Csoportelső lett Spanyolország és Uruguay

Hétfő este kiderült, hogy a világbajnokságon a legjobb 16 közé Uruguay-Portugália és Oroszország-Spanyolország meccs után kikerült.

A spanyol válogatott 2-2-es döntetlent játszott Marokkóval

az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétfői, harmadik fordulós összecsapásán, de így is csoportelsőként jutott nyolcaddöntőbe.

A már a mérkőzés előtt biztosan búcsúzó marokkói csapat Sergio Ramos nagy hibáját kihasználva meglepetésre megszerezte a vezetést, de 2010 világbajnoka Isco révén öt perc múlva egyenlített.

14. perc: Sergio Ramos veszítette el utolsó emberként a labdát a kezdőkörben, Halid Butadb a kapu előteréig „gyalogolt” vele, majd a kimozduló De Gea lábai között 14 méterről a háló rúgta azt (1-0).

19 perc: Szép baloldali összjáték után Iniesta iramodott meg a szélen, az alapvonaltól visszatett labdáját Isco lőtte közelről a léc alá (1-1).

A folytatásban az afrikaiak gólszerzője, Halid Butadb

második ziccerénél David de Gea bravúrral védett. A félidő második fele kevesebb lehetőséget hozott, a hosszabbításban Diego Costa hagyott ki még egy nagy helyzetet.

A fordulás után tíz perccel Amrabat szenzációs lövésének tapsolhattak a nézők: a 18 méteres bomba a két kapufa találkozásáról pattant ki. Később Szaissz mentett a gólvonalról a spanyolok kísérleténél, majd Piqué fejese kerülte el centikkel a kaput.

Az utolsó fél óra a spanyolok mezőnyfölényét hozta,

de helyzetet sokáig nem tudtak kialakítani. A marokkói válogatott egy szöglet után megszerezte a vezetést, de az európai együttes a hosszabbításban egy videobíró által megítélt góllal egyenlített, megszerezve ezzel a csoportelsőséget.

81. perc: Marokkó a jobb oldalról végezhetett el szögletet, középen a csereként beállt Jusszef en-Nesziri ugrott a legmagasabbra, s nyolc méterről a kapu jobb oldalába fejelte a labdát (2-1).

91. perc: Carvajal adta középre a labdát a tizenhatos jobb oldaláról, Iago Aspas szépségdíjas mozdulattal, sarokkal juttatta azt négy méterről a marokkói kapuba (2-2).

B csoport, 3. forduló:

Marokkó-Spanyolország 2-2 (1-1)
Kalinyingrád, 33 973 néző, v.: Ravsan Irmatov (üzbég)
Gól: Butadb (14.), en-Nesziri (81.), illetve Isco (19.), Aspas (91.)
Marokkó: Munir el-Kadzsui – Nabil Dirar, Manuel Da Costa, Romain Szaissz, Acsraf Hakimi – Karim el-Ahmadi, M’bark Busszufa – Nureddine Amrabat, Junesz Belhanda (Fajkal Fadzsr, 64.), Hakim Zijecs (Aziz Buhadduz, 85.) – Halid Butadb (Jusszef en-Nesziri, 71.)
Spanyolország: David de Gea – Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Piqué, Dani Carvajal – Sergio Busquets, Thiago Alcantara (Marco Asensio, 74.) – Isco, Andres Iniesta, David Silva (Rodrigo, 84.) – Diego Costa (Iago Aspas, 74.)

Irán elleni döntetlennel jutott tovább a portugál válogatot

Idegesen kezdett az iráni együttes, a portugálok akarata érvényesült az első félórában, amelyet követően lassan magukra találtak az ázsiaiak. Ennek ellenére változatlanul a kontinensbajnok portugálok irányítottak, s a szünet előtt egy látványos találattal a vezetést is megszerezték.

45. perc: Kényszerítő után Ricardo Quaresma szinte a 16-os vonalától jobb külsővel csavart a hosszú felső sarokba (0-1).

A fordulást követően továbbra is nyomást gyakoroltak az európaiak,

akik videózás után büntetőhöz jutottak, ám Cristiano Ronaldo bal alsóba tartó lövését könnyedén hárította a kapus. A kimaradt lehetőség kissé megfogta az Európa-bajnok csapatot, míg az irániak támadójátékát lelkesebbé tette, így a többszöri videózással tarkított, kaotikus hajrában mindkét kapu előtt adódott veszélyhelyzet.

A hosszabbításban Irán büntetőből egyenlíteni tudott, és a hajrában megvolt a lehetősége a győzelmet – s ezáltal továbbjutást – érő gól megszerzésére is, ám nem tudott élni vele.

90-93. perc: A labda a portugál 16-oson belül egy fejpárbaj után Cédric kezéhez ért, s videózás után a játékvezető büntetőt ítélt. Ezt Karim Anszarifard a kapu bal felső sarkába lőve értékesítette (1-1).

Irán-Portugália 1-1 (0-1)

Szaranszk, Mordovia Aréna, 41 685 néző, v.: Enrique Caceres (paraguayi)
Gól: Anszarifard (93. – 11-esből), illetve Quaresma (45.)
Irán: Ali Beiranvand – Ramin Rezaeian, Madzsid Hosszeini, Morteza Pouraligandzsi, Ehszan Hadzsszafi (Milad Mohammadi, 56.) – Mehdi Taremi, Alireza Dzsahanbakhsh (Szaman Goddosz, 70.), Szaeid Ezatolahi (Karim Anszarifard, 76.), Omid Ebrahimi, Vahid Amiri – Szardar Azmoun.
Portugália: Rui Patrício – Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – Ricardo Quaresma (Bernardo Silva, 70.), William, Adrien Silva, Joao Mário (Joao Moutinho, 84.) – André Silva (Goncalo Guedes, 96.), Cristiano Ronaldo.

Uruguay nyerte az A csoportot

Az uruguayi válogatott nyerte az A csoportot az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután hétfői, harmadik összecsapásán 3-0-ra legyőzte a házigazda együttest.

Az első két meccsén egyaránt győztes válogatottak összecsapásán Uruguay a legnagyobb sztárja, Luis Suárez szabadrúgásgóljával már a 10. percben megszerezte a vezetést.

10. perc: Luis Suárez 16,5 méterről, a kapu bal oldaláról végezhetett el szabadrúgást, amelyet nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtt a sorfal mögé bemozgó, majd onnan visszavetődő Akinfejev keze mellett (1-0).

A házigazda orosz csapatnak ezt követően voltak helyzetei, de a játékosok vagy a befejezésnél hibáztak, vagy a századik válogatottságát ünneplő Fernando Muslera tudott védeni.

Gyenyisz Cserisev peches öngólja után Igor Szmolnyikov kilenc percen belül két sárgát kapott, így a szbornaja nemcsak kétgólos-, de emberhátrányba is került.

23. perc: Egy uruguayi szöglet után a kifejelt labdát Laxalt lőtte kapura 20 méterről, a hosszú sarok felé tartó kísérletbe Cserisev olyan szerencsétlenül ért bele, hogy a játékszer az irányváltoztatást követően Akinfejev kapust becsapva a rövid alsó sarokba pattogott (2-0).

A második félidőben egyik fél sem diktált túl nagy tempót,

a kisebb-nagyobb helyzetek ellenére úgy tűnt, mindkét válogatott már az egyenes kieséses szakaszra tartalékol. A dél-amerikaiaknak volt több helyzete, egyet az utolsó percben Cavani gólra váltott.

90. perc: Egy jobboldali szögletet Godín fejelt nagy erővel kapura hat méterről, Akinfejev bravúros védése után Edinson Cavani kotorta be a labdát közvetlen közelről a hálóba (3-0).

A csoport, 3. forduló:

Uruguay-Oroszország 3-0 (2-0)
Szamara, 41 970 néző, v.: Malang Diedhiou (szenegáli)
Gól: Suárez (10.) Cserisev (23., öngól), Cavani (90.)
Kiállítva: Szmolnyikov (36.)
Uruguay: Fernando Muslera – Sebastian Coates, Diego Godín, Martin Cáceres – Nahitan Nandez (Cristian Rodríguez, 73.), Matia Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur (Giorgian De Arrascaeta, 63.), Diego Laxalt – Luis Suárez, Edinson Cavani (Maximiliano Gómez, 93.)
Oroszország: Igor Akinfejev – Igor Szmolnyikov, Ilja Kutepov, Szergej Ignasevics, Fjodor Kudrjasov – Roman Zobnyin, Jurij Gazinszkij (Daler Kuzjajev, a szünetben) – Alekszandr Szamedov, Alekszej Mirancsuk (Fjodor Szmolov, 60.), Gyenyisz Cserisev (Mario Fernandes, 38.) – Artyom Dzjuba.

Fordított és győzött Egyiptom ellen a szaúdi válogatott

A záróforduló előtt pont nélkül álló csapatok összecsapása világbajnoki csúcsot hozott, ugyanis az egyiptomiak kapuját őrző Esszam el-Hadarj 45 évesen és 161 naposan a vb-k történetének legidősebb pályára lépett játékosa lett. A nemzeti csapat mezét 159. alkalommal magára öltő hálóőr a kolumbiai Faryd Mondragón korrekordját adta át a múltnak.

A volgográdi találkozón korán vezetést szerzett az egyiptomi válogatott, amely 1934 után lőtt újra akciógólt vb-n – akkor a magyaroktól elszenvedett 4-2-es vereség alkalmával Abdel Rahman Favzi duplázott a nyolcaddöntőben.

22. perc: Mohamed Salah egy hosszú indítást követően a 16-os vonalától a kimozduló kapus felett ívelte a labdát a hálóba (0-1).

Ez volt Salah 50. találata tétmérkőzésen ebben az idényben.

Előnyben is Egyiptom alakított ki nagyobb veszélyhelyzeteket, mégis egyenlíthetett volna a labdát többet birtokló a szaúdi együttes a 39. percben, ám Fahad al-Muvallad jobbra, félmagasan lőtt – kezezésért adott – büntetőjét a keresztlécre ütötte a veterán El-Hadarj. A félidő ráadásában megítélt újabb tizenegyest azonban már nem tudta hárítani, így döntetlennel vonulhattak szünetre a csapatok.

45+ perc: Gabr lökte meg Fahadot az egyiptomi 16-oson belül, a játékvezető pedig hosszas videózást követően jóváhagyta a megítélt büntetőt. A tizenegyest Szalman al-Faradzs a kapu jobb oldalába helyezte (1-1).

A fordulást követően a játék képe nem változott, mezőnyben fölényben volt a szaúdi gárda, s kapura tartó lövése is több volt, ez pedig végül a hajrában hozta meg számára a három pontot érő találatot.

95. perc: Szalem al-Davszari egy pörgetett passz után az ötös jobb sarkáról a hosszú alsóba lőtte a labdát (2-1).

Szaúd-Arábia – Egyiptom 2-1 (1-1)

Volgográd, Volgográd Aréna, 36 823 néző, v.: Wilmar Roldan (kolumbiai)
Gól: Szalman (45+6.), Szalem (95.), illetve Szalah (22.)
Szaúd-Arábia: Jasszer al-Moszajlem – Mohammed al-Brejk, Oszama Havszavi, Motaz Havszavi, Jasszer al-Sahrani – Hattan Bahebri (Muhannad Assziri, 65.), Szalman al-Faradzs, Abdullah Otajf, Huszein al-Mogahvi, Szalem al-Davszari – Fahad al-Muvallad (Jahja al-Sehri, 79.)
Egyiptom: Esszam El-Hadarj – Ahmed Faszj, Ali Gabr, Ahmed Hegazi, Mohamed Abdel-Safj – Mohamed Elneny, Tarek Hamed – Mohamed Szalah, Abdallah Szaid (Amr Varda, 45+7.), Trezeguet (Kahraba, 81.) – Marvan Mohszen (Ramadan Sobhi, 64.)