Connect with us

Kerítésen innen

Csalók szemelték ki maguknak, ha ilyen sms-t kap!

Megosztás

Tudom, hogy „eddig, eddig, eddig” van az ünnep hajrájában, de érdemes értesülnie arról, hogy újabb csalók vadászhatnak az adataira. Főleg azok vannak veszélyben, akik online rendeltek ajándékot szeretteiknek, ugyanis most rájuk utaznak a bűnözők.

Megosztás

Tudom, hogy „eddig, eddig, eddig” van az ünnep hajrájában, de érdemes értesülnie arról, hogy újabb csalók vadászhatnak az adataira. Főleg azok vannak veszélyben, akik online rendeltek ajándékot szeretteiknek, ugyanis most rájuk utaznak a bűnözők.

Éberség…..

külföldi és magyar telefonszámokról SMS-üzenetekben értesítik a magyar embereket arról, hogy egy bizonyos rendelt csomagjuk kézbesítése meghiúsult, melynek ismételt kézbesítését egy csatolt linken keresztül kérhetik – különben a csomag vissza lesz küldve. A linkre kattintva egy laikusok számára teljesen általános weboldal nyílik meg, ahol a pontos cím megadása után az újbóli kézbesítés minimális díját is meg kell téríteni, amire „természetesen” csak bankkártyával van lehetőség – írta az index.hu.

Az adatok megadása utá semmilyen csomag nem érkezik majd, helyette az adathalász weboldal mögött álló bűnszervezet fogja elkölteni a kártyához társított bankszámlán fellelhető összegeket.

A lap egyik olvasójának november első napjaiban lopták el a bankkártyaadatait, valószínűleg egy adathalász oldalon keresztül, és a beleegyezése nélkül 9 online bankkártyás vásárlást hajtottak rajta végre, lemerítve a kártyán szabadon lévő nagyobb eurós összeget. Az éjszakai tranzakciókat csak másnap vette észre, amikor 13:49 körül érkezett egy push üzenet, hogy 38 euró értékben történt levonás az Uber Eatstől. Ekkor látta meg az előző esti 8 tranzakciót, ami az Aliexpressen történt, hozzátéve, hogy a kilenc tranzakció körülbelül egy napig függőben volt, ezek után azonban ténylegesen levonták az együttesen több százezer forintos összeget.

Késő bánat…., a csalók már messze járnak

Ez idő alatt egyből felvette a kapcsolatot bankjával, akik deaktiválták a kártyát, visszatérítést azonban nem kapott tőlük. Mindezt azzal indokolták, hogy az ominózus kártyával nemcsak személyesen, hanem online is vásároltak már, tehát egy harmadik fél is hozzáfért a bizalmasnak számító adatokhoz – az ilyen esetekben pedig a bank nem vállal felelősséget egy esetleges csalás ügyében sem. A panaszbejelentésnek ennek ellenére utánajártak,

a kivizsgálás után azonban nem találtak csalárd tevékenységre utaló bizonyítékot, így magukat a tranzakciókat sem függesztették fel.

Az üggyel kapcsolatban felkeresték az Országos Rendőr-főkapitányságot is, akik elmondták, az olvasóval is megtörtént, csomagküldéssel kapcsolatos, futárszolgálatok nevében küldött adathalász üzenetek (e-mailek, sms-ek) kapcsán 2022. október 1-jét követően a rendőrség nyomozóhatóságainál 12 büntetőeljárás indult csalás, illetve információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás gyanúja miatt. Arra vonatkozóan azonban, hogy szervezett csalásról van-e szó, jelenleg nem áll rendelkezésükre elegendő információ.

A rendőrség szerint

a csalók által létrehozott áloldalak sok esetben kinézetükben, szerkezetükben nagyon hasonlítanak az eredeti oldalhoz, más esetben csak a szervezet arculati elemeit (színek, logók) alkalmazzák egyszerűsített formában.

Vannak azonban olyan egyértelmű jelek, amelyek jelzik, hogy áloldalról van szó.

Ilyen például az, hogy

  • a böngésző címsorában nem a szervezet hivatalos honlapjának internetes (URL) címe szerepel, hanem teljesen ismeretlen, a hivatalos oldal címére esetleg hasonlító más szöveg.
  • az URL-címben https helyett csak a http szerepel, vagyis az oldal nem rendelkezik tanúsítvánnyal, és a felhasználó számítógépe és az oldal közötti kommunikáció sem titkosított.
  • a megbízható tanúsítvánnyal rendelkező oldalakat a böngészők általában jelzik (általában kis lakattal), illetve zöld jelzéssel a böngésző címsorában.

Szerző