Connect with us

Kerítésen innen

Esetleg Ön is érintett? Ők kérhetik az öregségi nyugdíj újra számolását!

Megosztás

2023-ban az 1958-ban születettek érik el nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon. Amennyiben a 65 évet betöltő személy a nyugdíjazása előtt korhatár előtti ellátásban részesült, alapesetben ennek összegét kapja továbbra is. Viszont ha a korhatár előtti ellátása mellett dolgozott, kérheti a nyugdíja ismételt megállapítását

Megosztás

2023-ban az 1958-ban születettek érik el nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon. Amennyiben a 65 évet betöltő személy a nyugdíjazása előtt korhatár előtti ellátásban részesült, alapesetben ennek összegét kapja továbbra is. Viszont ha a korhatár előtti ellátása mellett dolgozott, kérheti a nyugdíja ismételt megállapítását – hívja fel a figyelmet az Adó.hu.

A nyugdíj összegének meghatározásához alkalmazott 2023-as valorizációs szorzószámok várhatóan elég combosak lesznek, így sok személy részére adhat kedvező eredményt az ismételt nyugdíjmegállapítás

-véli a 24.hu.

Önt érinti?

2012. előtt többféle okból, jogcímen lehetett a nyugdíj korhatár betöltését megelőzően öregségi nyugdíjat igénybe venni (például hosszú szolgálati idő alapján előrehozott öregségi nyugdíjat, hivatásos szolgálati jogviszony alapján szolgálati nyugdíjat). Ezeket a nyugdíjakat 2012. január 1-jétől már nem nyugdíjként, hanem korhatár előtti ellátásként folyósították. Fő szabály szerint az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésétől a korhatár előtti ellátást változatlan összegben, de már öregségi nyugdíjként folyósítják tovább.

Csakhogy meghatározott összeghatárig (a minimálbér tizennyolcszorosáig ami 2023-ban 4,176 millió forint) keresőtevékenységet is lehet folytatni a korhatár előtti ellátások mellett, amivel az érintett személy szolgálati időt szerezhet a tb-járulék befizetése alapján. Ez úgy lehetséges, hogy a korhatár előtti ellátás nem nyugdíj, az ellátásban részesülő nem nyugdíjas – emiatt szerezhet további szolgálati időt. (Aki már öregségi nyugdíjban van, annál ez a lehetőség már nem él, mert a nyugdíjas munkavállalásakor már nem kell tb-járulékot fizetni.)

Ha….

Ha a korhatár előtti ellátás folyósításának időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerez az ellátásban részesülő személy, akkor öregségi nyugdíjkorhatárának betöltésétől (amikortól korhatár előtti ellátását már öregségi nyugdíjként kapja), kérheti öregségi nyugdíjának ismételt megállapítását, ráadásul már határidő nélkül.

Az ismételt nyugdíj-megállapításhoz szükséges szolgálati idő 2012. január 1. és a nyugdíjkorhatár betöltését megelőző nap közötti időben szerezhető.

Ha az ismételten megállapított öregségi nyugdíj összege magasabb, mint a korhatár betöltésétől öregségi nyugdíjként folyósított összeg, a jövőben ezt a magasabb összeget fogják folyósítani a nyugdíjasnak. A korhatár előtti ellátásban részesülő személy halála esetén a hozzátartozói nyugellátások megállapítása során is alkalmazni kell a fentieket azzal, hogy ahol fenti rendelkezések öregségi nyugdíj korhatár betöltését említik, azon az elhunyt jogszerző halálát kell érteni. Az ismételt megállapítás lehetőségét tartalmazó szabályok vonatkoznak a szolgálati járandóságban részesülőkre is.

<<< Olvassa cikkeinket a Google hírek között is! >>>

Erről mi a véleménye?

Karácsony Mihály, a a Nyugdíjas Parlament elnöke, a Klikk tv-ben többek között arról beszélt, hogy a közgazdászok is figyelmeztetnek arra,
semmi köze nincs egymáshoz annak, hogy egy országban mennyien vannak és mennyi a nyugdíj. Ma nincs olyan, hogy nyugdíjkassza, ezzel lehet hülyíteni embereket, de amíg van költségvetése egy országnak, addig nyugdíj is van .

A mai nyugdíjrendszer legnagyobb baja szerinte az, hogy

  • egyre növekszik a távolság a legalacsonyabb és a legmagasabb nyugdíjak között
  • míg 2019-ben a GDP 11 százalékát fordították nyugdíjra, addig ma 7,8 százalékát,
  • az átlagbér és az átlagnyugdíj között nő a szakadék.

Arra is kitért, hogy

egy ember az életében sokkal több nyugdíjat fizet be, mint amennyit később nyugdíjasként megkap.

Hozzátette,

átlagban 38 év szolgálati időt teljesítenek az emberek, ez után nagyjából 51 millió forintot fizetnek be, majd átlagosan nyolc évet töltenek nyugdíjban – bár a férfiak 40 százaléka nem is éri meg a nyugdíjazást – és ez idő alatt 21 millió forintot kapnak meg átlagosan.

Karácsony Mihály szerint

új jelenség a nyugdíjasok körében, hogy szégyellik, ha nincs pénzük megvenni az élelmiszert, mosógép helyett teknőben mosnak, és egyre többet gondolnak a saját temetésükre, amire félrerakják a kis pénzüket, és most ehhez is hozzá kell nyúlni.

Nem mennek el orvoshoz, mert nem tudják kiváltani a gyógyszert, lyukas a pulóverük, nem mennek közösségbe, nem csináltatják meg a fogukat – sorolta a nehézségeket, amelyek az élelmiszerárak emelkedése mellett jelentősen megterhelik az idősek pénztárcáját. (forrás)

Szerző