Csütörtökön indul a legidősebbek oltása, de egyenlőre jóval több a kérdés mint a válasz
Február 4-én, csütörtökön indul a regisztrált legidősebbek oltása, de egyelőre rengeteg a kérdőjel – hívja fel a figyelmet a NYOSZ közleménye amelyt a Pénzcentrum nyomán ismertetünk.
Mi a NYOSZ
Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége (NYOSZ). A hivatalos adatok szerint az egyesület 2016-ban alakult, így határozzák meg önmagukat:
A nyugdíjasok , illetőleg az időskor emberi, állampolgári jogainak védelme, társadalmi és anyagi jogainak érvényre juttatása, érdekeinek képviselete, a nyugdíjas korosztály körében a tudatos fogyasztói magatartás kialakításának elősegítése, a nyugdíjas korosztály tagjainak tudatos fogyasztóvá nevelése, a fogyasztói jogaik védelme és érvényesítése.
Sorban állunk, de meddig és miért
Teszi fel a Pénzcentrumnak eljuttatott közlményében a kérdést a NYOSZ. Mint azt kifejtik, “de hogy ki, mikor, milyen oltáshoz fog hozzájutni, azt senki nem tudja.” Az egyesület tájékoztatása szerint ma a következőket tudhatja csak az “oltakozásban “érintett korosztály:
- Többféle védőoltás áll rendelkezésre, amelyek jobbára előre tervezhető módon érkeznek az országba, egy részüket az EU is jóváhagyta, más részüket nem.
- Létezik egy oltási sorrend, amelyről inkább azt tudjuk, hogy kikre nem vonatkozik.
- Regisztrálhatunk a védőoltásért, amiről azt tudjuk, hogy aki él ezzel a lehetőséggel, azt figyelembe veszik a sorrend összeállításakor.
A legfeszítőbb kérdések:
- mikor kapják meg az oltást;
- milyen oltást fognak felajánlani nekik.
A NYOS szerint mindezek alapján könnyű feladat lenne “elkészíteni egy TAJ-szám szerinti oltáslistát, amelyen napi frissítésben – akár az idő közben elsőbbséget élvezőkkel, és az érkező vakcinák száma szerint módosítva – bárki nyomon követhetné, kb. mikor kerül sorra”. Illetve meglátásuk szerint az is indokolt lenne, “ha a regisztráltaknak naponta feleslegesen érkező emailekben arról is érdeklődnének, hogy az oltásra váró milyen vakcinát fogad el”, így ugyanis “az egyes oltóanyagok szerinti listák is elkészülhetnének.” A közleményben leszögezik
így mindenki nyomon követhetné, március, vagy május a számára “szabadulást” hozó hónap. Vagy esetleg október.
Ez is a járványról szól
Az operatívtörzs szerdai sajtótájékoztatóján Müller Cecília bejelentette, hogy Kásler Miklós engedélyezte az ún. egynapos ellátások visszavezetését az egészségügyi ellátórendszerbe. A szájsebészeti és a fül-, orr-, gégészeti beavatkozásokon kívül az összes egynapos ellátást igénybe lehet venni a megfelelő higiénés előírás betartásával. Fontos, hogy aki igénybe akarja venni, annál 72 órával korábban PCR-tesztet végeznek. Ha az negatív eredményt hoz, az orvosi beavatkozás napján egy antigén alapú gyorstesztet is elvégeznek nála.(Városi Kurír)