FTC-Győr hazai rangadó lehet a női kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjében

Ha a női kézilabda Bajnokok Ligájában az FTC-Rail Cargo Hungaria és a Győri Audi ETO KC is veszi a következő akadályt, azaz bejut a negyeddöntőbe, akkor mindenképpen lesz magyar csapat a Final Fourban, mivel a legjobb nyolc között egymás ellen játszhat a két zöld-fehér gárda.

De ne szaladjunk ennyire előre, nézzük meg mi történt a zárófordulóban, szombaton.

A címvédő Győri Audi ETO KC csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe a női kézilabda Bajnokok Ligájában, miután házigazdaként 31-24-re legyőzte az orosz CSZKA Moszkvát a csoportkör utolsó fordulójában.

A Győr keretéből a brazil Eduarda Amorim, Faluvégi Dorottya és Puhalák Szidónia, a vendégektől Jelena Mihajlicsenko és Darija Dmitrijeva hiányzott. A meccs tétje a csoport első helyének megszerzése volt, a hazaiaknak ehhez győzniük kellett, az oroszoknak a döntetlen is elég volt.

Lendületes, jó játékkal kezdett az ETO, majd az első félidő közepén pontatlanná váltak a győriek lövései, a hazaiak hét percig nem találtak a hálóba, így a CSZKA fordított, de nem tudott egy gólnál nagyobb előnybe kerülni. A szünet előtt Amandine Leynaud védéseinek köszönhetően, Lukács Viktória vezérletével a címvédő visszavette a vezetést.

Két orosz góllal kezdődött a második felvonás

Újra lendületbe jött a Győr, remek védekezésének és Silje Solberg védéseinek köszönhetően rendre labdát szerzett és gyors ellenakciók végén növelte előnyét. Mivel ellenfele tíz percig nem talált be, a meccs háromnegyedénél 22-16-ra vezettek a győriek. Tempójukat az ellenfelük nem tudta tartani, hét perccel a vége előtt már tíz találattal vezettek a csoportrangadón, és bár a hajrában csupán három gólt lőttek, a vártnál is magabiztosabb sikerük nem forgott veszélyben.

Görbicz Anita három gólt szerzett. Fotó: MTI/Krizsán Csaba

A mezőny legeredményesebb játékosa Lukács Viktória, és norvég csapattársa, Stine Oftedal volt, egyaránt hét góllal. A meccs legjobbjának utóbbit, a norvég irányítót választották.

Danyi Gábor, a Győri Audi ETO Kc vezetőedzője: “Először is gratulálok a Moszkvának, hiszen nagyon kemény meccset játszottunk ellenük. Azzal is tisztában vagyunk, hogy számos nehézséggel meg kellett küzdenie ellenfelünknek, fárasztó utazáson vannak túl, és fontos játékosai is hiányoztak. Most mi voltunk az eredményesebbek, főleg a második játékrészben, de egy remek meccset játszottunk. A második félidőben a támadásunk és a védekezésünk is végig jól működött.”

A győriek a BL-ben rekordot jelentő 51 mérkőzésből álló, 2018 januárja óta tartó veretlenségi sorozattal büszkélkedhetnek. Az elmúlt három évben 44 győzelem és hét döntetlen a mérlegük.

Lukács Viktória: “Tudtuk, hogy nagyon nehéz meccs vár ránk. Az első félidő nagyon kemény volt, nagyon jól játszott a Moszkva. De a védekezésünk kemény  és fegyelmezett volt végig, nagyon összeállt az utolsó néhány mérkőzésen, és ezért jöttek a könnyebb gólok is, ez volt a kulcs a mai győzelemhez. Egy nagyon jó csapattól találkozhattunk, és úgy gondolom, hogy a Final4-ban találkozhatunk még.”

Rosztovi vereséggel zárta a csoportkört az FTC

Xénia Makejeva hat gólt szerzett

A vendégek közül Bíró Blanka, Schatzl Nadine, Csiszár-Szekeres Klára, Háfra Noémi és Klujber Katrin, a hazaiaknál pedig Anna Vjahirjeva, Jaroszlava Frolova, Krisztyina Kozsokar, Anasztaszija Lobac és a brazil Mayssa Pessoa nem lépett pályára.

Jó védekezéssel és pontos lövésekkel kezdett az FTC, több labdaeladása miatt eleinte mégsem tudott ellépni, ezeket ugyanis gyors ellenakciókkal használták ki az oroszok. Az első félidő közepén a Rosztov-Don megingása után 5-1-es sorozatot produkált a vendégcsapat, ám az ekkor kialakított háromgólos előnyét Janurik Kinga bravúros védései ellenére sem tudta megtartani a szünetig (12-12).

A második felvonás elején a házigazdák visszavették a vezetést

A csereként beállt kapusuk, Galina Gabiszova bravúrjai miatt nyolc percig nem lőtt gólt a Ferencváros, és 22-19-es hátrányba került. A hajrában egyszer még fel tudott zárkózni egy gólra az FTC, de a pontszerzésre nem volt reális esélye, mivel a második félidőben többet hibázott ellenfelénél.

A mezőny legeredményesebb játékosa a Ferencváros világbajnok holland jobbszélsője, Angela Malestein volt nyolc találattal. A hazaiaknál Julija Manaharova, a vendégeknél Emily Bölk egyaránt hét góllal zárt.

A két együttes 12. alkalommal találkozott egymással, a Rosztov-Don egy vereség és egy döntetlen mellett tizedszer győzött.

Női kézilabda Bajnokok Ligája

A csoport, 14. forduló:

Rosztov-Don (orosz) – FTC-Rail Cargo Hungaria 26-24 (12-12)
Rosztov-Don: Gabisova, Kalinyina (kapusok), Manaharova 7, Szeny 4, Vjahirjeva, Lagerquist, Bobrovnyikova 3, Makejeva 6, Smirnova, Krpez-Slezák, Sorokina, Sobkalo, Tazsenova, Zaadi 3, Kuznyecova 2, Borcsenko 1(1).
FTC: Janurik (kapus), Hadfi, Pásztor, Szucsánszki 1, Kisfaludy, Stolle, Kovács, Bölk 7, Márton 2, Malestein 8(3), Tóth 3, Klujber, Háfra, Kovacsics 2, Behnke 1.
Kiállítások: 0, ill. 8 perc.
Hétméteresek: 1/3, ill. 3/3.

Metz Handball (francia)-CSM Bucuresti (román) 25-22 (16-12)
Vipers Kristiansand (norvég)-RK Krim Mercator (szlovén) elhalasztva

A csoport állása: 1. Rosztov 19 p (+21, 13 mérk.), 2. Metz 18 p (+32, 13 mérk.), 3. Bukarest 17 p (+25, 13 mérk.), 4. FTC 16 p (+10, 13 mérk.), 5. Vipers 14 p (0, 13 mérk.), 6. Esbjerg 10 p (+15, 13 mérk.), 7. Krim 7 p (-43, 13 mérk.), 8. Bietigheim 3 p (-60, 13 mérk.).

Február 14., vasárnap
14:00 Team Esbjerg (dán)-SG BBM Bietigheim (német)

B csoport, 14. forduló:

Győri Audi ETO KC-CSZKA Moszkva (orosz) 31-24 (14-13)
Győr: Glauser, Leynaud, Solberg (kapusok), Edwige, Brattset Dale 3, Hansen 4, Görbicz 3(2), Csekő, Oftedal 7, Kristiansen 3, Lukács 7, Fodor 1, Nze Minko 3, Faluvégi.
CSZKA: Masson de Souza, Szedojkina, Kaplina (kapusok), Gorskova 3, Gorsenyina 2, Vedekina 4, Sudakova 2, Markova 1, Csigirinova 2, Rosengren Jacobsen, Ilina 4, Heindahl, Skorobogachenko 3, Illarionova 1, Raabazulkina, Ristovska 2.
Lövések/gólok: 56/31, illetve 51/24
Gólok hétméteresből: 3/2, illetve 1/1
Kiállítások: 0, illetve 8 perc

Buducsnoszt (montenegrói)-HC Podravka Vegeta (horvát) 37-30 (16-15)

A csoport állása: 1. CSZKA 23 p (+54, 14 mérk.),  2. Győr 24 p (+104, 14 mérk.), 3. Brest 17 p (+45, 13 mérk.), 4. Odense 13 p (+22, 13 mérk.), 5. Buducsnoszt 12 p (-14, 14 mérk.), 6. Valcea 6 p (-56, 10 mérk.), 7. Dortmund 5 p (-52, 11 mérk.), 8. Podravka 4 p (-93, 14 mérk.).

Feburár 14., vasárnap
16:00 BV Borussia 09 Dortmund (német)-Odense Handbold (dán)
16:00 SCM Ramnicu Valcea (román)-Brest Bretagne Handball (francia)

A Győr tíz győzelemmel és négy döntetlennel végzett a B csoport első helyén, a nyolcaddöntőben pedig a német SG BBM Bietigheim lesz az ellenfele.

A nyolc sikerrel és hat vereséggel az A csoport negyedik helyén végzett Ferencváros a montenegrói Buducnost Podrogica együttesével találkozik.

A nyolcaddöntő párosítása

1. SG BBM Bietigheim (német)-Győri Audi ETO
2. Buducnost Podgorica (montenegrói) – FTC-Rail Cargo Hungaria
3. Team Esbjerg (dán)-Brest Bretagne (francia)
4. Borussia Dortmund (német)-Metz HB (francia)
5. Krim Mercator Ljubljana (szlovén)-CSZKA Moszkva
6. SCM Ramnicu Valcea (román)-CSM Bucuresti (román)
7. Vipers Kristansand (norvég)-Odense HB (dán)
8. Podravka Koprivnica (horvát) – Rosztov-Don
Az elöl álló csapatok az első mérkőzések pályaválasztói. A párharcok első mérkőzéseit március 6-7-én, a visszavágóit egy héttel később rendezik.