Connect with us

Ez a nap

Tizenhét tagállam indít pert a Trump-kormány ellen a bevándorló családok szétszakítása miatt

tiltott határátlépés miatt szétszakított családok
Megosztás

Az Egyesült Államok 17 szövetségi állama indított pert kedden a Trump-kormány ellen az illegális bevándorló családok szétszakítása miatt. 

Kalifornia, Washington és New York államok demokrata párti főállamügyészei nyújtották be a keresetet az északnyugati Seattle szövetségi bíróságán, követelve a családok szétszakításának leállítását. Csatlakozott hozzájuk Minnesota, Iowa, Illinois, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, Virginia, Észak-Karolina, Új-Mexikó, Oregon és a főváros, Washington DC.

A perkérelemben az államügyészek „kegyetlennek és törvényellenesnek” minősítik a határra érkező illegális migránsok családjainak szétszakítását, vagyis a gyermekek elválasztását őrizetbe vett szüleiktől. A beadvány – amellett, hogy kifogásolja a menedékkérők belépését elutasító politikát -, leszögezi, hogy a családok szétszakításának gyakorlata „ellentétes az alkotmánnyal”. A perkérelem megállapítja továbbá, hogy a Donald Trump által a múlt héten aláírt elnöki rendelet nem írja elő konkrétan a családok szétszakításának megszüntetését, és nem szól a már szétszakított családok újraegyesítésének körülményeiről sem. „Ez a politika és a kormányzat ezzel kapcsolatos viselkedése komoly és azonnali kárt okozott a szövetségi államoknak és lakóiknak” – fogalmaztak beadványukban a szövetségi államok képviselői.

New Jersey főállamügyésze, Gurbir Grewal külön közleményben hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint a gyermekek elválasztása szüleiktől „egyszerűen kegyetlen”. „Úgy tűnik, hogy a kormányzat minden egyes nap újabb, egymásnak ellentmondó döntést hoz, és új, egymásnak ellentmondó indoklásokat hoz fel” – fogalmazott Grewal a közleményben.

2047 bevándorló gyermekről „gondoskodnak”

Külön közleményt adott ki New York főállamügyésze, Barbara Underwood is, aki azt hangsúlyozta, hogy a New York városában őrzött bevándorló gyermekeket depresszióval kell kezelni, sokan közülük öngyilkosság gondolatát forgatják a fejükben.

Kedden délután az egészségügyi tárcán belül a menekültek szétosztásával foglalkozó hivatal (ORR) sajtókonferencián jelentette be, hogy jelenleg 2047 bevándorló gyermekről gondoskodnak. Azt is közölték: a hivatal menedéktáboraiban az Egyesült Államokban összesen 11 ezer 800 gyermekre vigyáznak, elsöprő többségük kiskorú, aki szülei, vagy felnőttek felügyelete nélkül, egyedül érkezett a határra. Scott Lloyd, az ORR igazgatója újságírói kérdésre sem kívánta elmondani, hogy menedéktáboraikban fogadnak-e még családjaiktól elszakított gyerekeket.

Mike Pence: a közép-amerikai térség lakói saját hazájukban próbáljanak boldogulni

Szavatolni kell a közép-amerikai térség lakói számára, hogy az Egyesült Államokba tartó kivándorlás helyett inkább saját hazájukban próbáljanak boldogulni – ezt az üzenetet küldte nyilatkozatában kedden latin-amerikai körútjának első állomásáról, Brazíliából Mike Pence amerikai alelnök.

Pence ezen a napon Michel Temer brazil elnök vendége volt, akivel áttekintették az illegális bevándorlással kapcsolatos legfőbb kérdéseket, különös tekintettel arra, hogy Brazília is érintett ebben a kérdésben. Az amerikai alelnök a brazil fővárosból küldött üzenetet az egész közép-amerikai térség lakosainak.

Nyilatkozatában óva intette őket attól, hogy hiú reményekkel keljenek útra, ha nincsenek meg számukra a feltételek, hogy legálisan léphessenek be az Egyesült Államokba. Ne kockáztassák a maguk és gyermekeik életét, ne hagyják becsapni magukat az emberkereskedők által, ne higgyék el nekik, hogy bejuthatnak illegálisan az Egyesült Államok területére! – mondta, hozzáfűzve: garantálni kell, hogy a térségben mindenki saját hazájában boldogulhasson.

