Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Tue, 24 Jan 2023 00:50:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8 Városi Kurír Ami fontos... false Higgy a szemednek! 100 éves praktikák, amiken nem fog az idő https://varosikurir.hu/higgy-a-szemednek-100-eves-praktika/ Tue, 24 Jan 2023 05:25:14 +0000 https://varosikurir.hu/?p=228732

1910-ben a Gallaher Ltd. Dohánygyár 100 kártyát adott ki életvezetési tippekkel “Hogyan csináld?” címmel. Ki gondolta volna, hogy több mint 100 év elteltével ezek a praktikák még mindig hasznosak lesznek?


Hogyan éleszd fel az elhervadt virágot a vázában?


Hogy a vágott virág újra szép legyen a vázában, tedd forró vízbe. Ahogy a víz lehűl, a virágok életre kelnek. Ezután vágd vissza a szárukat, majd tedd őket hideg vízbe.

Hogyan mosd el az üvegeket?

Mosd tisztára az üveg belsejét úgy, hogy meleg vizet egy kevés homokot teszel bele, majd jól összerázod az egészet.

Hogyan szedd ki a tintafoltot a ruhából?

Ha olyan szerencsétlenül jártál, hogy a ruhádra tinta borult, áztasd tejbe. Egy idő után a tintafolt magától kijön.

Hogyan ismerd fel, hogy az ágyad túl nedves?

Hogy kiderüljön, hogy az ágyad túlzottan nyirkos-e, tegyél egy kis tükröt a lepedő alá. Ha néhány perc alatt bepárásodik, jobb, ha nem alszol többé abban az ágyban.

Hogyan állítsd meg egy elszabadult lovat?

Ne szaladj elé, tarts tőle biztonságos távolságot és kapd el a legközelebbi kocsitengelyt. Ezután fogd meg a gyeplőt és szabad kezeddel állítsd meg a lovat. Ne legyél túl hangos, mert azzal megijeszted az állatot.

Hogyan forralj fel megrepedt héjú tojást?

Hogy a megrepedt héjú tojás belseje a főzés során ne folyjon ki, tégy egy kevés ecetet a vízbe.

<<< Ez is érdekelhet! >>>

]]>
3 konyhai praktika, amit talán még nem ismersz https://varosikurir.hu/3-konyhai-praktika-amit-talan-meg-nem-ismersz/ Wed, 28 Dec 2022 14:33:36 +0000 https://varosikurir.hu/?p=227396

A konyhai munkák során rengeteget segíthetnek azok az apró trükkök, amelyek egyszerűsítik és gyorsítják az elvégzendő feladatokat. Különösen jól jöhetnek most, a karácsonyi, szilveszteri időszakban ezek a praktikák, amikor vendégeket fogadunk.


A Borsdaralo.hu gasztrooldal szerkesztőinek segítségével 3 olyan konyhai praktikát mutatunk be, amelyek szinte biztos, hogy a segítségedre lesznek.

Így pucolhatsz meg egyszerre több gerezd fokhagymát

Ez a módszer talán nem a leggyorsabb, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy egyszerre nagyobb mennyiséget pucoljunk meg, valamint egészen szórakoztató, így ha gyerekkel főzünk együtt, érdemes kipróbálni. A fokhagymapucoláshoz egy tetővel is rendelkező magasabb műanyagdobozra, vagy két darab mélyebb fémtálra lesz szükségünk. Helyezzük a gerezdeket a dobozba, tegyük rá a fedelét és 20 másodpercig rázzuk jó erősen. A héjak könnyedén leválnak a gerezdekről. Ha a két fémtállal szeretnénk elvégezni ugyanezt, tegyük a gerezdeket az egyik tálba, majd fejjel lefelé helyezzük rá a másikat. Szorítsuk össze a két edényt és rázzuk 20 másodpercig, az eredmény ugyanaz lesz.

