Connect with us

Kerítésen innen

Az MNB a bankok oldalán áll

54.000.000.000.- forintból (jól látja, ez 54 milliárd) újítja fel a székházát az MNB
Megosztás

Összesen 3600 milliárd forint törlesztő maradhat el az idén, ami jókora lyukat üthet a bankok gazdálkodásán. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új eszközt vetett be, ami azonban elsősorban alighanem az állampapírpiac támogatását szolgálja. Az első tenderen ötéves futamidőre 43,1 milliárd forintot hívtak le a bankok fix 0,9 százalékos kamattal-olvasható az én pénzem.hu portálon.

Cél a banki likviditás biztosítása

„A Monetáris Tanács kedden senkit sem meglepve egyáltalán nem változtatott a kamaton, de az egyéb feltételeken sem. Új eszközöket vetettek azonban be a koronavírus miatti helyzet kezelésére. Ezekre – derült ki a jegybanki alelnök, Nagy Márton döntés utáni online tájékoztatójából (képünkön) – a törlesztési moratórium miatti kiesés következtében a banki likviditás biztosítása érdekében van szükség.”

 „Az MNB becslése szerint az ügyfelek 80 százaléka használja majd ki a moratóriumot, havonta így 320 milliárd forinthiányozhat majd a rendszerből (ha csak minden második adós nem fizet, akkor ez az összeg 200 milliárd forintra rúg).”

A bankok közötti eloszlás borul fel

„Mint Nagy Márton hangsúlyozta: a bankrendszer egészében nem változik a likviditás nagysága, a bankok közötti eloszlás borul fel, egyedi banki likviditási segítségre lehet szükség. Nem nehéz átlátni, hogy a legnagyobb „lyukak” azoknál a bankoknál lesznek, amelyek a hitelezésben élen járnak. Ahogy ők fogják elszenvedni a moratórium részletes szabályai (erről itt írtunk részletesebben) miatti profitkiesést.

A jegybank becslése szerint amiatt, hogy moratórium alatt esedékes kamatot a hátralévő futamidőn, lineárisan kell törleszteni 25-50 milliárd forintot veszítenek a bankok. Attól függően, hogy az ügyfelek hány százaléka használja ki a halasztást.”

Pontosan így néz ki a segítség

„Elméletben a bankoknak azért kell plusz (illetve a kiesőt pótló) pénz, hogy újabb hiteleket adjanak. Árulkodó azonban, hogy az MNB az új, maximum 5 éves futamidejű hitel bevezetésének indokaként elsőként azt említette, hogy a „koronavírus járvány okozta globális válság a hazai pénzpiacokra is begyűrűzött, a hosszú állampapírok piacán likviditási feszültségek léptek fel ”. Úgy tűnik tehát, hogy elsősorban arra számítanak, hogy a bankok az MNB-től kapott pénzzel rohannak állampapírokat venni.
Az MNB a kötelező tartalékolás alól is felmentést adott a bankoknak. Az így potenciálisan felszabaduló likviditás közel 250 milliárd forint.
Az, hogy mennyire lesz ebben igazuk (szerintünk nagyon), ma derül majd ki. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 3 és 5 éves állampapírok eladását hirdette meg 20-20 milliárd forintos összegben. A tegnap este közzétett adatok szerint az MNB első fedezett hiteltenderén a jelentkező bankok 43,1 milliárd forinthoz jutottak. Kizárólag az 5 éves futamidőn született üzlet (volt még 3 éves, valamint 3, 6, 12 hónapos lejárat is). A kamat pedig fix 0,9 százalék volt. A jegybanki alapkamattal egyező kamat egyértelműen profithoz juttatja a tenderen részt vevő bankokat. Az ötéves referenciahozam ugyanis jelenleg mintegy 1,6 százalék.”

„Nagy Márton beszélt arról, hogy a tendereken elfogadott mennyiségeket a mindenkori piaci folyamatok határozzák meg. Az eszköz teljes futamideje alatt fix kamatozású, ami biztosítja, hogy a bankok kamatkockázata fix hozamú eszközök (az állampapírok ilyenek) vásárlása esetén nem emelkedik.”

maradj-otthon

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük