Horvátország kiütötte Argentínát

A horvát válogatott 3-0-ra legyőzte az argentin együttest az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, így bejutott a tizenhat közé.

Az első félidőben a sok szabálytalanság miatt nem alakult ki folyamatos játék, ám amikor a támadók bátran letámadták a védőket, akkor mindkét oldalon azonnal izgalmas helyzetek adódtak. Erre azonban ritkán vállalkoztak, a két csapat számára a biztonság volt a legfőbb szempont.

Az argentinok jobban megbecsülték a labdát ellenfelüknél, de a horvátok célirányosabb futballja több ígéretes lehetőséget eredményezett. Utóbbiaknál Mandzukic kétszer, Rebic egyszer veszélyeztetett, míg az argentinok Meza és Pérez révén kétszer kerültek gólhelyzetbe. A dél-amerikai támadósor kulcsemberei, Messi és Agüero a játékba is ritkán csatlakoztak be.

A második játékrész elején kapushibából Rebic vezetést szerzett a horvátoknak.

53. perc: Caballero az argentin tizenhatoson belül rosszul játszott meg egy hazaadást, a labdát nem tudta átemelni a tőle hat méterre álló Ante Rebicen, aki a kapus fölött kapásból lőtt a kapu bal oldalába (1-0).

A hátrányba került argentinok két cserével frissítettek, de tíz perc is eltelt, amíg mezőnyfölényt harcoltak ki. A horvátok ekkor megelégedtek a játék rombolásával, az argentinok lendülete pedig hamar elveszett.

Horvátország a folytatásban kontrákat vezetett, az egyikből Modric távoli lövésének köszönhetően megduplázta az előnyét, majd a ráadásban egy újabb gyors akció végén Rakitic volt eredményes.

80. perc: Egy horvát ellentámadást Luka Modric 22 méterről leadott lövéssel zárt le, ami az argentin kapu bal oldalában kötött ki (2-0).

91. perc: Újabb, de már létszámfölényben lévő kontrát vezettek a horvátok, akik ziccerig kipasszolták az argentin védelmet, Ivan Rakitic pedig közelről lőtt a kapuba (3-0).

A horvátok utolsó cserejátékosa, Vedran Corluka 100. alkalommal lépett pályára a válogatottban.

A horvát labdarúgó-válogatott azután biztosította helyét a világbajnokság legjobb 16 csapata között, hogy előző három szereplése alkalmával – 2002-ben, 2006-ban és 2014-ben – búcsúzott a csoportkörben.

A mostani sikerét megelőzően 1998-ban jutott túl az első szakaszon úgy,

hogy megverte a jamaicaiakat és a japánokat, majd 1-0-ra kikapott az argentinoktól. Ezután pedig bronzérmesként zárta franciaországi tornát. Ezúttal éppen az argentinok elleni 3-0 ért továbbjutást a Nigéria felett aratott 2-0-s győzelem után.

A horvátok a csütörtöki remek teljesítményüket megelőzően négyszer kikaptak dél-amerikai ellenféltől a nemzetközi szövetség összesítése szerint.

Az argentinoknak viszont egy jó sorozatuk szakadt meg, előzőleg ugyanis 11 csoportmérkőzésen maradtak veretlenek, nyolcszor nyertek, háromszor pedig döntetlent játszottak. A csütörtöki vereségüket megelőzően 2002-ben az angolokkal szemben maradtak alul 1-0-ra az első szakaszban.

Javier Mascherano 18. világbajnoki mérkőzésén lépett pályára Nyizsnyij Novgorodban, ezzel utolérte Mario Kempest. Az argentin lista élén Diego Maradona áll 21 mérkőzéssel. Lionel Messinek 17 van.