Panírozás gyorsan és egyszerűen

A panírozás leggyorsabb módja, ha a lisztet, a felvert tojást, valamint a zsemlemorzsát, egy-egy magasabb, tetővel is rendelkező dobozba töltjük. Néhány zöldséget helyezzünk a dobozba, pattintsuk rá a fedőt és rázzuk meg jó alaposan. Ismételjük meg ugyanezt a tojásos, végül pedig a zsemlemorzsás dobozzal is, és már süthetjük is a zöldségeket, vagy a kisebb húsokat. Az előbbi módszert tovább egyszerűsíthetjük, ha kevés víz hozzáadásával, a lisztből és a tojásból, egy turmixgép segítségével masszát készítünk. Akkor jó a keverék állaga, ha hígabb, mint a nokedli, de sűrűbb, mint a palacsintatészta. Rázzuk össze a panírozandó darabokat a masszával, ezt követően pedig a zsemlemorzsával és süssük ki olajban!

A rizs megmosása

A rizst két okból érdemes megmosni, az egyik, hogy így eltávolíthatjuk a szennyeződéseket, amelyek megtapadhattak a rizsszemeken, a másik pedig, hogy megszabadulhatunk a felesleges keményítőtől is. Utóbbi azért lényeges, mert a keményítő miatt a rizsszemek összetapadnak a főzés során, a végeredmény, pedig rágós, ragadós rizs lesz. Bár minden rizsfajtánál szükséges az átmosás, a pontos módszer az egyes típusok esetében némileg eltér. Ha teljes kiőrlésű fajtát készítünk, öntsük a kívánt mennyiségű rizst egy szűrőbe. Ezután a rizst körülbelül 30 másodpercig mossuk hideg víz alatt, miközben óvatosan rázogatjuk. A víz színe nem fog megváltozni, csak törött rizsszemeket és rizshéjat távolítjuk el. A fehér rizs esetében a mosás menete hasonló, azonban hosszabb ideig, két percig kell végezni, úgy hogy közben a kezünkkel nem dörzsöljük össze a rizsszemeket. Az átmosás elején a víz opálos lesz, azonban a második perc végére már szinte áttetszőnek kell lennie.

Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a sütéshez és főzéshez. Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!

]]>
Hiánycikk az élesztő? Ne ess kétségbe! Itt az élesztő nélküli kenyér receptje https://varosikurir.hu/hianycikk-az-eleszto-ne-ess-ketsegbe-itt-az-eleszto-nelkuli-kenyer-receptje/ https://varosikurir.hu/hianycikk-az-eleszto-ne-ess-ketsegbe-itt-az-eleszto-nelkuli-kenyer-receptje/#respond Sat, 11 Apr 2020 15:25:40 +0000 https://varosikurir.hu/?p=120897

Ki hitte volna, hogy egyszer még országos hiánycikk lesz az élesztő. A koronavírusjárvány ezt is elhozta. Nem kaptál sehol? Semmi gond! A Városi Kurírral ezt a „magasságot” is megugrod!


Az öregtészta

Limara, a legnagyobb hazai pékblogger, akiben mindig vakon lehet bízni, öregtésztának hívja az egyik legjobb, élesztő helyett alkalmazható megoldást. A lényeg a következő:

amikor kenyeret vagy pizzát készítünk, egy kis ökölnyi darabot kint hagyunk egy tálban vagy nagyobb befőttesüvegben szobahőmérsékleten, majd hagyjuk túlkelni.

Ha már látszik, hogy nagyon buborékos, akkor éppen úgy etetjük, mint a kovászt:

ugyanannyi vizet és lisztet adunk hozzá, alaposan elkeverjük és hagyjuk néhány órán át újrakelni.

Ezt még kétszer megismételjük úgy, hogy a kovász felét előbb mindig kiöntjük, majd újraetetjük.Ezzel a kovásszal ugyanúgy lehet kenyeret sütni, mint a valódi kovászokkal.  A következő arányokat ajánljuk:

200 gramm „kovász”, 300 gramm liszt, kb. 2 deci víz és só.

