Connect with us

Banánköztársaság

Ázsia kora jön? Íme, itt a szörnyeteg — Lapzsemle

lapzsemle
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Szörnyetegek között a legveszedelmesebb

Kornai így folytatja:
„Feljebb szóba került, hogy nem Kína az egyetlen antidemokratikus szörnyeteg; a maga módján Oroszország vagy az iszlám terrorcsoportok is azok. Igaz, de katonai erejük nem mérhető Kína erejéhez.

A kommunista rendszerek professzionális kutatója voltam évtizedek óta. Tudhattam volna, hogy egy kommunista diktatúra bármit elkövethet.

Amikor habozás nélkül adtam a tanácsaimat, ezek főként, Kína-szakértők között igen elterjedt két teórián alapultak. Az egyik: előbb hadd jöjjön a gazdasági reform, és az majd létrehozza a politikai reformot. A másik teória: a sikeres, folyamatos gazdasági növekedés magával hozza a demokrácia fejlődését. Ez volt a történelmi fejlődés menete számos nyugat-európai országban, és azt hittük, bizonyára így lesz Kínában is. Csakhogy abból, hogy egy okozati lánc sikeresen végbe ment számos nyugat-európai országban, nem következik az, hogy annak így, vagy ehhez hasonlóan kell megtörténnie Kínában is.”

Rossz irányba mennek a dolgok

Ki a felelős azért, hogy nem igazolódtak Kína esetében a nyugat-európai tapasztalatok?
„A főbűnösök nyilván azok a kínai kommunista vezetők, akiknek politikája végül is kialakította Kína mai rendszerét. A legfőbb vezető, az őt körülvevő 20-30 alfőnök, aki a csúcsvezetőt támogatta, és mind azok a nyugati szakértők, akik nem szólaltak meg hangosan a veszedelemről” — állapítja meg Kornai János.

Célzott tiltásokkal korlátozni a káros és veszélyes kapcsolatokat

A javasolt lépésekkel kapcsolatban Kornai nyomatékosan megismétli:
„Elhibázottnak tartom a Trump által kezdett általános import vámot. Ez sújtja Kína gazdaságát, de extra terheket rak az amerikai háztartási és vállalati szektor vállára is, amelyek a továbbiakban húzódozni fognak az olcsó kínai árutól. Ehelyett célzott korlátozásokra lenne szükség, amelyek fő eszköze nem az általános védővám. Ehelyett határozottan tilt olyan kapcsolatokat, amelyek elősegíthetik Kína hadipotenciáljának fejlődését. Ilyen káros és veszélyes kapcsolat létrejöhet a befektetés, a külkereskedelem, a felsőoktatást és a kutatás szférájában. Nagy kár érheti a demokratikus világot mindegyik fegyvernemben, mind a hagyományos harcviselésben, mind pedig a legfrissebb eszközökkel folytatott kiberháborúban és kémkedésben.”

A szörnyeteg markában: Hongkong, Tibet, az ujgurok

Csak a legutóbbi hetek hazai sajtójából szemlézve sajnos sokszorosan alátámaszthatjuk Kornai János diagnózisát.
A Klubrádióban tibeti szerzetest látott vendégül beszélgetős műsorában Para Kovács Imre.  A Spanyolországban, tönkretett hazájától távol élő szerzetes nemzetközi akciót indított Tibet támogatására. Céljuk, hogy ismét, az 1959-es Tibet elleni támadás óta ki tudja hányadszor, megpróbáljanak párbeszédet kezdeni a kínai vezetőkkel egy Tibet autonómiájának kialakítását szolgáló méltányos kompromisszum érdekében.
Az RTL Klub Híradó összefoglalójában egymás mellett láthatták a nézők a Kínai Népköztársaság 70. születésnapjára rendezett, erőt sugárzó katonai parádé képeit, és a kitartó ellenállást tanúsító hongkongi demokraták elleni brutalitás felvételeit.
A 444 részletes összefoglalójában pedig az ujgur muzulmán kisebbség elnyomásának, megtörésének, kínai stílusú „átnevelésének” újabb borzasztó tényeit olvashattuk.

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

1 Comment

1 Comments

  1. Pingback: Szijjártó úr! Tessen végre dönteni! - Hétfőn aláírta a Kína és Oroszország elleni szankciós listát, aztán hevesen tiltakozott véleménye ellen - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük