Connect with us

Kiemelt hírek

Ellenzéki előválasztás: lökdösődés a rajtvonalnál

Megosztás

Egyre kevesebben indulnak a szeptember 18-án kezdődő ellenzéki előválasztáson. Az előzetes megegyezések nyomán a 106 körzetben sorra lépnek vissza a pártok jelöltjei. A közvélemény egy része fanyalog: minek akkor az előválasztás, ha úgyis előtte eldől, kik lesznek a Fidesz kihívói? Deficites az ellenzék demokráciafelfogása, vagy csak működik a politika? – a Szabadeurópa elemző cikke.

Ellenzéki előválasztás: lökdösődés a rajtvonalnál
4 of 4Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Előválasztási mobilizáció

„Legerősebb mobilizációs képessége a DK-nak van, de a Jakab Péter-hívek is aktívak. Karácsonynak a legnagyobb a tábora, és még nem ért el az összes tagjáig az aktivizálódás. Ha mindenki elmenne, akkor ő lenne a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt. Úgy néz ki, hogy ha nagy a részvétel, akkor ő az erősebb, mert akkor elmennek a kevésbé aktív hívei is”

– mondja Závecz Tibor. Az egyéni jelöltek esetében viszont a tábor nagysága, mért ereje csak az egyezkedéseknél számított. Az előválasztáson inkább az lesz fontos, hogy a párt mennyire fedi le az országot.

„Tízezer fő alatti településeken nagyon kevés a Momentum-szavazó, ezért nem is épül ki az a szervezet, aminek a csápjai elérhetnek ide. A pártnak ilyen értelemben hendikepje van”

– mondja a kutató.

A kispártok nagyvárosiak. A szocialisták még elérnek az Oroszlány nagyságú kis-középvárosokig, a DK ugyanúgy, a Jobbik támogatottsága pedig onnan indul.

„Viszont az MSZP és a DK viszonylag hatékonyan tud elérni egy területen sok választót. A Jobbiknak hiába van országosan sok lefedett kerülete, ha nem tudja a kistelepülésekről elvinni választani az embereket.”

A pártnak tehát elemi érdeke volt, hogy vidéken legalább tiszta terepen indulhasson, nem is törekedtek másra az egyezkedések során.

Zöld baloldal?

Kivédhetné a gyurcsányi elszívó hatást, és harmadik erős frakcióként is megjelenhetne az új parlamentben, ha egyesülne az MSZP, a Párbeszéd és az LMP – ahogy erről hallani az utóbbi időben. Mindegyik általunk megkérdezett LMP-s vezető hangsúlyozta, hogy ez náluk nincs napirenden, nem is tárgyaltak róla,

„de el tudom képzelni, hogy van ilyen elképzelés Karácsony fejében”

– bár fake newsnak azért egyikük sem minősítette. Sőt, egyikük szerint

„jó lenne, ha belátná a többi párt is, hogy ez a pártstruktúra tarthatatlan. Minket belekényszerített az élet, hogy belássuk.”

A ’18-as választás utáni kizáráshullám tapasztalatával érthető, hogy a párt vezetői határozottan cáfolják a pártegyesülésről szóló híreket: nem menne át könnyen a tagságukon, hogy fölszámolják az LMP-t, egy választási egyezkedésnél pedig nem ez a legjobb háttér. Egyik MSZP-s forrásunk szerint pártja vezetői

„megint belemenekülnének valamibe, ha már a Párbeszéddel való egyesülés sem jött össze”.

A társelnöki rendszert ugyanis a politikai sikertelenség elfedésére találták ki, hogy az egyesüléskor majd Szabó Tímea legyen a női társelnök.

„De amikor a Párbeszéd ezt meghallotta, elkezdtek menekülni.”

Ahogy a Párbeszéd, úgy az LMP is alig létező párt már, de az előválasztási megállapodás révén mindkettejüknek lesz frakciója.

„Egy frakcióvezető két és fél milliót keres, titkársága van. Ha egy párttá válnának, ez csak egy embernek járna. Erős motivációs erő ez a kispártoknál”

– mondja a szocialista politikus.

„Nem álhír ez, csak rögtönzés” – folytatja.

„Az MSZP-nek megtetszett, hogy a nagyon gyenge szereplés majd föloldódik, ha a három párt egyesül, és mindenki arról beszél majd, hogy a választások után átrendeződik a pártpaletta. Ők mindent Gergőre fűztek föl, hogy majd ő fogja megmenteni a pártot.”

Az nyilvánvaló, hogy győzelem esetén Karácsony bajban lesz párt nélkül,

mert nem lesz mögötte szervezeti erő, semmit nem tud majd egyedül elintézni. Ezért találták ki a 99 Mozgalmat is, hogy majd az vegye át a párt szerepét.

„De a 99 nem dinamizált semmit, nem jött be a közéleti témák közé, senki nem érti, hogy minek van”

– mondja egy háttérember.

Karácsonynak jó lenne az egyesülés, mert lenne pártja, és árnyalni tudná az egyoldalú képet, hogy a szocialisták jelöltje. Amit egyébként nem is nagyon ír ki magára. A 99 is ezt próbálj tágítani. Az egyesüléssel ráadásul 20. és 21. századi pártok jelöltje is lenne, egy új formációé: zöld gondolat, friss párt, nagyon modern lenne”

– teszi hozzá Závecz Tibor. Kérdés, hogy a két párt beolvasztása hozna-e annyit, amennyi szervezeti problémát fölvet. És lenne-e eredménye. Mert, ahogy szocialista forrásunk mondta:

„E három párt esetében valóban kérdéses, hogy van-e rájuk társadalmi igény.”

Kerényi György

„Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.”

Kapcsolódó

 

ellenzéki

Szerző

4 of 4Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

2 hozzászólás

2 Comments

  1. Marta Brash

    2021.07.15 12:37 at 12:37

    Ugyan mar, micsoda baromsag ez? Most a Szabadeuropa miert keveri a szart? Tokmindegy, hogy az ellenzeki partok kit neveznek meg indulokent – rajuk kell szavazni a korzetben, es kesz! Mukodott – sokkal kisebb szervezettsegnel – akkor is az osszefogas es a visszalepes. most is fog mukodni. Tudomasul kell venni, hogy az ellenzeknek sokkal, de nagyon sokkal tobbet kell most taktikazniuk, mert nagyobb a tet: vegulis az orszag megmaradasa! Aki most fanyalog, hogy ez sem jo, meg az sem jo, az hol volt az elmult 3, de inkabb 11 evben???? Ne most kezdjenek belso cicaharcot a partok, mert abba a valasztok is belebolondulnak, de ne tudja meg orban se, ha valami elteres van ideig-oraig az ellenzeki partok kozott, mert ez csak neki hajtja a vizet a malmara.

  2. Pingback: Más is van így ezzel, Vásárhelyi Mária : "Magunkkal szemben is elvárás, hogy szálljunk le a magas lótól" - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük