Connect with us

Kerítésen innen

Ennyit kóstál, ha a gyerek -felnőtt- megfázik!

Megosztás

Nem múlt el nyomtalanul a covid-időszak, ha a gyereknek folyik az orra, vagy köhécsel, az óvónők és a tanárok azzal adják ki a szülőnek őket, hogy a többiek védelmében tartsák otthon a kisdedet. Ilyen alkalmakkor legalább egy hét pausát és gyógyszeres, vitaminos kezelést jelent, ami több tízezres kiadással jár.

Ennyit kóstál, ha a gyerek -felnőtt- megfázik!
Megosztás

Nem múlt el nyomtalanul a covid-időszak, ha a gyereknek folyik az orra, vagy köhécsel, az óvónők és a tanárok azzal adják ki a szülőnek őket, hogy a többiek védelmében tartsák otthon a kisdedet. Ilyen alkalmakkor legalább egy hét pausát és gyógyszeres, vitaminos kezelést jelent, ami több tízezres kiadással jár.

Szokásos őszi nátha, vagy…?

Minden szülő mumusa a légúti megbetegedés, amely az elmúlt 2 évben különösen megnehezítette a családok életét. A gyerekek esetében ugyanis ennek tüneteit nem lehet megkülönböztetni a koronavírus-fertőzéstől. Így az óvodák és iskolák vezetői többször felhívták a szülők figyelmét, és ők maguk is fokozottan figyeltek rá, hogy bármilyen légúti tünet esetén otthon maradjanak a gyerekek. Az egyhetes „kényszerpihenők” száma ezáltal jelentősen megugrott, pedig a kicsi sokszor tényleg csak megfázott.

Mennyi az annyi?

Egy légúti megbetegedés miatt akár 10 000 forint feletti összeget is elköltünk a patikában, és ez csupán a gyógyszerek – orrspray, láz- és köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő készítmények – költsége. Ehhez jön hozzá a vitaminokra, immunerősítőkre vagy az olyan egyéb, gyógyulást elősegítő „csodaszerekre” – mint például a méz – fordított összeg, ami további 10 000 forint kiadást is jelenthet. Légúti megbetegedéseknél különösen oda kell figyelni a száraz levegő csökkentésére, a párásításra. A párásítás megtervezése előtt célravezető, ha megmérjük a lakás páratartalmát, amelyre ma már sok egyszerűen használható készülék alkalmas. Ilyen eszközt viszonylag olcsón, már 3 000 forintért vásárolhatunk. Ha kiderül, hogy párologtatóra van szükségünk, az további minimum 6 000 forintba kerül, és hozzá 3 000 forint körüli áron beszerezhető a légutakra jótékony hatású illóolaj is. Betegség esetén, sőt, a megelőzés szempontjából is fontos, hogy a szülők tudatosan olyan higiéniai termékeket vásároljanak, amelyek használata bizonyítottan csökkenti a fertőzések terjedését.

Egy jó minőségű, antibakteriális, gyerekek bőrét kímélő szappan kb. 4 000 Ft/l áron vásárolható meg.

Szabadság, vagy nagyszülő?

További veszteséget jelenthet az otthonmaradás, munkából kiesés. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a 2021-es év végén a nettó átlagkereset Magyarországon 284 700 forint volt. A gyermekkel otthon maradó szülőnek így egy egyhetes betegszabadság további 20-30 000 forint jövedelemkieséssel járhat. Manapság már sok munkahelyen megoldható a home office, így van olyan szülő, aki gyereke megbetegedésekor átszervezi a napját: amennyiben lehetséges, akár este, éjszaka is dolgozik, napközben pedig ápolja gyerekét. Ha azonban ez nem megoldható, és esetleg félti a nagyszülőket a megbetegedéstől, előfordulhat, hogy bébiszitterre kell bíznia a kis beteget. A sokéves tapasztalattal rendelkező, megbízható bébiszitterek óradíja Budapesten és környékén, valamint a nagyobb városokban átlagosan 2-3 000 forint körül mozog. Azaz a gyermek felügyelete naponta 8 órára kb. 20 000 forintba kerül, ami egy hétig tartó betegségnél 100 000 forintot jelent abban az esetben, ha a szülők hétvégén már otthon tudnak maradni a kicsivel.

Összességében tehát egy egyhetes megbetegedés csak a gyógyszereket figyelembe véve 10 000, egyéb gyógyhatású készítményeket hozzáadva 35 000, gyerekfelügyeletet is beleszámítva pedig akár 135 000 forinttal terhelheti meg a családi kasszát.

Forrás és további részletek itt.

Az érem másik oldala: ne a patikusra haragudjon!

Veszélyben van a gyógyszertárak 20 százaléka, mivel a patikák is két-háromszoros rezsiáremelkedéssel néznek szembe

– mondta el a Napi.hu-nak Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének alapító elnöke. Főleg azok a patikák küzdenek, amelyek kistelepüléseken vannak és kis forgalmat bonyolítanak le. Ha csak a kereskedelmi tevékenységből kellene fennmaradniuk, akkor már rég nem lennének patikusok. A Magángyógyszerészek Országos Szövetségének legutóbbi felmérése szerint több mint

háromszorosára nőtt a patikákban megjelenők száma az elmúlt két évben, a háziorvosi kontaktusokhoz képest, a koronavírus-járvány pedig fókuszba helyezte a gyógyszerészek szerepét. A gyógyszerészek a korábbi 8 perc helyett már 13 percet foglalkoznak átlagosan egy-egy beteggel.

A szakemberek szerint idén az influenzajárvány kiterjedt lesz és sokkal korábban jelentkezik majd mint 2021-ben volt.

Friss!

Szerző