Connect with us

Kerítésen innen

Döbbenetes kórházi adatok – itt a magyar-magyar fordítás!

Megosztás

A kórházi fertőzésekről sokat hallottunk már, volt, aki saját bőrén szenvedte el a megpróbáltatást, miként dübörög kizárólag szóban a magyar egészségügy. A TASZ munkatársai lefordították közérthető nyelvre a kacifántos Emmi jelentést.

Elő a magyar-Fidesz szótárral, hogy értsük, miért kerülnek eladósorba a honvédüdülők és a gyerektáborok!
Megosztás

A kórházi fertőzésekről sokat hallottunk már, volt, aki saját bőrén szenvedte el a megpróbáltatást, miként dübörög kizárólag szóban a magyar egészségügy. A TASZ munkatársai lefordították közérthető nyelvre a kacifántos Emmi jelentést.

Furmány ezerrel….

Szinte titokban került fel október végén az ÁNTSZ honlapjára az Emmi kórházi fertőzésekről szóló jelentése – írja közleményében a Társaság a Szabadságjogokért. A dokumentum feltöltéséről a kormány sem a sajtót, sem a szakmai szervezeteket nem tájékoztatta, így valószínűleg csak nagyon keveseknek tűnhetett fel a jelentés. A dokumentumot eddig minden évben az Országos Epidemiológiai Központ oldalára tették fel, most pedig az ÁNTSZ weboldalára – ahol senki nem is keresné.

A minisztérium nem árulja el a kórházi fertőzések számát, szerinte pánikkeltő lenne közölni

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) pert indított, hogy legyenek nyilvánosak az adatok a kórházakra lebontva is, egyelőre ugyanis csak az országos, összesített számok ismerhetők meg. A jelentés azonban hiába lett nyilvános, a szöveg még mindig nem közérthető, a laikusok számára a dokumentumban szereplő táblázatok nem sokat mondanak. A TASZ munkatársa ezért most értelmezte a szöveget.

„Magyar hivatalos” – „magyar érthető” fordítás

A jelentés kitér a járványokra, a dokumentum kiemeli, hogy ezek kialakulásában szerepet játszik, hogy kevés az egészségügyi dolgozó, a kórházak zsúfoltak és nincs lehetőség a megfelelő elkülönítésre sem. A kórházi fertőzések száma folyamatosan nő: a multirezisztens kórokozók – amelyek a legtöbb antibiotikumra nem reagálnak – által kiváltott fertőzések gyakorisága 2017-ben tovább emelkedett. 2015-ben még „csak” 20,6, 2016-ban már 23,4, tavaly pedig 25,1 fertőzéses eset jutott 10 000 kórházakból elbocsájtott betegre.

A hányással, bélgyulladással vagy akár halállal járó bélbaktérium okozta fertőzések száma 2016-ban csökkent, tavaly viszont újra emelkedett. A vérmérgezéses esetek száma a multirezisztens baktériumokéhoz hasonlóan folyamatosan emelkedik, míg 2016-ban 17,3, addig 2017-ben már 18,2 ilyen esetet regisztráltak 10 000 betegre vetítve.

Kásler: elkészült a miniszteri rendelet a kórházi fertőzésekről

A jelentésből hiányoznak bizonyos adatok

– a 4935 MRK-fertőzött közül csupán a biztosan MRK-fertőzésben meghaltak számát közli, vagyis kimaradnak azok, akiknél felmerült a gyanú, de valamiért mégsem bizonyosodott be, hogy ilyen fertőzés miatt haltak meg. Így nehéz megbecsülni, hogy összesen hány ember halálát okozták tavaly kórházi fertőzések.

A TASZ szerint a számokkal könnyű játszani:

azoknak a száma ugyanis relatíve elég alacsony, akik esetében dokumentálták, hogy a halált valamelyik kórházi fertőzés okozta, az már gyakoribb, hogy egy beteget diagnosztizálnak ugyan kórházi fertőzéssel, de a halál okánál már nem tüntetik ezt fel.

Többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint autóbalesetben

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük