Connect with us

Kiemelt hírek

Ellenzéki előválasztás: lökdösődés a rajtvonalnál

Megosztás

Egyre kevesebben indulnak a szeptember 18-án kezdődő ellenzéki előválasztáson. Az előzetes megegyezések nyomán a 106 körzetben sorra lépnek vissza a pártok jelöltjei. A közvélemény egy része fanyalog: minek akkor az előválasztás, ha úgyis előtte eldől, kik lesznek a Fidesz kihívói? Deficites az ellenzék demokráciafelfogása, vagy csak működik a politika? – a Szabadeurópa elemző cikke.

Ellenzéki előválasztás: lökdösődés a rajtvonalnál
2 of 4
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

„Az egyéni ambíciókat sokszor alá kell rendelni felsőbb érdekeknek, céloknak”

– írta kicsit keserűen Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd pártigazgatója, akinek szintén vissza kellett lépnie körzetében.

„Már az elején áttekintettük együtt a választási térképet, hogy kinek hol vannak erősebb ambíciói. Már akkor látszott, hogy hiába van papíron több induló, a legtöbb helyen két-három erős jelölt várható”

– magyarázza a megállapodásdömpinget a momentumos Hajnal Miklós, aki saját preferenciáikat nem akarja elárulni:

„Ez egy dinamikus történet. Nemcsak attól függ, hogy egy jelölt mennyire fontos, hanem hogy mennyire kiélezett a verseny. Van, ahol a kiélezettség az erősebb indok, van, ahol a személy. Az biztos, hogy 40-50 jelölttel odaállunk a rajtvonalhoz.”

A pártnak a Jobbikkal több mint húsz helyre van megegyezése, az MSZP-vel is tucat feletti.

Az előválasztás menete

  • Az első fordulót szeptember 18–26., a másodikat október 4–10. között rendezik.
  • A miniszterelnök-jelölt személye kétfordulós választáson dől el, a második fordulóba a legtöbb szavazatot kapott három jelölt jut tovább. A választókerületi jelöltekről az első forduló időpontjában egyfordulós szavazás fog dönteni.
  • Ahhoz, hogy valaki indulhasson az előválasztáson, július 26. után kell jeleznie indulási szándékát, valamint augusztus 23. és szeptember 6. között meg kell szereznie a megfelelő számú ajánlást. Miniszterelnök-jelöltnek országosan húszezret, egyéni jelölteknek négyszáz helyi ajánlást.
  • Az előválasztáson azok a 17 évesek is részt vehetnek, akik a 2022-es országgyűlési választásokig betöltik a tizennyolcadik életévüket.
  • Az előválasztáson indulóknak a jelentkezéssel egy időben nyilatkozniuk kell arról, hogy parlamentbe jutás esetén a hat közül melyik párt frakciójához fognak csatlakozni, és a kiválasztott frakciók is megadják nekik a befogadó nyilatkozatot.
  • Online és személyesen is lehet majd regisztrálni és szavazni.

Hajnal Miklós cáfolja, hogy volt közös szándék a DK karanténba zárására

„Hogy kinek mik a kiszorítási tervei, az más kérdés. Mi azon a tracken vagyunk, hogy a Momentum jelöltjei mögé minél többen álljanak föl. Velünk szemben is voltak ilyen pletykák, de ez csak a tárgyalási dinamika függvénye.” (…) „A Momentum célja az volt, hogy ledarálja a kisebb szereplőket, hogy azok teljesen eltűnjenek az előválasztás alatt Budapesten. Ott jelentett be jelölteket, ahol a kisebb pártok voltak”

– mondja egy LMP-s.

Azt MSZP egyelőre 45 jelölttel fut neki az előválasztásnak, de Gyurcsány Ferenc vadássza a szocialista jelölteket saját majdani frakciójába

A volt szombathelyi polgármestertől, a szocialista Ipkovich Györgytől megvonták a már kihirdetett támogatásukat, miután ő nem akart a majdani DK-frakcióba ülni. Gyurcsány Ferenc – több forrásunk szerint is kimondott – célja, hogy a 2018-ban az ötszázalékos küszöböt épp csak megugró pártnak legyen a legnagyobb frakciója, így későbbi befolyása. Emellett régi törekvése, hogy visszaszerezze egykori pártját, az MSZP-t, hosszabb távon pedig „behúzza” a Momentumot is.

Gyurcsány a kormányváltást nem akadályozva üvegplafont szeretne húzni a Momentum fölé, a szocikat pedig bevinni a DK-ba. A kis pártokkal pedig jóban lenni: ne legyen kétfrontos háború”

– mondja egyik LMP-s forrásunk. A DK-nak az MSZP-re gyakorolt szívóhatása már akkor látszott, amikor két budapesti szocialista polgármester is átlépett a DK-ba. Több forrásunk beszélt az MSZP volt és jelenlegi csúcsvezetőinek és meghatározó politikusainak az átülésről szóló tárgyalásairól.

„Mivel az MSZP-t már csak Karácsony Gergely személye tartja felszínen, ezért Gyurcsány célja, nem csak Dobrev Klára jelöltsége miatt, Karácsony eltüntetése”

– mondja egy politikai háttérember.

Gyurcsány arra készül, hogy mindenkit ledarál, és ez így is lesz. Már bekebelezte a szocikat, ők a teljes megsemmisülés felé haladnak”

– mondja egy másik spindoktor. Az előválasztásból mégis viszonylag jól jöhet ki az MSZP (ha nem is annyira, mint a Jobbik–DK-megállapodás előtt), inkumbens jelöltjei nagy részének megszerezte a szinte egyöntetű támogatást. A pártot, hasonlóan a Párbeszédhez és az LMP-hez, már egy százalékon is mérték, nekik a saját frakció mindenképp siker.

„A Jobbik az előválasztáson tarolni fog, de sok olyan helyen indul, ahol nem fog nyerni a Fidesz ellen. Somogy, ami nyerhető, csak jobbikos lesz, kérdés, mennyi lesz meg a végén. Ugyanígy Szabolcs, ahol a legkeményebb Fidesz-világ van”

– mondja egy elemző.

„A Momentum szívta meg legjobban, mert vidéken gyakorlatilag jelölt nélkül maradt”

– összegez több forrásunk. A momentumosok mégis bíznak abban, hogy vidéken is meglepetést fognak okozni (Debrecent, Balatonfüredet, Hajdúszoboszlót, Gyulát említik), mert az EP-választás óta, mondják, ott is erősödött a jelenlétük, és a ’19-es megyei listás választáson is (megyei jogú városok nélkül) a legjobb eredményt érték el. A keresztül-kasul kötött megállapodások nyomán Budapesten nincs két olyan jelölt, akit ugyanaz a formáció támogatna.

Szerző

2 of 4
Use your ← → (arrow) keys to browse

2 hozzászólás

2 Comments

  1. Marta Brash

    2021.07.15 12:37 at 12:37

    Ugyan mar, micsoda baromsag ez? Most a Szabadeuropa miert keveri a szart? Tokmindegy, hogy az ellenzeki partok kit neveznek meg indulokent – rajuk kell szavazni a korzetben, es kesz! Mukodott – sokkal kisebb szervezettsegnel – akkor is az osszefogas es a visszalepes. most is fog mukodni. Tudomasul kell venni, hogy az ellenzeknek sokkal, de nagyon sokkal tobbet kell most taktikazniuk, mert nagyobb a tet: vegulis az orszag megmaradasa! Aki most fanyalog, hogy ez sem jo, meg az sem jo, az hol volt az elmult 3, de inkabb 11 evben???? Ne most kezdjenek belso cicaharcot a partok, mert abba a valasztok is belebolondulnak, de ne tudja meg orban se, ha valami elteres van ideig-oraig az ellenzeki partok kozott, mert ez csak neki hajtja a vizet a malmara.

  2. Pingback: Más is van így ezzel, Vásárhelyi Mária : "Magunkkal szemben is elvárás, hogy szálljunk le a magas lótól" - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük