Connect with us

Banánköztársaság

Gábor György: Fürjes Balázs továbbra sem értesült arról, hogy a szemforgatás nem olimpiai szám, hiába folytat komoly edzéseket…

Megosztás

„Fürjes Balázs ismét megmerítkezett a Léthé feledést hozó vizében, tett néhány karcsapást az amnézia hullámaiban, majd kijövet a vízből, levezetésként szemforgatott egy kiadósat…” – vonta le következtetését Gábor György filozófus közösségi oldalán.

Gábor György: kísérletet teszek arra, hogy megértessem, miért vált méltatlanná az államfői pozícióra Sulyok Tamás
Megosztás

„Fürjes Balázs ismét megmerítkezett a Léthé feledést hozó vizében, tett néhány karcsapást az amnézia hullámaiban, majd kijövet a vízből, levezetésként szemforgatott egy kiadósat…” – vonta le következtetését Gábor György filozófus közösségi oldalán.

„Baranyi Krisztinához írott újabb levelében az alábbiakat vetette papírra:

„Ahogy a politikai kínálatból a választók jogosultak választani és ők osztják el az arányokat, úgy a sajtótermékek zsűrizése meggyőződésem szerint az olvasókra, nézőkre és hallgatókra tartozik.”

A fent emlegetett olvasói zsűri munkásságával egyetértenék, csakhogy nem emlékszem arra, hogy ez az olvasókból verbuvált zsűri határozott volna úgy, hogy

  • a Népszabadságnak ki kell esnie a versenyből, s nem juthat tovább, nem emlékszem, hogy az olvasók zsűrije határozott volna arról,
  • hogy az Origo cseréljen helyet a mai Origóval, az Index helyét foglalja el a mai Index,
  • nem emlékszem, hogy az olvasói zsűri döntött volna úgy, hogy a közszolgálatiságot hívják mostantól pártszolgálatiságnak, továbbá
  • nem emlékszem arra, hogy az olvasói zsűri határozott volna arról, hogy a Klubrádiót váltsa le a Spirit FM, és a zsűri látá, hogy ez jó, s lőn este és reggel Spirit FM,
  • nem emlékszem arra, hogy az olvasói zsűri írta volna elő, hogy kinek juthat reklámbevétel és kinek nem,
  • s arra sem emlékszem, hogy az olvasói zsűri mondta volna ki, hogy privát pártszolgálatos fórumok, amelyeknek a nézői, hallgatói és olvasói teljes létszámukban kényelmesen elférnének a 70-es trolibusz egy-egy járatán, tán még ülőhely is akadna,

szóval hogy a Fürjes Balázs emlegette olvasói zsűri döntött volna arról, hogy ezek a mérhetetlenül szerény képességű, ám pártszócsövekként a manipulációban remekül teljesítő láthatatlan partizánsejtek mekkora részt hasíthatnak ki a köz pénzéből, mert magukat aligha tudnák eltartani ezek a sötétben bujkáló elvtársi különítményesek.

Fürjes Balázs az első levelét követően továbbra sem értesült arról,

hogy a szemforgatás, a szemtelen cinizmus és a gátlástalan hazudozás még mindig nem olimpiai szám, hiába folytat komoly edzéseket. Tudom, Baranyi Krisztina más megfontolások alapján tesz és dönt, nehéz a polgármesterek sorsa, miegyéb, de én egészen biztosan nem ülnék le ezzel az emberrel beszélgetni.

A beszélgetés alapfeltétele ugyanis nem az, hogy egyetértsünk, hanem az, hogy a fogalmi készletünk, amelyet megvitatni kívánunk, azonos legyen.

Ha Fürjes teljes meggyőződéssel mondja

  • a villanyóráról, hogy az egy búvárszemüveg,
  • a kazánházról, hogy az egy Stradivari-hegedű és
  • a bokszkesztyűről, hogy az a királyné nyakéke,

minden beszélgetés csak látszat, porhintés és teljesen értelmetlen erőlködés, amely legfeljebb arra jó, hogy azt a látszatot keltsük, mintha két legitim álláspont csapna össze, s az igazság valahol a kettő között, félúton tanyázna. Pedig egy nagy túróst! Szóval ezekről a pszeudoporhintéses látszatálvitákról érdemes lenne leszokni. Igen, tudom, de még akkor is… Sőt, éppen azért!”

Ha lemaradt volna….

A profi műsorkészítés íratlan szabályát rúgta fel az ATV péntek reggel, amikor a műsorába behívott vendéggel -esetünkben Baranyi Krisztinával, Ferencváros polgármesterével- nem közölte, hogy kikkel tervezik egy műsorblokkba vendégül látni. Az eredmény finoman szólva is “kellemetlenre” sikeredett minden résztvevő és a nézők számára is.

Fürjes Balázs, a miniszterelnökség politikai államtitkára közösségi oldalán adta Baranyi tudtára, hogy szerinte “a vélemény- és szólásszabadságot, a sajtó szabadságát korlátozó” álláspontja felülkellene vizsgálnia, valamint kérjen elnézést a sérelmet szenvedő nézőktől, olvasóktól, szerkesztőktől, újságíróktól.

„A sajtószabadság olyan, mint a levegő”

Többnapnyi levélváltást követően Baranyi és Fürjes az Egyenes beszéd stúdiójában találkozott kedd este. Fürjes Balázs már a vita legelején leszögezte, hogy abban egyetért Baranyival, hogy a politikusokat is megilleti a hallgatás joga, ugyanakkor úgy véli: a sajtóorgánumok „zsűrizése” már nem fér bele. Az nagyon rossz út, ha akár bal- akár jobboldali politikusok megmondják, ki és mi számít „valódi sajtónak”. Baranyi ragaszkodott ahhoz az álláspontjához, hogy a személyeskedésre, „lejáratásra” szakosodott, hazugságokat közlő sajtótermékek munkatársai szerinte nem újságírók. Fürjes viszont úgy látja: egy közszereplőnek többet kell tűrnie a sajtótól annak érdekében, hogy a szólásszabadság ne sérüljön, szerinte ezért sem lehet ezeket a sajtótermékeket „kirekeszteni”. Meglátása szerint ez is a demokráciához tartozik, azt ugyanakkor elismerte, hogy szerinte is megvannak a határok, és az ezeken túllépő termékeket ő sem hajlandó fogyasztani. Az államtitkár szerint a sajtószabadság olyan, mint a levegő: csak akkor érezzük a hiányát, ha elfogy. Erre Baranyi úgy reagált: ő már 12 éve érzi ezt. A vita során az a kritika is felmerült, hogy például Orbán Viktor is megválogatja, kiknek ad interjút és kiknek nem. Fürjes erre reagálva elmondta, hogy szerinte nincs Magyarországon még egy olyan politikus, aki olyan alaposan adna számot saját és kormánya munkájáról, mint Orbán Viktor az éves nagy sajtótájékoztatóján (ahol – tette hozzá Fürjes – bárki kérdezhet), illetve háromhetente a parlamentben.

Szerző