Franciaország-Argentína összecsapással kezdődik a kieséses szakasz

A csoportgyőztes Horvátország Dániával, míg Argentína Franciaországgal csap össze a nyolcaddöntőben.

A dél-amerikaiak lényegesen lendületesebb,

agresszívebb játékkal indítottak, mint a korábbi két csoportmeccsükön, pedig a torna legidősebb átlagéletkorú (30 éves és 190 napos) kezdőcsapatát küldték a pályára. Nigéria fegyelmezetten, zártan védekezett a saját térfelén, de így is csak a 14. percig úszta meg kapott gól nélkül.

14. perc: Banega a felezőről emelt a nigériai védővonal mögé, Lionel Messi megelőzte emberét, a levegőben két érintéssel lekészítette magának a labdát, majd 8 méterről a kapu jobb oldalába lőtt (1-0).

Messi találata után kinyíltak egy kicsit az afrikaiak,

így a mezőnyfölényben játszó argentinok előtt több terület, ezzel együtt több lehetőség is adódott, de nem tudták növelni az előnyüket. Higuaín ziccerét védte a kapus, a kiugró Di Maríát buktatták, az utóbbi kapcsán megítélt szabadrúgásból pedig Messi a kapufát találta el.

Az ötszörös aranylabdás Messi – aki az oroszországi vb századik találatát jegyezte – legutóbb 662 perce szerzett gólt vb-n, akkor a 2014-es torna csoportkörében szintén Nigéria ellen volt eredményes.

A második felvonás nigériai egyenlítéssel kezdődött,

az első félidőben is látványos hibákat vétő Mascherano hozott össze egy büntetőt az ellenfélnek.

49. perc: Mascherano rántotta le egy nigériai szögletnél Balogunt, a megítélt büntetőből Victor Moses higgadtan gurította a labdát a kapuba. Armani a másik irányba vetődött (1-1).

A folytatásban egy ideig kevés lehetőség adódott,

a sok hibával tarkított játék a két tizenhatos között zajlott. A hajrára az argentin gárda beszorította ellenfelét, de helyzeteit sorra elpuskázta, miként az ígéretes kontrákat vezető nigériai csapat sem tudta gólra váltani lehetőségeit. A végjátékban  Rojo lett a főszereplő, aki előbb majdnem összehozott egy büntetőt az ellenfélnek – fejjel nem tudott felszabadítani, a labda a kezére esett, de a török játékvezető a videobírót követően sem látta szabálytalannak az esetet -, majd újra vezetéshez juttatta csapatát.

86. perc: Mercado adott be a jobb oldalról, középen Marcos Rojo érkezett a legjobb ütemben, és a 11-es pont közeléből kapásból a kapu bal alsó sarkát lőtte ki (2-1).

Utóbbi találat továbbjutást ért, így nem esett meg az a csúfság a kétszeres vb-aranyérmes, legutóbb döntős argentin együttessel, hogy a csoportkört követően búcsúzzon. Erre legutóbb 2002-ben volt példa.

D csoport, 3. forduló:

Argentína-Nigéria 2-1 (1-0)
Szentpétervár, 64 468 néző: v.: Cuneyt Cakir (török)
Gól:Messi (14.), Rojo (86.), illetve Moses (51., 11-esből),
Argentína: Franco Armani – Gabriel Mercado, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Nicolás Tagliafico (Sergio Agüero, 80.) – Enzo Pérez (Cristian Pavón, 61.), Javier Mascherano, Éver Banega, Ángel Di María (Maximiliano Meza, 72.) – Lionel Messi, Gonzalo Higuaín.
Nigéria: Francis Uzoho – Victor Moses, Leon Balogun, William Ekong, Kenneth Omeruo (Alex Iwobi, 90.), Brian Idowu – Kelechi Iheanacho (Odion Ighalo, 46.), Onyinye Ndidi, John Obi Mikel, Oghenekaro Etebo – Ahmed Musa (Simeon Nwankwo, 92.)

Izland legyőzésével százszázalékos maradt Horvátország

A már továbbjutott horvátok tartalékos felállásban vágtak neki a mérkőzésnek, az előző találkozó – a négy éve ezüstérmes argentinok felett aratott 3-0-s siker – kezdőjéhez képest kilenc változás történt. Csupán Modric és Perisic volt ott a kezdő sípszónál a szigetországiak ellen, akiknek három pontra volt szükségük a nyolcaddöntőhöz a másik találkozó számukra kedvező végkimenetele mellett.

A horvátok jelentős, ám meddő fölényével indult az összecsapás,

fél óra elteltével több mint 70 százalékban volt náluk a labda, ám kapura nem törtek. Az első félidő utolsó negyedórájában viszont az izlandiak komoly nyomást gyakoroltak az ellenfél kapujára, több veszélyes helyzet is kialakult a horvát tizenhatoson belül.

A fordulást követően vezetést szerzett a horvát együttes, de emellett mindkét fél a keresztlécet találta el egy ízben, s a kapusokat is foglalkoztatták a csapatok.

53. perc: az izlandi tizenhatos bal oldaláról érkező passznál felpattant a labda, az érkező Milan Badelj pedig 11 méterről, kapásból, félmagasról a kapu jobb oldalába lőtt (1-0).

A játékrész első húsz perce után újra állandósult a horvát fölény,

ám büntetőből egyenlítettek az izlandiak Gylfi Sigurdsson révén, aki Nigéria ellen elhibázott egy tizenegyest.

75-76. perc: Lovren kezezéséért büntetőt ítélt a játékvezető, ezt Gylfi Sigurdsson erősen a bal felső sarokba lőtte (1-1).

A folytatásban is támadtak a lelkes, ám egyre fáradtabb izlandiak,

ám a végén a horvátok megszerezték a győztes gólt, s szertefoszlatták a továbbjutásról szőtt halvány izlandi álmokat.

90. perc: a horvátok az izlandi térfél közepén szereztek labdát, egy gyors passzt követően Ivan Perisic a tizenhatos bal oldaláról, nyolc méterről éles szögből a bal felsőbe vágta a játékszert (2-1).

Horvátország-Izland 2-1 (0-0)
Rosztov, Rosztov Aréna, 43 472 néző v.: Antonio Miguel Mateu Lahoz (spanyol)
Gól:Badelj (53.), Perisic (90.), illetve G. Sigurdsson (76., 11-esből)
Horvátország: Lovre Kalinic – Tin Jedvaj, Vedran Corluka, Duje Caleta-Car, Josip Pivaric – Mateo Kovacic (Ivan Rakitic, 81.), Milan Badelj – Marko Pjaca (Dejan Lovren, 70.), Luka Modric (Bradaric, 64.), Ivan Perisic – Andrej Kramaric.
Izland: Hannes Halldórsson – Birkir Saevarsson, Sverrir Ingason, Ragnar Sigurdsson (Björn Sigurdarson, 70.), Hördur Magnússon – Aron Gunnarsson, Emil Hallfredsson – Jóhann Gudmundsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason (Arnór Traustason, 90.) – Alfred Finnbogason (Albert Gudmundsson, 85.)

Az ausztrálok legyőzésével búcsúzott Peru

A perui válogatott negyven év után nyert újra meccset labdarúgó-világbajnokságon, ugyanis kedden 2-0-ra diadalmaskodott a – hozzá hasonlóan szintén búcsúzó – ausztrál együttes felett az oroszországi torna C csoportjának 3., utolsó fordulójában.

Nagy tempóban kezdtek a továbbjutásért még harcban álló ausztrálok, mégis a perui együttes szerzett vezetést, amelynek ez volt az első vb-gólja 1982 óta.

18. perc: Guerrero ívelt az ausztrál tizenhatos bal oldaláról a túl oldalon második hullámban érkező Carrillónak, aki 14 méterről kapásból a jobb alsó sarokba lőtt (1-0).

A szünet után a csapatkapitány Paulo Guerrero lőtt gólt,

akinek sokáig kérdéses volt a vb-részvétele, végül egy svájci bíróság átmenetileg felfüggesztette a doppingvétség miatt rá kiszabott büntetést.

50. perc: bal oldali akció után Guerrero az ötös bal sarkáról estében a kapu bal alsó sarkába lőtt (2-0).

A futballista szervezetében a tavaly októberi, Argentína elleni világbajnoki selejtező után találtak kokainszármazékot.

Az ausztráloknál pályára lépett a 38 esztendős Tim Cahill, aki negyedik világbajnokságán kapott lehetőséget, s egyben hazája legidősebb vb-n szerepelt játékosa lett.

Mindkét kapu előtt alakultak ki helyzetek a folytatásban,

de Peru járt közelebb a gólhoz egy kapufával. Újabb találat azonban már nem esett, így mindkét fél számára véget ért a torna, míg a perui válogatott negyven esztendő után ünnepelhetett újra győzelmet világbajnokságon: Iránt győzte le legutóbb még 1978-ban.

C csoport, 3. forduló:

Peru-Ausztrália 2-0 (1-0)
Szocsi, Fist Stadion, 44 073 néző: v.: Szergej Karaszjov (orosz)
Gól: Carrillo (18.), Guerrero (50.)
Peru: Pedro Gallese – Luis Advíncula, Christian Ramos, Anderson Santamaría, Miguel Trauco – Renato Tapia (Paolo Hurtado, 63.), Yoshimar Yotún (Pedro Aquino, 46.) – André Carrillo (Wilder Cartagena, 79.), Christian Cueva, Edison Flores – Paolo Guerrero.
Ausztrália: Mathew Ryan – Josh Risdon, Trent Sainsbury, Mark Milligan, Aziz Behich – Mile Jedinak, Aaron Mooy – Matthew Leckie, Tom Rogic (Jackson Irvine, 72.), Robbie Kruse (Daniel Arzani, 58.) – Tomi Juric (Tim Cahill, 53.)

Unalomba fulladt a dán-francia találkozó

A mérkőzés előtt már továbbjutott francia csapat szövetségi kapitánya, Didier Deschamps hat helyen változtatott együttesén az előző, Peru elleni összecsapáshoz képest.

Az első félidő a világbajnokság talán eddigi leggyengébb játékrészét hozta: egy Eriksen helyzetet leszámítva szinte semmi nem történt. A franciák birtokolták többet a labdát, de a hat mérkőzés óta veretlen dánok zárt védekezésével nem boldogultak.

A fordulás után is Eriksen volt a legaktívabb,

de próbálkozásai vagy célt tévesztettek, vagy a nagy tornán most bemutatkozó Mandanda védett. Mivel a hajrában mindkét csapat inkább a vereség elkerülésére összpontosított, megszületett az idei világbajnokság első gól nélküli döntetlenje.

Ez volt Deschamps 79. mérkőzése a franciák kispadján, ezzel beérte az örökranglista élén álló Raymond Domenechet.

Dánia-Franciaország 0-0
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, v.: Sandro Ricci (brazil)
Dánia: Kasper Schmeichel – Henrik Dalsgaard, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jens Stryger Larsen – Christian Eriksen, Mathias Jörgense, Thomas Delaney (Lukas Lerager, 92.) – Martin Braithwaite, Andreas Cornelius (Kasper Dolberg, 75.), Pione Sisto (Viktor Fischer, 60.)
Franciaország: Steve Mandanda – Djibril Sidibé, Raphaël Varane, Presnel Kimpembé, Lucas Hernandez (Benjamin Mendy, 50.) – N’Golo Kanté, Steven Nzonzi – Ousmane Dembélé (Kylian Mbappé, 78.), Antoine Griezmann (Nabil Fekir, 68.), Thomas Lemar – Olivier Giroud.