Háziasszonyok figyelem! -a Mecsekben startvonalon a medvehagyma – egy különleges recepttel
Az enyhe tél miatt az átlagosnál hetekkel korábban, akár már február utolsó napjaiban elkezdődhet a medvehagyma idei szezonja. Fejenként csak naponta 2 kg szedhető – írja a Pécs Aktuál.
Már nagyon várjuk
A Baranya megyében gazdálkodó társaság területein saját felhasználásra a korábbi évekhez hasonlóan fejenként napi két kilogramm szedhető a vitamindús növényből, míg a kereskedelmi mennyiségű gyűjtésre az idén új szabályok vonatkoznak – írja az agrofórum.
Az ország legismertebb medvehagyma lelőhelye a Mecsek. A tavasz hírnökeként jegyzett, jellegzetes fokhagyma illatú növény vér- és vesetisztító gyógynövény is egyben. Mecsekben a természetvédelmi oltalom alatt nem álló területekről, saját szükségletére bárki szabadon gyűjthet medvehagyma-levelet. Az állami erdőkre vonatkozó szabályozás szerint ennek maximális mennyisége naponta legfeljebb két kilogramm.
Olasz medvehagymás húsgombócleves:
250 g darált sertés
6 levél medvehagyma
15 g reszelt parmezán
2 ek panko morzsa
só, bors
1 nagy csipet oregánó
A karajt egy akkora, magasabb falú edénybe rakjuk, amibe pont belefér, és felengedjük vízzel. Felforraljuk, majd 5 percig erős lángon főzzük, majd leszűrjük. A húst egy nagy lábasba tesszük a nagyobb darabokra vágott zöldségekkel és az összes többi hozzávalóval együtt. Felforraljuk, majd alacsony lángon 2 órát főzzük. Ezután leszűrjük a levest.
A húsgombóchoz a darált sertéshúshoz adjuk az apróra vágott medvehagymát, a parmezánt, a panko morzsát és a fűszereket, összekeverjük, hagyjuk állni 5 percet, majd gombócokat formázunk belőle, és a húslevesben 10 perc alatt kifőzzük.
Szedd magad, de figyelmesen
Amennyiben valaki 2 kg felett kíván szedni, azt csak az erdőgazdálkodó engedélyével teheti. A kereskedelmi célú gyűjtés esetén a Mecsekerdő által kezelt területekre az engedélyt a társaság erdészeteinél lehet megvásárolni, a 2021-es szezontól kezdve online árverés keretében.
Fontos a terület védelme
A Mecsekerdő számára kiemelten fontos a rábízott erdők természeti értékeinek megőrzése. Ezért minden évben külön egyeztetést folytat a természetvédelmi hatósággal és a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel, akikkel közösen kíméleti területeket jelölnek ki a medvehagyma számára. A területek határa évente változik, ezzel is biztosítva a növényállomány regenerálódását, frissülését. Ezeken a helyeken, illetve a fokozottan védett területeken kereskedelmi célú gyűjtésre egyáltalán nincs lehetőség.
Az érdeklődők tájékozódását és a különböző besorolású területek azonosítását az itt közzétett térkép segíti.