Connect with us

Sport

Hetedik a magyar válogatott, nem lesz norvég címvédés

Megosztás

A magyar női kézilabda-válogatott a hetedik helyen végzett a franciaországi Európa-bajnokságon.

Megosztás

A magyar női kézilabda-válogatott 31-29-re legyőzte Románia csapatát a franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjének szerdai utolsó fordulójában, Nancyban. Ennek ellenére nem jutott tovább csoportjából.

Edzők pikáns párharca

A magyar játékosok a mérkőzés előtt tudták, hogy legalább 19 góllal kellene győzniük a biztos elődöntőbe jutáshoz, és legalább 11 találattal, hogy az ötödik helyért folytathassák szereplésüket.

Pikáns volt az edzők párharca is, hiszen a magyarok szövetségi kapitánya, Kim Rasmussen 2016-ban a román CSM Bucurestit vezette Bajnokok Ligája-győzelemig a Győri Audi ETO KC elleni döntőben, míg a románok szakvezetője, Ambros Martín négyszer nyert BL-t a győriek mestereként.

Románia sokkal reálisabb továbbjutási esélyekkel várta a rangadót, és ez eleinte látszott a két csapat játékán, ugyanis jobban összpontosított, és sokkal pontosabb, gyorsabb volt az ellenfél, ennek köszönhetően négy góllal ellépett (9-5). Rasmussen első időkérése után némileg csökkent a különbség, de a románok balátlövőjével, Cristina Neaguval szemben nem sikerült megfelelően védekezni, húsz perc alatt öt gólt lőtt.

A magyarok eleinte a két szélső, Lukács Viktória és Schatzl Nadine góljaival tartották magukat, majd a hajrában Kovács Anna és Kovacsics Anikó találataival egyenlítettek (17-17).

Háfra Noémi (k), valamint Aneta Udristioiu (j) és Cristina Laslo (b). Fotó: MTI/Kovács Tamás

A második félidő elején vezetett először a magyar együttes,

majd Kiss Éva sorozatban három ziccert védett, Ambros Martín pedig időt kért. A győri kapus a folytatásban is bravúrokat mutatott be, csapattársai pedig hat perc alatt 5-0-s sorozatot produkáltak (25-20). A románok rendezték a védekezésüket, egy 4-0-s szériával felzárkóztak, de az 52. percben súlyosnak tűnő térdsérülés miatt elveszítették Cristina Neagut, aki addig 12 lövésből kilenc gólt dobott.

A zsűri a videobírós visszajátszás megtekintését követően úgy döntött, hogy nem bünteti a szabálytalankodó Planéta Szimonettát.

Az ellenfél egyenlítése után Kiss Éva újabb védéseire alapozva megint el tudtak lépni a magyarok, és mivel az utolsó szűk három percben már nem született gól, a magyarok nagy küzdelemben, bravúros teljesítménnyel győzni tudtak.

A magyar kapusok közül Kiss Éva 31 lövésből 13-at védett, Bíró Blanka 13-ból kettőt.

A két válogatott 98. alkalommal találkozott egymással, a mérleg magyar szempontból kilenc döntetlen és 33 vereség mellett immár 56 győzelem.

Női kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő, 3. (utolsó) forduló, II. csoport:

Magyarország-Románia 31-29 (17-17)
Nancy, 1500 néző, v.: M. Bennani, S. Bennani (svédek)
Magyarország: Bíró – Lukács 5, Kovacsics 5, Planéta 1, Szabó L., Háfra 6, Schatzl 6, cserék: Kovács A. 4, Tóth G., Tóvizi 2, Kiss É., Lakatos 2, Pálos-Bognár.
Románia: Dumanska, Dedu (kapusok), Ardean-Elisei 2 (1), Bacaoanu, Buceschi 4 (1), Chiper 1, Dragut 2, Florica 1, Geiger, Laslo 3, Neagu 9 (1), Perianu, Pintea 7, Polocoser, Ratiu, Udristioiu.

A magyar csapat játékosai, miután 31-29-re győztek a román válogatott ellen. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Rasmussen: folyamatosan fejlődött a csapat

„Nagyon büszke és boldog vagyok, hogy így sikerült a torna. Folyamatosan fejlődött a csapat, de szomorú vagyok azért, hogy ilyen sok szép eredménnyel, ilyen ellenfelek legyőzésével sem jutottunk tovább” – nyilatkozta szerda este a dán edző.

A magyar együttes előbb 28-25-re kikapott az előző tornán ezüstérmes Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett. A középdöntő II. csoportjában 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd Németország ellen 26-25-re, Románia ellen pedig 31-29-re nyert, ennek ellenére nem jutott tovább.

„Megint kemény meccset vívtunk a románokkal. Működött a játéktervünk, a játékosok betartották a taktikát, megcsinálták, amit terveztünk, és soha nem adták fel.”

A román csapat a huszadik percben négy góllal vezetett, de a magyarok előbb egyenlítettek, majd a szünet után öt góllal elhúztak, végül szoros hajrában győztek.

Szabó Laura elmondta, a második félidőre keményebbé vált a védekezésük, és Kiss Éva is hozzátett a csapat teljesítményéhez.

„Nem tudom, mi volt a fejükben, de látszott rajtuk, hogy idegesek, ezért is sikerült tartani az előnyünket, és végül megnyerni a meccset”

– mondta az Érd beállója a románokról, akik szintén a továbbjutásért küzdöttek a középdöntő utolsó fordulójában.

„Számolgattunk a meccs előtt, mindent egy lapra tettünk fel, és addig mentünk, ameddig járni tudtunk” – tette hozzá. Szabó a válogatottnak az elmúlt két hétben mutatott teljesítményéről úgy vélekedett, kihozták magukból a maximumot, de ilyen eredményekre senki nem számított. „Hihetetlen, milyen csapatszellem alakult ki a torna végére” – mondta.

Az öt lövésből négy gólt szerző Kovács Anna elárulta, két perccel a vége előtt már érezte, hogy megnyerik a mérkőzést, mert a románok tanácstalanok voltak és sokat hibáztak.

„A csapat mindent megtett, hogy eredményesen tudjunk zárni. Az előjelekhez képest nem vallottunk szégyent, nagyon büszkék lehetünk magunkra. Igen sokat dolgoztunk ezért az eredményért. Olyan játékosokból állunk, akik egyénileg nem feltétlenül tudnak megnyerni egy mérkőzést”

– magyarázta a Debrecen jobbátlövője.

Meglátása szerint az a legnagyobb erősségük, hogy szívvel-lélekkel, együtt küzdöttek, nagyszerű volt a csapategység, és a pályán kívül is olyan jó hangulat uralkodott, hogy belevitték egymást a sikerbe.

A mérkőzés legjobb játékosának választott Kiss Éva. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A meccs legjobbjának megválasztott Kiss Éva elmondta, igyekezett kihozni magából a maximumot, és a többiek is nagyon jól dolgoztak.

„Az egész csapatra büszke vagyok. Jó eredményt értünk el, voltak néha hullámvölgyeink, de szerintem nagyon jól működött a csapat, és remélem, a továbbiakban is képesek leszünk fejlődni. A védekezésünkre és a kapusteljesítményre nem lehet panasz, a támadójátékunk pedig fokozatosan fejlődött”

– nyilatkozta a Győr kapusa, aki 31 román lövésből 13-at védett.

A szerdai találkozó 52. percében a románok legjobbja, Cristina Neagu súlyos térdsérülést szenvedett. Erre utalva Kim Rasmussen elmondta, a román válogatott szövetségi kapitányával, Ambros Martínnal régóta beszélnek róla, hogy a nemzetközi szövetségnek tennie kellene valamit, sokkal jobban kellene óvnia a játékosokat. Rámutatott, hogy a válogatott hetek előtti hétvégéken mindig nemzetközi kupameccsek vannak, a csapatoknak utazniuk kell, az edzők nem engedhetik meg, hogy pihentessék a kulcsembereket, ez pedig ilyen súlyos sérülésekhez vezet.

„A felelősök gondolkodjanak el ezen, és ne csak a saját érdekeiket nézzék” – szögezte le.

A magyar érdekeltségű II. csoportban, Nancyban az előző tornán ezüstérmes Hollandia hat góllal legyőzte Németországot, így a tabella élén végzett. A Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO KC irányítója, Nycke Groot a vasárnapi fejsérülése miatt ezúttal nem játszott.

A hollandok sikere azt jelenti, hogy a román, a norvég és a magyar csapat azonos pontszámmal végzett a második, a harmadik és a negyedik helyen – közöttük az egymás elleni eredmények rangsoroltak –, így a címvédő Norvégia nem jutott a négy közé, a magyarok pedig a hetedik helyen zárják a tornát.

Nantes-ban, az I. csoportban a világbajnok és házigazda franciák ugyancsak magabiztosan nyertek Szerbia ellen, így az olimpiai címvédő oroszok mellett a négy közé jutottak. Legeredményesebb játékosuk a Siófok KC irányítója, Estelle Nze Minko lett kilenc góllal.

Vasárnap este Párizsban biztosan új Európa-bajnokot avatnak, mert Románia, Hollandia, Oroszország és Franciaország sem nyert korábban.

A kontinenstorna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, és a további két dobogóshoz hasonlóan kvalifikál a jövő decemberi, kumamotói világbajnokságra.

Női kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő, 3. (utolsó) forduló

I. csoport (Nantes):

Franciaország-Szerbia 38-28 (18-14)
Svédország-Oroszország 39-30 (13-9)
Dánia-Montenegró 24-23 (15-11)

A csoport végeredménye: 1. Oroszország 8 pont, 2. Franciaország 6, 3. Svédország 5, 4. Dánia 4, 5. Montenegró 4, 6. Szerbia 2

II. csoport (Nancy):

Hollandia-Németország 27-21 (13-11)
Magyarország-Románia 31-29 (17-17)
Norvégia-Spanyolország 33-26 (18-17)

A csoport végeredménye: 1. Hollandia 8 pont, 2. Románia 6, 3. Norvégia 6, 4. Magyarország 6, 5. Németország 4, 6. Spanyolország 0

A csoportokból az első két helyezett jutott az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmények rangsoroltak.

Péntek:

az 5. helyért: Norvégia-Svédország 14.00
elődöntő: Oroszország-Románia 17.30
elődöntő: Hollandia-Franciaország 21.00

Vasárnap:

a 3. helyért 14.00
döntő 17.30

(MTI)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük