Connect with us

Kerítésen innen

A Fidesz-kormány 7 legfontosabb be nem tartott ígérete 2010-2025

Fidesz-kormány
Megosztás

A Fidesz-kormány az eltelt 15 évben be nem tartott ígéreteiből készült ez a 7 pontos összeállítás, ami megmutatja, mennyire gondolja komolyan Orbán Viktor, amit mond. 


Egy politikai mérleg

A választási kampányok során megfogalmazott ígéretek fontos szerepet játszanak a választói bizalom kiépítésében. A Fidesz–KDNP pártszövetség 2010-es hatalomra kerülése óta több választást is megnyert, többek között azzal, hogy konkrét és jól kommunikált ígéreteket tett különféle társadalmi csoportoknak. Ugyanakkor a kormányzás során számos olyan vállalás maradt teljesítetlenül, amelyet korábban a ők is kiemelten kezeltek. Ezek az elmaradt intézkedések és visszavont ígéretek jelentős hatással voltak a közbizalom alakulására, különösen a gazdaság, az oktatás, az egészségügy és a demokratikus intézményrendszer terén.

Hét kiemelten fontos ígéret

  1. Az  adóbevallás elfér egy söralátéten

A Fidesz 2010 előtt azzal kampányolt, hogy csökkenteni fogja az adóterheket, egyszerűsíti a rendszert, és egykulcsos személyi jövedelemadót vezet be. Ez utóbbi ugyan megtörtént, azonban az adórendszer általánosságban nem vált egyszerűbbé. Ezzel párhuzamosan a rejtett adók, például az ágazati különadók, tranzakciós illetékek, vagy a cafeteria adózása megnehezítette a vállalkozások és magánszemélyeknek tervezhetőséget. Az ígéret a kiszámíthatóbb és átláthatóbb adórendszerről így nem teljesült maradéktalanul.

 2. Egészségünkre!

A Fidesz több választási ciklusban is ígéretet tett az egészségügy megerősítésére. Az „államosított” kórházi rendszer és a kancelláriai rendszer bevezetése azonban nem eredményezte a szolgáltatások színvonalának érdemi javulását. Az infrastruktúra fejlesztésére ugyan sor került, de az orvoshiány, az ápolói pálya elvándorlása és a szakrendelésekre való hosszú várakozási idők továbbra is súlyos problémát jelentenek. A járványhelyzet idején az egészségügyi rendszer tartalékainak hiányosságai is felszínre kerültek, aláásva a korábbi reformígéretek hitelességét.

  3. Tanulás, tanítás

A kormány korábban többször ígérte az oktatás színvonalának emelését, a tanárok megbecsülését és a versenyképes tudás biztosítását a fiatalok számára. Az állami fenntartás kiterjesztése (KLIK), a tantervi központosítás, valamint a NAT módosításai azonban számos szakmai kritika tárgyává váltak. A pedagógusbérek emelését többször is kilátásba helyezték, ám azokat részben EU-s forrásoktól tették függővé, így a reformok egy része nem valósult meg a várt mértékben. A tanárhiány és a diákok teljesítményének romlása tovább rontotta a közoktatás megítélését.

  4. „A korrupció az, amiből kihagynak?

A Fidesz 2010-ben még az „elszámoltatás” jelszavával indult, amely a korábbi kormányok korrupciós ügyeinek feltárását célozta. Azonban érdemi számonkérések elmaradtak, és azóta a hazai és nemzetközi korrupciós jelentések egyaránt romló tendenciát mutatnak Magyarország megítélésében. Az állami beszerzések átláthatóságának hiánya, az uniós források elosztásának politikai színezetű eltorzulása, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos viták mind azt mutatják, hogy az eredeti korrupcióellenes ígéreteket senki nem gondolta komolyan

  5. A demokrácia,  jogállamiság?

A Fidesz többször hangsúlyozta, hogy kormányzása alatt a nemzeti szuverenitás és a demokrácia megerősítése lesz a cél. Ennek ellenére több intézkedés – például a médiapiac koncentrálása, az Alkotmánybíróság jogköreinek szűkítése, a választási rendszer átalakítása –felháborodást  váltott ki a jogállamiság nemzetközi megítélésével kapcsolatban. A civil szféra mozgásterének szűkítése és az egyetemi autonómia korlátozása is ellentmond a jogállamiság megerősítésére tett vállalásoknak.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, a Truth-on és a Google hírei között is! >>

    6. A fiatalok és családok támogatása

A Fidesz-kormány kommunikációja középpontjában a családok támogatása áll. Valóban bevezettek több családtámogatási formát (CSOK, babaváró hitel), de ezek elsősorban a középosztálybeli, városi rétegek számára voltak elérhetők. A vidéki, alacsony jövedelmű családok nagy része nem tudott élni ezekkel a lehetőségekkel. A fiatalok kivándorlási aránya – különösen a diplomásoké – továbbra is magas maradt, ami arra utal, hogy a hosszú távú jövőkép és az életesélyek nem javultak érdemben.

    7. Átláthatóság és társadalmi párbeszéd

A Fidesz-kormány a nemzeti konzultációkat a társadalmi párbeszéd eszközeként mutatta be. Ugyanakkor a döntéshozatal jellemzően zárt, a társadalmi egyeztetés minimális, a szakmai szervezetek véleménye, ha az nem egyezik a kormányéval  figyelmen kívül marad. Az érdemi párbeszéd hiánya szintén szembemegy a korábban tett vállalásokkal.

Tévedés ne essék, ez nem a teljes lista,

csak néhány kiragadott, amelyeknél az ígéretek és a valóság közötti eltérések különösen érzékelhetőek a Fidesz-kormány esetében. A hosszútávú társadalmi bizalom fenntartása érdekében elengedhetetlen lenne végre a vállalások következetes számonkérése és az átlátható kormányzás gyakorlata.

Ezeket látta már?

Szerző