Városi Kurír https://varosikurir.hu Ami fontos... Wed, 12 Apr 2023 16:27:38 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7 Városi Kurír Ami fontos... false Sisi és Romy Schneider újra hódít – kiállítás Brüsszelben https://varosikurir.hu/sisi-es-romy-schneider-ujra-hodit/ Wed, 12 Apr 2023 17:25:53 +0000 https://varosikurir.hu/?p=232384

Negyven évvel halála után Romy Schneider (1938. szeptember 23. – 1982. szeptember 29.) még mindig nagyon ismert és népszerű. Az európai színésznő 15 éves korában kezdte karrierjét Németországban, majd Franciaországba költözött.

Egy zseniális színésznő

A kiállítás bemutatja, milyen ívet írt le Romy Schneider karrierje a kortárs filmtörténelemben a filmszakma legnagyobb neveivel történő együttműködése révén. A fenséges keresése kétségtelenül hozzájárult zsenialitásához és eleganciájához. A kiállítás magát Schneidert engedi szóhoz jutni, és megpróbálja visszahozni őt az élők közé. Teszi mindezt színészi teljesítményén keresztül (természetesen), de különböző szövegei, interjúi és még sok más médium által is.

A kiállítás felépítése kronologikus és tematikus, végig  vezeti a látogatót Schneider tipikusnak egyáltalán nem mondható karrierjén: gyermekkorán és színésznői pályafutásának első németországi és ausztriai lépéseitől, Franciaországba menekülésén át, egészen korának nagy rendezőivel való találkozásaiig (Visconti, Welles, Clouzot, Preminger,… ). Látható lesz Claude Sautettel való folyamatos együttműködése, illetve az ő növekvő befolyása és részvétele a színésznő szerepeinek kiválasztásában,…

A kiállítás mindenféle elemet tartalmaz: különböző tárgyak(ruhák, kiegészítők stb.), fotókat, szövegeket, filmfelvételek dokumentumait, de személyes darabokat is (például leveleket és naplófüzeteket) és természetesen számtalan videórészletet is.

Egy fiú, egy lány

A színésznőnek két gyereke született  egy fiú és egy lány. A fiú tragikus balesetben hunyt el, amikor megpróbált mostohaapja kerítésén átmászni. Ez volt az a családi tragédia amit sem a testvére, sem az anyja nem tudott soha feldolgozni, sokan állítják, hogy ez lökte anyját az alkohol rabságába és ez lehetett korai halálának  oka is.

(Forrás)

Sisi!

]]>
Sisi, a Szenteste ajándéka https://varosikurir.hu/sisi-magyar-kiralyno/ https://varosikurir.hu/sisi-magyar-kiralyno/#respond Fri, 25 Dec 2020 07:25:33 +0000 http://varosikurir.hu/?p=7265

Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach, a magyarok legszeretettebb királynéja, Sisi éppen Szenteste született  1837-ben München. A tragikus sorsú császárnét már életében is legendák övezték, ezek közül is kimagaslik a magyarok ügyéhez fűződő már-már megmagyarázhatatlan vonzódása.

Út a trónig

Sisi hercegnő szerető családban, az udvartól távol nevelkedett. Már korán megmutatkozott érdeklődése nemcsak a művészetek, de a tudomány iránt is. A nyarakat anyjával általában Bad Ischlben, a kor felkapott gyógyüdülőhelyén töltötte.

Egy ilyen nyári szieszta idején ismerkedett meg Ferenc József császárral, akihez eredetileg nővérét, Ilonát akarták férjhez adni, ám a szerelem, mint ahogy a legolcsóbb regényekben is szokás, közbeszólt.

Ferenc József szembeszállt anyja, Zsófia Friderika nagyhercegné akaratával, és szíve választottját, Sisit jegyezte el.

Rövid jegyességet követően 1854. április 24-én este hét órakor kötöttek házasságot a bécsi Ágoston-rendiek templomában (Augustinerkirche). Az esküvői ünnepségsorozat egy héten át folytatódott a birodalmi fővárosban. A házasságot celebráló bécsi püspököt 70 (közöttük több magyar) pap segítette a szertartáson, Rauscher hercegérseket egyébiránt beszédes természete miatt – korabeli szójátékkal – „Plauschernek” (fecsegőnek) is nevezték – forrás Wikipédia.

Jelenetek egy házasságból

Sisi szinte érkezése pillanatától rosszul érezte magát az őt mindenben korlátozni kívánó császári udvarban. Legtöbb gondot anyósa, a mindenkit uralma alatt tudni akaró Zsófia okozta az ifjú császárnénak. Gondjai megoldásában az ugyancsak leterhelt császár sem volt partnere. Sisi lassan elszigetelődött a „hivatalos udvartól”. Ehhez Erzsébet és Ferenc József eltérő életfelfogása és egyénisége is jelentős mértékben hozzájárult, a gondok akkor sem enyhültek, amikor megszületett a koronaherceg Rudolf. Erzsébetet továbbra is „kívülállóként” kezelték az udvarban.

Egy máig is különös és megfejthetetlen véletlen folytán került a császárné közelébe Ferenczy Ida magyar hölgy, akiben az évek során igazi barátra lelt. Ferenczy Idának jelentős szerepet tulajdonítanak abban, hogy Erzsébet figyelmét a magyar nyelv és irodalom mellett a magyar-kérdésre irányította, ezzel mintegy életcélt adva neki.

A gyönyörű és a maga korában nem éppen megszokott módon sportos asszony lett a magyar ügy egyik legfontosabb szószólója. Életre szóló kapcsolat fonódott Sisi és a magyarok között. Többen némi romantikus szálat is vélnek a dolog mögött, de a tények ezt nem bizonyítják.

A hosszú és sajnos zömében boldogtalan életnek egy olasz anarchista merénylő tőrdöfése vetett véget 1898 szeptember 9-én Genfben a tóparti mólon, amikor éppen sétahajózásra sietett.

Későbbi orvosi vélemény szerint a megfelelő ellátás és műtét hiánya is nagyban hozzájárult a magyarok kedves királynéjának halálához.

horoszkóp

]]>
https://varosikurir.hu/sisi-magyar-kiralyno/feed/ 0
Valentin napi ajándék: Szerelmünk, Sisi https://varosikurir.hu/valentin-napi-ajandek-szerelmunk-sisi/ https://varosikurir.hu/valentin-napi-ajandek-szerelmunk-sisi/#respond Mon, 12 Feb 2018 13:55:23 +0000 http://varosikurir.hu/?p=18100

Százhúsz évvel ezelőtt szeptember 10-én fél kettőkor a genfi tó sétányán egy férfi hegyesre élezett reszelőjével ledöfött egy asszonyt. Az elegáns hölgy a vékony fegyverrel szúrt sebbel szívében még fel tudott menni a hajóra, ahol összeesett és meghalt.

Figyelmeztették, hogy ne menjen Genfbe

Nemigen van olyan felnőtt Magyarországon, aki ne tudná, ki volt az áldozat, és mint tapasztalataim mutatják, még a gyerekek egy része is felmondja Erzsébet királyné történetét egy animációs film jóvoltából, amit én nem ismerek.

Életemből nyolc hónapot szántam rá, hogy mindent elolvassak Sisiről, ami írásban fellelhető, és meglátogassam a helyszíneket, ahol élt, majd gondolkozzam azokról a drámai kérdésekről, amelyeket az érzelmesebb könyvek, filmek (például Romy Schneiderrel) meg sem érintenek.
Aztán megírtam Szerelmünk, Sisi címmel egy monodrámát, amelyet lektoraim, a Sisi rajongó Tarján Tamás és Reményi József Tamás, valamint rendezők, színészek, kritikusok jónak találták.

Azt kérdezik: miért nem mutatták be eddig, ha valóban jó? Nem tudom. A színésznők, illetve a színházvezetők, akik olvasták, különböző indokokkal nem vállalják a színrevitelt. Persze, más volna a helyzet, ha zenés lenne, vagy beleírnék a monodrámába még néhány szereplőt. Ha ezt megcselekedtem volna, már túl lennénk a premieren. A monodrámáknak is megvan a maguk sorsa.

Valentin nap alkalmából a Szerelmünk, Sisi monodráma könyvváltozata ingyenesen letölthető a honlapomról.

Jó szórakozást.

Nógrádi Gábor

u.i.: A szöveg német fordítása – Sisi,    unsere Liebe: Die letzte Stunde – az amazonról letölthető. Fordító: Christina Kunze.

 

Kapcsolódó:

Sisi, a Szenteste ajándéka

]]>
https://varosikurir.hu/valentin-napi-ajandek-szerelmunk-sisi/feed/ 0