Connect with us

Kerítésen innen

A tanulót a tanerő, őt az igazagató ellenőrzi – Ha megfigyelés közben ráérnek, tanítanak is egy pöttyet

A tanulót a tanerő, őt az igazagató ellenőrzi - Ha megfigyelés közben ráérnek, tanítanak is egy pöttyet
Megosztás

Tovább görög az agyament Pintér-döntés, még véletlenül sem fordul elő, hogy kiáll egy erre kijelölt száj és azt mondja, hogy „benéztük, végig gondoljuk és visszatérünk”. A belügy közleményéből kiderült, hogy besúgóhálózattal erősítik a végrehajtást. Nem szabad csodálkozni, hogy az a tanerő, akitől érdemes tanulni, már nincs a „kötelékben”.

Közlöny van róla….

„A pedagógusnak nem kell leadnia a birtokában lévő mobiltelefont, és egyéb digitális, infokommunikációs eszközt”

– írta a Telex megkeresésére válaszolva a Belügyminisztérium, miután a héten kiderült:

a diákok után a tanárok iskolai okoseszköz használatát is rendelettel korlátozták.

A belügyminiszter 40/2024. (IX. 2.) BM rendelet 17. paragrafusa szerint a tanárok nem használhatják munka közben magáncélra a telefonjukat. A minisztériumtól azt is megkérdezték, ki fogja ellenőrizni a pedagógusokat, és milyen következményei lesznek a szabályszegésnek. Válaszukban azt írták:

az ellenőrzés az igazgató, mint felettes jogosultsága, ahogy a jogsértés következményéről is ő dönt.

A hétfőn megjelent rendelet szerint a tanárok akkor nem vehetik elő az okoseszközeiket, ha órát tartanak, délutáni foglalkozáson vesznek részt vagy a gyerekekre felügyelnek. Egy budapesti gimnázium tanára szerint teljesen értelmetlen a rendeletet, ő ugyanis a tanórán még soha nem használt magáncélra okoseszközt, és nem is ismer olyan kollégát, aki így tett.

„Ki az, aki óra közben facebookozik? Ez a rendelet egy provokáció.”

Az ő iskolájában nem is volt semmilyen igazgatói tájékoztatás a rendelet miatt, és ezt nem is tartja szükségesnek. Olyan tanárral is van, aki bár tanórán nem használja a mobilját, de a szünetekben szokta. A lapnak nyilatkozó gimnáziumi tanár szerint

„vicc az egész, ami történik. Ha szünetben elő akarom venni a telefonom, akkor előveszem”.

Egy másik tanár szerint a rendelet megalázó helyzetbe hozza őket, és egyébként sem életszerű, hogy a pedagógusok nem vehetik elő a telefonjukat a szünetben.

Van a tanárnak ellenőrzője?

A 17. paragrafus 2-es pontja meghatároz bizonyos kivételeket, amikor nem kell alkalmazni a rendeletet.

  • Ha az iskola valamilyen külső pedagógiai programot szervez. Itt valószínűleg olyan programokra kell gondolni, mint a múzeumlátogatás vagy a tanulmányi kirándulás.
  • Ha veszély fenyegeti a pedagógus vagy más életét, testi épségét, és ezt a veszélyt el kell hárítani. Itt valószínűleg arról van szó, ha telefonon segítséget kell kérni kollégától, rendőrségtől, más hatóságtól.
  • Ha segítséget kell kérni valamilyen szabálysértés vagy bűncselekmény miatt. Tehát a 112-t biztonsággal felhívhatja a tanár.
  • Ha azért kell telefonálni, mert a pedagógus vagy a diák egészségi állapota ezt szükségessé teszi. Ez a gyakorlatban nemcsak a mentő hívását, hanem a szülők, orvos értesítését is jelentheti.

Mindenki figyeljen mindenkit – A cél: a rettegés….

A diákok mobilhasználatát a tanárok ellenőrzik. Ha felmerül, hogy a tanuló használatában korlátozott tárgyat engedély nélkül tart magánál, akkor a pedagógus felszólítja a tanulót a tárgy átadására. Ha a diák ennek ellenére sem adja oda a tárgyat, akkor elvehetik (?) tőle. Ennek módja nincs részletezve. A diák mobilját természetesen az oktatás végén vissza kell adni neki.

Szerző