A magyarok közül egyedül Bondár Anna jutott tovább a Római Teniszakadémián

A hazai résztvevők közül egyedül Bondár Anna jutott be a nyolcaddöntőbe a 250 ezer dollár (100 millió forint) összdíjazású budapesti salakpályás női tenisztornán. Kiesett Babos Tímea, Gálfi Dalma, Jani Réka, Stollár Fanny, Szabanin Natália és Udvardy Panna is.

Bondár Anna

A centerpálya nyitómérkőzésén Szabanin Natália szállt szembe élete első WTA-főtáblás meccsén Martina Trevisannal

A szabadkártyás budapesti teniszező a héten igazi hőstettet hajtott végre azzal, hogy – mivel a közelmúltban megnyert egy szerbiai és egy hollandiai 25 ezer dolláros versenyt – 314 (!) helyet javítva a 386. helyre ugrott a világranglistán. Ezzel együtt is messze elmaradt riválisának eredményeitől, ugyanis az olasz játékos a 26. a WTA-rangsorban, és az idén elődöntőt játszott a Roland Garroson.

Szabanin Natália alaposan meglepte mindössze 160 centis ellenfelét, és pontos, agresszív ütésekkel 4:0-ra elhúzott. A firenzei teniszező visszabrékelt, két gém erejéig összeszedte magát, de aztán Szabanin kemény fonákjai után, egy kettős hibával elbukta a szerváját és a szettet is.

A második játszmában Martina Trevisan dupla brékkel 3:0-ra meglépett, ahonnan a magyar még 3:2-re felzárkózott, de onnantól szétesett a játéka. Továbbra is próbálta rövidre zárni a labdameneteket, ám a befejezésekbe rendre hiba csúszott, miközben az olasz türelmesen ütögetett, és sorozatban kilenc gémet hozva megnyerte a meccset. A találkozó 1 óra 38 percig tartott.

“Az első szett után kicsit elfogytam” – összegzett az MTI-nek a 18 éves Szabanin

“Sok meccsem volt az elmúlt hetekben, pihenni sem nagyon tudtam, és miközben Trevisan folyamatosan tartotta a szintet, én visszaestem. Az elején nem is gondolkoztam, magától ment minden, de ahogy telt az idő, úgy éreztem, hogy fáradok. Nagyszerű volt játszani itt, és örülök, hogy párosban még pályára léphetek” – tette hozzá.

Szabanin Natália

A centerpálya második mérkőzésén az első számú magyar játékos, azaz Bondár Anna lépett pályára, aki karriercsúccsal az 53. a világranglistán, és a 9. helyen emelték ki a szervezők. A háló túloldalán a selejtezőből érkezett Jesika Maleckova állt, aki a 216. helyet foglalja el, és 27 éves létére még sosem jutott tovább a Grand Slam-selejtezők első fordulójából.

Első összecsapásuk sok hibával és három brékkel indult, aztán a Hajdúszoboszló SE sportolója egy 17 (!) labdamenetből álló gémben hozta elsőként az adogatását (3:1). Innentől mindketten stabilizálták a szervájukat, biztosabban ütöttek az alapvonalról, majd Bondár 5:4-nél könnyedén kiszerválta az 54 perces szettet.

A 25 éves magyar a folytatásban 0:2-ről gyorsan utolérte cseh ellenfelét, remekül adogatott, és 4:4-nél egy újabb bréket követően lezárta a mérkőzést, amely 1 óra 39 percig tartott.

„Az elején kicsit lassan találtam meg a ritmust, de aztán egyre jobban ment a játék. A szervám a nehéz helyzetekben jól működött, és nem foglalkoztam a széllel, összességében örülök, hogy két szettben nyertem”

– nyilatkozta Bondár, aki a 16 között Gálfi Dalmával vagy a görög Deszpina Papamihaillal száll szembe. Ennek kapcsán közölte, minden bizonnyal különleges meccs lesz, a magyar nyolcaddöntő.

„Fura lesz a barátnőm és volt párospartnerem ellen játszani, de megpróbálom majd úgy felfogni, hogy ez is csak egy meccs a sok közül” – fűzte hozzá.

A Grandstand elnevezésű pályán közben Jani Réka csapott össze Elisabetta Cocciarettóval egy rendkívül küzdelmes meccsen

A 129. helyen álló magyar és 118. ellenfele két-két brékkel jutott el 4:4-ig, közben ott is akadt egy 17 labdamenetes gém. A budapesti teniszező 5:5-nél is elbukta a szerváját, de az olasz megremegett, majd a rövidítésben a 30 éves Janinak két szettlabdája is volt, ám 1 óra 14 perc elteltével az anconai rivális került játszmaelőnybe.

A második felvonásban valamelyest felgyorsultak az események, és Cocciaretto 3:2 után 5:2-re meglépett. Jani többször dühöngött az elrontott ütései után, de a mérkőzést már nem tudta megfordítani. Az összecsapás 2 óra 2 percig tartott.

A centerpálya harmadik mérkőzésén a legjobb formában lévő magyar játékos lépett pályára, a 23 éves Gálfi ugyanis júniusban megnyert egy 100 ezer dolláros versenyt az angliai Ilkleyben, majd a második fordulóig jutott Wimbledonban, vasárnap pedig döntőt vívott egy franciaországi challenger-tornán, s ennek köszönhetően karriercsúcsát beállítva a 81. helyre lépett a világranglistán.

A Római Teniszakadémián a selejtezőből érkezett görög Deszpina Papamihail volt az ellenfele, aki a 195. helyen áll, és egyetlen eddigi mérkőzésük a balatonfüredi teniszező sikerét hozta a tavalyi US Open kvalifikációjában.

A névnapját ünneplő Gálfi sokat rontva elvesztette az első két adogatójátékát (0:3), de még idejében megállította a „zuhanórepülést”, és tíz perc alatt kiegyenlített. Ezután – miközben Gálfi kötést cseréltetett a térdén – magabiztos adogatógémek következtek, a rövidítésben pedig a váratlanul stabil Papamihail alig rontott, Gálfi viszont még kettős hibát is ütött.

Egy óra elteltével jöhetett a második játszma, melyben a 29 éves görög 2:0-ra elhúzott, és a továbbiakban sem mutatta jelét semmiféle hullámvölgynek. Szinte hiba nélkül ütött mindkét oldalról, a tavaly ugyanitt élete első WTA-elődöntőjét vívó Gálfinak pedig minden pontért meg kellett küzdenie. Ebben fokozatosan felőrlődött, és végül 1 óra 43 perc után mehetett gratulálni ellenfelének.

„Wimbledonban kiment a térdem, megnyúlt a szalag, így azóta bekötözve játszom, fájdalomcsillapítókkal” – kezdte értékelését az MTI-nek.

„Hosszú sorozaton vagyok túl, sok meccs van bennem, mert pontokat kellett védenem, ráadásul csak tegnap reggel érkeztem haza Franciaországból egy elvesztett döntő után. Nem tudtam pihenni, átállni, nem voltam százszázalékos. A papírforma szerint ma nyernem kellett volna, de az ellenfelem élete formájában volt, és nem adott semmit ingyen. A jövő hétre beneveztem Hamburgra, de még nem tudom, hogy elindulok-e ott” – tette hozzá.

A centerpálya utolsó egyes mérkőzésén a világranglistán 94. Udvardy Panna is bemutatkozott, ellenfele a 108. helyen álló Ana Bogdan volt. Előzőleg kétszer találkoztak, és a román játékos a 2017-es budapesti fedettpályás versenyen, valamint tavaly Kolozsváron is jobbnak bizonyult.

A harmadik csatában a 29 éves rivális 4:1-re elhúzott, és Udvardy innen már csak egy gémet tudott hozni. A második szettben a magyarhoz hasonlóan hatalmasakat ütő Bogdan 5:3-ra elhúzott, de amikor 5:4-nél a meccsért adogatott, semmire elbukta a gémet. Ekkor egyre kedvetlenebbül játszott, egy ízben figyelmeztette is a bíró, a hazai teniszező pedig sorozatban négy gémet besöpörve – és a szurkolók vastapsa közepette – kiegyenlített.

Az utolsó felvonásra azonban teljesen „elfogyott” Udvardy, Bogdan sorra hozta a játékokat, s váratlanul simán megnyerte a szettet és a meccset is, amely 2 óra 5 percig tartott.

„Az volt a tervem, hogy mivel ő is nagy ütő, kimozgassam, és a valamivel gyengébb tenyeresére játszom”

– vázolta fel a taktikát utólag az MTI-nek Udvardy Panna.

„Lassan lendültem játékba, a második szettben pedig Ana elkezdett hibázni, én pedig jól irányítottam, így lett az enyém a játszma. A harmadikban aztán meglepett, mert még agresszívebben kezdett ütni, változtatott a fonákján, én pedig túl későn reagáltam erre”

– tette hozzá a 23 éves teniszező, aki párosban Bondár Annával negyeddöntős a Római-parton, a jövő héten pedig Palermóban versenyez majd.

Egyesben tehát a hét főtáblás magyarból csak Bondár Anna maradt versenyben, akire a szerdai nyolcaddöntőben a görög Deszpina Papamihail vár

Közben az 1-es pályán Jani Réka az elvesztett egyes mérkőzése után párosban is pályára lépett kedden, és Nagy Adriennel az oldalán két szettben kikapott a negyedik kiemelt georgiai duótól.

Szabanin Natália és Udvardy Luca
Szabanin Natália (b) és Udvardy Luca a tajvani Hszie Jü-csie és az indonéz Jessy Rompies elleni mérkőzésen a salakpályás budapesti női WTA tenisztorna nyolcaddöntőjében a Római Teniszakadémián. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A nap utolsó magyar vonatkozású mérkőzésén Szabanin Natália és a junior wimbledoni döntős Udvardy Luca szerepelt párosban, és döntő rövidítésben kikapott egy tajvani-indonéz kettőstől.

Hungarian Grand Prix

Páros, nyolcaddöntő:

Hszie Jü-csie, Jessy Rompies (tajvani, indonéz)-Szabanin Natália, Udvardy Luca 6:4, 3:6, 10-6 – döntő rövidítés
Ekaterine Gorgodze, Oksana Kalashnikova (georgiai, 4.)-Jani Réka, Nagy Adrienn 6:3, 6:2