Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Tue, 26 Feb 2019 02:04:06 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 Városi Kurír Ami fontos... clean A kilencedik bolygó neve FarFarout, azaz Nagyon távoli messzeség https://varosikurir.hu/a-neve-farfarout-azaz-nagyon-tavoli-messzeseg/ https://varosikurir.hu/a-neve-farfarout-azaz-nagyon-tavoli-messzeseg/#respond Tue, 26 Feb 2019 13:55:56 +0000 http://varosikurir.hu/?p=79002

A Naprendszer eddigi legtávolabbi objektumára bukkant az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egyik csillagásza.

A bolygó kissé rejtélyes

Az újonnan azonosított égitest 140-szer távolabb van a Naptól, mint a Föld, és ha felfedezését hivatalosan megerősítik, ez lesz a Naprendszer legtávolabbi ismert objektuma – adta hírül a The Guardian című brit napilap.

Az eddig legtávolabbi ismert objektum, egy törpebolygó, amely a Földnél 120-szor távolabb van a Naptól, és amelynek a Farout (Távoli messzeség) nevet adták az után, hogy ugyanez a csillagászcsoport múlt év novemberében észlelte.

A most felfedezett legtávolabbi objektum az amerikai csillagászoktól a FarFarout – Nagyon távoli messzeség – becenevet kapta. Scott Sheppard, a washingtoni Carnegie Tudományos Intézet csillagásza bukkant rá, amikor csoportjával a kilencedik bolygó után kutatva csillagászati adatokat elemzett.

A feltételezett kilencedik bolygóról Sheppard kutatócsoportja úgy véli, hogy a Plútó mögött lehet, a titokzatos Oort-felhőben. A bolygót még nem látták közvetlenül, de a Goblin törpebolygó, amelynek felfedezését ősszel jelentette be a kutatócsoport, úgy tűnik, hogy egy óriási, láthatatlan objektum gravitációs hatása alatt áll, ami megerősítette a csillagászokat abban, hogy létezhet a kilencedik bolygó.

Sheppard elmondta, hogy a FarFarout égitestre akkor bukkant, amikor egy múlt héten elhalasztott előadásának idejét arra használta fel, hogy intézetében adatokat elemezzen.

„A FarFarout kissé rejtélyes. Nagyon halvány, észlelésünk képességének határán van” – magyarázta. Semmit nem tudunk pályájáról, csak azt tudjuk, hogy nagyon távol van. Hozzátette, hogy a további megfigyeléseikkel fognak többet megtudni az észlelt nagyon távoli égitestről. Ám évekbe fog telni, amíg a szakemberek képesek lesznek meghatározni pályáját.

Törpebolygó lehet

A Farout objektum a 2018 VG18 jelet kapta a nemzetközi csillagászati uniótól.

Becslések szerint átmérője 500 kilométer, ami a Merkúr, a Naprendszer legkisebb bolygója egytizedének felel meg. A Farout törpebolygó lehet, mint a Plútó, amelynek átmérője mintegy 2400 kilométer. Hatalmas távolsága miatt a Faroutnak több mint ezer évre lehet szüksége ahhoz, hogy egyszer megkerülje a Napot.

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó

Elképzelhető, hogy a véltnél nagyobb az élet kialakulásának esélye az exobolygókon

]]>
https://varosikurir.hu/a-neve-farfarout-azaz-nagyon-tavoli-messzeseg/feed/ 0