Connect with us

Kultúra

Birkás Ákos: a társadalom gonosz megosztása által el vagyunk vakítva

Birkás Ákos:
Megosztás

Birkás Ákos, a kortárs művészet egyik legmeghatározóbb alkotója, vele  a családi gyökerekről, művészetének radikális változásairól és a mai magyar politikai helyzetről  készített  interjú jelent meg , a Magyar Narancs online oldalán.  Olvasóink számára a művésznek, napjaink Magyarországáról elmondott véleményét szemléztük.

Installáció a politika opponálására

Az alkotó az elmúlt év végén megkapta a Prima Primissima díjat. Úgy véli, az elismerés független a napi politikától, nincs ilyen felhangja:

Ez nem egy szakmai vagy egyértelműen politikai zsűri által javasolt díj, mint, mondjuk, a szakmai Kossuth-díj, amelyre az MMA terjeszt fel a megfelelő grémium elé, és sokkal inkább úgy tűnik, hogy folyamatosan keresi a maga útját. Mindezt jól mutatja, ahogy évről évre alakul a díjazottak listája és a díj koncepciójának fejlődési iránya.

Az elmúlt év szeptemberében a Knoll Galériában volt egy kiállítása, ahova egy kisebb installációt készített, ami kimondottan a politikai opponálás lehetőségére, illetve ennek a szcénának a mai állapotára reflektált:

„Nagyon egyszerű installáció volt: ugyanazon fal két oldalára készült, és ugyanaz a téma „jelent meg” két nézőpontból. A nézőpont volt fontos, a címe is az volt, hogy Vázlat a hátsó bejárat felől. A fal egyik oldalát egy nagyjából párhuzamos vonalháló borította, mint valami folyam, amelyet egy esetleges ponton sodródó paralelogramma alakzat szakított meg. A vonalrendszert tehát megzavarja egy üres folt, egy hiány, valami integrálhatatlan. A fal másik oldalán ennek a hiányfoltnak egy papírra vastagon felfestett, barnás „kakafolt” felelt meg. Mellette egy, a kilencvenes évek végéről származó festményem volt kirakva.”   /….. /  ” Emellett meg egy hulladék kartondarabra festett szép női kéz, ami a nagy piros körmökkel éppen bemutat. Egy megrekedt szisztéma és a lehetséges kiút. A fal két oldala nem nézhető össze.”

Van miről gondolkodni

Birkás Ákos szerint: „Sokat nézek tévét, és többet olvasok is a mai magyar politikáról, mint eddig bármikor. Tulajdonképpen szórakoztató lehetne. Csak hát ez egy szörnyű kínlódás. A Fidesz is kínlódik; különben nem beszélne ilyen vad dolgokat. Mindenki fába szorult féreg, s ebből akarja magát kidumálni. Ha ez például a kirgiz politikai élet lenne, s az lenne a mániám, hogy ezt figyeljem, akkor hallatlanul mulatságosnak tartanám, hogyan lehetséges a tévedéseknek, hazudozásoknak, tehetetlenségeknek, öngólözön rúgásoknak ez az abszurd kutyakomédiája. Végül is az egész egy életidegen, önmagát hergelő káosz, és nem is érthető, miről van szó tulajdonképpen.”

Hisz abban, utólag majd egyszer – talán – kiderül, hogy ezekben az években valójában mi történt:

Most csak azt tudjuk, hogy a társadalom gonosz megosztása által el vagyunk vakítva. Mindenkinek kötelező ide vagy oda, vagy amoda állni, gyűlölködni és ezzel szimplán kezelhető képletté válni. De kétlem, hogy az ember szimpla lény lenne. Nekem például egyrészt van egy radikális és baloldali lényem, igazán ezt szeretem és ápolgatom. De van másik oldalam is, egy konzervatív, amit a gyerekkori erős vallásosság alapmintái is átszőnek. Ezért ugyanolyan meghitt nekem Marx káprázatos elemzése, mint Eckhart mester lenyűgöző szövege. ”

Sokáig nem értettem, hogy van ez, ma már egyszerűen elfogadja: mint az emberek általában, ő is vegyes képletnek tartja magát:

Nos, a radikális énem tud mulatni, néha hangosan röhögni ezen a karikatúra országon. A konzervatív énem az, ami mélyen meg van bántva a Fidesz politikájától és torz következményeitől, kompromittálva érzi magát. Szégyellem magam, és úgy érzem, megalázottan kell itt élnem.

Az lenne szép, ha az Egyesült Európai Államok tagja lehetnénk. Akkor is kurva nagy problémáink lennének, de kicsit intelligensebb lenne a diskurzus. Egyszerűen nem engedhetnék meg a magyarok, hogy ezt a slampos, odakent, indulatos, sértődött és álravasz beszédmódot használják. Sajnos úgy látszik, épp most játszszuk el véglegesen ezt a lehetőséget.”

Ez is kultúra

Megfejtették egy rejtélyes holt-tengeri tekercs titkosírásos szövegét

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük