Connect with us

Ez a nap

A Fővárosi Közgyűlés elfogadta a forrásmegosztásról szóló rendeletet

Megosztás

Elfogadta az idei forrásmegosztásról szóló rendeletet szerdán a Fővárosi Közgyűlés 21 igennel, három nem szavazat ellenében, hat tartózkodás mellett.

A törvény szerint a megosztott bevételekből a fővárosi önkormányzat részesedése 54, a kerületeké 46 százalék. Ennek alapján a kerületi önkormányzatokat összesen 118,7 milliárd, a fővárosi önkormányzatot 139,7 milliárd forint illeti meg a tervek szerint 2018-ban.

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes a vitában elmondta, a főváros tavaly év végén 8,8 milliárd forintos többletbevételre tett szert, amelyből 4 milliárd forint a kerületeket illeti.

Tóth József (MSZP), a XIII. kerület polgármestere felszólalásában igazságtalannak nevezte a Budapest és a kerületei közötti forrásmegosztást, mivel nincs tekintettel arra, hogy a főváros elvesztette oktatási és egészségügyi feladatai többségét.

Kovács Péter (Fidesz-KDNP), a XVI. kerület polgármestere szerint ugyanakkor a forrásmegosztás meghatározásánál nincsenek tekintettel olyan feladatokra, amelyeket a főváros már nem lát el.

Ismét módosítottak a közbeszerzési rendszer működésén

Március elsejével ismét módosul az az értékhatár, amely felett a Fővárosi Közbeszerzési Kft. bonyolítja le a közbeszerzési eljárásokat – döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán.

A Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztést 21 igennel, 4 nem szavazat ellenében, 5 tartózkodás mellett támogatta a testület.

Az elfogadott javaslat szerint a kft. március elsejétől a Főpolgármesteri Hivatal és a fővárosi önkormányzat nettó 200 millió forintot elérő vagy azt meghaladó közbeszerzéseit, míg a fővárosi gazdasági társaságok esetében – a kulturális feladatokat ellátó társaságok kivételével – a nettó 500 millió forintot elérő vagy azt meghaladó közbeszerzéseket bonyolítja majd le.

A főpolgármester a kormánnyal tárgyalhat a Bálna eladásáról

A városvezetés javaslatára a Fővárosi Közgyűlés felhatalmazta Tarlós István főpolgármestert, hogy tárgyaljon a kormánnyal a Bálna Budapest Kereskedelmi és Kulturális Központ állam részére történő értékesítéséről.

A Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztést 20 igen szavazattal, 8 nem ellenében fogadta el a testület.

A Bálna értékesítésére kiírt nyílt pályázat eredménytelenül zárult, heten érdeklődtek, a pályázati dokumentációt egyedül az MNB-Jóléti Kft. vásárolta meg, de december 15-éig, a határidő lejártáig onnan sem érkezett ajánlat.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) december 12-ei sajtóközleménye szerint sem a MNB, sem leányvállalata nem kívánt ajánlatot tenni a nyilvános pályázat útján meghirdetett épület megvételére. Ezt azzal magyarázták, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter november 30-án bejelentette: a központot megvásárolják a Magyar Turisztikai Ügynökség részére.

Új fizető parkolási övezet jön létre a III. kerületben

A Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta egy új fizető parkolási övezet létrehozását a III. kerületben, továbbá engedélyt adott a drágításra a városrész már meglévő várakozási övezeteiben.

A képviselők 22 igen szavazattal, 3 nem ellenében és 4 tartózkodás mellett hagyták jóvá a parkolási rendelet módosítását.

Az elfogadott javaslat indoklása szerint Óbuda-Békásmegyer önkormányzata tavaly januárban rendelt el úgynevezett telítettségi vizsgálatot a Filatorigát és Kaszásdűlő városrészben, ez 70 százalékot meghaladó kihasználtságot mutatott.

A III. kerület ezután márciusban tett javaslatot a Bojtár utca, Huszti út, Kazal utca, Szentendrei út, Záhony utca, Sujtás utca, Gázgyár utca, Ángel Sanz Briz út, Bogdáni út, Hévízi út, Vörösvári út, Bécsi út által határolt terület fizetőssé tételére. Az autósoknak az új övezetben a legalacsonyabb összegű, óránként 175 forintos díjtételt kell fizetniük a parkolásért.

A főváros emellett hozzájárult ahhoz is, hogy Óbuda-Békásmegyer emelje a 2015 óta működő két fizető parkolási övezetének díjtételeit. Ennek eredményeként a kerületben – a Flórián tér kivételével – ott, ahol eddig óránként 175 forintot kellett fizetni, a jövőben 265 forintot kell, ahol pedig eddig 265 forint volt, ott óránként 350 forintra emelkedik a parkolás díja.

A javaslat vitájában Tarlós István főpolgármester arra kérte a kerületek vezetőit, hogy valamennyien gyűjtsék össze parkolási javaslataikat és azokat a közgyűlés a jövőben egyben tárgyalja.

Az ellenzéki oldalról Tokodi Marcell (Jobbik), Horváth Csaba (MSZP) és Gy. Németh Erzsébet is arra hívta fel a figyelmet, hogy a városvezetésnek növelnie kellene a P+R parkolók kapacitását.

Bús Balázs (Fidesz-KDNP), a III. kerület polgármestere elmondta, városrészük azért vezetett be a parkolási díjat, mert a főváros 2010-ig semmilyen eszközzel nem segítette a kerület közlekedését, így az egész gyakorlatilag egy P+R parkolóvá vált.

Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes közölte, a jelenlegi városvezetés 2010 és 2014 között 4 ezer új P+R parkolóhelyet hozott létre, 2019-ig pedig 7 ezret tervez.

Tarlós István főpolgármester zárszavában azt mondta, 2010-ben mindössze egy őrzött P+R parkoló üzemelt Budapesten, a város pénzügyei lehetőségei pedig ezen a területen nem teszik lehetővé a gyors ütemű fejlesztést.

MSZP: teljesen akadálymentesítsék a 3-as metrót!

Az MSZP a Fővárosi Közgyűlésben is kezdeményezte, hogy teljes akadálymentesítéssel valósítsák meg a 3-as metró állomásainak felújítását.

Horváth Csaba, az ellenzéki párt budapesti képviselője a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt sajtótájékoztatón elmondta, a kormánypárti városvezetők nem tekintik valódi problémának az akadálymentesítést, pedig egy felmérés szerint a fővárosiak 92 százaléka azt szeretné.

Az MSZP javaslatot tett arra is, a főváros ne értékesítse a Bálnát, hanem írjon ki üzemeltetési pályázatot, hogy az épület ne „ócskapiacként”, hanem igazi kulturális és szórakoztatóközpontként működhessen – fejtette ki.

A szocialista politikus ismételten jogos igénynek nevezte a BKV-dolgozók béremelését.

Szaniszló Sándor, az MSZP másik budapesti képviselője újra Dabóczi Kálmán, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezetőjének menesztését követelte az „elrontott elektronikus jegyrendszerre”, az egy év után rozsdásodó „Putyin-metrókra” és a központra kiszabott 150 millió forintos közbeszerzési bírságra hivatkozva.

DK: a főváros a menedékkérők oldalára állt, helyesen

A DK szerint miközben a kormány eddig akár százmilliárd forintot is költött a félelem- és gyűlöletkeltésre, addig a fővárosi önkormányzat teljesen egyértelműen és helyesen a menedékkérők oldalára állt.

Gy. Németh Erzsébet, az ellenzéki párt budapesti képviselője a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta, összedőlt a kormány 2018-as választási kampányról szóló kommunikációja miután kiderült, hogy tavaly 1300 menekültet fogadtak be az országba.

Úgy fogalmazott, miközben „Orbán Viktor fújja ezt a nem létező Soros-tervet”, addig a főváros 2017 októberétől a Szubjektív Értékek Alapítvánnyal közösen szervezett egy tízrészes fórumot a harmadik országból érkezők beilleszkedéséről az ENSZ Menekültügyi és Integrációs Alapjának támogatásával, továbbá migrációs ügyfélpontot is működtet az ENSZ illetékes szervezetével együttműködve.

Gy. Németh Erzsébet aláhúzta, a DK helyesnek tartja, ha Magyarország – hátterük feltérképezése után – befogadja a rászoruló menedékkérőket.

(Forrás: MTI)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük