Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Fri, 25 Aug 2023 19:23:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.1 Városi Kurír Ami fontos... false Olimpiai kvótát szerzett a női és a férfi kajaknégyes is https://varosikurir.hu/olimpiai-kvotat-szerzett-a-noi-es-a-ferfi-kajaknegyes-is/ Fri, 25 Aug 2023 19:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=243478

A Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Rendessy Eszter, Hadvina Dóra összeállítású női kajaknégyes bejutott a döntőbe 500 méteren a duisburgi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon, ezzel szerzett négy női kajakos kvótát Magyarországnak a párizsi játékokra. A férfi kajaknégyes révén további négy párizsi kvótát gyűjtöttek a magyarok. 

Az egység tagjai érthetően nagyon elégedettek voltak az eredménnyel

A Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor összeállítású férfi kvartettnek egy európai riválisát kellett megelőznie az 500 méteres fináléban ahhoz, hogy négy indulási jogot gyűjtsön Magyarországnak ebben a szakágban, és ez nem is okozott gondot a számára. Olyannyira nem, hogy féltávnál még vezetett, s bár a második 250 méteren a hazai közönség támogatását élvező németek megelőzték – a hajójukban Lucz Dóra férjével, Tom Liebscher-Lucz-cal -, másodikként ért a célba. Magyarország legutóbb öt éve állhatott dobogóra ebben a számban, akkor bronzérmes lett.

„Megdolgoztunk ezért. Gyakorlatilag csak erre az egy számra készültünk egész évben, Bence kivételével, aki három hete a párosra is koncentrál. Kicsit izgultam is emiatt, reméltem, hogy ebből nem lesz +elpörgetés+, de szerencsére Bence nagyon jól megoldotta a feladatot, ki tudta hozni belőlünk a maximumot és ezáltal ezüstérem lett a vége. Elképesztően boldogok vagyunk!” – nyilatkozott az olimpiai bajnok Tótka Sándor.

„Ünneplésként levezetek, holnap pedig ugyanúgy a csapatért fogok menni, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy meglegyen a maximális hat kvóta. Szerintem a fiúk is szurkolnak nekem és fejben velem lesznek, ez pedig irgalmatlanul sokat fog segíteni”  – mondta a vezérevezős Nádas Bence.  

férfi kajaknégyes
A másodikként célba érő Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István és Tótka Sándor örül a férfi kajak négyesek 500 méteres versenyének döntője után az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Rendessy Eszter, Hadvina Dóra összeállítású női kajaknégyes már azzal megszerezte a kvótát, hogy bejutott a döntőbe 500 méteren, ott azonban nem tudott beleszólni az érmes helyek sorsába és hetedik lett. Az egység a vb-n végig küszködött a rajttal, amely most sem sikerült jól, s ezúttal a táv többi részében sem volt képes harcolni a riválisokkal. A győzelmet az ötszörös olimpiai bajnok Lisa Carrington vezette új-zélandiak szerezték meg.

Az ötkarikás indulási jog ebben a sportágban nem névre szól, a magyar olimpiai csapat a jövő évi válogatókon alakul majd ki.

Ami a nem olimpiai számokat illeti, a K-1 1000 méteren olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint nagyszerű győzelmet aratott 500 méteren úgy, hogy már a táv felénél az élen haladt és végig uralta a pályát. A győriek 26 éves kajakosa pályafutása negyedik vb-címét gyűjtötte be.

„Az utolsó húsz méteren körülnéztem és akkor már láttam, hogy meglesz. A végén kicsit elsavasodtam, de ez természetes ebben a kemény mezőnyben, örülök, hogy sikerült nyernem. Nem lesz gond azzal, hogy holnapra, a párosra is jó formában legyek” – mondta a klasszis versenyző arra utalva, hogy szombaton Nádas Bencével párosban harcba száll az olimpiai kvótáért.

Kopasz Bálint
Kopasz Bálint győz a férfi kajak egyesek 500 méteres versenyének döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A címvédőként induló Kiss Blanka, Lucz Anna kajakpáros jól rajtolt ugyan, de a táv második felét nem bírta a tőle megszokott módon, így  ezúttal bronzérmet szerzett 200 méteren. A páros tagjai először azt hitték, negyedikek lettek, csak a vegyes zónában derült ki számukra, hogy – a győztes lengyelek, valamint németek mellett – újra dobogóra állhatnak.

„Én biztosnak láttam, hogy negyedikek vagyunk, örülök, hogy nem lett igazam. Ez lelkileg nagyon jót tesz nekem és a verseny hátralévő részére is segítség” – nyilatkozott Lucz Anna, aki még két számban érdekelt a vb-n. 

„Szerintem ennél több volt bennünk, de mentálisan nagyon megviselt bennünket ez az év és ez a verseny is, úgyhogy emiatt csak kilencven százalék jött ki belőlünk. De örülök, hogy ez elég volt a bronzéremhez, az a tíz százalék a második száz méterben maradt” – fogalmazott újpesti klubtársa, Kiss Blanka

Kiss Blanka és Lucz Anna
Kiss Blanka(elöl) és Lucz Anna a női kajak párosok 200 méteres döntőjében az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Horányi Dóra és Takács Kincső hatodik lett C-2 200 méteren, Fejes Dániel nyolcadiként zárt C-1 500-on, Koczkás Dávid pedig kilencedikként ért célba a kenu egyesek sprinttávú fináléjában. A nők hasonló versenyében Balla Virág megnyerte a B döntőt, így a tizedik helyen végzett.

A pénteki nap krónikájához tartozik, hogy a para döntők során a honvédos Kiss Péter Pál megvédte címét KL1 200 méteren – sorozatban harmadszor -, ezzel egyben kvótát szerzett az országnak a jövő évi paralimpiára, amelyen szintén ő a címvédő. A szám másik magyarja, Suba Róbert negyedik lett a fináléban.

Férfiak

K-1 500 m, világbajnok:
   Kopasz Bálint 1:36.262 p
2. Jean Van de Westhuyzen (Ausztrália) 1:36.632
3. Fernando Pimenta (Portugália) 1:36.908

K-4 500 m, világbajnok (olimpiai szám):
   Németország (Max Rendschmidt, Max Lemke, Jacob Schopf, Tom Liebscher-Lucz) 1:19.183 p
2. Magyarország (Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor) 1:19.57
3. Ukrajna (Oleh Kuharik, Dmitro Danilenko, Ihor Trunov, Ivam Semikin) 1:19.631

C-1 200 m, világbajnok:
   Artur Gulijev (Üzbegisztán) 38.729 mp
2. Joan Antoni Moreno (Spanyolország) 38.769
3. Oleksii Koliadych (Lengyelország) 39.046
…9. Koczkás Dávid 40.836

C-1 500 m, világbajnok:
 Catalin Chirila (Románia) 1:45.373 p
2. Conrad Scheibner (Németország) 1:45.723
3. Szergej Tarnovszki (Moldova) 1:46.746
…8. Fejes Dániel 1:48.477

Nők

K-2 200 m, világbajnok:
   Martyna Klatt, Helena Wisniewska (Lengyelország) 36.681 mp
2. Paulina Paszek, Jule Hake (Németország) 36.877
3. Kiss Blanka, Lucz Anna 37.302

K-4 500 m, világbajnok (olimpiai szám):
 Új-Zéland (Lisa Carrington, Alicia Hoskin, Olivia Brett, Tara Vaughan) 1:30.606 p
2. Lengyelország (Karolina Naja, Anna Pulawska, Adrianna Kakol, Dominika Putto) 1:31.320
3. Spanyolország (Sara Ouzande, Estefania Fernandez, Carolina Garcia Otero, Teresa Portela) 1:31.955
…7. Magyarország (Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Rendessy Eszter, Hadvina Dóra) 1:33.151

C-1 200 m, világbajnok (olimpiai szám):
   Yarisleidis Cirilo Duboys (Kuba) 44.799
2. Antia Jacome (Spanyolország) 45.418
3. Lin Ven-csün (Kína) 45.623
…10. (a B döntőben 1.) Balla Virág

C-2 200 m, világbajnok:
 Suaj Csang-ven, Lin Ven-csün (Kína) 42.516 mp
2. Antia Jacome, Maria Corbera (Spanyolroszág) 42.760
3. Lisa Jahn, Hedi Kliemke (Németország) 43.623
…6. Horányi Dóra, Takács Kincső 44.761

A születésnapos Csipes Tamara és a női kenupáros döntős 500 méteren

]]>
Megvan a duisburgi kajak-kenu világbajnokságra utazó magyar csapat https://varosikurir.hu/megvan-a-duisburgi-kajak-kenu-vilagbajnoksagra-utazo-magyar-csapat/ Sun, 13 Aug 2023 08:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=242225

Hüttner Csaba szövetségi kapitány véglegesítette csapatát az augusztus 23. és 27. között Duisburgban sorra kerülő, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságra.

A viadalra – a para szakágat is figyelembe véve – összesen 46 magyar utazik

A gyorsasági szakágban, a tíz olimpiai számban maximum 18 kvótát (kajakban 6-6, kenuban 3-3) gyűjthet be egy nemzet a párizsi olimpiára, egy versenyző ugyanakkor csak egyet szerezhet.

Az idei világkupák és az Európa Játékok alapján is férfi K-4 500 méteren lehet a legnagyobb harc a kvótákért

„A négyesre a legnagyobb erőinket kell mozgósítanunk, mert ebben a számban csak a vb-n lehet kvótát szerezni. Nagyon kiélezett a mezőny, századok, akár ezredek dönthetnek majd” – idézte a magyar szövetség honlapja a szakembert.

„A négyes a legfontosabb és ezért óriási áldozatokat kellett meghoznia még egy olyan klasszisnak is, mint Tótka Sándor, aki egyéni olimpiai bajnokként már másodszor áldoz be mindent a csapatért, és a páros elengedésével lemond egy majdnem biztos vb-éremről a négyes javára.”

Nádas Bence két ötkarikás számban is bizonyíthat, ugyanis K-2 500 méteren is rajthoz áll, méghozzá Kopasz Bálinttal

Az egység tavaly világ- és Európa-bajnok lett ebben a számban, és bár az idei válogatókat a Vajda Bence, Szántói-Szabó Tamás egység nyerte, az EJ-n nem jutottak döntőbe.

„Sokáig szerettem volna úgy összeállítani a férfi kajak csapatot, hogy mindenki csak egy olimpiai számra koncentráljon. Viszont párosban is borzasztóan kemény a mezőny és nem szeretnék abba a hibába esni, hogy ha most véletlenül nem sikerülne a kvótaszerzés, akkor jövő májusban a pótkvalifikáción egy esetleges szeles időjárásban izgulni kelljen. Le a kalappal Vajda és Szántói-Szabó előtt, óriási tehetségek, de nekünk egy olyan páros kell most, amely stabilan tudja hozni a kvótát” 

– fejtette ki Hüttner Csaba.

A királyszámban, K-1 1000 méteren az idei két vk-t fantasztikus teljesítménnyel megnyerő Varga Ádám indul

Varga Ádám
A későbbi győztes Varga Ádám a férfi kajak 500 méteres döntőjében a krakkói Európa Játékok keretében zajló Európa-bajnokságon a kryspinowi pályán 2023. június 24-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A nőknél is a négyesen volt a fókusz a csapat kialakításakor. Az egység a Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Rendessy Eszter, Hadvina Dóra összeállításban áll rajthoz, míg párosban Fojt Sára és Pupp Noémi indul. 

„Mivel itt is érvényes az a szabály, hogy a hat kvótát hat versenyző szerezheti meg, meg kellett osztanunk az erőinket. Itt is mindenki szó nélkül beállt a sorba, és a válogatott érdekeit helyezik előtérbe. A négyest illetően az első két beülőben egyértelmű volt, hogy Gazsónak és Csipesnek van helye, mögéjük kerestem két ideális tolóembert. A válogatókon látottak alapján Rendessy Eszterre és Hadvina Dórára esett a választásom. Mivel Dorka és Tami így párosban nem tudna kvótát szerezni, holott a válogatókat megnyerték, K-2 500 méteren Sáriék bizonyíthatnak, akik mindkét válogatón a dobogón végeztek. K-1 500 méteren Csipes Tamara indul.”

– indokolta döntését Hüttner.

 Nem lesz könnyű dolga Adolf Balázsnak férfi C-1 1000 méteren, hiszen a mezőny itt is roppant erős, ráadásul alapesetben csak az első öt (kivéve ha lesz közte francia versenyző, ez esetben a hatodik is) szerez kvótát. 

„Balázs az utóbbi időben szépen lépked előre, többször edzett együtt Csipes Tamarával és Varga Ádámmal is, ami abban a tekintetben hasznára vált, hogy az irama jobb legyen. Minden esélye megvan a kvótaszerzésre, de itt az egész mezőnynek nehéz dolga lesz” 

– fogalmazott a szövetségi kapitány. 

C-2 500 méteren a szegedi vk-t megnyerő Korisánszky Dávid, Fekete Ádám kettős készül

„Nem voltunk túl szerencsések, mert az év elején Hajdu Jonatán volt beteg, majd nyáron jött Koris sérülése, viszont azt gondolom, hogy ez már múlté, és a következő négy hét elengedő lesz, hogy megfelelő formába kerüljön. Az edzések alapján meglehet a kvóta” 

– mondta bizakodva Hüttner.

Női kenuban a vk-n és az EJ-n mutatott teljesítmény alapján a Bragato Giada, Nagy Bianka párosnak Hüttner Csaba szerint nem lehet probléma az olimpiai indulási jog megszerzése. A harmadik kvótáért C-1 200 méteren Balla Virág száll harcba.

A felsoroltakon kívül további húsz szám szerepel a vb programjában, ezek viszont nem olimpiai számok. Több olyan versenyző is akad a csapatban, aki duplázni fog, sőt a kajakos Lucz Anna három számban is vízre száll Duisburgban.

Férfi kajak

K-1 200 méter: Birkás Balázs
K-1 500 méter: Kopasz Bálint
K-1 1000 méter: Varga Ádám
K-1 5000 méter: Noé Bálint
K-2 500 méter: Nádas Bence, Kopasz
K-2 1000 méter: Vajda Bence, Szántói-Szabó Tamás
K-4 500 méter: Nádas, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor

Női kajak

K-1 200 méter: Lucz Anna
K-1 500 méter: Csipes Tamara
K-1 1000 méter: Rendessy Eszter
K-1 5000 méter: Kiszli Vanda
K-2 200 méter: Kiss Blanka, Lucz
K-2 500 méter: Fojt Sára, Pupp Noémi
K-4 500 méter: Gazsó Alida Dóra, Csipes, Rendessy, Hadvina Dóra

Férfi kenu

C-1 200 méter: Koczkás Dávid
C-1 500 méter: Fejes Dániel
C-1 1000 méter: Adolf Balázs
C-1 5000 méter: Adolf 
C-2 500 méter: Korisánszky Dávid, Fekete Ádám
C-2 1000 méter: Kollár Kristóf, Fejes Dániel
C-4 500 méter: Koczkás, Slihoczki Ádám, Hajdu Jonatán, Hodován Dávid

Női kenu

C-1 200 méter: Balla Virág
C-1 500 méter: Balla 
C-1 1000 méter: Kisbán Zsófia
C-1 5000 méter: Kisbán 
C-2 200 méter: Horányi Dóra, Takács Kincső
C-2 500 méter: Bragato Giada, Nagy Banka
C-4 500 méter: Bragato, Csorba Zsófia, Opavszky Réka, Nagy

Vegyes számok

K-2 500 méter: Lucz, Opavszky Márk
C-2 500 méter: Hajdu, Takács

A magyar para vb-csapat

Férfiak

KL1 200 méter: Kiss Péter Pál és Suba Róbert
KL2 200 méter: Rozbora András és Kiss Tibor
KL3 200 méter: Kiss Erik
VL2 200 méter: Suba és Juhász Tamás

Nők

KL2 200 méter: Varga Katalin
KL3 200 méter: Molnár Nikoletta
VL2 200 méter: Boldizsár Dalma

Forrás: MKKSZ / MTI

Az aranyérmes Varga Ádám állva hagyta az egész mezőnyt

Adolf Balázs győzött, Kisbán Zsófia ezüst-, Kiszli Vanda bronzérmes

]]>
Varga Ádám győzött K-1 1000 méteren Szegeden https://varosikurir.hu/varga-adam-gyozott-k-1-1000-meteren-szegeden/ Sat, 13 May 2023 12:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=234275

A verseny második döntős napján a nyolc finálé közül hatban, az olimpia műsorán is szereplő négy szám (férfi K-1 és C-1 1000 méter, valamint női K-1 és C-2 500 méter) közül háromban voltak érdekeltek a hazai versenyzők.

A királyszámban, kajak egyes 1000 méteren két magyarnak is szurkolhatott a Maty-ér közönsége

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédő Kopasz Bálint a számára viszonylag szokatlan 9-es pályán lapátolt, a Tokióban mögötte második Varga Ádám pedig a 3-asra kapott besorolást a nagyon erős döntőben. A mezőnyben ott volt a két éve ötkarikás bronzérmes portugál Fernando Pimenta, a párosban olimpiai aranyérmes Thomas Green és a dánok világbajnoka, Rene Holten Poulsen is.

A legjobban Pimenta kezdett, de féltávnál már a KSI 23 éves kajakosa, Varga állt az élen, aki végig bírta a saját maga által diktált tempót és nagy fölénnyel diadalmaskodott. Kopasz szinte végig a harmadik helyen lapátolt, s ezt a pozíciót meg is tartotta a célig. A két magyar között Pimenta jött be másodikként.

Kopasz Bálint
A harmadik helyezett Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének döntőjében a kajak-kenu világkupán a Szegedi Nemzeti Kajak-Kenu és Evezős Olimpiai Központban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Női C-1 1000 méteren hét induló volt, köztük ugyancsak két magyar. Csorba Zsófia és Kisbán Zsófia már a rajttól ellépett a mezőnytől a kazah Marija Brovkova társaságában, s végül ők hárman egymás között döntötték el a dobogós helyek sorsát. Kisbán a végén nagyot hajrázott, de az élen haladó kazahot már nem sikerült befognia, másodikként ért be és Csorba lett a harmadik. 

A női kenusok páros olimpiai számában, 500 méteren hatalmas csatát láthattak a szurkolók

A tavaly világbajnoki bronz- és Európa-bajnoki ezüstérmes Bragato Giada, Nagy Bianka kettős a gyenge rajt után a táv második felében óriásit küzdött, sokáig úgy tűnt, sikerül felérniük a dobogóra, de végül néhány centivel, 25 századmásodperccel lemaradtak az éremről. A győzelmet az olimpiai címvédő kínai Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja duó szerezte meg a spanyolok és a kanadaiak előtt.

A szintén kenus Adolf Balázs az ötödik helyen jött be 1000 egyesben, míg férfi K-1 200 méteren Birkás Balázshatodikként zárt az erős mezőnyben.

Kenu kettes 1000 méteren a fiatal Rumi Gergő és Molnár Csanád a nyolcadik helyet szerezte meg. Bakó Olga betegség miatt nem tudott elindulni K-1 1000 méteren.

Női K-1 500-on és K-1 1000 méteren az új-zélandi Lisa Carrington, illetve a spanyol Isabel Contreras diadalmaskodott.

A szombati para döntőkben, 200 méteren három érmet szereztek a hazai versenyzők: VL2-ben Juhász Tamás második, Suba Róbert harmadik, KL2-ben Varga Katalin szintén harmadik lett. 

„Belülről jónak tűnt nekem, a rajtom megint egy kicsit lassabba volt, de száztól elkezdtem szerencsére fölfelé jönni. Ilyenkor szerintem egyfajta csőlátással haladok, nem nagyon tudom figyelni a mellettem lévőket, így nem láttam sokszor azt sem, hogy hol jár a portugál. Ahhoz képest, hogy még nagyon az elején vagyunk a szezonnak, elégedett vagyok ezzel a helyezéssel”

– nyilatkozta Juhász Tamás.
parakenu
Suba Róbert és Juhász Tanár. Fotó: MKKSZ

„Sajnos a kajakban nem sikerült elkapnom a rajtot, most szerencsére ez jól ment, az utolsó 10-20 méterben nem úgy jött össze, ahogy terveztem. Viszont pozitív visszacsatolásként élem meg a hétvégét, hiszen az év elején, gyorsítás előtt vagyunk még. Tomival jó meccseket tudunk menni, mindenféleképpen húzzuk egymást a versenyeken”

 értékelt Suba Róbert.

Forrás: MKKSZ / MTI

Kajak-kenu vk: bronzérmes a férfi kajaknégyes

]]>
Kajak-kenu Eb: öt újabb magyar aranyérem Münchenben https://varosikurir.hu/kajak-kenu-eb-ot-ujabb-magyar-aranyerem-munchenben/ https://varosikurir.hu/kajak-kenu-eb-ot-ujabb-magyar-aranyerem-munchenben/#respond Mon, 22 Aug 2022 09:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=213739

Vasárnap Münchenben tovább folytatódott a magyar aranyéremeső. Előbb öt magyar lány szerzett három első helyet, majd Európa-bajnok lett a Nádas Bence, Kopasz Bálint egység 500 méteren, végül aranyéremmel zárta szereplését Kőhalmi Emese 5000 méteren.

A dobogós helyek közül öt – 2-2-1 eloszlásban – olimpiai számban született

A zárónap első felében olyan számok fináléit rendezték meg, amelyek nem szerepelnek az olimpia műsorán. A szombati vihar elvonultával ezúttal már napsütésben, 20-22 fokos hőmérsékletben és viszonylagos szélcsendben kezdődhettek meg a küzdelmek.

Az egy nappal korábban K-2 500-on Fojt Sárával negyedik Pupp Noémit most K-1 1000 méteren szólították a rajthoz. Az Atomerőmű SE 24 éves kajakosa a visszafogottabb rajt után fokozatosan zárkózott fel az élbolyba olyannyira, hogy 600 méternél a vezetést is átvette. A hajrában aztán hárman is szorongatták, de sikerült megőriznie előnyét, így magyar arannyal kezdődött a nap.

Pupp Noémi: Nagyon jónak éreztem a pályámat, bár kicsit beragadtam a rajtban

“A közepe az szerintem patika volt, és a végére aztán szerencsére akkora előnyt tudtam összeszedni, hogy bár jött a lengyel lány, nem tudott megfogni. Egyébként az eredményhirdetés előtt azt mondta nekem, hogy én lettem a második, így csak akkor hittem el, hogy győztem, amikor az ő országát mondták be a második helyre. Még nem sikerült beszélnem a testvéremmel (Pupp Réka, olimpiai ötödik dzsúdós), mert éppen most utazik haza a japán edzőtáborból, de ha valaki, akkor ő tudja, hogy ez mit jelent. Mindig mindenben egymás mellett állunk, úgyhogy ez az ő érme is. Tőle láttam, tanultam, hogy milyen sportembernek lenni.”

Női C-2 200 méteren a szombaton az 500 méteres olimpiai számban ezüstérmes Bragato Giada, Nagy Bianka duó két hete legjobb európaiként zárt harmadikként a vb-n, így most esélye volt egy jobb helyezésre. Ennek megfelelően is versenyzett, a németekkel és leginkább a spanyolokkal volt csatában az aranyéremért, és ha csak öt századmásodperces előnnyel is, de elsőként haladt át a célvonalon. 

Bragato Giada és Nagy Bianka
Bragato Giada (b) és Nagy Bianka a dobogón, miután megnyerték a női kenu kettes 200 méteres döntőjét a müncheni multisport Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Bragato Giada

“Én semmit sem láttam a befutónál, csak egyszerre hallottam négy dudát, nem tudtam, melyik a miénk. Aztán Bianka szólt, hogy a kivetítőn minket írtak ki elsőnek, akkor már mertem örülni. Friss páros a miénk, de azt érzem, hogy pályáról pályára jobbak vagyunk, ez a döntőben is kijött.”  

Nagy Bianka

“A befutó után én is izgultam, de az volt a megérzésem, hogy mi nyertünk. Jól jött ki az utolsó húzásunk, és a rajtunk sem volt rossz, pedig az a gyenge pontunk. Sikerült fejlődnünk, előrelépnünk, és remélem, hogy jövőre az olimpiai távon is tudunk majd nyerni.”

Kiss Blanka, Lucz Anna kettős a szám friss világbajnokaként szállhatott vízre a női K-2 200 méter döntőjében, és ennek megfelelően is teljesített. Már a rajtból a magyarok jöttek ki elsőként, és az ott megszerzett előnyüket még tovább is növelték a célig, a riválisok végig csak a hátukat nézhették. A magyar duó így két héten belül világ- és Európa-bajnoki címet is szerzett ebben a számban. 

Lucz Anna és Kiss Blanka
Az aranyérmes Kiss Blanka (b) és Lucz Anna, a női kajak kettes 200 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kiss Blanka

“Nagyon boldog vagyok, hogy a világbajnokság után az Európa-bajnokságot is sikerült megnyernünk. Maximálisan elégedett vagyok a párosunkkal. Nem feltétlenül jöttünk jó pályát, de ez nem számít, ha nyerünk.” 

Lucz Anna

“Nagyjából végig éreztem, hogy valahol elöl vagyunk, nem nagyon nézelődtem, csak próbáltam nyomni, ahogy tudom. Amikor beértünk, akkor látta Blanka, hogy megvan.”

A nők “királyszámában”, K-1 500 méteren az UTE 19 éves kajakosa, az egy nappal korábban Kőhalmi Emesével 1000 méteren első Rendessy Eszter próbálkozott azok után, hogy két hete, a vb-n hetedik lett. Most sem kezdett túl jól, de aztán féltávnál már az éllovas lengyel Anna Pulawska mögött lapátolt, 300 méternél pedig úgy tűnt, rövid időre a vezetést is átvette. A hajrához érve mások is – így a címvédő dán Emma Jörgensen – bekapcsolódtak az érmekért folyó harcba, és bár Rendessy fáradni látszott, kitartott a célig, s ennek ezüstérem lett a jutalma. Pulawska nyert, Jörgensen lett a harmadik.    

Rendessy Eszter
Rendessy Eszter a dobogón, miután második lett a női kajak egyes 500 méteres döntőjében. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Rendessy Eszter

„Nehezen találom a szavakat, egyelőre el sem hiszem, hogy sikerült ezüstérmet szereznem, és nagyon örülök. Érzékeltem, hogy egész jó helyen lehetek, éreztem, hogy a mellettem lévő horvát lány előtt vagyok. De nem nagyon nézelődtem, az utolsó ötvenen már nem tudom, hogy mi vitt be, ott már csak a célt néztem, és azon voltam, hogy valahogy érjek be.” 

Nádas Bence és Kopasz Bálint friss világbajnokként érkeztek Münchenbe, és most is a győzelem volt a céljuk. A futam aztán eleinte nem úgy nézett ki, hogy ez sikerülni fog nekik, a németek ugyanis nagyon bekezdtek, a magyarok féltávnál csupán a negyedik helyen lapátoltak.

A táv második felében azonban Kopaszék megmutatták, hogy mit tudnak, miközben a lelátó közönsége már a hazai egységet látta elsőként a célban, méterről méterre jöttek fel, az utolsó húsz-harminc méteren már az ő hajójuk orra volt előrébb, és végül ledolgozva egyhajós hátrányukat a vb után ismét parádés győzelmet arattak.

Nádas Bence és Kopasz Bálint
Nádas Bence (b) és Kopasz Bálint a férfi kajak kettes 500 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kopasz Bálint

„Ezen a távon nagyon egyszerre mozognak a versenyzők, így jellemző a szoros csata. A németek nagyon magabiztosan mentek egészen 400 méterig, de mi nem ijedtünk meg, előre megbeszéltük, hogy nem hagyjuk magunkat kizökkenteni, hiszen ebben a versenyben az utolsó 50-100 méter a legfontosabb. Mi meg is indítottuk a hajót, ahogy kell.”

Nádas Bence

„Amit előre elképzeltem, hogy a többi hajó hogyan fog mozogni, az be is vált, a németek kamikaze taktikával indultak. Gyakorlatilag ugyanazt a pályát csináltuk, mint két hete, Kanadában. Nagyon jól tudunk együtt dolgozni Bálinttal, így a versenyekre mindig kijön a jó forma.”  

A leghosszabb táv versenyeit eredetileg szombaton bonyolították volna le, de a vihar közbeszólt és a férfi kenusok döntője után félbeszakították a küzdelmeket, majd a fennmaradó három számot az utolsó napra halasztották.

Kőhalmi Emese
Az aranyérmes Kőhalmi Emese a női kajak egyes 5000 méteres versenyének eredményhirdetésén a müncheni multisport Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kőhalmi Emese taktikusan versenyzett, végig az élbolyban haladt, majd a célegyenesben lehajrázta riválisait.

“Ez egy nagyon jó verseny volt, sokkal jobban esett, mint a világbajnokság, ami a futások miatt elég kemény volt. Próbáltam egy jó rajt után iramból jönni tovább, aztán a végén egy finist csinálni. Ez sikerült. Nem örültem, hogy tegnap elmaradt a versenyünk, jobb lett volna mára mindenen túl lenni, de az eredményemet nem befolyásolta”

– nyilatkozott a 20 éves kajakos.

Hüttner Csaba: maximálisan elégedettek lehetünk

A magyar kajak-kenu válogatott 14 érmet, 7 aranyat, 4 ezüstöt és 3 bronzot szerzett a vasárnap véget ért müncheni multisport Eb keretében megrendezett kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány értékelésében úgy fogalmazott: maximálisan elégedettek lehetnek, mert azokat a számokat, amelyeket a két héttel korábbi kanadai világbajnokságon megnyertek, ezúttal is sikerült megnyerni.

„Mellé nyertünk még hármat és az olimpiai számokban is előreléptünk az érmek és a pontszerzések szempontjából is. Az idei világversenyeken a tavalyi hat olimpiai bajnokunkból öt nem versenyzett, ezzel együtt ez a fiatal csapat a vb-n és az Eb-n is meg tudta nyerni a pontversenyt, az Eb-n az éremtáblázat élén végzett, ez nagyon nagy dolog”

– mondta a szakember.

Kiemelte, hogy a női kajak szakág az olimpiai számokban is előrelépett, de természetesen várják vissza azokat a rutinos versenyzőket, akik az idei szezont különböző okok miatt kihagyták. 

„Ha visszajönnek a tapasztalt versenyzők és még tanítják a fiatalokat, akkor hatalmas eredményeket tudunk majd elérni.”

Hüttner szerint férfi kajakban Magyarország visszakerült a térképre a négyeseknél – a vb-11. hely után ezúttal negyedik lett a csapat -, s ez nagyon fontos a jövő évi olimpiai kvalifikáció szempontjából. A kapitány ismét kiemelte a K-1 1000 és Nádas Bencével K-2 500 méteren győztes Kopasz Bálintot, aki a vb után az Eb-n is duplázott a két ötkarikás számban. 

„Ez sporttörténelmi tett. Ilyen profi versenyzővel nagyon ritkán  találkozik az ember.”

Hüttner Csaba szerint a két világversenyről összesen négy érmet hazahozó Bragato Giada, Nagy Bianka kenupáros idén nagyon sokat fejlődött, évről évre előrelép, s reméli, hogy a jövőben versenyben lesz a győzelemért. 

A szövetségi kapitány többször elmondta, hogy az ideit egy próbaévnek szánja a 2023-as kvalifikációs világbajnokság előtt.

„Nem dőlhetünk hátra, a mezőny láthatóan nagyon erős. Tervet kell készítenünk arra, hogy akár az eredményesség rovására is, de jövőre megszerezzük a maximális számú kvótát. Sok versenyzőnk van, aki eredményes lehet az ötkarikás játékokon, s a lebonyolítástól függően sok friss emberre is lesz szükségünk Párizsban”

– mondta Hüttner Csaba.

Gyulay Zsolt: Münchenben fel lehet mérni a párizsi esélyeket

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint remek ötkarikás erőfelmérő is egyben a Münchenben zajló multisport Európa-bajnokság.

„Ez egy félidőben lévő Eb, ahol fel lehet mérni az esélyeket a párizsi játékokra” – jelentette ki az M1 aktuális csatornán vasárnap a MOB vezetője.

„Természetesen figyelemmel kísértem a kajak-kenus eseményeket, úgy láttam, hogy nehéz a mezőny annak ellenére, hogy most volt a világbajnokság, ezzel együtt a fiatalok nagyon jól helytálltak. Ezt egyébként nemcsak kajak-kenura értem, tegnap kinn voltunk a tornán is, ahol a magyar csapat remekül szerepelt, mint ahogy az atlétáink is.”

A kajakosként olimpiai bajnok sportdiplomata kitért a két aranyat nyert Kopasz Bálintra:

„Szerencsénk van, hogy van egy ilyen elkötelezett, alázatos kajakosunk, aki az olimpiai bajnoki cím után is tovább halad a saját útján, és nem enged meg magának lazításokat. Azt gondolom, hogy Bálint formája kitart Párizsig”

– vélekedett Gyulay Zsolt, hozzátéve, a négyes alakul, és bár a németek elég jók, a magyaroknak arra kell törekedniük, hogy a négyes stabil legyen, mert az meghatározza egy kajakos nemzet erejét.

Forrás: MKKSZ / MTI

VK – SPORT

Kiss Péter Pál arany-, Varga Katalin bronzérmes a kajak-kenu pályán

Kopasz Bálint arany-, a női kenupáros ezüstérmes

]]>
https://varosikurir.hu/kajak-kenu-eb-ot-ujabb-magyar-aranyerem-munchenben/feed/ 0
Kopasz Bálint arany-, a női kenupáros ezüstérmes https://varosikurir.hu/kopasz-balint-arany-a-noi-kenuparos-ezustermes/ https://varosikurir.hu/kopasz-balint-arany-a-noi-kenuparos-ezustermes/#comments Sat, 20 Aug 2022 14:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=213532

A magyar versenyzők egy-egy arany- és ezüstérmet gyűjtöttek a szombati döntős program első részében a müncheni multisport Eb keretében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Elsőként ért célba magabiztos versenyzéssel férfi K-1 1000 méteren Kopasz Bálint, aki ezzel megvédte címét

Szombaton is hasonló idő fogadta a versenyzőket a pályán, mint egy nappal korábban, az eső változó intenzitással esett, a levegő hőmérséklete pedig nem érte el a 20 fokot.

Magyar részről a kenus Adolf Balázst szólították először a rajthoz 1000 méter egyesben az Óbudai Ganz VSE 22 éves olimpikon sportolója tavaly bronzérmes volt ebben a számban, két hete, a vb-n azonban nem sikerült döntőbe jutnia. Ezúttal ott volt a legjobbak között, de a dobogós helyek sorsába nem tudott beleszólni, nyolcadikként ért célba. Az élen a vb-győztes román Catalin Chirila és a címvédő cseh Martin Fuksa csatázott egymással nagyot, előbbi nyert. 

Az olimpiai és világbajnok Kopasz Bálint címvédőként szállt vízre kajak egyes 1000 méteren, a Győri Graboplast VSE 25 éves klasszisa ezúttal is a portugálok tokiói bronzérmes ászával, Fernando Pimentával vívott különcsatát. A rivális féltávnál még egy hajóhosszal vezetett, de a második 500 méteren Kopasz ritmust váltott, gyönyörűen elment mellette, állva hagyta és a célban már neki volt több mint egy hajóhossznyi előnye. Harmadikként a belga Artuur Peters zárt.

Kopasz – akinek Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, maga is kajakos olimpiai bajnok adta át az aranyérmet – két héten belül világ- és Európa-bajnoki címet is szerzett. 

Kopasz Bálint (K-1 1000 m, 1. hely)

„Nagyon boldog vagyok, hogy kijött egy csúcsszuper forma, pedig délelőtt úgy éreztem, hogy nyomott vagyok egy kicsit, elég magas volt a páratartalom. Viszont nagyon jó taktikát alkalmaztam, ennek nagyon örülök, ahogy annak is, hogy erős voltam fejben, ami nem könnyű minden ezer méteres versenyen. Ez a legnagyobb erősségem. Az utolsó kétszáz méteren olyat tudtam indítani, amivel megtörtem Pimentát. Hosszú évek óta versenyzünk együtt és kiismertem. Fantasztikus így zárni ezt az évet. Továbbra is büszke vagyok arra, hogy edzőmmel, édesanyámmal ilyen jól együtt tudunk dolgozni és megbízunk egymásban. Szeretnék még sok ilyen szép versenyzést, eredmény megélni vele.”

Kopasz Bálint
Az aranyérmes Kopasz Bálint a dobogón a férfi kajak egyes 1000 méteres döntőjének eredményhirdetésén a müncheni multisport Eb keretében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Női K-2 500 méteren a 18 éves Fojt Sára és a 24 éves Pupp Noémi frissen összeült egysége remekül versenyzett, a futam egy pontján úgy tűnt, akár a bronzérmet is megszerezheti, de aztán végül negyedik lett a világbajnok lengyelek, valamint a vb-3. belgák és a vb-2. németek mögött. A dobogó kevesebb mint két tizedmásodpercre volt. 

Fojt Sára

„Szerintem jobb pályát mentünk, mint tegnap. Fokozatosan egyre javultunk, szerintem még sok van bennünk.”  

Pupp Noémi

„Vegyes érzéseink vannak, jó lett volna érmet szerezni, de ez a negyedik hely sem rossz annak fényében, hogy egy hete ültünk össze. Keserédes a hangulatunk, mert két tizedre volt a dobogó, lehet, hogy ha van bennünk még eggyel több edzés, akkor megvan az érem. De majd kielemezzük, és remélem, hogy a végén csak az édes íz marad.”

Pupp Noémi és Fojt Sára
Fojt Sára (j) és Pupp Noémi a női kajak kettes 500 méteres döntőjében a müncheni multisport Eb keretében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A két héttel ezelőtti kanadai világbajnokságon bronzérmes Bragato Giada, Nagy Bianka kettős éremesélyesnek számított C-2 500 méteren, Halifaxben ugyanis csak az ukrán Ludmila Luzan, Anasztaszija Csetverikova duó tudta megverni Európából. A magyarok jól rajtoltak, és miközben az ukránok hamar elkezdték diktálni a tempót, 250 méternél a második helyen haladtak át. Bár a finisben a lengyelek támadták őket, sikerült megtartaniuk a pozíciójukat, így a címvédő ukránok mögött ezüstérmet szereztek. 

Bragato Giada

„Nagyon jó pályát jöttünk, a vb után azt mondtuk, hogy itt következik a visszavágó az ukránokkal. Ez sajnos nem sikerült, de már most is közelebb voltunk hozzájuk és még közelebb is fogunk kerülni, jövőre az a cél, hogy megverjük őket. Ez az év felülmúlja a várakozásainkat. Elég nagy teher, hogy most olimpiai számban indulunk, és szerettünk volna jól bemutatkozni a felnőtt mezőnyben, megmutatni, hogy figyelni kell ránk.”   

Nagy Bianka

„Nem volt előfutamunk, ezzel együtt nem éreztem első pályásnak a versenyünket. Amióta kint vagyunk, próbáltuk feltérképzeni a pályát. Még indulunk a szegedi U23-as vb-n, most úgy érzem, az nagyon fog fájni, mert feszített a tempó. Remélem, most tudunk egy kicsit pihenni, nekem Szegedre egyébként sem kell sokat utaznom, úgyhogy ott még tudjuk majd hozni a jó formánkat.”

Nagy Bianka és Bragato Giada
Az ezüstérmes Bragato Giada (j) és Nagy Bianka a női kenu kettes 500 méteres döntőjének eredményhirdetésén a müncheni multisport Eb keretében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Az 500 méteres férfi kajaknégyeseknél a Kuli István, Csizmadia Kolos, Balogh Gergely, Nádas Bence összeállítású magyar egység végig harcban volt az éremért, az éllovas németek mögött ugyanis négy hajó harcolt a további dobogós helyekért. A befutó nagyon izgalmas volt, de végül a magyarok a szlovákok és a franciák mögött a negyedik helyre szorultak, utóbbiaktól csupán kilenc századot kaptak.

Az öt olimpiai szám után három olyan döntő következett, amely nem szerepel az ötkarikás játékok műsorában

Női K-1 200 méteren Lucz Anna friss vb-bronzérmesként szállt vízre, a kontinensről csupán a szlovén Anja Osterman került elé a világbajnokságon. Az UTE 23 éves kajakosa nagyot küzdött a döntőben a címvédő dán Emma Jörgensennel, Ostermannal és a lengyel Marta Walczykiewicz-csel, és a szoros befutó után negyedikként rúgta be a hajóját. 

 Lucz Anna

„Megcsináltam mindent, amit tudtam. Nagyon szoros verseny volt, itt már csak nüanszok döntenek, nekem most a negyedik hely jutott. Szerintem jó pálya volt, persze jó lett volna dobogóra állni, de nem hiszem, hogy egy negyedik hellyel elégedetlennek kellene lennem.”  

Férfi C-1 200 méteren Korisánszky Dávid, az MTK 29 éves kenusa a délelőtti középfutamból biztosította a helyét a legjobb kilenc között, és ebben a mezőnyben is nagyot küzdött, ami az ötödik helyre volt elegendő. Az aranyat a litván Henrikas Zustautas szerezte meg.

Ugyanezen a távon, a férfi kajak ketteseknél a szám kétszeres világbajnoka, Balaska Márk ezúttal a tavalyi tokiói olimpián egyesben negyedik Csizmadia Kolossal állt rajthoz, aki 50 perccel korábban még a négyes tagjaként versenyzett az Olimpiai Regatta Központban. A magyar páros végig a középmezőnyben haladt, és a hajrában sem tudott közelebb férkőzni az élbolyhoz, végül hetedikként ért be. Győztek az olaszok.

Férfiak

K-1 1000 m, Európa-bajnok:
   Kopasz Bálint 3:29.898 p
2. Fernando Pimenta (Portugália) 3:31.964
3. Artuur Peters (Belgium) 3:32.401

K-2 200 m, Európa-bajnok:
   Manfredi Rizza, Andrea Di Liberto (Olaszország) 31.662
2. Jakub Stepun, Bartosz Grabowski (Lengyelország) 31.673
3. Arturas Seja, Ignas Navakauskas (Litvánia) 31.678    
…7. Balaska Márk, Csizmadia Kolos 32.531 

K-4 500 m, Európa-bajnok:
   Németország (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Jacob Schopf, Max Lemke) 1:20.282    
2. Szlovákia (Samuel Balaz, Denis Mysak, Csaba Zalka, Adam Botek) 1:20.877
3. Franciaország (Guillaume Burger, Maxime Beaumont, Quilian Koch, Guillaume Le Floch) 1:20.902
4. Magyarország (Kuli István, Csizmadia Kolos, Balogh Gergely, Nádas Bence) 1:20.994

C-1 200 m, Európa-bajnok:
   Henrikas Zustautas (Litvánia) 39.832 mp
2. Pablo Grana (Spanyolország) 39.894
3. Oleksii Koliadych (Lengyelország) 40.166
…5. Korisánszky Dávid 40.671

C-1 1000 m, Európa-bajnok:
   Catalin Chirila (Románia) 3:49.681 p
2. Martin Fuksa (Csehország) 3:50.032
3. Carlo Tacchini (Olaszország) 3:51.637
…8. Adolf Balázs 3:57.152

Nők

K-1 200 m, Európa-bajnok:
   Emma Jörgensen (Dánia) 39.848 mp
2. Anja Osterman (Szlovénia) 40.061
3. Marta Walczykiewicz (Lengyelország) 40.134
4. Lucz Anna 40.300    

K-2 500 m, Európa-bajnok:
   Karolina Naja, Anna Pulawska (Lengyelország) 1:41.418
2. Hermien Peters, Lize Broekx (Belgium) 1:42.230
3. Paulina Paszek, Jule Hake (Németország) 1:42.702
4. Fojt Sára, Pupp Noémi 1:43.536

C-2 500 m, Európa-bajnok:
   Ludmila Luzan, Anasztaszija Csetverikova (Ukrajna) 1:57.672
2. Bragato Giada, Nagy Bianka 1:58.924
3. Sylwia Szczerbinska, Julia Walczak (Lengyelország) 1:59.572

(MTI)

Aranyérmes az 1000 méteres női kajak kettes

Friss híreink

]]>
https://varosikurir.hu/kopasz-balint-arany-a-noi-kenuparos-ezustermes/feed/ 1
Világbajnoki aranyérmes a Nádas Bence, Kopasz Bálint kajakkettes https://varosikurir.hu/vilagbajnoki-aranyermes-a-nadas-bence-kopasz-balint-kajakkettes/ https://varosikurir.hu/vilagbajnoki-aranyermes-a-nadas-bence-kopasz-balint-kajakkettes/#respond Sun, 07 Aug 2022 17:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=212145

A magyar versenyzők hat érmet, egy-egy aranyat és ezüstöt, valamint négy bronzot szereztek a helyi idő szerint vasárnap délelőtti döntőkben a kanadai Halifaxben zajló kajak-kenu világbajnokságon.

Nádas Bence és Kopasz Bálint nagyszerű győzelmet aratott a régi-új olimpiai számban, K-2 500 méteren

A párosban szombaton Kiss Blankával aranyérmes Lucz Anna K-1 200 méteren tavaly második lett a dán Emma Jörgensen mögött, aki most nem volt ott a mezőnyben. Ott volt viszont a szám koronázatlan királynője, háromszoros olimpiai és hatszoros világbajnoka, az új-zélandi Lisa Carrington, akinek ezúttal is csak a hátát nézhette a mezőny. Az UTE 23 éves versenyzője remekül tartotta magát mögötte, harcban volt a második helyért, de végül a szlovén Anja Osterman után harmadikként haladt át a célvonalon.

Lucz Anna: „A rajtom jól sikerült, utána azonban kicsit elkezdtem billegni, és a szél sem volt annyira kedvező nekem, úgyhogy maximum ezért lehetek egy kicsit csalódott. Az 500 méter páros B döntőjében tartalékoltam, megbeszéltük, hogy csinálunk egy jó rajtot, utána pedig iramban beevezünk. Örülök a tegnapi páros aranynak és ennek a bronznak is, 500 párosban pedig annak örülök, hogy megnyertük a válogatót otthon és tudtunk itt gyakorolni. Sok tapasztalatot gyűjtöttünk, és ez szerintem az Eb-n is látszani fog.”

A férfiaknál a Tokióban olimpiai negyedik Csizmadia Kolosnak az volt a célja, hogy előrébb lépjen a 2021-es ötödik helynél, s ez sikerült is neki. A Budapesti Honvéd 26 éves kajakosa szoros versenyben lett harmadik úgy, hogy remekül rúgta be a hajóját. Az első helyet a spanyol Carlos Arevalo szerezte meg, a második pedig – csakúgy, mint tavaly – a svéd Petter Menning lett.

Csizmadia Kolos: „Nagyon hosszú volt a pálya, brutális szembeszél fújt. Ezzel együtt nagyon élveztem, jó pálya volt. A célban tisztán tudtam, hogy bronzérmes vagyok, sajnos az aranyra nem volt reményem, de ennek is örülök nagyon. Az előfutamban egy kicsit korán rúgtam be a hajómat, most szerintem jól sikerült.” 

Az FTC 28 éves olimpikonja, vb-ezüstérmes és Európa-bajnok kenusa, Balla Virág szombaton negyedik lett ezer méter egyesben, ezúttal 500-on ő is javítani szeretett volna. A gyengébb rajt után azonban hamar hátrányba került, s most sem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába, ismét negyedik lett. Győzött az ukrán Ludmila Luzan.

A rutinos Noé Bálint, Kulifai Tamás duó – utóbbi versenyző éppen tíz éve szerzett olimpiai ezüstérmet a négyessel – tavaly Koppenhágában harmadik lett a kajak kettes 1000 méteren, s most sikerült megismételnie ezt az eredményt. Taktikusan versenyeztek, sokáig a 4-5. helyen haladtak, majd a hajrában elmentek a dánok és a szlovákok mellett, és a fölényes győzelmet arató németek, valamint az olaszok mögött újfent megszerezték a bronzérmet.

Noé Bálint:”Alapból nem a végére tartalékoltunk, próbáltunk egy erősebb utazót menni, s amennyire lehet, fenntartani ebben a szembeszélben, szerintem egy jó pálya volt.”

Kulifai Tamás: „Úgy érzem, hogy részemről lehetett volna kicsit jobb. Nagyon nagy szembeszél volt, viszont a végére nekem elég sok erőm maradt, ami nem szokott, így az utolsó 150-en nagyon jól tudtam nyomni az erőt a hajóba, s valószínűleg ez is segített. Elégedett vagyok a bronzzal, bár egy jobb pályával meglehetett volna az ezüstérem, de ez egy megnyert bronzérem.” 

A vb-újonc Rendessy Eszter szombaton a hetedik helyen végzett az olimpiai  egyes számban, 500 méteren, ezren azonban az esélyesek közé tartozott, s ennek megfelelően is versenyzett.

Az UTE ifjúsági olimpiai és világbajnok kajakosa az egyre erősebb szembeszélben szinte végig a második helyen haladt az ausztrál Alyssa Bull mögött, aki az egész táv alatt bírta a saját maga által diktált tempót.

A 20 éves Rendessy ugyanígy haladt mögötte, magabiztosan tartotta a második helyet, s ezzel megszerezte pályafutása első felnőtt vb-érmét.

Rendessy Eszter: „Rettenetesen hosszú volt ez az ezer méter, a körülmények elég extrémek voltak, főleg az első ötszáz méteren nagyon fújt a szél. A rajt után olyan nagyok voltak a hullámok, hogy fel is csapott az arcomig a víz. Meg is ijedtem, de aztán felül tudtam ezen emelkedni.”  

A kenusoknál a Kiss Balázs, Hodován Dávid duó a mezőny második felében végzett 1000 méteren, hetedik lett, a fiatal 500 méteres négyes pedig – Zombori Dominik, Koczkás Dávid, Slihoczki ÁdámKollár Kristóf összeállításban – a negyedik helyen végzett az öt egységet számláló döntőben. Előbbi számot a németek, utóbbit a spanyolok nyerték. 

A következő számban aztán megszületett a vasárnapi versenynap első magyar aranyérme

Nádas Bence, Kopasz Bálint 500 méteres kajakkettes remekül versenyzett a döntőben: a visszalőtt első rajt után a másodikat jól kapták el, a 250 méteres ellenőrzőpontnál pedig a portugálok és az ausztrálok mögött a harmadik helyen haladtak át. A hajrá nagyon szorosnak ígérkezett, de hogy ez ne így legyen, arról a magyarok gondoskodtak, az utolsó száz méteren ugyanis „robbantottak”, faképnél hagyták ellenfeleiket, s tisztán elsőként értek be. Nádas – aki 2014 után nyert ismét világbajnoki címet – a célban felemelte a lapátját, és a levegőbe ordította, hogy „megvan!”. 

Nádas Bence: „Azt beszéltük meg, ami az elő- és középfutamban hiányzott, hogy nem hirtelen indítjuk a hajót a végén, hanem fokozatosan. Nagyon együtt maradtunk, mintha az utolsó százon még jobban összeállt volna a mozgásunk. Szinte el sem hittem, hogy tudunk még gyorsulni. Az utolsó ötven méteren szinte már boldogan, vicsorítva lapátoltam. Megszűnt mellettem minden. Megkönnyeztem ezt a sikert, hiszen olimpiai számban sikerült nyernünk. Nagyon sok munka van ebben, remélem, ez a siker motivál majd bennünket, hogy ezen az úton menni kell tovább.”   

Kopasz Bálint az ezer egyesben aratott szombati diadala után a második olimpiai számos győzelmét aratta Kanadában

Kopasz Bálint: „Ez a győzelem ért ezen a hétvégén a legtöbbet számomra, mert úgy tűnik, ez a legértékesebb szám a férfiaknál, 200-ról és 1000 méterről is sokan átjöttek ide, őrült brutál mezőny van itt. Elképesztően boldog vagyok, hogy meg tudtuk nyerni ilyen könnyedséggel a végén, fantasztikus volt, az utolsó száz méter pedig meseszerű. Napokat készültünk erre Bencével fejben, és mára összeállt a tökéletes taktika. Van jövője ennek az 500 párosnak, én pedig úgy érzem, hogy a fő számom, az ezer egyes mellett el tudom vinni ezt a számot is.”    

Az 500 m-es vegyes számokban két hatodik hely jutott a magyaroknak a Fejes Dániel, Gönczöl Laura kenus és a Kurucz Levente, Gazsó Alida Dóra kajakos duó révén, majd zárásként a Bragato Giada, Balla Virág, Takács Kincső és Nagy Bianka alkotta 500 méteres kenunégyes harmadik lett az öthajós mezőnyben.

A B döntőkben érdekelt magyarok közül Adolf Balázs harmadik lett C-1 1000 méteren, így összesítésben a 12. helyen zárta a vb-t, a Kiss Blanka, Lucz Anna 500-as kajakpáros pedig a 18. pozícióban végzett.

Férfiak

K-1 200 m, világbajnok:
   Carlos Arevalo (Spanyolország) 36.43 mp
2. Petter Menning     (Svédország) 36.71
3. Csizmadia Kolos (Magyarország) 36.82

K-2 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Nádas Bence, Kopasz Bálint (Magyarország) 1:34.98 p
2. Mindaugas Maldonis, Andrej Olijnik (Litvánia) 1:35.56
3. Jean Westhuyzen, Thomas Green (Ausztrália) 1:35.85    

K-2 1000 m, világbajnok:
   Martin Hiller, Tamas Grossmann (Németország) 3:32.47 p
2. Samuele Burgo, Andrea Schera (Olaszország) 3:36.82
3. Noé Bálint, Kulifai Tamás (Magyarország) 3:37.77    

C-1 1000 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Catalin Chirila (Románia)    4:14.28 p
2. Isaquias Santos (Brazília) 4:15.80
3. Martin Fuksa (Csehország) 4:16.21
…12. (a B döntőben 3.) Adolf Balázs (Magyarország)

C-2 1000 m, világbajnok:
 Sebastian Brendel, Tim Hecker    (Németország) 3:54.91 p
2. Liu Hao, Csi Po-ven (Kína) 3:55.34
3. Craig Spence, Bret Himmelman (Kanada) 4:06.13    
…7. Kiss Balázs, Hodován Dávid (Magyarország) 4:09.49    

C-4 500 m, világbajnok:
    Spanyolország (Joan Moreno, Pablo Grana, Manuel Fontan, Adrian Sieiro) 1:39.42 p
2. Lengyelország (Aleksander Kitewski, Arsen Sliwinski, Wiktor Glazunow, Norman Zezula    ) 1:39.91 p
2. Ukrajna (Vitalij Vergeles, Andrij Ribacsok, Jurij Vandjuk, Taras Miscsuk) 1:40.52
4. Magyarország (Zombori Dominik, Koczkás Dávid, Slihoczki Ádám, Kollár Kristóf)    1:43.32    

Nők

K-1 200 m, világbajnok:
    Lisa Carrington (Új-Zéland) 41.94 mp
2. Anja Osterman (Szlovénia) 42.94
3. Lucz Anna (Magyarország) 43.09

K-1 1000 m, világbajnok:
    Alyssa Bull (Ausztrália) 4:27.65 p
2. Rendessy Eszter (Magyarország) 4:28.97
3. Anamaria Govorcinovic (Horvátország) 4:33.62

K-2 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
 Karolina Naja, Anna Pulawska    (Lengyelország) 1:49.87 p
2. Paulina Paszek, Jule Hake (Németország) 1:50.28
3. Hermien Peters, Lize Broekx     (Belgium) 1:52.64    
…18. (a B döntőben 9.) Kiss Blanka, Lucz Anna (Magyarország)

C-1 200 m (olimpiai szám), világbajnok:
 Nevin Harrison (Egyesült Államok) 49.87 mp
2. Maria Corbera    (Spanyolország) 50.54
3. Lin Ven-csün (Kína) 50.55

C-1 500 m, világbajnok:
 Ludmila Luzan (Ukrajna) 2:22.34 p
2. Sophia Jensen    (Kanada) 2:23.21
3. Maria Mailliard (Chile)     2:24.43
4. Balla Virág (Magyarország) 2:27.72    

C-4 500 m, világbajnok:
Kanada (Sophia Jensen, Sloan Mackenzie, Katie Vincent, Julia Osende) 1:56.14 p
2. Lengyelország (Sylwia Szczerbinska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak) 1:56.31
3. Magyarország (Bragato Giada, Balla Virág, Takács Kincső, Nagy Bianka) 1:57.39    

Vegyes számok

K-2 500 m, világbajnok:
    Alyssa Bull, Jackson Collins (Ausztrália) 1:39.48 p
2. Teresa Portela, Fernando Pimenta (Portugália) 1:39.79    
3. Tobias Schultz, Caroline Arft (Németország) 1:39.81
…6. Kurucz Levente, Gazsó Alida Dóra (Magyarország) 1:44.97

C-2 500 m, világbajnok:
    Connor Fitzpatrick, Katie Vincent    (Kanada) 1:56.87 p
2. Sebastian Brendel, Sophie Koch (Németország) 1:58.84
3. Aleksander Kitewski, Sylwia Szczerbinska     (Lengyelország) 1:59.17
…6. Fejes Dániel, Gönczöl Laura (Magyarország) 2:02.17

Forrás: MKKSZ / MTI

Kopasz Bálint visszaszerezte a világbajnoki aranyérmet, a Kiss Blanka, Lucz Anna duó nyert 200 méteren

]]>
https://varosikurir.hu/vilagbajnoki-aranyermes-a-nadas-bence-kopasz-balint-kajakkettes/feed/ 0
Kopasz Bálint visszaszerezte a világbajnoki aranyérmet, a Kiss Blanka, Lucz Anna duó nyert 200 méteren https://varosikurir.hu/kopasz-balint-visszaszerezte-a-vilagbajnoki-aranyermet-a-kiss-blanka-lucz-anna-duo-nyert-200-meteren/ https://varosikurir.hu/kopasz-balint-visszaszerezte-a-vilagbajnoki-aranyermet-a-kiss-blanka-lucz-anna-duo-nyert-200-meteren/#comments Sat, 06 Aug 2022 17:25:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=212076

Kopasz Bálint visszaszerezte világbajnoki címét K-1 1000 méteren és a Kiss Blanka, Lucz Anna duó is remek teljesítménnyel nyerte meg a K-2 200 métert. Bragato Giada és Nagy Bianka kenupárosa 200 és 500 méteren is begyűjtötte a bronzérmet.

A magyarok közül elsőként a kenus Korisánszky Dávidot szólították a rajthoz C-1 200 méteren

Egy rossz rajt után csak másodszorra tudott eljönni a mezőny, s úgy tűnt, az MTK 29 éves versenyzője jól indult neki a távnak, de végül nem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába, nyolcadik lett. A győzelmet a lengyel Oleksii Koliadych szerezte meg.

Női K-4 500 méteren ugyan Magyarország tavaly megnyerte az olimpiát, a vb-n pedig ezüstérmes lett, de az akkori győztes csapattagok távolléte miatt Hüttner Csaba szövetség kapitány ezúttal egy fiatal egyéget nevezett, amely nem igazán tartozott az esélyesek közé. Fojt Sára, Pupp Noémi, Kőhalmi Emese és a 2019-ben vb-győztes magyar hajó vezérevezőse, Gazsó Alida Dóra féltávnál a 7-8. helyen lapátolt, majd a második 250 méteren javított és a célba hatodikként ért. Az élen lengyel, ausztrál és meglepetésre mexikói volt a sorrend.

Bragato Giada és Nagy Bianka kenupárosa 500 és 200 méteren is kvalifikálta magát a legjobb kilenc közé, előbb a hosszabbik, olimpiai távon szálltak harcba az éremért. A mezőnyben ott volt tavalyi tokiói játékok mindhárom dobogós egysége, közülük a kínaiak ezúttal is rajt-cél győzelmet arattak. A magyarok a visszafogottabb rajt után egyre jobban „lábra kaptak”, féltávnál már a második helyen haladtak. A második 250 méteren is erőteljes csapásokkal lapátoltak, nem fáradtak el, s bár az ukránok a hajrában megelőzték őket, a harmadik helyük nem forgott veszélyben.

A férfiak hasonló számában Hajdu Jonatán és Fekete Ádám duója a tavalyi vb-ezüst után idén betegséggel és koronavírus-fertőzéssel is bajlódott, s ezúttal nem tudott harcban lenni az érmekért. Bár jól rajtoltak a magyarok, és féltávnál a harmadik-negyedik hely volt az övék, a finist nem bírták úgy, mint a riválisok, és ezúttal meg kellett elégedniük a hetedik hellyel.  

A következő döntőben aztán megszületett a magyar küldöttség – már ami az épeket illeti – első aranyérme is

A tavaly ezüstérmes Kiss Blanka, Lucz Anna páros szinte kilőtt a rajtból, és hiába szorongatták végig az ellenfelek, a célig sikerült megőriznie minimális előnyét. A befutó után a mindig mosolygós újpesti versenyzők először nem tudták, mi lett a végeredmény, aztán a stégen már boldogan ölelkeztek össze.

Kiss Blanka: „Nagyon örülök, hogy nyerni tudtunk, nem igazán találom a szavakat. Nagyon boldog vagyok. Fontos volt, hogy jól kapjuk el a rajtot, ha jól emlékszem, jól is sikerült, és arra is figyeltem, hogy száz méternél indulni tudjunk, az is sikerült. A végén láttam, hogy mellettünk nagyon jönnek fel ránk, ezért a célban nem is tudtam igazán örülni, csak később, amikor kiderült, hogy tényleg megvan.”   

Lucz Anna: „A tegnapi ötszáz méter után nem volt könnyű összeszednünk magunkat, de ma már mindketten tudtunk erre a futamra koncentrálni, és ez nagyon kellett most. Blanka nagyon örült, amikor beértünk, de aztán én elbizonytalanítottam. Később láttam, hogy végig minket vesz a kamera, és aztán be is mondták, hogy mi győztünk.”

A tiszaújvárosi Bragato és a szegedi Nagy 40 perccel első befutója után már ismét a rajtgépben állt, hogy a rövidebb távon, 200 méteren is bezsebeljen egy bronzérmet. Az élen a kubaiak és a kínaiak vívtak egymással ádáz csatát – a célvonalnál mindkét egység beborult a vízbe -, de a mögöttük kialakult harcot a magyarok nyerték a harmadik éremért.

Bragato Giada: „Próbáltunk ötszázon egy minél jobb pályát menni és nagyon örülünk, hogy ez érmet ért. Ezután a kétszázzal már úgy voltunk, hogy ami még bennünk van, azt kiadjuk, és nagyon örülünk, hogy ott is harmadikak lettünk.”

Nagy Bianka: „Egyértelműen az ötszázas érem az értékesebb, olyan egységeket vertünk meg, akiket még soha. Éreztem, hogy nagyobb a nyomás és sokkal keményebb mezőnyben versenyzünk, mint kétszázon. Nagyon örülök, hogy harmadikak lettünk.”   

Női K-1 500 méteren a felnőtt vb-újonc, ifjúsági olimpiai és világbajnok Rendessy Eszter szépen helytállt a fináléban, ami a hetedik helyre volt elegendő. A versenyt nagy fölénnyel az új-zélandiak ötszörös olimpiai bajnok sztárja, Lisa Carrington nyerte.

A női kenusok új számában, 1000 méter egyesben heten neveztek, köztük az FTC 28 éves olimpikonja, vb-ezüstérmes és Európa-bajnok versenyzője, Balla Virág. A magyar sportoló a táv első felében még a harmadik helyen haladt, 750 méternél azonban visszaesett negyediknek, s a célban is ez a pozíció volt az övé. Az élen az ukrán Ludmila Luzan végzett.

A nap utolsó A döntőjében az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint arra készült, hogy a tavalyi, koppenhágai ezüst után visszaszerezze vb-trónját, s az elő- és középfutam alapján remek formában várta a rajtot. A győriek 25 éves klasszisa a 2-es pályán evezve hamar az élre állt, 500 és 750 méternél is az ő nevét írta ki elsőként az eredményjelző, csak a portugál címvédő, Fernando Pimenta tartotta vele a lépést. Ő azonban olyannyira, hogy az utolsó métereken nagyon megközelítette Kopaszt, akinek azonban ha minimálisan is, de kitartott az előnye – öt századdal nyert -, így a 2019-es szegedi diadal után ismét vb-győzelmet aratott a királyszámban.

Kopasz

Kopasz Bálint (K-1 1000 m, 1. hely)

„Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült, igaz, a befutó után láttam, hogy nagyon minimális előnnyel nyertem. Hatalmas csata volt, különleges pálya volt ismét. Ahogy elrajtoltam, a pálya végét néztem, egy hatalmas vasoszlopot, nem foglalkoztam a külvilággal, nem érzékeltem senkit menet közben. Ez brutál jó volt, olyan volt, mintha otthon edzettem volna, egy max pályát mentem volna. Nem foglalkoztam azzal, hogy melyik pályán megyek, a verseny elején oldal-hátszél volt, utána meg befordult szembeszélbe, de szerencsére már többször bizonyítottam, hogy szembeszélben is megállom a helyem a 80 kilómmal.” 

Három szombati A döntőben nem volt magyar hajó: férfi K-1 500 méteren a cseh Josef Dostal, K-4 500-on a spanyolok, férfi C-1 500-on pedig a brazil Isaquias Santos nyakába került az aranyérem.

Varga Katalin bronzérmet szerzett a paraversenyben

A tavalyi, tokiói paralimpia harmadik helyezettjét – az MVM Szegedi VSE sportolóját – két brit, Charlotte Henshaw és Emma Wiggs előzte meg a fináléban. Egy éve, a japán fővárosban is ugyanez volt a dobogósok sorrendje.

A szombati döntőkben vízre szállt további magyarok közül Suba Róbert ötödik helyen végzett VL2 200 méteren, Molnár Nikoletta hetedik lett KL3 200-on, Pulai Erika pedig kilencedikként zárt KL1 200-on – a viadal honlapja szerint.

A magyarok két éremmel zárták a vb paraversenyeit, miután pénteken Kiss Péter Pál másodszor is megvédte címét KL1 200 méteren.

Férfiak

K-1 500 m, világbajnok:
   Josef Dostal (Csehország) 1:42.45 perc
2. Jean Westhuyzen (Ausztrália) 1:43.57
3. Fernando Pimenta (Portugália) 1:44.06    

K-1 1000 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Kopasz Bálint (Magyarország) 3:38.93 p
2. Fernando Pimenta (Portugália) 3:38.98
3. Jacob Schopf (Németország) 3:40.27

K-4 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Spanyolország (Saul Craviotto, Carlos Arevalo, Marcus Cooper, Rodrigo Germade) 1:20.83 p
2. Németország (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Jacob Schopf, Max Lemke) 1:21.27
3. Ukrajna (Oleh Kuharik, Dmitrij Danilenko, Igor Trunov, Ivan Semkin)1:21.38    

C-1 200 m, világbajnok:
   Oleksii Koliadych (Lengyelország) 39.25 másodperc
2. Nico Pickert (Németország) 39.35
3. Viktor Sztepanov (Kazahsztán) 39.44
…8. Korisánszky Dávid (Magyarország) 40.18

C-1 500 m, világbajnok:
   Isaquias Santos (Brazília) 1:54.49 p
2. Catalin Chirila (Románia) 1:56.51
3. Martin Fuksa (Csehország) 1:56.79    

C-2 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Cayetano Garcia, Pablo Martinez (Spanyolország) 1:46.32 p
2. Wiktor Glazunow, Tomasz Barniak    (Lengyelország) 1:46.81
3. Liu Hao, Csi Po-ven (Kína) 1:46.90
…7. Hajdu Jonatán, Fekete Ádám (Magyarország) 1:48.46

Nők

K-1 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Lisa Carrington (Új-Zéland) 1:58.69 p
2. Anamaria Govorcinovic (Horvátország) 1:59.97
3. Jule Hake (Németország) 2:00.30
…7. Rendessy Eszter (Magyarország) 2:01.06

K-2 200 m, világbajnok:
   Kiss Blanka, Lucz Anna (Magyarország) 38.76 mp
2. Sara Ouzande, Teresa Portela (Spanyolország)    38.96
3. Andreanne Langlois, Toshka Hrebacka (Kanada) 38.99    

K-4 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Lengyelország (Karolina Naja, Anna Pulawska, Adrianna Kakol, Dominika Putto) 1:30.70 p
2. Ausztrália (Ella Beere, Alyssa Bull, Alexandra Clarke, Yale Steinepreis) 1:32.78
3. Mexikó (Karina Alanis, Isabel Romero, Beatriz Briones, Maricela Montemayor) 1:33.24
…6. Magyarország (Fojt Sára, Pupp Noémi, Kőhalmi Emese, Gazsó Alida Dóra) 1:34.11

C-1 1000 m, világbajnok:
   Ludmila Luzan (Ukrajna) 4:47.90 p
2. Maria Mailliard (Chile) 4:50.02
3. Annika Loske (Németország) 4:51.46
4. Balla Virág (Magyarország) 4:52.49

C-2 200 m, világbajnok:
   Yarisleidis Duboys, Katherin Segura (Kuba) 45.09 mp
2. Lin Ven-csün, Suaj Csang-ven (Kína) 45.24
3. Bragato Giada, Nagy Bianka (Magyarország) 47.59

C-2 500 m (olimpiai szám), világbajnok:
   Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 2:01.26 p
2. Ludmila Luzan, Anasztaszija Csetverikova (Ukrajna) 2:03.32
3. Bragato Giada, Nagy Bianka (Magyarország) 2:04.70

Forrás: MKKSZ / MTI

A parakajakos Kiss Péter Pál sorozatban harmadszor világbajnoki aranyérmes

Friss híreink

]]>
https://varosikurir.hu/kopasz-balint-visszaszerezte-a-vilagbajnoki-aranyermet-a-kiss-blanka-lucz-anna-duo-nyert-200-meteren/feed/ 1
Kopasz Bálint ismét harcba száll a világbajnoki címért https://varosikurir.hu/kopasz-balint-ismet-harcba-szall-a-vilagbajnoki-cimert/ https://varosikurir.hu/kopasz-balint-ismet-harcba-szall-a-vilagbajnoki-cimert/#respond Wed, 03 Aug 2022 07:55:00 +0000 https://varosikurir.hu/?p=211671

Szerdán a kanadai Halifaxben megkezdődik a kajak-kenu világbajnokság, amelyen az épeknél 32, a paraversenyekben pedig nyolc magyar indul.

A tavalyi tokiói bajnokok közül csak Kopasz Bálint indul a világbajnokságon

Az idei program szokatlanul alakul a sportágban, hiszen az év fő versenye, a vb megelőzi a kontinensviadalt, amelyre szintén augusztusban, a müncheni multisport Eb keretében kerül majd sor. Emiatt nem is igazán adódott lehetőség élesben feltérképezni a nemzetközi mezőnyt, amely az új olimpiai ciklus kezdetére némileg átalakult.

Igaz ez a magyar válogatottra is, amelynek gerincét fiatal versenyzők alkotják, közülük többen még utánpótláskorúak. A tavalyi tokiói bajnokok közül ezúttal például csak Kopasz Bálint indul, a női kajaknégyes tagjai ugyanis különböző okok miatt kihagyják az idei szezont, Tótka Sándor pedig tavasszal koronavírus-fertőzést kapott, amely olyannyira megviselte, hogy a válogatókon sem tudott vízre szállni.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány úgy véli, hogy a csapat fiatal ugyan, de mégis ütőképes. A női kajakot kivéve minden szakágban indulnak olyan versenyzők, akik egy éve ott voltak az olimpián, vagy közelében voltak az ötkarikás szereplésnek. Ezzel együtt a szakember nem fogalmazott meg célkitűzést, mint mondta, nem akar terhet rakni az együttesre, amelyre hosszú távon szeretne alapozni.

A rutinos versenyzők közé tartozik a K-1 1000 méter olimpiai bajnoka, Kopasz Bálint, aki a tavalyi, koppenhágai vb-n kikapott a portugál Fernando Pimentától, de most lehetősége lesz visszavágni és visszaszerezni a 2019-ben Szegeden megszerzett világbajnoki címet. A királyszám mezőnyében ott lesz a 2014-ben vb-győztes cseh Josef Dostal és a Tokióban döntős ausztrál Tom Green, valamint a német Jacob Schopf is.

A győriek 25 éves kajakosa azt mondta, jó formában érzi magát és mindkét számában – K-2 500-on Nádas Bencével indul – szeretne dobogóra állni.

„Nem lesz könnyű dolgom egyesben sem, hiszen továbbra is nagyon erős a mezőny, de talán még nehezebb lesz jó helyezést elérni párosban, amely újonnan lett olimpiai szám és brutál nehéz mezőnyre számítok”

– fogalmazott Kopasz Bálint.

Hozzá hasonlóan többen két számot vállalnak a versenyen, a kajakos Lucz Anna, a kenus Bragato Giada és Nagy Bianka pedig három számban is megméreti magát, de a legtöbbször az ugyancsak kenus Balla Virág száll majd vízre, ő négy számban lesz érdekelt.

Magyarország tavaly hat aranyérmet szerzett a vb-n

A címvédők közül Noé Bálintnak, Kőhalmi Emesének (mindkettő K-1 5000 m) és Adolf Balázsnak (C-1 5000 m) lesz lehetősége Halifaxben megismételni a 2021-es sikerét, K-1 1000 méteren (tavalyi győztes Gazsó Alida Dóra), K-2 500-on (Kozák Danuta, Csipes Tamara) és a kajak vegyes számban (Lucz Anna, Csizmadia Kolos) ezúttal más képviseli majd az ország színeit.

A paraversenyekben a paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál egymás után másodszor védheti meg címét a KL1-es kategóriában, 200 méteren.

Az ukrajnai háború miatt orosz és fehérorosz versenyzők nem vehetnek részt a vb-n, a felkészülési nehézségek ellenére azonban Ukrajna ott van a 62 ország nevét tartalmazó nevezési listán.

A magyar csapat szombat óta a helyszínen készül, s a szövetségi kapitány szerint a sportolók döntő többségének már sikerült leküzdenie az ötórás időeltolódásból adódó nehézségeket. 

A kanadai vb-n az első napok az előcsatározásoké lesznek, a döntőkre szombaton és vasárnap kerül sor magyar idő szerint 16 órától, ezeket a Duna World élőben közvetíti.

A magyar kajak-kenu válogatott kerete a halifaxi világbajnokságra

Férfi kenu:

  • C-1 200 méter: Korisánszky Dávid
  • C-1 500 méter: Fejes Dániel
  • C-1 1000 méter: Adolf Balázs
  • C-1 5000 méter: Adolf Balázs
  • C-2 500 méter: Hajdu Jonatán, Fekete Ádám
  • C-2 mix 500 méter: Gönczöl Laura, Fejes Dániel
  • C-2 1000 méter: Kiss Balázs, Hodován Dávid
  • C-4 500 méter: Kollár Kristóf, Slihoczki Ádám, Zombori Dominik, Koczkás Dávid

Női kenu:

  • C-1 200 méter: Takács Kincső
  • C-1 500 méter: Balla Virág
  • C-1 1000 méter: Balla Virág
  • C-1 5000 méter: Balla Virág
  • C-2 200 méter: Bragato Giada, Nagy Bianka
  • C-2 500 méter: Bragato Giada, Nagy Bianka
  • C-4 500 méter: Bragato Giada, Balla Virág, Takács Kincső, Nagy Bianka

Férfi Kajak:

  • K-1 200 méter: Csizmadia Kolos
  • K-1 500 méter: Balogh Gergely
  • K-1 1000 méter: Kopasz Bálint
  • K-1 5000 méter: Noé Bálint
  • K-2 500 méter: Nádas Bence, Kopasz Bálint
  • K-2 mix 500 méter: Kurucz Levente, Gazsó Alida Dóra
  • K-2 1000 méter: Noé Bálint, Kulifai Tamás
  • K-4 500 méter: Kuli István, Csizmadia Kolos, Varga Ádám, Nádas Bence

Női kajak:

  • K-1 200 méter: Lucz Anna
  • K-1 500 méter Rendessy Eszter
  • K-1 1000 méter: Rendessy Eszter
  • K-1 5000 méter: Kőhalmi Emese
  • K-2 200 méter: Lucz Anna, Kiss Blanka
  • K-2 500 méter: Lucz Anna, Kiss Blanka
  • K-4 500 méter: Fojt Sára, Pupp Noémi, Kőhalmi Emese, Gazsó Alida Dóra 

Forrás: MKKSZ / MTI

Csipes Tamara és Kopasz Bálint is világbajnok!

Magyar éremeső – Aranyérmes a női kajaknégyes

Friss híreink

]]>
https://varosikurir.hu/kopasz-balint-ismet-harcba-szall-a-vilagbajnoki-cimert/feed/ 0
Három magyar arany Szegeden https://varosikurir.hu/harom-magyar-arany-szegeden/ https://varosikurir.hu/harom-magyar-arany-szegeden/#respond Sat, 26 Sep 2020 15:24:12 +0000 https://varosikurir.hu/?p=135744

A magyar versenyzők három arany-, két ezüst és két bronzérmet szereztek a szegedi kajak-kenu világkupa szombati döntőiben.

A győzelmeket Lucz Anna (K-1 200 m), Rendessy Eszter (K-1 1000 m) és Kopasz Bálint (K-1 500 m) szállította.

A női kajak egyesek 200 méteres döntőjében a tavaly ugyanitt párosban vb-bronzérmes Lucz Anna és Kiss Blanka is ott volt a mezőnyben, a két hazai versenyző egymás mellett, a 2-es, illetve 3-as pályán lapátolt. A legjobban Lucz kapta el a rajtot, és előnyét sikerült is végig megtartania, s végül négy századmásodperccel a többiek előtt ért a célba. Kiss ötödik lett.

„Szerettem volna minél jobban teljesíteni. Amikor beértünk, nem is tudtam, hogy hányadik vagyok, aztán amikor a hangosbemondóban hallottam a nevem, akkor mertem csak elkezdeni örülni. Ez az év mindenkinek nagyon nehéz volt, de ez a siker mindenesetre jó motiváció a jövő évre” – nyilatkozta az UTE 21 éves kajakosa.

Lucz Anna. Fotó: MKKSZ

A férfiaknál az AVSE 25 éves sportolója, Csizmadia Kolos remekül küzdött végig, még a győzelemre is volt esélye, majd végül a győztes olasz Andrea Domenico Di Liberto és a szerb Marko Dragosavljevic közé beékelődve másodikként ért a célba.

„Az ezüst mellett annak örülök a legjobban, hogy olyan versenyzőket tudtam legyőzni, akiknek még nincs kvótája, s akikkel jövőre valószínűleg összecsaphatunk majd az olimpiai pótkvalifikációs versenyen. A formán fizikailag sokkal gyengébb, mint tavaly, de mentálisan nagyon sokat erősödtem, ebben az évben sokat dolgoztam ezen” – értékelt Csizmadia Kolos.

A nap legnagyobb érdeklődéssel várt számában, férfi K-1 1000 méteren Kopasz Bálint és Varga Ádám csapott össze

A portugálok 2018-as világbajnoka, Fernando Pimenta rögtön a rajt után az élre állt, a két magyar tisztes távolból követte. Ők hárman messze lerázva a többieket érkeztek a hajrához, s bár Kopasz a hátszélben bemutatta a tőle megszokott remek finist, ezzel Vargát megelőzte, ezúttal Pimentát nem tudta utolérni. A végső sorrend Pimenta, Kopasz, Varga lett.

„Szerencsére a tegnapi után megfordult a széljárás, és ma hátszélben versenyezhettünk, amit én sokkal jobban szeretek. Sajnos láttam, hogy Pimenta a rajt után egy nagyon erős utazót ment, és éreztem, hogy bírni fogja a tempót. Úgy tűnik, tanult a tavalyi vereségből, én pedig sajnálom, hogy nem indítottam meg korábban a hajrát. Ezzel együtt gyönyörű csata volt, szuper időjárással és nagyon boldog vagyok, hogy tudtunk egyet versenyezni”

– értékelt a győri színekben versenyző, 23 éves algyői Kopasz Bálint

Kopasz Bálint 500 méteren már nem talált legyőzőre. Fotó: MKKSZ

„Én Bálinttal ellentétben nem kedvelem a hátszelet, de az idén volt ilyen és olyan versenyünk is. Fogalmam sem volt, hogy mire számíthatok a döntőben, de nagyon elégedett vagyok a harmadik hellyel. Próbáltam hajrázni a végén, de nagyon elfáradtam, az nem sikerült úgy, ahogy akartam”

– nyilatkozott az MTI-nek a 21 éves Varga Ádám, a KSI kajakosa

A nőknél az ifjúsági olimpiai és világbajnok Rendessy Eszter és Csikós Zsóka képviselte a magyar színeket.

A jobb eredményt az UTE 18 éves versenyzőjétől, Rendessytől várták a szakértők, s ő élete első felnőtt nemzetközi versenyén nem is okozott csalódást. Olyannyira nem, hogy a táv második felében átvette a vezetést a német Carola Schmidt-től, s a publikum ovációja közepette magabiztos győzelmet aratott. Csikós az ötödik helyen zárt.

Rendessy Eszter. Fotó: MKKSZ

„A rajtom nem sikerült jól, kicsit elfújt a szél, de én lepődtem meg a legjobban attól, hogy ettől nem ijedtem meg. Az edzőm azt mondta, mindent adjak bele, a végére ne maradjon bennem semmi. Ezt sikerült megvalósítanom, nagyon elfáradtam” – nyilatkozott Rendessy Eszter.

A versenynap utolsó döntőjében is magyar győzelem született

Kopasz ugyanis 500 méteren visszavágott Pimentának, nagyszerű, taktikus versenyzéssel utasította maga mögé a portugált és az egész mezőnyt. Bár mindössze 80 perce volt az ezres és az ötszázas finálé között, a magyar kajakos jól osztotta be az erejét, óriási hajrája ezúttal szó szerint aranyat ért. A másik hazai versenyző, Birkás Balázs is remekül szerepelt, Pimenta mögött ő lett a harmadik.

Fernando Pimenta, Kopasz Bálint és Varga Ádám. Fotó: MKKSZ

Férfi C-1 1000 méteren Kiss Balázs utolsóként zárt a fináléban, K-2 500 méteren Balogh Gergely és Szendy Maximilián negyedikként, a Noé Bálint, Koleszár Mátyás duó nyolcadikként, a Kőhalmi Emese, Bodonyi Dóra kettős ötödikként, a Szellák Szabina, Zupkó Vanda páros hetedikként ért célba.

Női C-1 500-on Kisbán Zsófia hetedikként, Bragato Giada pedig nyolcadikként zárt, a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kenus duó pedig nem ért célba 500-on, 200 méter után ugyanis egy technikai hiba miatt beborult a vízbe.

A szombat délelőtti para finálék során egy hazai éremnek tapsolhatott a szép számú közönség.

Molnárné Tóth Julianna. Fotó: MKKSZ

Molnárné Tóth Julianna második lett a VL2-es kategóriában, 500 méteren

A gyorsasági és a para szakágban idén ez az egyetlen felnőtt nemzetközi verseny, 33 ország több mint 400 sportolója vesz részt rajta. A járványügyi szabályok és korlátozások ellenére, illetve azok szigorú betartása mellett szurkolók is lehetnek a Maty-éren.

Kapcsolódó

arany

]]>
https://varosikurir.hu/harom-magyar-arany-szegeden/feed/ 0
Varga Ádám legyőzte a világbajnok Kopasz Bálintot https://varosikurir.hu/varga-adam-legyozte-a-vilagbajnok-kopasz-balintot/ https://varosikurir.hu/varga-adam-legyozte-a-vilagbajnok-kopasz-balintot/#respond Thu, 27 Aug 2020 11:29:20 +0000 https://varosikurir.hu/?p=132783

A világbajnoki címvédő Kopasz Bálint meglepetésre kikapott Varga Ádámtól K-1 1000 méteren a Szolnokon rendezett kajak-kenu országos bajnokságon, amely a korábbi tesztviadalok után az idei első hivatalos megméretése volt a sportág képviselőinek.

Varga, a KSI SE 20 éves kajakosa és Kopasz felváltva vezette a mezőnyt a szerda délutáni döntőben, mögöttük Béke Kornél, Dombvári Bence és Noé Bálint inkább csak a bronzéremért harcolt. A cél előtt 200 méterrel aztán kis hátrányból Kopasz megkezdte hajráját, amivel tavaly vb-címet tudott nyerni Szegeden, de meglepetésre nem érte utol Vargát, aki egy hajóorrnyival nyert.

„Nagyon jó futam volt, sikerült egy hibátlan, jó pályát mennem, ki tudtam hajtani magamat. Engem is meglepett az eredmény, idén az volt a célom, hogy Kopasz Bálinthoz minél közelebb kerüljek, most is így álltam rajthoz” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornán Varga Ádám. Hozzátette, a szoros hajrá során nem láttam, melyikük ért be előbb, csak a parton tudta meg, hogy ő nyert.

Kopasz Bálint úgy fogalmazott, az elmúlt években minden alkalommal ő nyerte meg az 1000 méteres távot a hazai versenyeken, éppen ezért számított rá, hogy eljön az idő, és egyszer valaki megveri majd.

„Nagyon jó időt eveztünk mindketten, és a végén egy kicsivel le tudott győzni. Nagyon ügyes volt, rendkívül jó állóképességgel rendelkezik, ami 1000 méterre nagyon kell, ezért nem is csodálkozom, hogy jobbnak bizonyult. Továbbra is keményen készülök, hogy a jövő év nagy versenyein ismét én legyek a legjobb” – mondta Kopasz az M1-en.

Kopasz Bálint a parton gratulált Varga Ádámnak. Fotó: MKKSZ

A kenu egyesek fináléja is váratlan végeredményt hozott

Kiss Balázs nyert Adolf Balázs előtt, a tesztversenyeken sikert sikerre halmozó Bodonyi András csak bronzérmes lett.

„Nekem nem előny a hátszél, de nem ez volt a fő baj, mert a tesztversenyek során is tudtam jól menni ilyen körülmények között – idézte a szövetség honlapja Bodonyi Andrást. – Másfél-két hete beteg lettem, bár nem produkáltam tüneteket, de nagyon legyengültem, és ez a fizikai gyengeség technikai csorbulást okozott, tegnap ötszázon borzasztóan magas csapással kompenzáltam az erőhiányt, és ettől nagyon szétcsúszott a mozgásom.”

A záró 5000 méteres versenyek a kajakosoknál Noé Bálint és Rendessy Eszter, a kenusoknál pedig Adolf Balázs és KIsbán Zsófia sikerét hozta

Idén a szeptemberi, szegedi világkupa lesz az egyetlen nemzetközi verseny gyorsasági kajak-kenuban. Erre az eseményre a tavalyi, ugyancsak szegedi vb, a 2020-as edzésversenyek és a magyar bajnokságon elért eredmények alapján hirdet csapatot Hüttner Csaba szövetségi kapitány. A vk-n minden számban két egység állhat majd rajthoz nemzetenként.

A Kiss Blanka, Kuli István (UTE, NKM Szegedi VSE) és a győztes Lucz Anna, Csizmadia Kolos (UTE, Fémalk Bomba AVSE) kettős K2 200 vegyesen. Fotó: MKKSZ

A K-2 200 méter vegyes versenyszámában óriási csata zajlott a magyar bajnoki címért

Az aranyérmet célfotóval Lucz Anna szerezte meg Csizmadia Kolossal, a második világbajnoki bronzérmes párja, Kiss Blanka lett Kuli Istvánnal, a harmadik helyen pedig Szénási Zsófia és Nádas Bence futott be. Érdekesség, hogy mindhárom érmes egység női kajakosa az UTE versenyzője.

„Fiúval egy hajóban menni mindig nagyon izgalmas, jó érzés, ahogy jön az erő hátulról – mondta Lucz Anna. – Egyre nagyobb a presztízsértéke a vegyes számoknak. Mi még készültünk is, csináltunk együtt két rajtot Kolossal, szerintem ez a mixben soknak számít.”

A kenusoknál óriási fölénnyel nyert a Hajdu Jonatán, Molnár Csenge duó. Hajdu összesen hat arany- és két ezüstérmet gyűjtött az ob-n.

Férfiak

K-1 1000 m:
1. Varga Ádám (KSI SE) 3:23.612 p
2. Kopasz Bálint (Graboplast Győri VSE) 3:23.847
3. Béke Kornél (KSI SE) 3:28.387

K-1 5000 m:
1. Noé Bálint (Budapesti Honvéd SE) 20:00.090
2. Varga 20:00.125
3. Béke 20:19.580

C-1 1000 m:
1. Kiss Balázs (Dunaferr) 3:48.594
2. Adolf Balázs (Óbudai Ganz VSE) 3:48.964
3. Bodonyi András (DVTK) 3:51.269

C-1 5000 m:
1. Adolf 22:48.774
2. Simon Sebestyén (Merkapt-Mekler László SE) 22:54.669
3. Bakó Tamás (KSI SE) 23:10.634

Nők

K-1 5000 m:
1. Rendessy Eszter (UTE) 21:55.312
2. Kiszli Vanda (Atomerőmű SE) 21:55.642
3. Mihalik Sára Anna (Építők Margitszigeti DKC)    21:57.602

C-1 5000 m:
1. Kisbán Zsófia (Lágymányosi Spari Vízisport) 25:58.883
2. Molnár Csenge (NKM Szegedi VSE) 26:14.268
3. Balla Virág (Graboplast Győri VSE) 26:18.803

K-2 vegyes 200 m:
1. Lucz Anna, Csizmadia Kolos (UTE, Fémalk Bomba AVSE) 33.400 mp
2. Kiss Blanka, Kuli István (UTE, NKM Szegedi VSE) 33.425
3. Szénási Zsófia, Nádas Bence (UTE, NKM Szegedi VSE) 33.555

C-2 vegyes 200 m:
1. Molnár Csenge, Hajdu Jonatán (NKM Szegedi VSE, Dunaferr) 40.110
2. Lakatos Zsanett, Fekete Ádám (UTE) 41.160
3. Bonyai Regina, Vajda Attila (Bajai Vízisport Klub, Dunaferr) 42.505

Forrás: MKKSZ/MTI

Lucz Anna fél másodperccel a mezőny előtt 200-on

]]>
https://varosikurir.hu/varga-adam-legyozte-a-vilagbajnok-kopasz-balintot/feed/ 0
Kopasz Bálint a tesztversenyen is megállíthatatlan volt https://varosikurir.hu/kopasz-balint-a-tesztversenyen-is-megallithatatlan-volt/ https://varosikurir.hu/kopasz-balint-a-tesztversenyen-is-megallithatatlan-volt/#comments Sat, 14 Sep 2019 09:25:12 +0000 https://varosikurir.hu/?p=100325

Három magyar egység szerzett érmet pénteken, a Tokióban zajló kajak-kenu olimpiai tesztverseny első döntős napján: a világbajnok Kopasz Bálint K-1 1000 méteren nyert, míg a Medveczky Erika, Gazsó Dóra kajakpáros 500 méteren és Suba Róbert a KL1-es kategóriában harmadik lett.

Az augusztusi, szegedi vb-n győztes 22 éves Kopasz ezúttal is magabiztosan diadalmaskodott.

“Újra meg akartam mutatni az ellenfeleknek, hogy engem nem könnyű megverni”

– mondta a magyar kajakos, akivel csak a Maty-éren mögötte harmadik portugál Fernando Pimenta tudta tartani a lépést, de ő is csak 900 méterig.

“A körülményeken azért még lesz mit javítaniuk a szervezőknek is Tokióban. Hullámos a pálya, főleg a felevező sávon, ahol hatalmas a motorcsónak-forgalom is, megfeszített testtel kell bemelegíteni, hogy ne boruljunk be, ez pedig sérülésveszélyes. Sok a hal, medúzákat is láttam a vízben és itt a pályán nem jutottunk jó, minőségi ételhez. A szálloda ugyanakkor csúcsszuper, szerencsére jövőre is ott fog lakni a csapat. Három napja érkeztem Japánba, nem volt gondom az akklimatizációval, de ha jövőre sikerül kijutnom, akkor érdemes lesz hamarabb kijönni” – értékelte a helyi körülményeket a magyar szövetség honlapján Kopasz Bálint.

A frissen összeült Medveczky, Gazsó kettős a döntőben közel volt a világbajnok fehérorosz pároshoz, de végül egy apró baki miatt lecsúszott a harmadik helyre, a lengyel duó mögé.

“A végén csak arra tudtunk koncentrálni, nehogy beboruljuk a cél előtt – mondta a nyolcszoros világbajnok Medveczky Erika. – Nem vagyunk összeszokott páros, és jelenleg edzettek sem, nagyon elfáradtunk a végére, ráadásul nagyobb méretű hajóban is eveztünk, így elkezdtünk billegni. Reggel még csak reménykedtem benne, hogy be tudunk jutni a döntőbe, így most nagyon örülünk ennek a bronzéremnek.”

A pénteki versenynap utolsó magyar érmét, egy bronzot a paralimpiai ezüstérmes Suba Róbert szerezte a KL1-es kategóriában.

A kenu kettesek 1000 méteres versenyében a Kiss Balázs, Dóri Bence duó az ötödik helyen végzett, míg a nőknél K-1 200 méteren Lucz Anna hetedik lett a rendkívül erős mezőnyben.

Női C-1 200 méteren Devecseriné Takács Kincső és Balla Virág csak a B döntőbe tudott bekerülni, ott azonban előbbi olyan időeredménnyel nyerte meg a futamot, hogy az A döntőben azzal dobogóra állhatott volna, mögötte pedig párostársa, Balla ért be másodikként.

(MTI)

]]>
https://varosikurir.hu/kopasz-balint-a-tesztversenyen-is-megallithatatlan-volt/feed/ 1
Csipes Tamara és Kopasz Bálint is világbajnok! https://varosikurir.hu/csipes-tamara-es-kopasz-balint-is-vilagbajnok/ https://varosikurir.hu/csipes-tamara-es-kopasz-balint-is-vilagbajnok/#respond Sun, 25 Aug 2019 09:55:20 +0000 https://varosikurir.hu/?p=97965

Kopasz Bálint és Csipes Tamara aranyérmet szerzett kajak egyes 1000 méteren a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon. Kopasz ezzel begyűjtötte az első tokiói kvótát is Magyarországnak.

A szombati döntők során a 22 éves Kopasz Bálint – többek között a címvédő portugál Fernando Pimentát is maga mögé utasítva – nagyszerű, taktikus versenyzést bemutatva lett első, ezzel Storcz Botond 1997-es, dartmouthi sikerét követően szerzett ismét vb-címet az országnak ebben a számban.

A legjobban Pimenta kezdett, az olimpiai ezüstérmes, vb-3. cseh Josef Dostal és a győriek idén Európa Játékok-győztes kajakosa tartott csak vele. Kétszázötven és ötszáz méternél is Pimenta, Dostal, Kopasz volt a sorrend, a mezőny többi tagja messze leszakadva követte az élbolyt.

Kopasz aztán – ahogy azt a pénteki középfutam után ígérte – 200 méterrel a cél előtt begyújtotta a rakétákat, s miközben a többezres közönség egy emberként ugrott talpra, elhúzott riválisai mellett. A finisben Dostal is megelőzte Pimentát, de ez a parton szinte senkit nem érdekelt, mindenki az új világbajnokot ünnepelte, aki pályafutása legnagyobb sikerét aratva, a többiekre közel egy hajóhosszt verve diadalmaskodott a “király kategóriában”.

Kopasz Bálint: a hajrában kizártam a külvilágot

A magyar kajakos a döntő után elmondta: legnagyobb ellenfelei, a cseh Josef Dostal és a portugál Fernando Pimenta fizikailag ugyan erősebbek nála, és a táv elején el is tudtak menni tőle, de ez nem zavarta meg, mert látótávolságon belül tudott maradni.

“Nagyon szerettem volna őket legyőzni, és gondoltam, ennél jobb hely és lehetőség nem is kell rá, mint Szegeden, hazai közönség előtt egy vb-döntőben” – mondta.

A fináléval kapcsolatban hozzátette: már elég nemzetközi versenyrutint szerzett magának, így kellően taktikussá vált.

A győztes Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

“Kemény, fárasztó finálé volt, de az ezres egy hosszú verseny. A cél előtt 400 méterrel még hallottam a szpíkert, a közönséget, aztán 200 méterrel a vége előtt már nagyon koncentráltam, hogy a tervek szerint megindítsam a hajrát. Utána pedig kizártam a külvilágot és csak magamra figyeltem. Az utolsó 50 méteren ki tudtam nézni oldalra, láttam, hogy megnyugtató az előnyöm, így kicsit kiengedtem, mert addigra már nagyon nagy volt a nyomás a fejemen.”

A győztes Csipes Tamara a női kajak egyesek 1000 méteres versenyének döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Csipes Tamara olyan tempót diktált, amit a riválisok nem tudtak lekövetni

A következő döntőben is magyar aranyesély kínálkozott, a 30. születésnapját éppen szombaton ünneplő Csipes Tamara nem is okozott csalódást a Maty-éren szurkolóknak. Rajt-cél győzelmet aratott az olimpiai programban nem szereplő számban, gyakorlatilag ellenfél nélkül evezte végig az egy kilométert. A négyesben olimpiai bajnok Csipes a 2011-es, szegedi vb-n is megnyerte ezt a versenyt, összességben pedig pályafutása hetedik vb-címét szerezte.

“Annyiban különbözött a mostani a 2011-es, nyolc évvel ezelőtti győzelmemtől, hogy most sokkal jobb formában és más taktikával versenyeztem. Akkor nem is tudtam élvezni a döntőt, ezúttal viszont az elejétől a végéig”

– közölte Csipes Tamara, aki hozzátette: nyolc éve féltávnál még csak hetedik helyen állt, amitől meg is ijedt. Most viszont rögtön az élre állt, és végig olyan tempót diktált, amit a riválisok nem tudtak lekövetni.

Az aranyérmes Csipes Tamara szelfit készít a női kajak egyesek 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

“Az a legnagyobb különbség a nyolc évvel ezelőtti önmagamhoz képest, hogy a szülés óta sokkal felszabadultabban edzek és versenyzek”

– mondta 2017-ben született kislányára utalva.

A kajaknégyes vasárnapi döntőjével kapcsolatban kiemelte: másik távról és csapathajóról van szó, ami szakmailag teljesen más feladat lesz, de magával tudja vinni a mai nap pozitívumait.

Lucz Dóra hatodik lett 200-on, lemaradt a kvótáról

Az UTE 24 éves versenyzője jól kapta el a rajtot a szombati döntőben, a táv közepe és vége is jól sikerült neki, ezzel együtt végül néhány centivel – egészen pontosan 19 századmásodperccel – lemaradva az ötödikként beérő ukrán riválistól, hatodikként zárt.

“Jobb lenne, ha összejött volna a kvóta, de így is örülhetek a hatodik helynek. Sikerült a maximumot kihozni magamból, ez jó alap a pótkvalifikációra” – nyilatkozott a parton a tavalyi vb-n 14. Lucz Dóra, aki a jövő évi versenyeken még kiharcolhatja az országnak az ötkarikás indulási jogot.

A számot – ahogy a 2011-es szegedi vb óta minden világbajnokságot és olimpiát – az új-zélandi Lisa Carrington nyerte, a lengyel Marta Walczykiewicz lett a második, a dán Emma Aastrand Jörgensen pedig a harmadik.

A Lucz-család pénteken sikert ünnepelhetett, ugyanis Dóra testvére, Anna Kiss Blankával párosban újoncként bronzérmet szerzett 200 méteren.

Ötödik a magyar férfi kajakpáros

Az utolsó szombati, magyar érdekeltségű fináléban, férfi K-2 500 méteren a 24 éves Noé Zsombor és a 25 esztendős Bogár Gábor sokáig harcban volt a dobogóért, de végül meg kellett elégedniük az ötödik hellyel. A rajtot először visszalőtték, majd a megismételt indítás után a fehéroroszok álltak az élre, s akkora előnyt gyűjtöttek, amely kitartott a célig. A magyarok sokáig érmes pozícióban lapátoltak, de a végére egy kicsit elfáradtak, nem tudtak már újítani.

Férfiak

K-1 200 m, világbajnok:
Liam Heath (Nagy-Britannia) 34.86 mp
2. Strahinja Stefanovic (Szerbia) 35.04
3. Carlos Garrote     (Spanyolország) 35.12
…11. (a B döntőben 2.) CSIZMADIA KOLOS

K-1 1000 m, világbajnok:
KOPASZ BÁLINT 3:36.07 p
2. Josef Dostal (Csehország) 3:37.31
3. Fernando Pimenta (Portugália) 3:37.63

K-2 500 m, világbajnok:
Sztanyiszlav Gyanyenka, Dmitrij Natincsik (Fehéroroszország) 1:33.13 p
2. Pelayo Roza, Pedro Vazquez Llenin (Spanyolország) 1:33.48
3. Marcus Gross, Martin Hiller (Németország) 1:34.50
…5. NOÉ ZSOMBOR, BOGÁR GÁBOR 1:35.66

C-1 500 m, világbajnok:
Sebastian Brendel (Németország) 1:53.59
2. Angel Kodinov (Bulgária) 1:54.49
3. Oleg Tarnovszki (Moldova) 1:54.94
…14. (a B döntőben 5.) BODONYI ANDRÁS

C-2 1000 m, világbajnok:
Liu Hao, Vang Hao (Kína) 3:40.55 p
2. Serguey Torres Madrigal, Fernando Dayan Jorge Enriquez (Kuba) 3:41.46
3. Erlon de Souza Silva, Isaquias Queiroz dos Santos (Brazília) 3:44.34
…12. (a B döntőben 3.) KISS BALÁZS, MIKE RÓBERT

Nők

K-1 200 m, világbajnok:
Lisa Carrington (Új-Zéland) 39.39 mp
2. Marta Walczykiewicz (Lengyelország) 41.33
3. Emma Aastrand Jörgensen (Dánia) 41.34
…6. LUCZ DÓRA 41.65

K-1 1000 m, világbajnok:
CSIPES TAMARA 4:07.90 p
2. Justyna Iskrzycka (Lengyelország) 4:09.26
3. Lizzie Broughton (Nagy-Britannia) 4:10.44

K-2 500 m, világbajnok:
Marina Litvincsuk, Volha Hudzenka (Fehéroroszország) 1:42.55 p
2. Karolina Naja, Anna Pulawska (Lengyelország) 1:43.34
3. Spela Ponomarenko Janic, Anja Osterman (Szlovénia) 1:44.21
A Kárász Anna, Kozák Danuta duót az előfutam után kizárták.

Női C-1 200 m, világbajnok:
Nevin Harrison (Egyesült Államok) 49.30 mp
2. Oleszja Romasenko (Oroszország) 49.74
3. Aljona Nazdrova (Fehéroroszország) 49.99
…10. (a B döntőben 1.) NAGY BIANKA

(MTI)

Az aranyérmes női kajakpáros még élvezni is tudta a döntő végét

]]>
https://varosikurir.hu/csipes-tamara-es-kopasz-balint-is-vilagbajnok/feed/ 0
Aranyérmes a női kajaknégyes https://varosikurir.hu/aranyermes-a-noi-kajaknegyes/ https://varosikurir.hu/aranyermes-a-noi-kajaknegyes/#respond Sat, 09 Jun 2018 11:25:14 +0000 http://varosikurir.hu/?p=40333

A belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokságon a Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra összetételű kajaknégyes győzött 500 méteren. A két K-1 1000 méteres számban egyformán ezüstérmet szereztek a magyarok Kopasz Bálint és Takács Tamara révén.

A hosszabb távon elsőként a kenus Kiss Tamásnak szoríthattak a magyarok, s ő meg is hálálta ezt, remekül versenyzett. Miközben az élen ádáz csatát vívott egymással a címvédő, olimpiai és világbajnok német Sebastian Brendel, valamint a csehek vb- és Eb-ezüstérmese, Martin Fuksa, a csepeliek ötkarikás bronzérmese 500 méterig a mezőnnyel „utazott”, majd a táv második felében nagyon beindult. A hajrához már úgy érkezett, hogy esélye lehet a harmadik helyre, s bár ez végül nem jött össze, a negyedik pozícióval is nagyon elégedett volt. A számot Fuksa nyerte, aki az utolsó métereken lehajrázta Brendelt.

A folytatásban egy újabb olimpiai számban a kajakos Kopasz Bálint – aki tavaly harmadik lett a plovdivi kontinensviadalon – azzal a céllal vágott neki a finálénak, hogy utána ismét dobogóra állhasson. A 20 éves algyői sportoló Kisshez hasonlóan a második 500 méterre tartogatta az erejét, ő volt az egyetlen, aki az élen lapátoló portugál címvédővel, Fernando Pimentával lépést tudott tartani. Az utolsó 200 méterre úgy érkeztek, hogy Pimenta fél hajóhosszal vezetett, s bár Kopasz közelebb tudott férkőzni, a győzelem most is a portugálé lett, a fiatal magyar kajakos azonban 2017-hez képest egy helyet előrelépett.

„Irgalmatlanul elfáradtam, hihetetlenül nagy mérkőzés volt. Ritkán van ilyen, csak a nemzetközi színtéren. Elégedett vagyok ezzel a második hellyel, helyt tudtam állni ebben a nagyon erős mezőnyben. Egyre közelebb kerülök Pimentához” – nyilatkozott a magyar kajakos.

Kopasz Bálint – MTI Fotó: Kovács Tamás

A nők hasonló számában – amely nem szerepel az ötkarikás programban – Takács Tamara, a Vasas 22 éves sportolója, az 500 méter egyes tavalyi aranyérmese a német Nina Krankenmann-nal vívott nagy csatát a győzelemért, s végül riválisától mindössze 126 ezredmásodperccel lemaradva másodikként haladt át a célvonalon.

„Csak azt láttam, hogy végig ott van mellettem. Robbantottam, ő is robbantott, s az utolsó méterek neki jöttek ki pár centivel jobban. Kihajtottam magam, nagyon bekötött a lábam, alig tudtam kiszállni a hajóból” – mondta fáradtan Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa.

Takács Tamara – MTI Fotó: Kovács Tamás

Az egy kilométeres páros versenyekben a Korisánszky Dávid, Mike Róbert kenu kettes nem tudott beleszólni a dobogós helyek elosztásába, hatodikként ért célba, a női kajakos duó, Pupp Noémi és a tavalyi szülési szabadsága után most visszatérő, olimpiai bajnok Csipes Tamara azonban ott lehetett az éremosztásnál. A végső győztes lengyeleket és a második németeket ugyan nem tudták beérni, de a végig elöl haladó, a finisre azonban elfáradó románokat lehajrázták, így megszerezték a harmadik helyet.

„Úgy érzem, hogy lehetett volna ez sokkal jobb is, érződött az összeszokottság hiánya. Noncsi azonban még csak 19 éves, ez élete első felnőtt világversenye, úgyhogy mondtam neki, lesz ez még jobb is” – mondta Csipes Tamara, aki vasárnap 500 méteren, az olimpia számban is döntőt evez majd Medveczky Erikával.

Embed from Getty Images

Az utolsó ezres számban, a férfi K-4-ben nem termett babér a magyaroknak, a küldöttség legidősebb tagja, a 40 éves, háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán vezette kvartett – Erdőssy Csabával, Ceiner Benjáminnal és Varga Ádámmal – az ötödik helyen végzett.

Fél távig hagyták a többi hajót érvényesülni

Ötszáz méteren az első finálé mindjárt magyar diadalt hozott, de ez is volt a papírforma. A Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky és Bodonyi Dóra alkotta női kajaknégyes gyakorlatilag a szerb főváros versenyén ült először össze, de a teljesítményükön ez egyáltalán nem érződött. Fél távig hagyták a többi hajót érvényesülni, az utolsó 200 méteren azonban nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak, mindenki mellett elmentek, s végül fél hajóhossznyi előnnyel ők haladtak át elsőként a célvonalon. Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák így gyermeke tavalyi születése után nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi porondra is győzelemmel tért vissza.

Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra a női kajak négyesek 500 méteres versenyének előfutamában – MTI Fotó: Kovács Tamás

„Szerencsére mára az idő is megjavult, és mi is összecsiszolódtunk. Bár az azért meglepett, hogy ilyen jól mentünk” – nyilatkozott Medveczky Erika, aki az egyetlen volt a hajóban, aki a tavalyi Eb- és vb-győzelemnek is részese volt. Arra utalt, hogy szombatra jelentősen mérséklődött a szél az Ada Ciganlija-félszigeten, így reálisabbak lettek a körülmények, mint voltak pénteken.

Kozák Danuta elárulta, hogy volt benne némi izgalom a rajt előtt. Ahogy fogalmazott, ehhez nem lehet hozzászokni, egy döntő mindig olyan, mint egy vizsga.

„Reggel még kimentünk egyet evezni közösen, ez jót tett. Jó ismét Európa-bajnokként kiszállni a hajóból, nyugodt, kontrollált pályát mentünk, jó érzés volt.”

Kárász is kihagyta a tavalyi évet, ő sérülés miatt, s mint mondta, nagyon boldog, hogy sikeresen tudott visszatérni. Bodonyi úgy fogalmazott: édes teher, nagy felelősség beülni a négyes hajóba, hiszen minden női kajakos erre vágyik Magyarországon, s ő is nagyon izgult a rajt előtt.

Ötszázon a kenusoknál egyesben Lakatos Zsanett negyedik lett a fehérorosz, orosz, ukrán trió mögött, míg a férfi négyes, Viola Viktor, Bodonyi András, Kiss Balázs és Némedi Konrád utolsóként zárt a hét hajót számláló mezőnyben.

Férfiak

K-1 1000 m, Európa-bajnok:
Fernando Pimenta (Portugália) 3:29.200 p
2. Kopasz Bálint 3:29.480
3. Max Rendschmidt (Németország) 3:31.520

K-2 1000 m, Európa-bajnok:
Marko Tomicevic, Milenko Zoric (Szerbia) 3:04.940
2. Max Hoff, Marcus Gross (Németország) 3:06.206
3. Francisco Cubelos, Inigo Pena (Spanyolország) 3:06.750

K-4 1000 m, Európa-bajnok:
Fehéroroszország (Kiril Nyikicin, Vitalij Bjalko, Ilja Fedarenka, Raman Pjatrusenka) 2:48.841
2. Szlovákia (Samuel Balaz, Gabor Jakubik, Milan Frana, Tibor Linka) 2:49.491
3. Spanyolország (Javier Hernanz, Aitor Gorrotxategi, Pelayo Roza, Ruben Millan) 2:49.701
…5. Magyarország (Kammerer Zoltán, Erdőssy Csaba, Ceiner Benjámin, Varga Ádám) 2:51.211

C-1 1000 m, Európa-bajnok:
Martin Fuksa (Csehország) 3:46.723 p
2. Sebastian Brendel (Németország) 3:46.810
3. Carlo Tacchini     (Olaszország) 3:51.916
4. Kiss Tamás 3:52.789

C-2 1000 m, Európa-bajnok:
Yul Oeltze, Peter Kretschmer (Németország) 3:25.041
2. Leonid Carp, Victor Mihalachi (Románia) 3:25.481
3. Sergio Vallejo, Adrián Sieiro (Spanyolország) 3:27.414
…6. Korisánszky Dávid, Mike Róbert 3:30.303

C-4 500 m, Európa-bajnok:
Oroszország (Pavel Petrov, Viktor Melantyev, Mihail Pavlov, Ivan Stil) 1:29.155
2. Ukrajna (Jurij Vandiuk, Oleh Borovik, Andrij Ribacsok, Alekszandr Sivkov) 1:30.941
3. Lengyelország (Wiktor Glazunow, Michal Lubniewski, Arsen Sliwinski, Marcin Grzybowski) 1:31.00
…7. Magyarország (Viola Viktor, Bodonyi András, Kiss Balázs, Némedi Konrád) 1:34.027

Nők

K-1 1000 m, Európa-bajnok:
Nina Krankemann (Németország) 3:57.229 p
2. Takács Tamara 3:57.355
3. Karin Johansson (Svédország) 4:02.645

K-2 1000 m, Európa-bajnok:
Justyna Iskrzycka, Paulina Paszek (Lengyelország) 3:31.645
2. Sarah Brüssler, Melanie Gebhardt (Németország) 3:31.915
3. Pupp Noémi, Csipes Tamara 3:36.271

K-4 500 m, Európa-bajnok:
Magyarország (Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra) 1:28.933 p
2. Fehéroroszország (Alina Szvita, Nadzseja Ljapeska, Marina Litvincsuk, Volha Hudzenka) 1:30.067
3. Oroszország (Kira Sztyepanova, Vera Szobjetova, Szvetlana Csernyigovszkaja, Anasztaszija Pancsenko) 1:30.553

C-1 500 m, Európa-bajnok:
Aljona Nazdrova (Fehéroroszország) 2:03.053
2. Kszenyija Kuracs (Oroszország) 2:05.013
3. Ludmila Luzan (Ukrajna) 2:07.173
4. Lakatos Zsanett 2:08.746

(Forrás: MTI)

]]>
https://varosikurir.hu/aranyermes-a-noi-kajaknegyes/feed/ 0
Csipes Tamara is győzelemmel tért vissza https://varosikurir.hu/csipes-tamara-is-gyozelemmel-tert-vissza/ https://varosikurir.hu/csipes-tamara-is-gyozelemmel-tert-vissza/#respond Sun, 03 Jun 2018 11:25:47 +0000 http://varosikurir.hu/?p=39253

A pénteken egyesben diadalmaskodó Kozák Danutához hasonlóan Csipes Tamara is győzelemmel tért vissza szülési szabadsága után: Medveczky Erikával megnyerte a kajak kettesek 500 méteres versenyét Szegeden, a kajakosok és kenusok első válogatóján, amelynek szombati napján hat döntőt rendeztek.

A nap első fináléjában, férfi K-1 1000 méteren a nagy esélyes Kopasz Bálint erődemonstrációt tartott. Az algyőiek 20 éves, Eb-bronzérmes kajakosa már féltávnál is vezetett, majd fokozatosan növelte előnyét, amely a hajrára több hajóhossznyira nőtt. Bár a végén kissé kiengedett, győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben.

„Mivel az elmúlt két évben jól teljesítettem ezen a távon, voltak elvárások velem szemben. Erős volt a mezőny, kicsit izgultam is a rajt előtt, és örülök, hogy sikerült megnyernem az első válogatót” – mondta Kopasz Bálint, aki hozzátette: a jövő heti Eb-n szeretne megint felállni a dobogóra.

A kenusoknál a párosban olimpiai bronzérmes Kiss Tamás ugyancsak elhúzott az ellenfeleitől, majd a hajrát is bírta. Bár Bodonyi András az utolsó száz-százötven méteren hatalmas tempót diktálva felzárkózott mögé, végül a csepeli Kissé lett a győzelem.

A kajakpárosok 500 méteres fináléjában a négyesből kimaradt Mozgi Milán és Somorácz Tamás szerezte meg az első helyet magabiztos versenyzéssel, míg a C-2 200 méter négyhajós mezőnyében a várakozásoknak megfelelően Hajdu Jonatán és Fekete Ádám nyert.

A két szombati női döntő közül az elsőben, K-2 500 méteren bejött a papírforma,

az előzetesen legesélyesebbnek tartott Medveczky, Csipes duó diadalmaskodott simán, igazi csata csak a dobogós helyekért folyt. A honvédos kettős mögött a tavalyi évet Csipeshez hasonlóan kihagyó háromszoros olimpiai bajnok Szabó Gabriella és új versenyzőtársa, Bodonyi Dóra ért célba másodikként, a harmadik pedig az UTE egysége, Katrinecz Rita és Malcsiner Eszter lett.

„Nem készültünk külön a párosra, mindkettőnk számára az egyes élvezett prioritást, ehhez képest nagyon jó érzésekkel szálltunk ki a hajóból. A felénél már éreztük, hogy meglesz a győzelem” – fogalmazott Csipes Tamara, aki tavaly ősszel adott életet kislányának, Olíviának.

Az új olimpiai számban, C-1 200 méteren a győri Balla Virág nyert, aki pénteken 500 méteren is a leggyorsabbnak bizonyult.

Akik most jól szerepelnek, utazhatnak a jövő hétvégi belgrádi Európa-bajnokságra és félig-meddig már az augusztusi portugáliai világbajnokságon érezhetik magukat. Az Eb-indulók névsoráról hétfőn dönt Hüttner Csaba szövetségi kapitány.

A szombati dobogósok (a szövetség eredményközlője alapján)

Férfiak:

K-1 1000:
1. Kopasz Bálint (Algyő) 3:38.530 p
2. Ceiner Benjámin (BHSE) 3:39.608
3. Varga Ádám (KSI SE) 3:41.130

K-2 500 m:
1. Mozgi Milán, Somorácz Tamás (Graboplast Győr, ASE) 1:30.245
2. Tóth Dávid, Kulifai Tamás (UTE) 1:32.123
3. Koleszár Mátyás, Németh Viktor Máté (BHSE) 1:32.734

C-1 1000:
1. Kiss Tamás (Csepel) 4:02.927
2. Bodonyi András (NKM Szeged) 4:03.377
3. Kiss Balázs (Dunaferr) 4:06.727

C-2 200 m:
1. Hajdu Jonatán, Fekete Ádám (Dunaferr, UTE) 38.318 mp
2. Hajnal Kristóf, Takács Mihály (Graboplast Győr) 40.562
3. Széles Gábor, Devecseri Ádám (Graboplast Győr) 40.601

Nők:

K-2 500 m:
1. Medveczky Erika, Csipes Tamara (BHSE) 1:42.698 p
2. Szabó Gabriella, Bodonyi Dóra (BHSE, Szolnok) 1:44.393
3. Katrinecz Rita, Malcsiner Eszter (UTE) 1:44.815

C-1 200 m:
1. Balla Virág (Graboplast Győr) 47.725 mp
2. Devecseriné Takács Kincső (Graboplast Győr) 48.369
3. Lakatos Zsanett (UTE) 50.152

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó:

Kozák Danuta visszatért, és óriási fölénnyel nyert

]]>
https://varosikurir.hu/csipes-tamara-is-gyozelemmel-tert-vissza/feed/ 0
Forma-1-es hangulatban rajtol a kajak-kenu idény https://varosikurir.hu/forma-1-es-hangulatban-rajtol-a-kajak-kenu-ideny/ https://varosikurir.hu/forma-1-es-hangulatban-rajtol-a-kajak-kenu-ideny/#respond Mon, 23 Apr 2018 18:55:27 +0000 http://varosikurir.hu/?p=32096

Az egyik legsűrűbb szezonjára készül a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, amelynek évadnyitó sajtótájékoztatóján szóba került többek között a téli felkészülés, a májusi, szegedi világkupa. A szülés után visszatérő, ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta is mesélt arról, hogy mit várhatunk tőle az idei szezonban.

Minden hétvégén egy-egy esemény

A Larus Étteremben tartott sajtótájékoztatón Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke kiemelte, hogy fantasztikusan kezdődött a versenyszezon, hiszen az őszi ifjúsági olimpia barcelonai válogatóversenyén a maximálisan megszerezhető négy kvótát hozták el a magyar fiatalok.

„Nagyon izgalmas szezonunk lesz, hiszen szinte minden hétvégére jut valamilyen Magyar Kajak-Kenu Szövetség által rendezett esemény. A nemzetközi gyorsasági szezon idén Szegeden indul, május 17. és 20. között a világkupával, de rendezünk idén egyetemi és főiskolai világbajnokságot is Szolnokon. A gyorsasági szezon nemcsak nálunk kezdődik, hanem Magyarországon is zárul, ugyanis szeptemberben a világbajnokság legjobbjait várjuk majd Budapesten, a Városligeti tavon a Red Bull vízisprinten” – mondta az elnök.

A rivalizálásból jó eredmények fognak születni

Hüttner Csaba szövetségi kapitány hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt támogatásának köszönhetően minden forrás rendelkezésre állt, amelyet igyekeztek maximálisan kihasználni és sok versenyzőt edzőtáboroztatni, ahol így kiváló körülmények között készülhettek a szezonra, miközben itthon március végéig tombolt a tél.

„Akik kiutaztak, azoktól egyértelműen az a visszajelzés jött, hogy jól működött a munka mindkét helyszínen és én is ezt tapasztaltam az edzőtáborokat látogatva. Mentek egymás ellen időre a különböző csapatok, így látták egymást az ellenfelek, de emellett a saját edzésmunkájukat is meg tudták csinálni, a rivalizálásból pedig szerintem jó eredmények fognak születni. Majd május elején, a rangsorolón kiderül, hogy kinek hogy sikerült a felkészülés, de hosszú távon lehet alapozni a dél-afrikai és a portugál helyszínre is” – nyilatkozta a szövetségi kapitány.

Hüttner Csaba továbbá elmondta, hogy a női kajakmezőny Kozák Danuta, Douchev-Janics Natasa, Csipes Tamara és Szabó Gabriella visszatérésével rendkívül erős és kiegyenlített lesz, mivel a tavaly a helyükre lépett fiatalok is rendkívül jól szerepeltek a sztárok távollétében.

A férfi kajakosok idei egyik legizgalmasabb száma az olimpiai programba felkerült 500 négyes lesz, amelyre többek között egy új, 400 egyes válogatóval lehet bekerülni. Hüttner Csaba mintegy 60 nevezőre számít ebben a számban, de a 200 egyes, az 1000 egyes és az 1000 páros is igen nagy küzdelmet fog hozni az idén. A visszatérők közül Dudás Miklós és Dombvári Bence is megkapja a lehetőséget, hogy bizonyítsa: helye van a válogatottban.

Kozák Danuta 2019-ben szeretne csúcsformában lenni

A szülésből visszatért Kozák Danuta elmondta, hogy most egy kicsit el kell engednie a maximalizmusát, és arra koncentrálni, hogy 2019-re legyen csúcsformában. „Nem hiszem, hogy elindulok idén a rangsorolón, próbálom megtalálni magam. Sok betegség és sérülés nehezítette a felkészülésemet. Remélem, hogy már az első válogatóra oda tudok állni. Egyelőre küzdök magammal és a szervezetemmel. Augusztusban kezdtem el a felkészülést. Minden héten volt valami új problémám – szóval nehéz volt ezt megélni. Emellett még ott vannak az anyai teendők is. Nem könnyű anyának lenni, ez egy külön foglalkozás, de remélem, hogy jól fel tudok készülni az idén 2019-re.”

Tamara Takacs (@tamitakacs) által megosztott bejegyzés,

A tavaly az év versenyzőjének megválasztott Takács Tamara kemény szezonra számít. „Ahogy elnéztem, a csajokat, mindenkivel úgy számolok, hogy jó formában lesznek. Akár összejöhet egy világbajnoki döntő is a válogatókon, annyian vagyunk világbajnokok a magyar mezőnyben. Haladunk tovább az úton, amit Kati nénivel elkezdtünk.”

Kopasz Bálint komoly ellenfelet kap 1000 egyesben Dombvári Bence visszatérésével. „Valóban, de rajtunk kívül még vannak nagyon jó versenyzők, rendkívül erős a mezőny, nagyon várom az összecsapást Bencével és a többiekkel. Reménykedem, hogy meg tudom nyerni mindkét válogatót 1000 egyesben, akárcsak tavaly. Azt még nem döntöttem el, hogy 500 egyesben is elindulok-e.”

60 ország mintegy 900 sportolója érkezik Szegedre

Az év egyik legfontosabb eseménye a nemzetközi kajak-kenus naptárban, a május 17. és 20. között rendezendő szegedi gyorsasági világkupa. Ezzel a versennyel veszi kezdetét a várva várt nemzetközi gyorsasági versenyszezon. Nem véletlenül lett a vk szlogenje a „need for speed”.

Berényi Péter, az MKKSZ szervezési igazgatója, a szegedi esemény főszervezője elmondta, hogy 60 ország mintegy 900 sportolója kezdi meg nálunk a szezont – ezzel minden idők egyik legnagyobb világkupája lesz a szegedi.

„Ez a világkupa kiváló lehetőség számunkra, hogy megtartsuk a jövő évi, hazai rendezésű olimpiai kvalifikációs világbajnokság főpróbáját” – mondta Berényi Péter.

Kiemelte, hogy maga a verseny számos újdonságot tartogat majd, miután a maty-éri pályát átépítik. Megújul az eredményhirdető rész, új rendszert vezetnek be a futam utáni történéseket tekintve: a versenyzők amikor beérkeznek, akkor visszakanyarodnak, és a nézők előtt fognak kiszállni, nem tűnnek el a szurkolók szeme elől. A világkupára ezúttal is ingyenes lesz a belépés, ráadásul ebben az időben éppen a borfesztivál is zajlik majd a városban, így tökéletes program lehet az a hétvége egy szegedi kirándulásra.

„Egy Magyarországon – és a gyorsasági kajak-kenu versenyekhez képest is – teljesen újszerű sportprezentációval készülünk, amelynek része lesz, hogy lemezlovas, helyi műsorvezetők és kommentátorok végig közvetítik az eseményeket. A versenyzőket bemutatjuk majd egyesével, a döntők előtt és a futamok között interaktív játék lesz a Facebook segítségével, valamint fellépők is szórakoztatják majd a nézőket” – mondta a főszervező.

A Forma-1-es tematika is többször visszaköszön majd a pálya díszítésében és többek közt abban is, hogy a pódiumon, az eredményhirdetések során, ezúttal még a pezsgő is fontos szerephez juthat.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség már három éve együttműködik a Mercedesszel. Horváth Bence, a Mercedes-Benz Hungária Kft. Pr-menedzsere elmondta, hogy márkanagyköveti programjuk keretében két olimpiai bajnok, Kozák Danuta és Kammerer Zoltán élvezte eddig az autógyár támogatását, ám az idéntől fiatal, de már bizonyított tehetségek közül Takács Tamara és Kopasz Bálint is kapott egy-egy Magyarországon gyártott Mercedest.

A sajtótájékoztatót Sárfalvi Péter, az EMMI sportért felelős helyettes államtitkár zárta. „Nagyon magasra tette a lécet a magyar szövetség, mert példaértékű, amit évek óta tesz a sportágért mind eredményességben, mind pedig rendezésben. Ezt honorálva, támogatjuk mi is a szövetséget, a szegedi világkupára 60, a jövő évi szegedi vb-re pedig 160 millió forintot már át is utaltunk.”

(MKKSZ)

https://varosikurir.hu/boros-adrian-kiszakadt-ulessel-nyert-versenyt-del-afrikaban/

 

]]>
https://varosikurir.hu/forma-1-es-hangulatban-rajtol-a-kajak-kenu-ideny/feed/ 0
Sífutással készül a szezonra Lucz Dóra és Kopasz Bálint https://varosikurir.hu/sifutassal-keszul-szezonra-lucz-dora-es-kopasz-balint/ https://varosikurir.hu/sifutassal-keszul-szezonra-lucz-dora-es-kopasz-balint/#respond Sun, 07 Jan 2018 11:34:56 +0000 http://varosikurir.hu/?p=9803

Két fiatal kajakos reménységünk, a 23 éves Lucz Dóra és a 20 éves Kopasz Bálint egy ausztriai, magaslati sífutó edzőtáborban folytatja a felkészülést a szezonra.

Kajakosaink szombaton indultak Ramsauba, ahol jövő péntekig maradnak. Kopasz Bálint szülei, azaz edzői, valamint Lucz Dóra trénere, Almási Nándor is velük utaznak Ausztriába.

„Amikor még az osztrák válogatottat edzettem, akkor minden évben három hetet sífutó edzőtáborban töltöttünk, aminek meg is lett az eredménye, mert 2011-ben Szegeden az osztrák női kajakpáros világbajnok lett 500 méteren” – kezdte Almási Nándor, aki nagyon hasznosnak tartja a magaslati edzőtáborokat.

Ugyan 1500 méter felett szokás a magaslati jelzőt használni, és Ramsauban csak valamivel 1200 méter fölött lesz a szállásuk, de 1600 méteren is van sífutópálya, így oda is felmehetnek edzeni. Minden nap két tréning szerepel majd a programban, délelőtt egy kétórás sífutás, délután pedig egy kb. másfél órás konditermi edzés vagy úszás vár a fiatalokra.

A norvég kajakosok egész télen sífutnak

„Elég nagy megterhelést kap majd a szervezet az oxigénhiányosabb környezetben, de nem csak ezért tartom hasznosnak a sífutást, a két sportág ugyanis mozgásban nagyon hasonlít egymásra. A sífutásban az úgynevezett botozás olyan, mint az evezés, ahogy elfordul a törzs, és vállal, háttal leterheli a botot. A norvég kajakosok például egész télen sífutnak” – mondta Almási Nándor.

A szakember elárulta azt is, hogy az első két-három nap Kopasz Bálint számára a technikai gyakorlásról fog szólni, Lucz Dóra azonban nem először fog sífutni.

„Korábban voltam már két ilyen edzőtáborban a magyar szövetség jóvoltából, az nagyon jól szolgálta a felkészülést, mert fejlesztettük az állóképességet, ráadásul ilyenkor magaslaton is vagyunk. Ha jól tudom, Bálint még nem próbálkozott a sífutással, szóval remélem, hogy tudom majd tartani a lépést így, hogy van egy kis előnyöm vele szemben” – fogalmazott Európa-bajnok kajakosnőnk, aki egyébként gyerekkora óta síel. A múlt héten ugyancsak Ausztriában töltött néhány napot, így nem lesz neki újdonság a környezet sem.

„Amíg nem kajakoztam, addig gyerekkoromban többet síeltem, de mióta versenyszerűen kajakozom, azóta csak évente néhány nap jut rá” – mondta Lucz Dóra, aki márciusban Dél-Afrikába utazik melegégövi edzőtáborba.

(MKKSZ)

Még több SPORT!

]]>
https://varosikurir.hu/sifutassal-keszul-szezonra-lucz-dora-es-kopasz-balint/feed/ 0