CEV Kupa: nyolcaddöntős a Békéscsaba és a Szent Benedek RA is

A Békéscsaba a papírformának megfelelően 3-0-ra nyert a bosnyák Brcko ellen a női röplabda CEV Kupa első fordulójának szerdai visszavágóján, így kettős győzelemmel továbbjutott.

A bajnoki ezüstérmes BRSE az első meccsen annak ellenére is érvényesítette a papírformát, hogy a harmadik szettet 25-23-ra elveszítette

A Brcko – amely sorozatban tizenötször nyerte meg a bosnyák bajnokságot – keretében egy kivétellel csak 2001-ben vagy később született hazai röplabdázók szerepeltek, így az előzetes erőviszonyok alapján a csabaiak számítottak a párharc toronymagas esélyesének.

A hazai visszavágón Tóth Gábor együttese ennek megfelelően kezdett: 8-2-re és 16-10-re vezetett, majd a folytatásban is érvényesítette erőfölényét. A szerb Marta Drpa szinte minden támadásából pont lett, a hazai nézők így legfeljebb az indokoltnál több ki nem kényszerített hiba miatt bosszankodhattak.

A második felvonás elején ugyan 6-5-ig a vendégek vezettek, de ezt követően újra az első szettben látott forgatókönyv szerint zajlott a találkozó. A bosnyákok önerőből csak elvétve tudtak pontot szerezni, a BRSE pedig ütői vezérletével alig negyven perc alatt lezárta a párharcot.

A harmadik, immár tét nélküli szettre – némi meglepetésre – egyik edző sem változtatott a kezdőjén, így aztán a mérkőzés képe sem változott: a hazaiak ezúttal is „lassabban” kezdtek, 10-9-nél még a Brckónál volt az előny, ezt követően azonban a vendégegyüttes már úgy is csak hat pontot szerzett, hogy Tóth több cserejátékosának is lehetőséget adott.

Az alig több mint egyórás találkozó legjobbja a húszpontos Drpa volt.

Tóth Gábor, a BRSE vezetőedzője

„Az ottani mérkőzésnek az volt a tanulsága, hogy semmilyen pont- és szettállásnál nem engedhetünk ki. Mögöttünk van a fél szezon, de azt tudnunk kell, hogy a java még csak most jön és még van hova fejlődni.”

A BRSE-re a januári folytatásban az SSC Palmberg Schwerinnel találkozik, miután a német együttes a hazai pályán aratott 3-0-s sikere után idegenben csak 3-2-re kapott ki a szerb Zeleznicar Lajkovactól.

Cseh ellenfél vár a balatonfürediekre

Szent Benedek RA

Az előző idényben Magyar Kupa-ezüstérmes, bajnoki bronzérmes balatonfüredi együttes története első nemzetközi kupapárharcát vívta, és 3-1-es előnnyel, ugyanakkor vártnál korábbi Magyar Kupa-búcsút követően készülhetett a visszavágóra.

Az együttes kispadján – az európai szövetség honlapja szerint – már nem a szerb Dejan Desnica, hanem eddigi segítője, Mészáros Péter ült, a füredi klub ugyanakkor nem jelentette be az edzőváltást.

A szerdai visszavágó első játszmáját a házigazda horvát együttes elsősorban annak köszönhetően nyerte meg végig vezetve, hogy pontosabban támadott, valamint a nyitásfogadása is hatékonyabb volt. A második szettre mindkét játékelemben javult a balatonfüredi együttes, amely ütői, a bolgár Slavina Koleva és az azeri Nikalina Basnakova ponterős játékának köszönhetően egalizált.

A harmadik felvonásban is kiegyenlített volt a játék: előbb a vendégek, majd a hazaiak vezettek pár ponttal, 19-15-ös Kastela-előnyt követően azonban a SZBRA sorozatban öt labdamenetet nyert, ami sorsdöntőnek bizonyult. A horvátok ettől elbizonytalanodtak, az újabb füredi játszmagyőzelem pedig továbbjutást ért a magyar együttesnek, amely a negyedik szettet nagy különbséggel nyerte meg.

A 100 perces találkozó legjobbja a 23 pontos Koleva volt.

Mészáros Péter, megbízott edző

„Nagyon örülök, hogy sikerült győzelemmel zárni az évet. A játékosok a szívüket-lelküket kitették a pályán, ez pedig meghozta a gyümölcsét. Szeretnénk a sorozatban minél tovább jutni, de most pihenünk és karácsonyozunk.”

A Szent Benedek Röplabda Akadémia a nyolcaddöntőben a cseh Dukla Libereccel találkozik. A csehek ugyan a szerdai visszavágón 3-2-re kikaptak a francia Pays d’Aix Venelles otthonában, de a múlt heti első meccsen, hazai pályán 3-0-ra győztek, így ők jutottak tovább.

A következő kör játéknapjai január 13-15. és január 20-22., a fürediek hazai pályán, a viharsarkiak idegenben kezdenek.