Connect with us

Kerítésen innen

Elkeseredés és harag a terrorgyilkosság évfordulóján

Megosztás

2009 óta sokan, sokféle alkalommal megfogalmazták, hogy a cigányellenes sorozatgyilkosság idején a borzasztó sokk ellenére sikerült megőrizni a békét. A feszültség azonban érezhetően növekszik.

romagyilkossag
Megosztás

2009 óta sokan, sokféle alkalommal megfogalmazták, hogy a cigányellenes sorozatgyilkosság idején a borzasztó sokk ellenére sikerült megőrizni a békét. A feszültség azonban érezhetően növekszik.

Radikalizálódás

A 2009-es tatárszentgyörgyi hajnali támadás ötödik évfordulóján az Iványi Gábor vezetésével működő Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség istentiszteletén is erőteljesen megfogalmazódott a békés emberek dicsérete, a társadalmi béke megőrzésének igénye.

Az évek azonban telnek, a sebeket senki nem gyógyítja, a megsebzetteknek azt kell tapasztalniuk, hogy jele sincs a gyógyító szándéknak. A tatárszentgyörgyi terrrortámadás tizedik évfordulóján a hajdani Köztársaság téren rendezett méltóságteljes emléktábla-avatáson tudósítónk érezhetó hangnemváltozást tapasztalt. Már a RomNet főszerkesztője, Hídvégi-Balogh Attila is nagyon kemény szavakkal idézte fel a rasszista sorozatgyilkosság előkészítésének és kivitelezésének hónapjait, valamint az azóta történteket.
Aztán Setét Jenő, az Ide tartozunk Egyesület vezetője lépett a mikrofonhoz. Beszédének utolsó perceit idézzük fel.

Egy újabb terrrorhullám esetén mennyit ér a szavunk?

Büszke vagyok a magyar roma közösségre! Arra a magyarországi roma közösségre, amely — bár több száz településen ért bennünket terrorjellegű támadás, több tucat családot ért közvetlen atrocitás, számtalan cigánytelepen kellett reggelekig virrasztani —  ez a közösség mégis hallgatott azokra a balga cigány civil vezetőkre — így rám is — , akik azt mondtuk, hogy bíznunk kell az államban, azt mondtuk, hogy nem szabad bosszút állni, hogy hinnünk kell a jogrendben, hogy hinnünk kell az igazságszolgáltatásban…

Nem tudom, hogy egy újabb terrorhullám esetén ér-e majd annyit a szavunk, hogy megőrizzük a békét — de a társadalmi béke fenntartásának felelőssége sokkalta! ismétlem, sokkalta inkább terheli a többséget, amely minden eszköznek és hatalomnak a birtokában van, mint a céltáblául kijelölt kisebbséget — legyen az etnikai, szexuális vagy vallási kisebbség.
Kérlek benneteket, hogy mindannyian érezzétek a felelősséget — ugyanakkor szeretném megköszönni nektek, hogy itt vagytok. Engedjétek meg, hogy őszintén kifejezzem a nagyrabecsülésemet.

Tisztelet a Dr. Ámbédkár Gimnáziumnak!

A Városi Kurír olvasói a legutóbbi karácsony idején értesülhettek az esélytelennek kikiáltott gyerekeket érettségire felkészítő sajókazai gimnázium Miskolcra költözéséről. A gimnázium most a sokat szenvedett számozott utcák mellett működik. Ösztöndíjprogramjuk támogatására is kértük követőinket. A gimnáziumot Setét Jenő is méltatta február 23-i beszédében: ők azok, akik a 2008-2009-es sorozatgyilkosságról megemlékezést szerveztek, de ennél is többet tettek.

Nem felejtünk!

Setét Jenő elmondta: az országban először, a miskolci Dr. Ámbédkár Gimnáziumban beépítették a sorozatgyilkosság történetét az oktatásba. A tananyag elkészült, bárki átveheti. Setét Jenő kijelentette: a roma jogvédő mozgalom közvetlen célja, hogy a magyar roma történelem szőnyeg alá söprése, elhallgatása helyett kezdődjön meg közös történelmünk nyílt feldolgozása, kerüljenek be a magyarországi diákok oktatásába az eddig ismeretlen tények. Döbbenetes az is, hogy február 23-a még mindig nem lett hivatalos gyásznap… Nem felejtünk!

– adta ki a jelszót a több száz fős tömeggel együtt Setét Jenő.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük