Connect with us

Kerítésen innen

A állam kizárólag a védőnőket és a feladataikat vette át az önkormányzatoktól, az eldugult vécé nem az ő saruk

Ön szerint hányan nem szavazzák meg, hogy brutálisan megemeljék a frakciók támogatását?
Megosztás

„A világon egyedülálló, ilyen máshol nincsen” – Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár így méltatta a 2015 óta hungarikumnak számító védőnői ellátást azon a november eleji eseményen, amelyen a védőnői szolgálatról készült filmet mutatták be. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára hangsúlyozta: „akik a családokat segítik, azokat a kormány is támogatja, márpedig a védőnők a magyar családok segítésére vannak, így a kormány segíti a bővülésüket, növekedésüket.” Mindez a gyakorlatban szintén hungarikum!

Emlékeztetőül: a júliusi állapot

Három héttel a védőnői szolgálatok államosítása után -július egytől az önkormányzatok helyett az állam – pontosabban a centrum- és a megyei kórházak – feladata a védőnői szolgálatatok működtetése, máig az a helyzet, hogy nemhogy tisztult volna a kép, csak még kaotikusabbá vált a váltás: sokaknak nincs új szerződésük, továbbra is kétséges, kinek kellene fizetnie a rendelők rezsijét, és az „egységes” védőnői informatikai rendszer sem működik- eluralkodott a káosz.

Katasztrófa. Rosszabb, mint amire számítottunk

– összegezte a védőnői szolgálatok július elsejei államosítása óta eltelt időszak tapasztalatait Szalainé P. Boglárka, a Független Egészségügyi Szakszervezet védőnői alapszervezetének vezetője. A jelenlegi helyzetet leginkább ahhoz tudja hasonlítani – mondta –,

mint amikor felrúgunk egy hangyabolyt. Mindenki kapkod, rohangál, nincs egyértelmű iránymutatás, a megoldandó problémák pedig közben heggyé növekednek.

Napjainkban….

Az újpesti Galopp utcában található rendelő több mint egy éve nem kap segítséget, jogi helyzete pedig tavaly nyár óta rendezetlen. A 24.hu egy olvasója az ott található védőnői szolgálathoz viszi a gyerekeit, és

az ellátással teljesen elégedett ugyan, de annak körülményeivel az utóbbi időben nagyon nem.

Azt írta, hogy

bár nagyon kedvesek és professzionálisak a védőnők, a rendelőben egy ideje nem működik egyetlen vécé sem, és a takarítás sem megoldott.

A problémákat és az áldatlan állapotot az ellátásért felelős kórház és az ingatlant tulajdonló önkormányzati vagyonkezelő is megerősítette lapnaknak, dűlőre azonban nem jutottak,

a rendelő vécéi így továbbra is el vannak dugulva, mint kiderült, október óta.

Most jön az abszolút hungarikum

Érdemes felidézni, hogy tavaly július 1-től az önkormányzatok által végzett és irányított védőnői ellátást az állam vette át. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a megyei irányító kórházak felelőssége lett a védőnői ellátás biztosítása.

A szóban forgó Galopp utcai rendelő a Honvédkórházhoz került, amelyet meg is kerestek mint a védőnői körzet tekintetében illetékes irányító vármegyei intézményt. Azt válaszolták, hogy az ingatlan nem a kórház tulajdona:

„Az ÉPC-Honvédkórház kizárólag a védőnőket és a feladataikat vette át az önkormányzatoktól, a védőnők által használt ingatlanok nem az ÉPC-Honvédkórház tulajdonában vannak”.

Ez igaz is, mert az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában áll az ingatlan, viszont

annak használatára a kórháznak szerződést kell kötnie a társasággal, ami hónapok óta nem történt meg.

<<< Olvasd cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző