62 éves korában elhunyt Kardos József 33-szoros válogatott labdarúgó

Hatvankét éves korában elhunyt Kardos József 33-szoros válogatott labdarúgó, aki az 1986-os mexikói világbajnokságon mindhárom csoportmérkőzésen szerepelt.

Kardos

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) honlapjának szerdai gyászjelentése felidézi, hogy az egykori hátvéd 1960. március 29-én született Nagybátonyban. A helyi Bányász igazolt játékosa volt 1974-től, majd három évvel később átkerült a Salgótarjáni BTC-be.

A legendás edző, Lakat Károly keze alatt játszott az NB II-es csapatban 1978 tavaszán, majd nyáron az Újpesti Dózsa igazolta át

Első élvonalbeli idényében bajnoki címet nyert a fővárosi lila-fehérekkel. Az 1978–1979-es magyar labdarúgó-bajnokságban az Újpest FC Kardossal és a nemrég szintén elunyt Töröcsik Andrással 21 mérkőzést nyert meg a 18 csapatos bajnokságban és mindössze három vereséget szenvedett.

A 2014-ben elhunyt Fekete László 31 találattal lett gólkirály, mögötte Fazekas László 26 gólt szerzett. Fazekas és Töröcsik mind a 34 bajnoki mérkőzésen pályára lépett, a bajnokcsapat edzője Várhidi Pál volt.

Ősszel a Bajnokcsapatok Európa Kupájában a Dukla Praha kétszer is vezetett a Megyeri úton, ám előbb Sarlós András, majd Nagy László egyenlített ki, végül a 72. percben Fazekas László büntetőből állította be a 3-2-es végeredményt.

Az október 3-i prágai visszavágón a Dukla nem egykönnyen jutott tovább
A hazai pálya, a 18 ezer néző hangorkánja is kevés volt ahhoz, hogy irányítsa a mérkőzést a csehszlovák bajnok. Az újpesti védelem jól működött, az első félidőben szinte lövéshez sem engedte jutni a gólkirály Nehodát. A 23. percben szerencsés szabadrúgásból Ladsilav Vízek ugyan gólt szerzett, ezzel a Dukla már félig páholyban volt, de semmiesetre sem érezhette magát nyugodtan.

A gól után az Ú. Dózsa ugyanis többet támadott, de Tóth A., majd Fekete célzott rosszul a kapu előtt. Még nagyobb helyzete adódott Fazekasnak, aki teljesen egyedül állt,és a kapus mellett laposan akart a sarokba továbbítani, de Netolicka kétségbeesett vetődéssel szögletre tolta a labdát.

Szünet után sem ment a játék a hazai együttesnek, sokszor technikai szabálytalanságokkal igyekezett a folyamatos játékot megszakítani. (Eschweiler bíró osztogatta is a sárga lapokat, sajnos a törlesztéssel törődő újpestiek közül is négy játékosnak.) Ekkor kellett volna egy igazi csatár, aki elég merész ahhoz, hogy betörjön a betonvédelembe, s nem olyanok, akik a lábukat kapkodják. Így aztán csak a levegőben lógott az egyenlítés, hiába újultak meg az újpesti támadások. Közben az idő vészesen múlott, s a 87. percben pedig minden remény szertefoszlott; a szemfüles Zdeněk Nehoda egy ellenakció végén betalált a hálóba. (2-0).

„Magunkat okolhatjuk a kiesésért — mondta Várhidi Pál edző a mérkőzés után. — Az utolsó három percig kezünkben volt a lehetőség a továbbjutásra, de csatársorunk képtelen volt az egyenlítésre. Fazekas három gólszerzési alkalmat is elszalasztott. A találkozót tulajdonképpen Budapesten vesztettük el.”
Népszabadság, 1979. október 04.

Kardos 1979 őszén részt vett Japánban a junior-világbajnokságon. Ő volt a csapatkapitány egy olyan erős keretben, amelynek aztán hat tagja is eljutott a nyolcvanas években felnőtt világbajnokságra.

Az Újpesttel a bajnoki címet követően kétszer ezüstöt szerzett, háromszor Magyar Népköztársasági Kupát nyert.

Klubcsapatában 1979 és 1987 között 229 NB I-es mérkőzésen 37 gólt szerzett. Az MLSZ 1983-ban az év legjobb játékosának választotta

Pályafutását a Vasasban, majd a görög Apollon Kalamaria együttesében folytatta, később a Dunakeszi VSE és a Váci Izzó MTE játékosa is volt. Ezután kisebb csapatokban játékos-edzőként tevékenykedett.

A felnőtt válogatottban 1980 és 1987 között 33-szor lépett pályára és négy gólt szerzett

Mindhárom magyar mérkőzésen szerepelt az 1986-os mexikói világbajnokságon.

Játékos-pályafutása befejezését követően évtizedeken át edzőként dolgozott, az utóbbi években az MLSZ ellenőreként tevékenykedett.

Forrás: MLSZ / MTI

„Törőcsik András tehetségesebb volt, mint Diego Maradona…”