Ennek a kenyérnek sok idő kell, hogy megkeljen: egy éjszaka előbb, majd megformázva egy-két óra.

Ha gyorsítanánk a folyamaton, használjunk fele rész kovászt, fele rész lisztet, így elég lesz neki 2-3 óra kelés.

A gyorskovász

Készíthetünk gyorskovászt is a maradék élesztőből, ez az öregtésztához hasonló módon működik aztán.

Egy tiszta, lefedhető edényben keverj el egy nagy csipet porélesztőt egy deci langyos vízzel, egy cseppnyi mézzel és száz gramm liszttel. Lazán takard le, majd hagyd egy éjszakát állni. Keverd át, hagyd még egy napot kelni. Ekkor adj hozzá ugyanannyi lisztet és vizet, és néhány órán át hagyd állni. Ha felfutott, már használható is.

Az előző bekezdésben leírt arányok szerint lehet belőle kenyeret vagy bármi mást sütni. Amikor bekevertük belőle a kenyeret, etessük meg – adjunk hozzá ugyanannyi lisztet és vizet, keverjük el, hagyjuk felfutni – és amikor nem használjuk, tartsuk a hűtőben.

Mielőtt újra sütnénk belőle, fél nappal korábban vegyük ki, etessük meg újra. Ha nem használjuk, akkor is eláll pár hétig a hűtőben.

A szódakenyér

Ha egyáltalán nincs otthon élesztőnk, akkor jöhetnek a sütőporos, szódás kenyerek. Az ír szódakenyérhez csak szódabikarbóna kell. Szuper kenyéralternatíva  a kelesztés nélküli olasz lepény, a piadina is, ami mindennel együtt fél óra alatt megvan.

Vadkovász

Vadkovászt is lehet készíteni, ehhez csak teljes kiőrlésű lisztre és vízre van szükség, illetve sok türelemre. Az ilyen kovászhoz legalább egy hét kell. Az utóbbi napokban több menő pék is hirdetett vadkovászkészítő-kurzust az oldalán, őket érdemes követni, ha nagyobb fába vágnánk a fejszénket.

Forrás

figyu

]]>
https://varosikurir.hu/hianycikk-az-eleszto-ne-ess-ketsegbe-itt-az-eleszto-nelkuli-kenyer-receptje/feed/ 0
Százéves praktikák, amelyeken nem fog az idő https://varosikurir.hu/szazeves-praktikak-amelyeken-nem-fog-az-ido/ https://varosikurir.hu/szazeves-praktikak-amelyeken-nem-fog-az-ido/#respond Fri, 17 Jan 2020 14:55:49 +0000 https://varosikurir.hu/?p=113130

1910-ben a Gallaher Ltd. Dohánygyár 100 kártyát adott ki életvezetési tippekkel “Hogyan csináld?” címmel. Ki gondolta volna, hogy több mint 100 év elteltével ezek a tanácsok még mindig hasznosak lesznek?


1. Hogyan éleszd fel az elhervadt virágot a vázában?


Hogy a vágott virág újra szép legyen a vázában, tedd forró vízbe. Ahogy a víz lehűl, a virágok életre kelnek. Ezután vágd vissza a szárukat, majd tedd őket hideg vízbe.

2. Hogyan mosd el az üvegeket?

Mosd tisztára az üveg belsejét úgy, hogy meleg vizet egy kevés homokot teszel bele, majd jól összerázod az egészet.

3. Hogyan szedd ki a tintafoltot a ruhából?

Ha olyan szerencsétlenül jártál, hogy a ruhádra tinta borult, áztasd tejbe. Egy idő után a tintafolt magától kijön.

]]>
https://varosikurir.hu/szazeves-praktikak-amelyeken-nem-fog-az-ido/feed/ 0