Connect with us

Banánköztársaság

Gégény István katolikus hittanár: belegondolhatunk abba, mi lenne politikai váltás esetén

Megosztás

Nagy interjú jelent meg a Népszaván Gégény István katolikus hittanár, a Szemlélek portál lapigazgatójával,

Megosztás

Nagy interjú jelent meg a Népszaván Gégény István katolikus hittanár, a Szemlélek portál lapigazgatójával, ennek egy rövid részletével akarjuk felhívni a figyelmet a nagyon izgalmas beszélgetésre.

Állam és az (Ő) egyháza

Normális, ha a közcélú egyházi tevékenységet valamilyen szinten támogatja az állam, sőt: a vatikáni szerződés alapján ez állami kötelezettség is. A túl sok pénz azonban inkább akadálya a megújulásnak. Magyarországon az állam olyan mértékben avatkozik be az egyház működésébe, hogy megbetegítette a szervezetet. Eljutottunk odáig, hogy az egyházak legfőképpen olyan tevékenységet végeznek, amit az állam finanszíroz. Akkor van templomfelújítás, ha az állam ad rá pénzt. A hittan- vagy cserkésztáborok, különféle rendezvények egy része is külső forrásokból valósul meg. Ez a baj. Belegondolhatunk abba, mi lenne politikai váltás esetén, ha az új kormány másként képzelné el az egyházak finanszírozását. Összeomlana sok minden. Láthatjuk, mi történt a kötelezően választható iskolai hit- és erkölcsoktatás bevezetése után, amit egyébként – Erdő Péter bíborostól is tudjuk – nem a katolikus egyház kért, hanem a kormány erőltetett. Ezzel kiszervezték a közösségi életet a plébániákról. Az én gyerekkoromban még evidencia volt, hogy a plébánián nemcsak hittant tanulunk, hanem pingpongozunk, beülünk a könyvtárba beszélgetni, generációk találkoznak egymással. Akadnak helyek, ahol ez megmaradt, de a plébániák többségén megszűntek a közösségi alkalmak. A hitoktatók iskolától iskoláig szaladgálnak. Úgy tudom,

Lesújtó számok!

a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia megbízásából készült egy felmérés, amelynek egyik kérdése arra vonatkozott, hogy azoknak, akik katolikus iskolákban végeztek, hány százaléka éli meg a hitét aktívan felnőtt korában. Kapaszkodjon meg: a hozzám eljutott információ szerint ez az arány mindössze 5, azaz öt százalék.

Tehát közelít a semmihez.

Nyilatkozta többek között Gégény István. Olvassa el a teljes interjút a Népszava oldalán.

Kapcsolódó

Szerző