„Ájulat”, fociünnep a Puskás Arénában

Amire talán legmerészebb álmainkban sem gondoltunk a magyar labdarúgó-válogatott nem csak a kötelező becsületgólt szerezte meg, hanem pontot is szerzett Franciaország ellen, a Puskás Arénában.

Puskás Arénában

Ma a Port.hu sportblogon pont arról írtam, hogy

„mindenki tudja, hogy a gallok a mérkőzés esélyesei, őszintén szólva már egy lehetséges döntetlen is csodaszámba menne. Talán a leginkább azért lehet szorítani, hogy a magyar labdarúgó-válogatott megszerezze első gólját a 2020-as kontinensviadalon.”

Talán túlzottan optimistának tűntem, de a portugáloktól elszenvedett 0-3-as vereség ellenére az már a nyitómérkőzésen kiderült, hogy Rossi csapatának van tartása, van fazonja. Őszintén megvallva a franciáktól is vereségre számítottam, reméltem, hogy azt a bizonyos becsületgólt meg tudjuk szerezni.

A magyar válogatott az 1982-es világbajnokságon találkozott utoljára a világbajnoki cím védőjével: akkor a magyarok Alicantéban 4-1-re kaptak ki az argentinoktól. A franciákkal négy évvel később Mexikóban találkoztunk az emlékezetes szovjet-magyar 6-0 után, a gallok akkor 3-0-ra nyertek.

Nem csak a levegő forrt a Puskás Arénában

A perzselő meleg ellenére a magyar szurkolótábor már bő egy órával a találkozó kezdete előtt elfoglalta helyét a hazai kapu mögött: a pályára előbb kifutó francia csapatot hangos füttyszóval, a kezdés előtt 50 perccel megérkező magyarokat óriási tapsviharral fogadta.

Szalai Ádámot a 25. percben le kellett cserélni, mert egy párharcban ütést kapott a fejére, az ápolása alatt már lehetett látni, hogy valószínűleg nem tudja folytatni. Akkor sem nézett ki jól, amikor az öltözőbe ment, mintha szédült volna.

A szövetségi kapitány, Rossi annyit mondott róla a meccs után, hogy jól van, a szünetben találkoztak vele az öltözőben, beszélt hozzájuk, válaszolt a kérdésekre, tudatánál volt, de biztonsági okokból kórházba vitték kivizsgálásra.

Fiola Attila (k) gólja a Magyarország – Franciaország mérkőzésen a Puskás Arénában. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A 47. percben egy remek magyar támadás végén a tizenhatos előtt keresztbe futó Sallai Roland megelőzte védőjét és a bal oldalon felérő Fiola Attila (MOL fehérvár FC) elé tálalt, akit a tizenhatoson belül Raphaël Varane már nem mert szerelni, a Fehérvár játékosa pedig nyolc méterről, jobbal a rövid sarokba lőtt Hugo Lloris mellett (1-0).

Fiola Attila

A szünet után nagy nyomás alá helyezték a franciák a magyar kaput, Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai pedig elsősorban gyors ellentámadások vezetésére rendezkedtek be.

A 66. percben Lloris hatalmas kirúgására Mbappé csapott le, két magyar védő között megtartotta a labdát, majd középre adott, ahol Willi Orbán lábáról az érkező Griezmann elé pattant a labda, a Barcelona sztárja pedig kapásból a bal sarokba lőtt (1-1).

A mérkőzés legjobb játékosának Kleinheisler Lászlót választották

A két együttesnek ez volt a 23. egymás elleni összecsapása, 12 magyar és 8 francia siker mellett a szombati volt a harmadik döntetlen.

Marco Rossi: ez pályafutásom egyik legszebb napja

„A portugálok ellen vereség után volt néhány nehéz napunk, nem gondoltam, hogy képesek leszünk ilyen teljesítményt nyújtani – ismerte el a szövetségi kapitány a sajtótájékoztatón. – Nem elsősorban az eredmény, hanem a mutatott játék miatt kell örülnünk, a játékosok is nagyon büszkék lehetnek magukra. A védelmünk hatalmas munkát végzett, nagyon jók voltak a belső és a szélső védőink is, ugyanez igaz a középpályásainkra. Örülök, hogy tovább folytatódott az a javulási folyamat, amely már hosszabb ideje elkezdődött. Tovább fejlődnek a játékosok, elsősorban hozzáállásban, remélem, ezt tovább tudjuk vinni, és akár már a németek ellen is újabb lépést teszünk előre. A mai mérkőzésen a franciák technikai fölénye jelentős volt, de ezt kompenzálni tudtuk motivációval, és azzal, hogy hatalmas szívvel játszottunk. Hálás vagyok a játékosoknak, és arra ösztönzöm őket, hogy folytassák a megkezdett munkát és a fejlődést. A magyar szurkolás páratlan európai és világszinten, azért dolgozunk keményen, hogy szurkolóink elégedettek legyenek velünk. Ez a mérkőzés egy kétórás adrenalinbomba volt, érzelmekből és feszültségből is bőven jutott a szurkolóknak.”

Az olasz szakember újságírói kérdésre válaszolva elárulta, edzői karrierje egyik legszebb napja volt a mai.

„Az Európa-bajnokságokat eddig mindig a televízióban néztem, most pedig olyan csodálkozva nézek körül itt, mint gyerekek a vidámparkban. Ha már itt vagyunk a vidámparkban, játszani is akarunk egyet, jól akarunk teljesíteni, de ezzel együtt a földön kell járnunk. Most elmegyünk Münchenbe, és megpróbáljuk ott is a maximumot nyújtani „– tette hozzá Marco Rossi.

A portugálok ellen javítottak a németek

Nagy lendülettel vetette bele magát a mérkőzésbe a német válogatott, amely már az ötödik percben kapuba talált Gosens révén. A játékvezető azonban les miatt nem adta meg a gólt, mivel a labdát ugyancsak megjátszani igyekvő Gnabry egy picit előrébb állt a beadás előtt.

Továbbra is lendületben maradtak a hazaiak, letámadták a portugálokat, akik szervezetten védekeztek, majd az első ellentámadásukból gólt szereztek.

15. perc: első ellentámadásából gólt szerzett a portugál válogatott: Jota jól vette át a hosszú keresztlabdát a balösszekötő helyén kilépve, majd középre pöckölt Cristiano Ronaldo (Juventus) elé, aki közelről nem hibázott (0-1).

A hátrányba került németeknek bő tíz percükbe telt, amíg összeszedték magukat. Azután ismét bátrabban rohamoztak, megint többször sikerült megzavarniuk a portugál labdakihozatalt, érkeztek a beadások, ezeket a helyzeteket pedig a portugálok a hajrában három percen belül kétszer nem tudták jól megoldani.

35. perc: Gosens lőtte be balról, kapásból az átívelt labdát, középen Havertz robbant be, de végül nem az ő, hanem a menteni igyekvő Rúben Dias lábáról vágódott a kapuba a játékszer (1-1).

Mats Hummels és Cristiano Ronaldo fejpárbaja

39. perc: a portugál 16-oson belül pattogott a labda ide-oda, majd az alapvonaltól, jobbról Kimmich passzolt középre, Guerreiro pedig a saját kapujába lőtt (2-1).

A szünet után is eredményesen támadtak a németek, még a második játékrész fele előtt két újabb gólt szereztek, amire már csak egy portugál válasz érkezett.

51. perc: Növelte előnyét a német csapat, Müllertől Gosens kapta a labdát, majd az ő beadását követően Kai Havertz (Chelsea) lőtt gólt (3-1).

60. perc: Kimmich ívelt át jobbról a túloldalra, Robin Gosens (Atalanta) pedig közelről fejelt a kapuba (4-1).

Mindkét oldalon jöttek a cserék, a németek igyekeztek őrizni az eredményt, a portugálok támadásaiban pedig volt veszély, de az eredmény már nem változott.

67. perc: Balról beívelt szabadrúgás után Ronaldo a hosszú oldalról, az alapvonalról kanalazta vissza a labdát, melyet Diogo Jota (Liverpool) passzolt be közelről (4-2).

Labdarúgó Európa-bajnokság

F csoport, 2. forduló:

Magyarország-Franciaország 1-1 (1-0)
Budapest, Puskás Aréna, 55 998 néző, v.: Michael Oliver (angol)
Gól: Fiola (45+2.), illetve Griezmann (66.)
Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nagy Á. – Nego, Kleinheisler (Lovrencsics, 84.), Schäfer (Cseri, 75.), Fiola – Szalai Á. (Nikolics, 26.), Sallai.
Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Digne  – Kanté, Pogba (Tolisso, 76.), Rabiot (Dembélé, 57.; Lemar, 87.) – Griezmann, Benzema (Giroud, 76.), Mbappé.

Németország-Portugália 4-2 (2-1)
München, 12 926 néző, v.: Anthony Taylor (angol)
Gól: Dias (35., öngól), Guerreiro (39., öngól), Havertz (51.), Gosens (60.), illetve Ronaldo (15.), Jota (67.)
Németország: Neuer – Ginter, Hummels (Can, 63.), Rüdiger – Kimmich, Gündogan (Süle, 73.), Kroos, Gosens (Halstenberg, 62.) – Havertz (Goretzka, 73.), Gnabry (Sané, 87.), Müller
Portugália: Rui Patricio – Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro – Carvalho (R. Silva, 58.), Danilo – B. Silva (Sanches, 46.), Fernandes (Moutinho, 64.), Jota (A. Silva, 83.) – Ronaldo.