Connect with us

Kerítésen innen

A Varga-Navracsics páros az Európai Bizottsághoz megy megérdeklődi, mit kell tennünk Erasmus-ügyben

Megosztás

A hazai harcos nyilatkozatokkal szöges ellentétben Varga Judit és Navracsics Tibor az alapítványi egyetemektől megvont támogatások visszaszerzésének lehetőségeiről tárgyalnak Johannes Hahn költségvetésért felelős európai biztossal, aki külön-külön fogadja őket.

Megosztás

A hazai harcos nyilatkozatokkal szöges ellentétben Varga Judit és Navracsics Tibor az alapítványi egyetemektől megvont támogatások visszaszerzésének lehetőségeiről tárgyalnak Johannes Hahn költségvetésért felelős európai biztossal, aki külön-külön fogadja őket.

A folyamat, ahogy összemegy a „nagy mellény”

A testület szerint a találkozók “a Magyarországgal folytatott megbeszélések sorába illeszkednek és a jogállamisági feltételességi eljárás keretében felmerült költségvetési kérdések megoldását szolgálják” – tájékoztatta az Európai Bizottság a Népszavát.

Kezdhetnék mondjuk azzal, hogy lemondanak az egyetemi kuratóriumi tisztükről és a vele járó milliókról….

Aki lemaradt volna….

A jogállamisági eljárásban hozott tavaly decemberi döntés alapján Brüsszel elzárta az alapítványi fenntartásban működő egyetemeket az Erasmus+ oktatási csereprogram és a Horizont Európa tudományos kutatási program friss támogatásaitól. A határozat értelmében

az EU 2022. december 15-e után 21 ilyen intézménnyel addig nem köthet új finanszírozási szerződést, amíg a magyarországi hatóságok nem orvosolják az alapítványok kuratóriumában fellelhető összeférhetetlenségi problémákat.

A jogállamisági eljárásban az EU kifogásolta, hogy az irányító testületekben helyet foglaló politikai kinevezettek dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. Brüsszeli források lapnak korábban azt mondták, hogy

ha a nyár elejéig rendeződik az “Erasmus-vita”, akkor az alapítványi egyetemek veszteség nélkül megúszhatják a tavaly decemberben elrendelt pénzügyi szankciót.

Emlékeztetőül….

Hazai használatra szánta Orbán Viktor a fenti témában:

Nyugodtan készüljön minden magyar diák, mert ösztöndíjat ezután is kapnak. Ha lehet, megegyezünk Brüsszellel, ha nem a magyar kormány fizet. De micsoda emberek ezek, hogy bosszút állnak a magyar fiatalokon?

Azt elfeledte megemlíteni, hogy ha egy klubból kitiltanak valakit, azt nem pénzzel, hanem a tagság feltételeinek betartásával lehet csak rendezni.  és azt is „félreértette, hogy bárki a magyar gyerekeken állna bosszút, sokkal inkább az őket felhasználó politikusokat vegzálják.

Orbán Viktor szerint a fentiek miatt a magyar kormány által Brüsszellel folytatott „harc” ebben az évben csak erősödni fog, mert Brüsszelben, illetve az iskolákban a magyar fiataloknak olyan

„marhaságokat akarnak elmondani az életről, mint a homoszexualitás vagy az LMBT-propaganda”.

A kormányfő szerint azonban ők, majd a magyar kormány fogja megmondani a fiataloknak, hogy mi az élet. Ismét elővette a „dollárbaloldalt”, mondván a brüsszeliek az ellenzéken keresztül valójában

„Magyarországon provinciákat, helytartóságokat és kormánybuktatást akarnak, csak a magyar nép másként döntött”.

Szerinte ezt bosszulják most meg például az Erasmus-program leállításával, és mégiscsak arra akarnak rászorítani minket, amit ők akarnak.

Történelmi csúcsponton vannak a pénzügyi tartalékaink. Boldogulunk mi nélkülük is, hiába gondolják, hogy ha kiskakas nem kukorékol, nem kell fel a nap

– üzent megint csak az EU-nak.

Szijjártó Péter sem maradt ki a dologból. A tárcavezető a török oktatási miniszterrel közös sajtótájékoztatón állt a nyilvánosság elé, és az ATV kérdezte meg, hajlandó lenne-e a az Európai Bizottság kérésének megfelelően lemondani a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságáról. Szijjártó Péter eképpen válaszolt:

„Az Európai Bizottságon a hungarofóbia újabb tünetei kezdenek megjelenni. Ez egy minden alapot nélkülöző, felháborító és visszautasítandó döntés.”

Szerző