Csoda Sopronban!

A Sopron Basket hazai pályán 67-46-ra legyőzte a török Fenerbahcét szerdán a női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének harmadik mérkőzésén, így 2-1-es összesítéssel megnyerte a párharcot és fennállása során másodszor jutott a négyes döntőbe.

Az alapszakaszban 10 győzelemmel klubrekordot döntő Sopron

Két hete 60-55-re kikapott a negyeddöntő nyitányán a Fenerbahcétől a Novomatic Arénában, majd múlt szerdán bravúrral 78-72-re nyert Isztambulban, ezzel 12/4-re javítva euroligás örökmérlegét a tavaly döntős török rivális ellen.

Másfél órával a feldobás előtt elkezdtek gyülekezni szurkolóink az Arénában, a bemelegítésre pedig már orkán erejű buzdítás mellett futottak ki a lányok. Sajnos Alaina Coates nélkül, aki váratlan családi tragédia miatt nem állt a szakvezetés rendelkezésére. A afro-amerikai kosaras mindössze 55 éves édesapja kedden váratlanul hunyt el Dél-Karolinában. Gary Coates autóvezetés közben kapott szívrohamot, járművével lerohant az útról és egy fána ütközött. A kiérkező mentők már nem tudtak rajta segíteni.

A csata utolsó felvonására megtelt a soproni csarnok

4-0-lal indult a meccs, ám a túloldalon Firat Okul vezetőedző rendezte a sorokat, és – Yvonne Turner remeklése ellenére – a rivális 18-13-ra elhúzott. A Fenerben főként az Euroliga-bajnok amerikai-cseh Kia Vaughn villogott, aztán a 12. percben a spanyol Angela Salvadores büntetőivel ismét a magyar bajnok vezetett. A nagyszünetig hol az egyik, hol a másik gárda volt előnyben, 20 perc után 33-31 volt az állás.

A félidei statisztikából kitűnt, hogy a törökök tízzel több lepattanót szedtek (22-12) és négy triplát dobtak a hazai eggyel szemben, amely ráadásul hét kísérletből született meg. A mezőny legjobbja ekkor a soproni Turner volt 14 ponttal.

Yvonne Turner Fotó: FIBA

A térfélcserét követően tíz ponttal meglépett a soproni alakulat (47-37), Turner bedobta 21. pontját, az isztambuliak pedig csaknem hét perc alatt hat pontig jutottak. Az 52-43-ról induló zárószakasz elején a nemrég 2019-ig hosszabbító Jelena Milovanovic – aki ott volt a Sopronnal a 2009-es négyes döntőben – fontos triplát szerzett, Roberto Iniguez együttese a megnyugtató előny birtokában szárnyalni kezdett.

A negyedet 12-0-val kezdő magyarok 21 ponttal elhúztak,

innentől pedig már nem engedték ki a kezükből a meccset. A vendégek az utolsó tíz percben három (!) pontot hoztak össze. A találkozó legjobbja Turner lett 29 ponttal.

Roberto Iniguez: Kettős érzések kavarognak bennem. Az Alaina-t ért tragédia miatt nagyon szomorú vagyok. Az eredmény miatt viszont rendkívül boldog! Nem tudom mit mondjak, látta mindenki, mit csináltunk! Keményen dolgoztunk minden nap és nagyon erősen hittünk magunkban, hogy Alaina miatt is meg tudjuk csinálni. Hihetetlen amit elértünk! Elképesztően nehéz hét van mögöttünk. A második meccs után Aleks (Crvendakic, a szerk.) mai játékában sem bízhattunk, de fájó lábbal is beszállt a csatába, ahogy Angela (Salvadores, a szerk.) is az allergiás sokk után. Elképesztő büszke vagyok! A csapat nagyon együtt volt, és ma Alaináért is játszottunk! Remélem hogy a FINAL4-ban újra velünk tud lenni. Ez a csapata, a második otthona, itt vagyunk neki! Nagyon megérdemelték a lányok a FINAl4-t. Fiatalok vagyunk, óriási meglepetést okoztunk! Az ötödik FINAL4-ra készülhetek, mindegyik csapatommal ott lehettem, tudom milyen érzés, de a játékosaim még biztos nem fogták fel, mit vittek ma véghez! Köszönjük a szurkolóinknak is a mai buzdítást, ők repítettek minket be a győzelembe! Már egy órával a mérkőzés előtt is óriási löketet kaptunk, mikor kisétáltunk melegíteni. Ott már nyertünk! Nagyon fáradt vagyok, augusztus 15 óta megállás nélkül dolgozom. Iszom este egy sört, aztán megyek aludni és holnap csak pihenni fogok. A kosárlabdát egy napra félre rakom.”

A Final Fourba a negyeddöntőből két-két győzelemmel jutott be a címvédő Dinamo Kurszk, a szintén orosz UMMC Ekaterinburg és az Euroliga újonc Yakin Dogu Universitesi. A két orosz csapat egymás ellen lép pályára az elődöntőben, míg a soproniak ellenfele a török gárda lesz. A Final4-et április 20-22. között rendezik meg, ám azt még nem lehet tudni melyik csapat lesz a házigazda.

Két évvel ezelőtt Isztambulban, míg tavaly Jekatyerinburgban rendezték meg a négyes döntőt.

Magyar részről korábban a MiZo-Pécs szerepelt még az Euroliga végjátékában, a Rátgéber László vezette baranyaiak 2001-ben és 2004-ben bronzérmesek, 2005-ben pedig negyedikek lettek.

Női kosárlabda Euroliga, negyeddöntő, 3. mérkőzés:

Sopron Basket-Fenerbahce (török) 67-46 (17-21, 16-10, 19-12, 15-3)
Sopron Basket: Fegyverneky 4, Turner 29/6, Crvendakic 7, Milovanovic 9/6, Jovanovic 2. Csere: Page 12, Salvadores 4, Dubei – .
Fenerbahce SK: Plum 8/6, Sottana 6, Powers 1, Verameyenka 7/3, Vaughn 13. Csere: Dabovic 5/3, Kizer 4, Cora 2, Vardarli -, Bilgic -, Canitez –

Továbbjutott: a Sopron, 2-1-es összesítéssel.

Győzelemmel búcsúzott a Körmend

Az Egis Körmend a 32 pontos idegenbeli vereség után hazai pályán nagy csatában, 88-86-ra legyőzte az olasz bajnok Reyer Venezia együttesét szerdán a férfi kosárlabda Európa Kupa nyolcaddöntőjének visszavágóján, így búcsúzott a sorozattól.

Az Alba Fehérvár kedden esett ki a nyolcaddöntőben, a Szolnoki Olaj és a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely pedig korábban, így a magyar csapatok számára befejeződött az EK-idény.