Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Sun, 23 Jul 2023 13:39:23 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.2 Városi Kurír Ami fontos... false Világcsúcs női 400 gyorson és férfi 400 vegyesen https://varosikurir.hu/vilagcsucs-noi-400-gyorson-es-ferfi-400-vegyesen/ Sun, 23 Jul 2023 13:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=240151

Már a második döntőben megszületett az első világcsúcs a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyei során

Az ausztrál Ariarne Titmus női 400 méter gyorson 3:55.38 perces idővel csapott célba

Ezzel a kanadai Summer McIntosh márciusban felállított 3:56.08-as idejét adta át a múltnak.

A második helyen a hétszeres olimpiai és 19-szeres világbajnok amerikai Katie Ledecky végzett, míg a harmadik az új-zélandi Erika Fairweather lett, McIntosh még a dobogóra sem fért fel.

Holló Balázs a nyolcadik helyen végzett 400 méter vegyesen

A számot a címvédő Léon Marchand nyerte elképesztő, 4:02.50 perces világcsúccsal. A francia sztár a legendás Michael Phelps utolsó, még élő egyéni világrekordját adta át a múltnak. Az amerikai klasszis 4:03.84 perces ideje még a pekingi olimpián született cáparuhában, mostanáig a leghosszabb ideig érvényben lévő világcsúcs volt. 

Minden idők legeredményesebb olimpikonja, a 23-szoros aranyérmes Phelps a helyszínen nézte végig a történelmi úszást, ugyanis az NBC stábjának szakkommentátora.

Léon Marchand
Léon Marchand

A 24 éves Holló a hetedik idővel (4:12.77) került be a fináléba, előzetesen azt mondta, megpróbálja majd tartani a lépést a középmezőnnyel.

A rajt után pillangón szinte ugyanolyan erősen kezdett Holló, mint délelőtt, mindössze nyolc századdal volt lassabb. Háton kissé lelassult, délelőtti ideje ekkor már közel egy másodperccel jobb volt. Ezt követően is nagyjából ilyen különbséggel tempózott és végül a selejtezőben úszott idején nem tudott javítani, 4:13.36 perces idővel csapott célba.

Mindeközben a 21 esztendős Marchand az első tempótól az utolsóig a világcsúccsal versenyzett és a telt házas tömeg ünneplése közepette végül simán meg is döntötte Phelps csúcsát.

Holló Balázs
Holló Balázs a férfi 400 méteres vegyesúszás előfutamában a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Kell még a tapasztalat, de mindezek ellenére sikerült előre lépnem, a tavalyi vb-hez képest összeszedettebben tudtam odaállni és leúszni a döntőt. Helyezésben nem sikerült javulni, de az idő elfogadható és lassan közeledünk oda, hogy helyezésben is előrébb tudjak lépni”

– nyilatkozta az MTI-nek Holló Balázs, aki elmondta, biztos volt abban, hogy Marchand világcsúcsot úszik majd, sőt, néhány versenytársával együtt a 4:01 perces időt sem tartották kizártnak.

„Nem mondom, hogy testközelből láttam, mert messze volt, de elmondhatom, hogy egy medencében voltam vele, ez is egy jó élmény” 

– tette hozzá a magyar úszó.

Szabó Szebasztián nem jutott döntőbe 50 méter pillangón

A 26 éves magyar versenyző, a szám 2021-es Európa-bajnoka a délelőtti előfutamból 23.27 másodperces idővel, holtversenyben a kilencedik helyen került az elődöntőbe.

Szabó Szebasztián
Szabó Szebastián a férfi 50 pillangóúszás középfutamában a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A győriek kiválósága a második futamban kapott helyet, átlagos rajtját követően a táv feléig még jól állt, de a hajrában kissé leszakadt az élmezőnytől és 23.17 másodperces idővel összesítésben holtversenyben a tizedik lett.

„Ugyan már egy ideje nem az ötven pillangó van a fókuszban, hiszen nem olimpiai szám, de azért bevallom őszintén, egy kissé csalódott vagyok, hogy ennyi munka után is csak ilyen időre vagyok képes. Ugyanakkor tavaly a budapesti világbajnokságon hasonlóan kezdtem, és akkor jó lett a vége” 

– nyilatkozta az MTI-nek Szabó Szebasztián, aki fő számára, az 50 méter gyorsra koncentrál.

