Connect with us

Kerítésen innen

Ki a hunyó és kik bújnak Elios ügyben?

Ki a hunyó és kik bújnak Elios ügyben?
Megosztás

Ahogyan arról már beszámoltunk, hogy a 24.hu megszerezte az OLAF által készített jelentést, amelyben az Elios Innovatív Zrt. hátterét vizsgálta a 2009 és 2014 között kiírt uniós finanszírozású közvilágítási pályázatokon. Kiderült, komoly szabálytalanságokat talált az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) az Elios Innovatív Zrt. által 2011 és 2015 között elnyert közbeszerzésekben.

Nocsak!

Ebben az időszakban az Elios, Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak volt a cége, aki 2015 végén vált meg a vállalattól (melyben 2009-től volt tulajdonos). A portálon megjelentek szerint az Elios-hoz kötődő közbeszerzések közül mind a 35 projektben felvetődött a visszaélés gyanúja, de az esetek felében, 17 pályázatnál az OLAF álláspontja szerint szervezett csalási mechanizmust építettek ki.

Az Elios szerdán közleményben reagált.

Szerintük a „felfokozott érdeklődés politikai indíttatású”. Részlet a válaszból:

„Az ELIOS Innovatív Zrt. minden megbízása során a jogszabályi előírásoknak megfelelően, magas szakmai színvonalon teljesített. A társaságot érintő bármilyen hivatalos megkeresés, vizsgálat során a hatóságokkal maximálisan együttműködtünk, a vizsgálatok lefolytatását elősegítettük. Az esetleges további hivatalos eljárások során is maximálisan rendelkezésre állunk, azonban a politikai indíttatású megkereséseket, sajtóhíreket a fentieken túlmenően nem kívánjuk kommentálni.”

Harangozó Tamás, az MSZP országgyűlési képviselője, közösségi oldalára is feltette, hogy a legfőbb ügyésztől vár válaszokat az ügyben. Ezért a írásbeli kérdést intézett Polt Péterhez,

„A nyomozás vagy annak meghiúsítása a cél az Elios-ügyben?”

címmel.

A képviselő levelében megjegyzi, hogy az OLAF már 2015-ben vizsgálatot indított az Eliosnál a gyanús közbeszerzési győzelmeivel kapcsolatban. Ezzel egy időben a magyar nyomozóhatóságok is vizsgálódtak, azonban –rejtélyes okból– semmilyen jogsértést nem állapítottak meg.

Kitért arra is, hogy az OLAF néhány hete igazságügyi ajánlást tett az ügyészségnek, ami az uniós források felhasználásával kapcsolatos szabálytalanság meglapozott gyanújára utal. Ennek alapján az illetékes főügyészség január végén nyomozást rendelt el az Elios ellen.

Gyökeresen más megítélés

A szoci képviselő úgy véli, az OLAF és a magyar nyomozóhatóságok „láthatóan gyökeresen máshogy ítélik meg” Tiborcz István korábbi cégének ügyeit, ezért az alábbi kérdéseket tette fel Polt Péternek:

  • 1. Ki vezette, illetve mely ügyészség folytatta le a korábbi, 2015-ben indított Elios Zrt. elleni büntetőeljárást, amely semmilyen szabálytalanságot nem tudott megállapítani?
  • 2. Indított-e, ha nem, fog-e indítani belső vizsgálatot az eredményre nem vezető, elégtelen nyomozás miatt? Ha nem, miért nem?
  • 3. Milyen nyomozati cselekményeket folytatott le az ügyészség 2018. január 22-e óta? Történt-e gyanúsítás, tanúmeghallgatás, iratok lefoglalása, zárlat stb.?
  • 4. Ha eddig nem történt semmilyen cselekmény, mi ennek az oka? Nem tart-e attól Legfőbb Ügyész Úr, hogy a késlekedések miatt meghiúsul a sikeres büntetőeljárás? Vagy pont ez lenne a célja?

A válaszadás határideje, 2018.február 23 14.00. A legfőbb ügyész válaszáról tájékoztatjuk olvasóinkat. Arról szintén, ha nem válaszol.

Nyomozást rendelt el az ügyészség az Elios ügyében

Polt börtönbe kerül, ha elsikálja Tiborcz csalási ügyét

Fideszesek is kihátráltak Orbán vejének volt cége mögül, de lett is nagy riadalom

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük