Bravúros győzelem a szerbek ellen, ám Varga Zsolt figyezmeztet: földön kell maradnunk!

A magyar férfi vízilabda-válogatott váratlanul simán, 16-7-re legyőzte a szerb csapatot a Splitben zajló 35. vízilabda Európa-bajnokságon.

Burián Gergely

Varga Zsolt szövetségi kapitány szerint a szerbek felett aratott történelmi különbségű, 16-7-es győzelem után az a legfontosabb, hogy a férfi vízilabda-válogatott játékosai a földön maradjanak a spliti Európa-bajnokságon.

„Nem lehet kiengedni! De ha ilyen fegyelmezettek leszünk, akkor szép vége lehet ennek a kontinensviadalnak” – jelentette ki a júliusban kinevezett szakvezető

Ágh György mellett ezúttal Vadovics Viktor maradt ki a 13 fős meccskeretből, helyére Konarik Ákos került.

A mindig nagy presztízsű rangadó gólgyártását pedig éppen a Szolnokról a Vasasba visszaigazolt játékos kezdte meg egy távoli bombával. A magyarok nem sokáig örülhettek a vezetésnek, mert a szerbek azonnal egyenlítettek, amikor a meccs első fórja éppen lejárt. Bár az első percekben több sikertelen bejátszási kísérlet volt, a magyar csapat nem adta fel a próbálkozást, ez pedig kifizetődött, mert Molnár Erik gyönyörű csavargólt dobott centerpozícióból, amire ötméteresből válaszolt a rivális.

A vezetést harmadszor is a magyarok szerezték meg Burián Gergely megúszásának köszönhetően, az egyenlítés viszont elmaradt, mert a szintén alaposan megfiatalított szerb együttes – mindössze hárman maradtak Tokió olimpiai bajnokai közül – kétszer is a kapufát találta el.

A második negyedben a szerbek sorozatos hibáit nagyszerűen használta ki Manhercz Krisztián. Előbb a második emberelőnyt váltotta gólra, méghozzá klasszis megoldással, ahogy a bal oldalon jobb kézzel visszahúzta a rövid sarokra a labdát, aztán az ellenfél labdaeladását büntette meg. Eközben remekül működött a védekezés, jók voltak a blokkok, ha pedig átjutott egy lövés a kezek erdején, akkor rendre a kapufán csattant a labda. A nagyszünetig öt góllal elhúzott a magyar válogatott, mert Nagy Ádám emberelőnyből, Manhercz pedig büntetőből volt még eredményes.

Zalánki
Zalánki Gergő (b) és a szerb Ognjen Stojanovic a vízilabda Európa-bajnokság férfi tornáján, az D csoport második fordulójában játszott Szerbia – Magyarország mérkőzésen Splitben. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A fordulást követően is folytatódott a váratlanul egyoldalú küzdelem

A Pro Reccóval Bajnokok Ligája-győztes Zalánki Gergő újabb labdaszerzését Konarik Ákos használta ki, majd a csapatkapitány Jansik emberelőnyben iratkozott fel a góllövők közé. A szerbek 14 perc után törték meg a gólcsendjüket Drasovic révén, majd rögtön a következő emberelőnyüket is kihasználták, de még mielőtt lendületbe jöttek volna, az immár triplázó Konarik emberelőnyös gólja és Vogel Soma két egészen parádés védése lehűtötte őket, ráadásul a negyedet Angyal Dániel gólja zárta.

Az utolsó nyolc perc újabb szépségdíjas, emberelőnyös góllal indult: Zalánki remek passzát a vízből derékig kiemelkedő Angyal könnyedén húzta közelről a kapuba. A szerbek egyszerűen nem találták a magyar emberelőnyök ellenszerét, így sorra kapták a gólokat, igaz, a negyedik felvonásban ők is elkezdtek hatékonyan támadni előnyben, de ez csak arra volt elég, hogy elkerüljék az igazán kínos, tízgólos különbséget.

Vogel Soma és Nagy Ádám
Vogel Soma (b), Nagy Ádám (j) és a szerb Nemanja Vico a vízilabda Európa-bajnokság férfi tornáján, az D csoport második fordulójában játszott Szerbia – Magyarország mérkőzésen Splitben. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyarok pénteken 9 órától Izrael ellen zárják a csoportkört, majd várható első helyüknek köszönhetően vasárnap nem kell vízbe ugraniuk a nyolc közé kerülésért, így jövő kedden a negyeddöntőben lesznek érdekeltek legközelebb.

A férfi tornán szereplő 16 csapatot négy csoportba osztották, melyekből az elsők rögtön a negyeddöntőbe jutnak, míg a második és harmadik helyezettek keresztbe játszanak egymással a negyeddöntőbe kerülésért.

„Talán mindössze egyszer fordultak le a szerbek az egész meccsen, akkor is Vogel védett bravúrosan, a blokkok pedig a harmadik negyed végéig egészen kiválóan működtek”.

Burian Gergely (b) és a szerb Strahinja Rasovic a vízilabda Európa-bajnokság férfi tornáján, az D csoport második fordulójában játszott Szerbia – Magyarország mérkőzésen Splitben. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Az Eb-k történetében eddig a háromgólos magyar győzelem volt a legnagyobb az ősi riválisnak számító szerbek ellen, ezért is hatalmas bravúr a mostani kilenctalálatnyi különbség. Az MTI érdeklődésére Varga Zsolt úgy vélte, ez egyértelműen a remek és fegyelmezett védekezésnek volt köszönhető:

„Alapvetően a magyar vízilabda filozófiája a góllövésre épül, én is ebben nevelkedtem, de a védelem nyeri a mérkőzéseket. Mindig fogunk tudni gólt lőni, de ha csak hetet kapunk, akkor sokkal könnyebb győzni”.

A játékosként olimpiai bajnok szakembernek ez a forgatókönyv nem szerepelt a fejében, de hozzátette, néha előfordul, hogy két jó csapat között is kinyílik az olló, ilyenkor a győztes együttes energiát nyerhet a diadalából.

Varga szerint a kiütéses siker másik kulcsa az volt, hogy „mindenki alárendelte a góllövési egóját a csapatérdeknek”.

A mérkőzés legeredményesebb játékosa, a négyszer betaláló Manhercz Krisztián szerint nem kell azzal foglalkozni, hogy volt-e ehhez hasonló diadal a szerbek ellen, mert inkább az a fontos, hogy sokaknak ez az első világversenye, és most megmutatták, hogy nemcsak tehetségesek, hanem már jó játékosok. Példaként említette a három gólt dobó Konarik Ákost.

„Annak örülök, hogy ilyen erőt tudtunk mutatni, mert ez az önbizalomnak is jót tesz. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy nem ez a reális eredmény”

– fogalmazott az OSC vízilabdázója.

Zalánki Gergő azt emelte ki, nem szabad elhinni, hogy az olimpiai bajnok szerbek ilyen arányú legyőzése azt jelenti, a magyar csapat a legjobb.

„Olyan összeszedett volt a csapat, amennyire már régóta szerettük volna”

– összegzett az olasz Pro Reccóval Bajnokok Ligája-győztes klasszis.

Vízilabda Európa-bajnokság, férfiak

D csoport, 2. forduló:

Magyarország-Szerbia 16-7 (3-2, 4-0, 4-2, 5-3)
Gól:
 Manhercz 4, Konarik, Angyal 3-3, Burián 2, Molnár, Nagy, Jansik, Fekete 1-1, ill. S. Rasovic 2, Drasovic 2, Pljevancic, Vucinic, Stojanovic.

Izrael-Szlovénia 9-5 (4-2, 0-0, 2-2, 3-1)

Az állás: 1. Magyarország 6 pont, 2. Szerbia 3 (25-19), 3. Izrael 3 (12-23), 4. Szlovénia 0

Forrás: MVLSZ / MTI