Az első nap előfutamai a 4×100 méteres gyorsváltók selejtezőjével zárultak: a nőknél aSenánszky Petra, Molnár Dóra, Ábrahám Lilla Minna, Pádár Nikolett összeállítású négyes a 13. helyen végzett (3:40.02), míg a férfiaknál a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Kós Hubert összeállítású kvartett 3:14.42-vel 11. lett, így egyik egység sem került a döntőbe.

Női 400 méter gyors, világbajnok:
   
   Ariarne Titmus (Ausztrália) 3:55.38 perc – világcsúcs
2. Katie Ledecky (Egyesült Államok) 3:58.73
3. Erika Fairweather (Új-Zéland) 3:59.59

Férfi 400 m vegyes, világbajnok:
   
   Léon Marchand (Franciaország) 4:02.50 perc – világcsúcs
2. Carson Foster (Egyesült Államok) 4:05.56
3. Szeto Daija (Japán) 4:09.41
…8. HOLLÓ BALÁZS 4:13.36

Férfi 400 méter gyors, világbajnok:

Samuel Short (ausztrál) 3:40.68 perc
2. Ahmed Hafnaoui (tunéziai) 3:40.70
3. Lukas Martens (német) 3:42.20

Forrás: World Aquatics / MTI

Szabó Szebasztián nagyon elégedett lenne egy országos csúccsal

]]>
Késely Ajna két századmásodperccel maradt le a dobogóról https://varosikurir.hu/kesely-ajna-ket-szazadmasodperccel-maradt-le-a-dobogorol/ https://varosikurir.hu/kesely-ajna-ket-szazadmasodperccel-maradt-le-a-dobogorol/#respond Sun, 21 Jul 2019 13:30:51 +0000 https://varosikurir.hu/?p=94324

Késely Ajna országos csúccsal a negyedik helyen végzett 400 méter gyorson a kvangdzsui világbajnokság úszóversenyeinek vasárnapi nyitónapján.

A 17 éves versenyző 4:01.31 perces idővel csapott célba. A szám másik magyar versenyzője, Kapás Boglárka – a korábbi hazai rekorder (4:02.37) – 4:05.36-tal hatodik lett. A számot – Katie Ledeckyt legyőzve – az ausztrál Ariarne Titmus nyerte.

Késely a hármas, Kapás az egyes pályáról vágott neki a távnak. Előbbi közel fél másodperccel erősebben kezdett, mint a délelőtti előfutamban, ahol egyéni csúcsot úszott. A táv feléhez érve, az ausztrál Ariarne Titmus vezetett az olimpiai bajnok amerikai Katie Ledecky és a magyar tinédzser előtt. Ledecky és Titmus az utolsó két hosszra ellépett, Késely a másik amerikaival, Leah Smith-szel volt hatalmas harcban a bronzéremért. Szinte együtt fordultak rá az utolsó 50-re, és úgy tűnt, Késely kicsit előrébb van, de Smith végül egy jobb benyúlással, két századdal nyert.

„Gyerekfejjel csalódott vagyok, de ha leülök majd és végiggondolom, azt fogom mondani, ennek így kellett történnie. Még fiatal vagyok ahhoz, hogy csalódott legyek. Nagyon boldog vagyok, hiszen hatalmas motiváció, hogy Ledecky mellett úszhattam. A két évvel ezelőtti világbajnokságon a szélen úsztam, most pedig a nagyok között küzdhettem a dobogóért. Tanulnom kell ezt a helyzetet is” – nyilatkozta Késely Ajna, és megjegyezte, nagyon szeretett volna érmet szerezni.

Leah Smith két századmásodperccel Késely Ajna előtt csapott célba. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kapás Boglárka elmondta, maximálisan kiúszta magát, ugyanakkor egy kicsivel jobb időt szeretett volna.

„Még mindig egy kicsit el vagyok szokva a gyorstól” – tette hozzá Kapás, aki biztos volt abban, hogy fiatal honfitársa megdönti az országos csúcsát.

