Breaking news! Itt az EP állásfoglalás-tervezete Orbán “győzelméről”
Szerda délelőtt tárgyalja az Európai Parlament azt a többpárti állásfoglalást, amely az Európai Tanács legutóbbi ülésén született kompromisszumról mond véleményt. A dokumentumot a meghatározó frakciók közösen nyújtják be, így többek között a Fideszt (még) sorai közt tudó Európai Néppárt is a benyújtók között szerepel.
A szövegtervezetben többek között olyan megállapítások vannak, miszerint:
– Történelmi jelentőségű a következő hétéves költségvetésből és az újjáépítési alapból álló csomag, amely elősegítheti Európa gyors gazdasági és szociális felépülését a koronavírus-járványt követően. A csomag összhangban van az Európai Zöld Megállapodással (European Green Deal), a digitális átállással, az értékek és az uniós adófizetők pénzének védelmével.
– Az Európai Parlament üdvözli az Európai Tanács december 10-11-i döntését, amelyben a tagállami állam- és kormányfők egyezségre jutottak a költségvetés, a saját bevételek, a helyreállítási eszköz és a jogállamisági mechanizmus kapcsán, amely január elsejével életbe lép, illetve üdvözli, hogy a jogi szöveg változatlan maradt.
– Az Európai Parlament sajnálattal veszi tudomásul, hogy az egyhangú döntési kötelezettség miatt a költségvetés elfogadása jelentősen késett (…); emlékeztet arra, hogy a jogállamiságról szóló rendelet alkalmazhatóságáról, annak céljáról és hatályáról a rendelet világosan fogalmaz.
– Az Európai Tanács az Európai Unióról szóló szerződés 15. cikke értelmében nem gyakorol jogalkotási feladatokat, ezért bármilyen politikai nyilatkozat az Európai Tanács részéről nem tekinthető jogszabályi értelmezésnek, ezt a feladatot az Európai Bíróság látja el.
– Az Európai Parlament emlékeztet arra, hogy a Parlamentnek számos jogi eszköz áll rendelkezésére annak biztosítására, hogy a Bizottság betartsa szerződéses kötelezettségét. Hangsúlyozza, hogy az Európai Tanács következtetései nem tehetők kötelezővé a Bizottság számára a jogi aktusok alkalmazása során.
– A társjogalkotók megállapodtak abban, hogy az uniós költségvetés védelme érdekében az általános feltételrendszerről szóló rendeletet 2021. január 1-jétől kell alkalmazni, és azt minden kötelezettségvállalásra és kifizetésre alkalmazni kell, ez nem függhet semmilyen iránymutatás elfogadásától, mivel az elfogadott szöveg teljesen világos. Elvárja, hogy a Bizottság, mint a szerződések őre biztosítsa a rendelet teljes alkalmazását a társjogalkotók által megállapított időponttól kezdve, és emlékeztet arra, hogy a rendelet vagy annak egy részének megsemmisítését csak az Európai Bíróság engedélyezheti.
– Az Európai Parlament megerősíti, hogy ha egy tagállam a rendelet vagy annak egyes részeinek megsemmisítését kéri, akkor a Parlament megvédi annak érvényességét a Bíróság előtt, és elvárja, hogy a Bizottság beavatkozzon a Parlament álláspontjának támogatása érdekében; kiemeli ebben az esetben, hogy a Parlament felkéri a Bíróságot a gyorsított eljárás lefolytatására.
– Az Európai Parlamentet be kell vonni az újjáépítési alap (NextGenerationEU) folyamatába és a trialógusnak kielégítő eredményt kell nyújtania
– Az Európai Parlament úgy véli, hogy a többéves pénzügyi keret és a saját forrásokról szóló határozat elfogadásával kapcsolatban az Európai Tanácsban az egyhangúság követelménye által támasztott akadályok leküzdésével többek között a következő Európa jövőjéről szóló konferencián kell foglalkozni.
Világos szöveg és várhatóan jelentős többséggel el is fogadja majd az Európai Parlament
Ez pedig világos választ ad az orbáni sikerpropagandára.