50 brazil gyermeket választottak el eddig szüleiktől

Ez a probléma érzékenyen érinti Brazíliát is, mivel egyes számítások szerint mintegy 50 brazil gyermeket választottak el eddig szüleiktől, akik illegálisan akartak bejutni az Egyesült Államokba. Temer és Pence megegyezett abban, hogy a két ország együtt keresi a megoldást a családok mielőbbi újraegyesítése érdekében.

Különleges hangsúlyt helyeztek a venezuelai válságra. Pence azt kérte Brazíliától, hogy határozottan lépjen fel Nicolás Maduró elnök venezuelai rendszerével szemben, amely – mint az amerikai alelnök fogalmazott – „szegény országgá változtatta Venezuelát, lerombolta a demokráciát és könyörtelen diktatúrát épített ki. Pence nagyra értékelte Brazília szerepét a venezuelai demokrácia helyreállításáért folytatott diplomáciai és humanitárius küzdelemben, külön dicsérte, hogy a Temer-kormány mintegy 50 ezer venezuelai bevándorlónak nyújt segítséget.

A brazil külügyminisztérium tájékoztatása szerint az űrkutatási együttműködés és a két ország közötti kereskedelem is szerepel a tárgyalások napirendjén.

Csütörtökön az amerikai politikus Guatemalában a guatemalai és a hondurasi elnökkel, valamint Salvador alelnökével tárgyal, szintén az Egyesült Államokat sújtó migránsválságról. Az amerikai-mexikói határhoz érkező illegális migránsok elsöprő többsége ugyanis ezekből az államokból kel útra. Donald Trump amerikai elnök a múlt héten ismételten kilátásba helyezte, hogy megvonják az amerikai segélyt ezektől az országoktól, amennyiben nem tesznek lépéseket a migránsáradat megállítása érdekében.

Titkosszolgálati védelmet kap a Fehér Ház szóvivője

Titkosszolgálati védelmet kap Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője – jelentette helyi idő szerint kedden este több amerikai médium.

Sajtójelentések szerint a szóvivőnő szerdától kap védelmet. Huckabee Sanders nem kívánta kommentálni a sajtóértesüléseket, a titkosszolgálat szóvivője pedig a CNN hírtelevízióban azt mondta, hogy biztonsági okokból soha nem kommentálják az ilyen jellegű információkat.

Sarah Huckabee Sanders védelmének elrendelésére azt követően kerül sor, hogy a hétvégén a szóvivőnőt és családját kitessékelték egy virginiai étteremből azzal az indoklással, hogy mivel Donald Trump elnök kormányzatának munkatársa, nem kívánatos vendég. A nagy vitát kavart eset után Maxine Waters demokrata párti képviselőnő a hétvégén Los Angelesben egy rendezvényen arra biztatta az amerikaiakat, hogy „zaklassák” a Trump-kormányzat munkatársait.

„Ha étteremben, boltban vagy benzinkútnál meglátnak egy kormánytagot, tessék odamenni, villámcsődületet rendezni és tudatni velük, hogy többé már sehol sem kívánatosak” – fogalmazott a képviselőnő, akinek beszédét valaki feltette az egyik videómegosztó portálra, és így hétfőn már egész Amerika tudomást szerzett róla. Donald Trump elnök „rendkívül alacsony intelligenciahányadossal rendelkező” törvényhozónak minősítette Maxine Waterst, republikánus politikusok lemondásra szólították fel a  kaliforniai politikusnőt, és befolyásos demokrata párti politikusok is élesen bírálták őt. Chuck Schumer, a demokrata párti szenátorok frakcióvezetője például nyilatkozatban szögezte le, hogy Maxine Waters viselkedése „nem amerikaihoz méltó”.

Elemzők emlékeztetnek rá, hogy az elmúlt hetekben megszaporodtak a republikánus politikusok elleni szóbeli bántalmazások. A múlt héten például a Peter Fonda színész, az amerikai elnök legkisebb gyermeke, Barron Trump elrablására buzdította az amerikaiakat. „Szakítsák csak el őt is az anyjától!” – fogalmazott Twitter-bejegyzésében a színész, akit felháborított az amerikai-mexikói határon illegális migráns szüleiktől elválasztott kisgyermekek látványa. S bár Peter Fonda később bocsánatot kért, a titkosszolgálatot értesítették az esetről.

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó:

Az amerikai képviselőház leszavazta a szigorúbb bevándorlási törvényjavaslatot

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük