Connect with us

Banánköztársaság

Ez a Fehérház, nem az a Fehér Ház

Megosztás

Régóta „szórakoztatja” rajongóit a Sajtóklub négyesfogata, olykor csak megmosolyogtató blődségeket állítanak, míg máskor szemrebbenés nélkül hazudnak bele a kamerába.

Megosztás

Régóta „szórakoztatja” rajongóit a Sajtóklub négyesfogata, olykor csak megmosolyogtató blődségeket állítanak, míg máskor szemrebbenés nélkül hazudnak bele a kamerába.

Természetese sem idő, sem hely nincs arra, hogy a Bayer Zsolt vezette műsor összes ferdítését, szándékos vagy véletlen bumfordiságát helyre tegyük. Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy míg az „urak” csak finoman, okos módon „románoznak”, hülyézik le a ballibsiket, addig a Sajtóklub köpenyéből kibújt Keménymag, a Troll és a Sajtóklub 2.0 fiatal, ám annál szemtelenebb szereplő már magabiztos tudatlansággal és sokkal faragatlanabb módon szólnak be.

De nézzük a hétfő esti produkciót, amelyet Berta Boldizsár már kivesézett.

Természetesen a „nagy négyes” magabiztosan osztotta az észt a Nagy Imre szobor áthelyezése kapcsán, majd Bencsik András elővette jegyzeteit a Vértanúk emlékműről. Kár volt…

„Először is nagyon szép szobor volt. Egy szép klasszicista, inkább historikus stílusban született 34-ben Füredi Richárd szobrászművész alkotása. Egy méltóságteljes szobor, amely az 1918-19-es vörös terrornak állít emléket. A nemzet vértanúinak emlékműve. Érdekes a felirata. Elöl az volt felírva, hogy „A nemzet vértanúinak 1918-1919″. A hátlapjára az volt írva a Fehér Ház kezdeményezésére kegyelettel emelte a magyar nemzet. Hoppá! Nyilvánvalóan ez a Fehér Ház, az a Fehér Ház, amire mindenki gondol az Amerikai Egyesült Államok legfőbb épülete.”

Bayer Zsolt még okoskodóan hozzáteszi, hogy ez nem lehet az a „fehér ház”, amely a Jászai Mari téren áll. Itt arról az épülete gondol, amely valójában a Képviselői Irodaház és csak a népnyelv hívja „fehér háznak.”

Csakhogy a nagy tudású Bencsik András óriási tévedésben van.

Mi köze lenne a washingtoni White House-nak a Budapesten felállított Vértanúk emlékműhöz? Semmi.

A Fehérház Bajtársi Egyesület egy jobboldali ellenforradalmi csoportosulás volt, ami a két világháború között működött. Na, ők emeltették az emlékművet.

Friedrich István 1919. augusztus 6-án a Fehérház Bajtársi Egyesület elnevezésű ellenforradalmi csoport vezetőjeként a megszálló román csapatok beleegyezésével letartóztatta Peidl Gyula szakszervezeti kormányának tagjait, és megalakította saját, ideiglenes kormányát.

Friedrich mindössze 110 napig volt miniszterelnök. Ő az egyetlen magyar miniszterelnök, aki tagja volt a labdarúgó válogatottunknak.

A Vértanúk emlékművet Pekár Gyula, a Fehérház Bajtársi Egyesület elnöke kezdeményezésére állították föl.

Az emlékoszlopot 1934. március 18-án leplezték le ünnepélyes keretek között, ám rendhagyó módon a 136 város és község 497 mártírjának neve csak később – a további szükséges anyagi eszközök előteremtése után -, 1936. augusztus 6-ára került föl aranybetűkkel felvésve a tiszteletet parancsoló kőpillérre.

1945 szeptemberében az emlékmű a „spontán szobordöntögetések” áldozatává vált.

Komjáthi, a „minden tekintetben partiképtelen alak, akit a kocsmában sem hajlandóak megverni…” – hát persze, hogy Sajtóklub!

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük