozik, akiket megelőzött a selejtezők során.

D csoport, 2. forduló:

Nigéria-Izland 2-0 (0-0)
Volgográd, Volgográd Aréna, 40 904 néző, v.: Matthew Conger (új-zélandi)
Gól: Musa (49., 75.)
Nigéria: Francis Uzoho – Kenneth Omeruo, William Ekong, Leon Balogun – Victor Moses, Oghenekaro Etebo (Alex Iwobi, 90.), John Obi Mikel, Onyinye Ndidi, Brian Idowu (Tyronne Ebuehi, a szünetben) – Ahmed Musa, Kelechi Iheanacho (Odion Ighalo, 85.)
Izland: Hannes Halldórsson – Birkir Saevarsson, Kári Árnason, Ragnar Sigurdsson (Sverrir Ingason, 65.) , Hördur Magnússon – Rúrik Gíslason, Aron Gunnarsson (Ólafur Skúlason, 87.), Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason – Jón Bödvarsson (Björn Sigurdarson, 71.), Alfred Finnbogason.