Kiemelt hírek

Bajnokok Ligája: angol házidöntő lesz Isztambulban

A Manchester City hazai pályán 2–0-ra legyőzte a francia Paris Saint-Germaint a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjében, a párharc visszavágóján, így kettős sikerrel, 4–1-es összesítéssel bejutott a sorozat fináléjába. Másnap a Chelsea 2-0-ra legyőzte a vendég Real Madridot. Házidöntő lesz.

házidöntő

Manchesterben a PSG kezdte aktívabban a meccset, a hetedik percben néhány pillanatig azt hihette, hogy tizenegyest rúghat – egy beadás után Olekszandr Zincsenko vállára pattant a labda, a játékvezető először kezezést látott, így a sípjába fújt, a visszanézés után azonban hamar kiderült, hogy ebből bizony nem lesz büntető.

A tizenegyedik percben Pep Guardiola együttese megszerezte a vezetést: Ederson fantasztikus passzal ugratta ki Zincsenkót, az ukrán védő Kevin De Bruyne elé tálalt, akinek a lövését blokkolták a védők, a labda viszont pont Riyad Mahrez elé pattant, ő pedig köszönte szépen, hat méterről laposan a jobb alsóba lőtt.

A 16. percben, a másik oldalon Marquinhos bólinthatott négy méterről, ám fejese csak a felső lécet találta el, a 19. percben pedig már Ángel Di María veszélyeztetett, de 18 méterről fél méterrel a kapu mellé csavart.

házidöntő

Az első félidőben több próbálkozása volt a PSG-nek

A franciák azonban a kaput nem találták el, így 1–0-s manchesteri vezetéssel vonulhattak pihenőre a csapatok.

Az 55. percben Phil Foden lőtt távolról, de középre tartó kísérletét védte Keylor Navas, majd a másik oldalon Neymar forgatott meg három embert, azonban túl sokáig cselezett, lövését így blokkolni tudták.

A 63. percben eldőlt a párharc – a a Manchester City villámgyorsan lekontrázta a párizsiakat, a támadás végén Mahrez közvetlen közelről, senkitől sem zavartatva bombázhatott a vendégek kapujába, találata pedig azt jelentette, hogy az angolok összesítésben már 4–1-re vezettek.

Ez volt a City 300. gólja az európai kupasorozatokban

A 69. percben ráadásul tíz emberre fogyatkozott a PSG, miután Di María teljesen fölöslegesen, a pályán kívül nemes egyszerűséggel belerúgott Fernandinhóba. Tettéért azonnal kiállították, és idő előtt mehetett zuhanyozni.

A Manchester City végül 2–0-ra megnyerte a mérkőzést, és kettős győzelemmel, 4–1-es összesítéssel behúzta a párharcot, ez pedig azt jelenti, hogy története során először bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.

Továbbjutott a Chelsea is

A madridi mérkőzés első perceivel szemben ezúttal nem esett ellenfelének a házigazda Chelsea, így az első negyedóra jobbára eseménytelen mezőnyjátékkal telt. A 18. percben a házigazdáktól Timo Werner lesről talált Thibaut Courtois hálójába, nem sokkal később a túloldalon pedig Karim Benzema lövésénél kellett Edouard Mendynek nagyot védenie.

A 28. percben már Courtois is tehetetlen volt

Egy szép hazai támadás végén Kai Havertz emelése a keresztlécet találta el, Timo Werner azonban a kipattanót az üres kapuba fejelte. A 35. percben Benzema fejesénél kellett ismét hatalmasat hárítania Mendynek.

A fordulás után szinte azonnal, a 47. percben Havertz kísérlete – ezúttal fejese – ismét a felső kapufán csattant, majd Mount, és újra Havertz került helyzetbe. Veszélyesebben futballozott, de sok helyzetet kihagyott a házigazda, a Real Madrid szinte egyáltalán nem tudott eljutni a Chelsea kapujáig.

A két csapatnak ez volt az ötödik egymás elleni európai kupameccse

Az első a Chelsea pályaválasztása mellett, a harmadszor nyertes angolok továbbra is veretlenek spanyol riválisukkal szemben.

A Chelsea-t január óta irányító Thomas Tuchel megszakítás nélkül másodszor jutott a sorozat fináléjába, egy évvel ezelőtt a Bayern Münchennel szemben elvesztett döntőben ugyanis még a PSG vezetőedzője volt.

A Chelsea 2008 és 2012 után harmadik BL-fináléjára készülhet – utóbbit megnyerte -, angol házidöntőt pedig 2008 és 2019 után harmadszor rendeznek a sorozatban.

A Chelsea és a Manchester City két nap múlva a Premier Ligában a manchesteri Etihad-stadionban csap össze.

A nyolcadik házidöntő következik

A Bajnokok Ligája történetében eddig hét alkalommal fordult elő, hogy egy nemzetbeli csapatok jöttek össze a fináléban.

Először 2000-ben a Stade de France-ban a Real Madrid 3-0-ra nyert a Valencia ellen. Fernando Morientes első találata után Steve McManaman és Raúl is betalált.

Három évvel később az Old Traffordon az AC Milan-Juventus összecsapáson egyetlen gól sem született, végül a milánóiak nyerték meg a büntetőpárbajt.

Az első angol Manchester United-Chelsea házidöntőre 2008-ban Moszkvában került sor. Cristiano Ronaldo és Frank Lampard egy-egy találata után kiállították Didier Drogbát. A büntetőpárbajban Petr Cech megfogta Ronaldo tizenegyesét, John Terry azonban elszúrta a „meccslabdát”, végül Nicolas Anelka lövését fogta meg Edwin van der Sar. Az MU nyert 6-5-re.

2013-ban a Wembley-stadionban csapott össze a Bayern München és a Borussia Dortmund. A horvát Mario Mandžukić a 60. percben szerzett vezetést a bajoroknak, ám nyolc perccel később a török İlkay Gündoğan büntetőből egyenlített ki. Végül a 89. percben a holland Arjen Robben szerzett győztes gólt a Bayern Münchennek.

A Real Madrid története 10. BEK/BL-sikerét szerezte

Egy évvel később madridi derby-t rendeztek Lisszabonban, az Estadio da Luzban, azaz a fény stadionjában az Atlético Madrid és a Real Madrid csapott össze. Abban az évben a Diego Simeone vezette Atlético 1996 után tudta ismét megnyerni a spanyol bajnokságot, ám a BL-fináléban elbuktak Diego Costáék.

Az uruguay-i Diego Godín már a 36. percben megszerezte a vezetést az Atlético Madridnak. A 93. percben azonban Luka Modrić szöglete Sergio Ramos fejelt a hálóba és ezzel a Real Madrid kiharcolta a hosszabbítást.

A 110. percben Ángel Di María indult el a bal oldalon, a kapura tartó lövését Thibaut Courtois lábbal védeni tudta, de a felperdülő labdára Gareth Bale érkezett, aki befejelte azt a hálóba. A 118. percben Marcelo indult meg középen, az elfáradt Atléticó játékosok nem indultak rá, a brazil játékos pedig 16 méterről lőtt a kapuba, Courtois csak beleérni tudott. A 120. percben Godín szabálytalankodott Cristiano Ronaldóval szemben a 16-oson belül, a megítélt büntetőt Ronaldo berúgta. A végeredmény 4–1 lett, a Real Madrid története 10. BEK/BL-sikerét szerezte.

A két madridi gárda két évvel később Milánóban megismételte ezt a döntőt. Egy Sergio Ramos és egy Yannick Ferreira Carrasco találat után a büntetőpárbajt a Real Madrid nyerte meg.

A hetedik egy nemzetbeli fináléra három évet kellet várni: 2019-ben a madridi Wanda Metropolitano Stadionban rendezték meg a második angol házidöntőt. A Liverpool FC Mohamed Salah büntetőjével már a második percben vezetést szerzett a Tottenham Hotspur ellen, végül Divock Origi állította be a 0-2-es végeredményt.