Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Thu, 20 Jan 2022 13:55:44 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.1 Városi Kurír Ami fontos... false Női átmeneti kabátok, amelyek egyaránt passzolnak túrázáshoz és randira is https://varosikurir.hu/noi-atmeneti-kabatok/ https://varosikurir.hu/noi-atmeneti-kabatok/#comments Thu, 20 Jan 2022 14:25:39 +0000 https://varosikurir.hu/?p=175646

Lassan elérkezik a tavaszi kabátok ideje. A mínuszok már nem recsegnek túl sokáig, és ezzel eljön az ideje annak is, hogy lengébb ruházat után nézzünk. Ilyenkor váltjuk le vastag téli dzsekinket valamilyen vékony átmeneti kabátra. Ám abszolút nem mindegy, mit is választunk pontosan. Tavaszi kabátból nem tart az ember egy egész gardróbnyit, tehát mindenképp olyan darabot érdemes választanunk, ami megállja a helyét a mindennapok változatosságában.

A praktikum mindenekelőtt

Egy hölgy ruhatárában általában az elegancia és a csinos, esztétikus ruhadarabok foglalják el a központi szerepet. Ez így rendben is van, becsüljük meg nőiességünket – nem kell katonai bakancsban mászkálnunk csak azért, mert az strapabíró. Azonban az esztétika megválasztása előtt érdemes az unfunkcionális darabokat kihúznunk a listánkról. Semmi nem lehet fontosabb az egészségünknél, a ruházat pedig ezt hivatott védeni, különösen a hűvösebb időkben. Tehát a különféle átmeneti kabátok megválasztása előtt érdemes megnéznünk, hogy az adott ruhadarabok rendelkeznek-e olyan tulajdonságokkal, amik nélkülözhetetlenek. Egy átmeneti kabát számára a legfontosabb az eső és a hideg szelek elleni védelem, így ha a számunkra tetsző darab nem vízálló, akkor ne is szemlélődjünk tovább. Mivel nem fogunk minden egyes alkalomra más tavaszi kabátot vásárolni, így érdemes olyat néznünk, ami egy strapásabb túrán is megállja a helyét. Feltétlen kerüljük el tehát a vékony átmeneti kabátokat, amik már a legkisebb érintéstől elszakadnak. Törekedjünk arra, hogy az adott ruhadarab strapabíró legyen, ne szakadjon el, ha véletlen egy faág hozzádörzsölődik – vagy egy fal a városi séta során. Ha kiszemelt darabjaink megfelelnek ezeknek a kritériumoknak, akkor áttérhetünk az esztétikára.

Univerzális dizájn

A fentiek után sem érdemes csalódottnak lennünk. A helyzet ugyanis az, hogy a minőségi átmeneti kabátok egytől egyik megfelelnek ezeknek a kritériumoknak. Ha tehát megfelelő helyről, megfelelő minőségű tavaszi dzsekit választunk, akkor a fent felsoroltak eleve adottak lesznek. Például a Bolf.hu kínálatában láthatjuk, hogy milyen színes a választék. Az ilyen megbízható minőségű darabok pedig egyaránt ideálisak az egész napos túrázástól kezdve az esti randiig, mivel valóban igényes dizájnnal rendelkeznek. Csupán arra kell figyelnünk, hogy a saját stílusunkhoz kellően passzoljon a választásunk. A mai női tavaszi dzseki kínálatban ugyanis szinte mindenféle darab fellelhető. A klasszikus dizájntól kezdve a mostanság oly menő fémes színű és steppelt fazonú kabátokig. Érdemes tehát olyat választanunk, ami az általános öltözködésünkkel jól harmonizál. Más szóval ruhatárunk domináns darabjaihoz igazítani az újonnan vásárolt kabátot, például egy sportosabb stílust kedvelőnek az atletikusabb hatású darabok közt érdemes keresgélnie. Így biztosak lehetünk benne, hogy bárhol jelenjünk meg a hétköznapokban, csinosan fogunk mutatni legújabb szerzeményünkben is.

]]>
https://varosikurir.hu/noi-atmeneti-kabatok/feed/ 3
Nyugalom, a kabáttól nem kell félni! Koronavírus-tanácsadás a dokitól https://varosikurir.hu/koronavirus-tanacsadas-a-dokitol/ https://varosikurir.hu/koronavirus-tanacsadas-a-dokitol/#respond Tue, 21 Apr 2020 05:25:02 +0000 https://varosikurir.hu/?p=121735

Portálunkon olvashatták már Falus Ferenc és Ócsai Lajos tanácsait is a koronavírus-járvány idején szükséges óvintézkedésekről.

Ilyenkor a leghétköznapibb szokásainkkal kapcsolatban is nagy a bizonytalanság

Ócsai Lajos, aki 2005 és 2015 között az Országos Tisztiorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának vezetője volt, ismét rádióhallgatók kérdéseire válaszolt.
A Klubrádió április 18-i közéleti magazinműsorába betelefonálók leginkább arról faggatták, hogyan előzhetnék meg, hogy a boltból, munkahelyről, utcáról hazahurcoljuk a koronavírust?

Mit csináljunk az utcai kabátunkkal?

Egy dolog, hogy a vírus menyi ideig mutatható ki valamilyen felületen, és más dolog, hogy mennyi ideig marad fertőzőképes. Egy biztos: ezt a koronavírust felületeken át lehet adni — figyelmeztetett Ócsai doktor. —  De ha önnek valahova el kellett mennie otthonról, és hazaérve leveti az utcai ruháját, majd a teraszon, erkélyen tartja, szóval a lakáson kívül kiakasztja a kabátját, egy nap pihentetés után valószínűleg akkor sem fertőzőképes, ha esetleg az utcán, szabadban, közterületen rá is került a vírus.
Olyan felületeken, amelyeken egyéb szennyezőanyagok védik az oda került vírust, elképzelhető, hogy akár egy-két napot is életképes marad ez a kórokozó.
Fémfelületeken, főleg nehézfémek, réz, ezüst, arany felületek esetében biztos, hogy sokkal rövidebb ideig marad fertőzőképes a koronavírus, mivel ezek a fémek eleve rendelkeznek baktericid illetve vírucid hatással — tette hozzá Ócsai Lajos.

Papírok kézről kézre

A május elejére tervezett érettségivel kapcsolatban persze fölmerülhet az, hogy a dolgozatokat a tanárok mennyi idő után kezdhetik javítani — hangzott el a rádiós tájékoztató műsorban. —  A papírkötegeket fertőtleníteni sem lehet, hiszen az összetűzött kötegekben a vírusok a lapok között is megmaradhatnak, oda nem hatolna be a fertőtlenítő. Remélem, hogy a döntéshozók az előkészítés során figyelembe vették ezt a szempontot is — jegyezte meg Ócsai Lajos.

A vírus nem bírja a meleget és a fertőtlenítőt

— Mit tehetünk, ha panelben, társasházban élünk, és szó szerint be vagyunk zárva a lakásba? — hangzott egy újabb kérdés.
— Ha van erkélye, ahol ki lehet tenni pihentetni az utcai ruhákat és a megvásárolt élelmiszert, az kiváló megoldás. Hipós beavatkozás helyett a ruhák pihentetése javasolható, illetve olyan ruha viselése, ami fertőtleníthető, illetve meleg vízzel, legalább hatvan fokon mosható. Ez a vírus nagyon rosszul tűri a meleget. A boltokban lehetőleg csomagolt élelmiszert vegyünk, a csomagolást otthon fertőtlenítős oldattal le lehet mosni. A hazavitt zöldséget, gyümölcsöt is lehetőleg meleg vízzel le kell mosni, de ne fertőtlenítővel, a klór ehetetlenné tenné a növényen lévő viaszhoz kötődne. A zöldség vagy gyümölcs megpucolása is jó megoldás. Azt pedig mondanunk sem kell, hogy a boltokban a megfogott árut ne tegyük vissza, és ha esetleg megállnánk a grillpultnál, a vásárlás közben használt gumikesztyűvel se juttassunk a szájunkba kórokozót — hallhattuk Ócsai Lajos tanácsait.

]]>
https://varosikurir.hu/koronavirus-tanacsadas-a-dokitol/feed/ 0
Kádár elvtárs kabátja https://varosikurir.hu/kadar-elvtars-kabatja/ https://varosikurir.hu/kadar-elvtars-kabatja/#comments Tue, 15 Oct 2019 15:55:39 +0000 https://varosikurir.hu/?p=104025

Bocs, ez kissé csapongós lesz. A lényeg az, hogy 1983-at írtunk. A Pest Megyei Hírlapnál dolgoztam akkoriban, fényképészetileg. A Corvin áruháztól légvonalban nagyjából másfél méterre.

Fontos elvtárs felesége

Tudnivaló, hogy a mi főszerkesztőnk az akkori belkereskedelmi miniszter felesége volt. Dr. Sághy Vilmosnak hívták, de alapvetően „Vilikém” néven ismertük. Elmondható, hogy minden szempontból talpig úriember volt. (Nekünk fogalmunk sem volt, hogy miképpen vehette feleségül a kevéssé intellektuális (most finom voltam?) gépírónőt, aki utóbb amerikai típusú karriert futott be a lapnál.)

Hetente párszor „Vilikém” a nagy fekete Mercedes autóval, sofőröstül eljött az asszonyért, de a mindennapos baleset – úszott az újság – miatt általában nagyon ráért. Ilyenkor átcsámborgott az áruházba. Ott persze minden kis- és középvezető, a főnökig bezárólag előre tudta, melyik nap ügyeletes főszerkesztő Sághyné. Akkor senki nem mert hazamenni, hiszen tudták, hogy olyankor náluk maga a belkereskedelmi miniszter kóvályog. Zabszem rulez.

„Vilikém” becsületére legyen mondva,

soha, semmibe nem kötött bele, csak nézelődött, jött, ment. Többek között a ruhaosztályon is, ahol édesanyám gyermekkori barátnéja dolgozott. Általában ott vásároltunk, mert Inci néni (nyugtassa a kereskedők istene!) mindig szólt, ha volt „valami”. Berakom leértékelésbe – üzente anyámnak, mi meg „pont jókor” érkeztünk.

És jött a kabát! – Irénkém, holnap gyere! (mondta a másik Irénke néni anyámnak egy este becsöngetvén.) Jugoszláv kabátok érkeznek. Sokzsebes, irhabélelt, miegymás. Pont jó lesz a gyereknek – aki én voltam, huszonévesen. A kabát – inkább tán dzseki – szuper. Összesen 13 zsebe volt, kapucnija, lényegében mindene, csak épp a híreket nem mondta be. Lesárgult, aki látta.

A Corvin áruházba kettő ilyen jugoszláv darab érkezett. Inci néni a másikat is barátilag értékesítette a pult alól – nb.: ez egy régi kifejezés, a mai fiatalok nemigen értik. A kabát párját Tollner elvtárs vette meg, a Budai Parkerdő akkori igazgatója, a nagy protokollvadászatok főispánja.

Kádár elvtárs vadászata

Történt pedig, hogy pár nappal később Kádár elvtárs elvadászta magát és meglátta Tollner elvtárson a kabátot. (A párbeszéd képzeletbeli.)

  • Tollner elvtárs, jó a kabátod, hol vetted?
  • Kádár elvtárs, bokázlak alássan, a Corvin áruházban. Jugoszláv import.
  • Köll nekem is.

Másnap két kormányőr jelent meg a Corvinban, Inci néni előtt.

  • Olyan kabát kell, amit a Tollner elvtárs is vett itt a múltkor!
  • Nincs.
  • Tudjuk, hogy kettő érkezett, ki vette meg a másikat?
  • Nem tudom.
  • Ne szórakozzon velünk, tudjuk, hogy a Tollner elvtárs is pult alól kapta, akkor a másik is.
  • Nem.
  • De igen.
  • De nem.
  • Azonnal mondja meg, ki vette meg.
  • Nem tudom.

Aznap este Inci néni becsöngetett.

– Irénkém – mondta anyámnak –, Jenő most pár napig ne hordja azt kabátot, tudod, mert a rendőrök keresik.

Kádár elvtárs kabátját majdnem húsz évig hordtam. Utána odaadtam a falu bolondjának tartott, de gyönyörűen aranyszívű Gyurikának. Ha most kell a TEK-nek, tőle elkérhetik.

 

megosztás

]]>
https://varosikurir.hu/kadar-elvtars-kabatja/feed/ 1