Női 400 m gyors, világbajnok:

Ariarne Titmus (Ausztrália) 3:58.76 perc
2. Katie Ledecky (Egyesült Államok) 3:59.97
3. Leah Smith (Egyesült Államok) 4:01.29
4. Késely Ajna 4:01.31
…6. Kapás Boglárka 4:05.36

Hetedik lett a 4×100 méteres férfi gyorsváltó

A Kozma Dominik, Milák Kristóf, Holoda Péter, Németh Nándor összeállítású kvartett 3:12.85 perces idővel csapott célba.

A délelőtti előfutamok során Kozma és Németh mellett még Bohus Richárd és Szabó Szebasztián szerepelt a csapatban – utóbbi parádés teljesítményt nyújtott, de este, az 50 méter pillangó elődöntőjében volt érdekelt -, és harcolta ki a nyolcadik helyen a döntős szereplést, egyben begyűjtötte a tokiói olimpiai kvótát.

Két évvel ezelőtt a négyes a vb egyik legnagyobb meglepetését okozta azzal, hogy bronzérmet szerzett a Duna Arénában, ám Sós Csaba szövetségi kapitány már korábban is óvatosságra intett, hogy már a döntős szereplés is jelentős sikernek számítana a dél-koreai világbajnokságon.

A váltó végül a selejtezőhöz képest egy helyet előrelépve, a hetedik lett, míg a számot az amerikaiak 3:09.06-tal nyerték.

„Rosszabra számítottam, kicsit féltem, hogy az elsőt egy olyan számban kell úsznom és olyan távon, ami nem az erősségem, főleg rögtön egy döntőben. Volt rajtam teher, de szerintem sikerült jól megoldanom a feladatot” – mondta az MTI-nek Milák Kristóf,

aki a 200 méter pillangó küzdelmeit világranglista-vezetőként várja, és ahogyan elmondta, elég gyorsnak tűnik a medence ahhoz, hogy jó időt ússzon ott.

Férfi 4×100 m gyorsváltó, világbajnok:

Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Blake Pieroni, Zach Apple, Nathan Adrian) 3:09.06 perc
2. Oroszország (Vlagyiszlav Grinyev, Vlagyimir Morozov, Kliment Kolesnyikov, Jevgenyij Rilov) 3:09.97
3. Ausztrália (Cameron McEvoy, Clyde Lewis, Alexander Graham, Kyle Chalmers) 3:11.22
…7. Magyarország (Kozma Dominik, Milák Kristóf, Holoda Péter, Németh Nándor) 3:12.85

Hosszú Katinka a legjobb idővel döntős 200 méter vegyesen

A háromszoros olimpiai bajnok klasszis – aki sorozatban a negyedik vb-elsőségére hajt ebben a számban – az előfutamban 2:07.02 perces teljesítménnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Ez nemhogy a világ idei legjobb eredménye, de minden idők hetedik leggyorsabb úszása volt – a magyar klasszis világcsúcsa 2:06.12 -, mindössze két századdal rosszabb, mint amivel két éve a Duna Arénában a döntőben nyert.

A helyi idő szerinti esti elődöntőben aztán a pillangót és a hátat követően, még egy hajszállal délelőtti teljesítménye előtt járt, de mellen önmagához képest kissé visszaesett. Így végül a gyors után 2:07.17-tel csapott célba.

Hosszú a második kanadai Sydney Pickremnél több mint másfél másodperccel jobbat úszott.

A döntőt hétfőn, közép-európai idő szerint 14.25-kor rendezik.

Szabó Szebasztián a férfi 50 méteres pillangóúszás elődöntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Szabó Szebasztián döntős 50 méter pillangón

A zentai születésű, nemrég honosított versenyző két századdal rosszabbat úszott, mint az előfutamban. 23.09 másodperccel futamában a második lett, ezzel összesítésben a hatodik idővel került a fináléba.

A hétfői döntőt közép-európai idő szerint 13.47 órakor rendezik.

(MTI)

]]>
https://varosikurir.hu/kesely-ajna-ket-szazadmasodperccel-maradt-le-a-dobogorol/feed/ 0