Budapesti hétköznapok

Huszonegy év után ismét döntős a Ferencváros

A Ferencváros 2002 után ismét bejutott a női kézilabda Bajnokok Ligája fináléjába, miután 30-29-re legyőzte a dán Esbjerget a budapesti négyes döntő szombati elődöntőjében.

A magyar csapatból Kovács Anett és Béatrice Edwige hiányzott, a dánok teljes kerettel álltak fel

A meccs egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy a BL négyes döntőjében újonc ferencvárosiak hogyan reagálnak a 20 ezres csarnokban őket fogadó remek hangulatra, de gyorsan kiderült, hogy jól, és egy-két kisebb hiba után átvették a vezetést. Összeszedetten játszott a Magyar Kupa címvédője, de védekezésben nagyon nehezen találta az ellenszert Nora Mörk, Vilde Ingstad, és a BL góllövőlistáját vezető Henny Reistad játékára. Az előző idényben BL-negyedik dánok 9-8-as vezetésénél másfél percig kettős emberhátrányban kézilabdázott a Ferencváros, a hátránya mégsem nőtt.

A 26. percig remekül tartotta magát az FTC, ám az első félidő utolsó négy percét elrontotta – ekkor az Esbjerg 3-0-s sorozatot produkált -, és úgy tűnt, ezzel nagyon nehéz helyzetbe hozta magát.

A második felvonás elején egy hármas gólsorozattal visszazárkózott a magyar együttes, sőt a 43. percben kettős emberelőnyben egyenlített (21-21). Ebben az időszakban újra úgy játszott a Ferencváros, mint az első félidő legnagyobb részében, de megint kettős emberhátrányba került. Az Esbjerg ekkor sem tudta döntésre vinni a dolgot, mert amíg az első félidőben Bíró Blanka, a másodikban Janurik Kinga segítette kapusbravúrokkal a magyar együttest.

A kilencedik perc (4-3) után az 54.-ben ismét az FTC-nél volt az előny (27-26), majd négy perccel a vége előtt – egy újabb 3-0-s sorozat végén – először vezetett kettővel a magyar csapat. A fantasztikus hangulat fokozódott a lelátón, és bár a dánok egyenlítettek, a meccs utolsó támadása a Ferencvárosé volt, a rendkívül taktikus akció végén pedig Emily Bölk megszerezte a győzelmet érő gólt a szinte végig nagyon kiegyensúlyozottan, összeszedetten játszó FTC-nek.

Emily Bölk
A ferencvárosi Emily Bölk bedobja a győztes gólt (b2), mellette Mette Tranborg (b), Sanna Charlotte Solberg-Isaksen (j2) és Vilde Mortensen Ingstad (j), a dán csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott FTC-Rail Cargo Hungaria – Team Esbjerg mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Bíró Blanka négy, Janurik Kinga öt védéssel járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Anna Kristensen kilenc, Amalie Milling egy védéssel zárt.

A két csapat hetedik egymás elleni BL-mérkőzésén egy döntetlen és három dán győzelem mellett ez volt a harmadik magyar siker.

Az FTC 1971 és 2002 után harmadik alkalommal került a legrangosabb európai kupasorozat döntőjébe, de nyernie még nem sikerült. A vasárnap 18 órakor kezdődő elődöntőben a címvédő Vipers Kristiansand lesz az ellenfele.

Kisfaludy Anett: gyorsan levetkőztük a görcsösséget

„Az első félidőben kaptunk gyors gólokat, a másodikban viszont ezeket megszűrtük, ez volt a különbség. Keményebb volt a védekezésünk, és Janurik Kinga remekül szállt be a mérkőzésbe” – nyilatkozta a 30-29-re megnyert meccs után az FTC beállója az MTI-nek.

Hozzátette, nagyon küzdős, hajtós mérkőzés volt, és nagyon örül, hogy a hajrában átvették a vezetést.

„Nem is tudom, az utolsó gólt hogyan tudtuk összehozni… Tele vagyok érzelmekkel! Nagyon jó hangulat volt, nagyon szépen köszönjük a közönségnek, hogy belehajszoltak minket a győzelembe, mert az ő részük is vastagon benne volt ebben a sikerben”

– szögezte le Kisfaludy Anett.

Hangsúlyozta, az elején egy kicsit görcsösek voltak, de ezt sikerült levetkőzniük, mert úgy jöttek ide, hogy élvezni akarják ezt a hétvégét, hiszen már annak is nagyon örültek, hogy bejutottak a négyes döntőbe.

„Nagyon fontos, hogyan tudunk regenerálódni és felkészülni a holnapi mérkőzésre. Remélem, át tudjuk menteni ezt az érzelmi állapotot, mert szükségünk lesz a szívünkre és a lelkünkre”

– magyarázta a beálló.

Az FTC ellenfele a címvédő norvég Vipers Kristiansand lesz a vasárnap 18 órakor kezdődő döntőben

„Elég jól elosztottuk a terheket ezen a mérkőzésen, ezt is ki kellene használnunk. Nagyon gyors kézilabdát játszanak a norvégok, félelmetes a sebességük, ezt meg kell törnünk, ezért a védekezésen lesz a hangsúly” – nyilatkozta.

Janurik Kinga
A ferencvárosi Janurik Kinga (j) és Sanna Charlotte Solberg-Isaksen (b), a dán csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott FTC-Rail Cargo Hungaria – Team Esbjerg mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokban. Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

„Amikor kicsit visszaestünk és az Esbjerg el tudott lépni, akkor a végig mögöttünk álló és minket biztató szurkolótábor hozzá tudott annyit rakni, hogy folyamatosan meccsben tudjunk lenni” – értékelt az MTI kérdésére Hársfalvi Júlia, aki kiemelte a kapusaik teljesítményét, akik kulcsfontosságú pillanatokban tudtak belenyúlni a mérkőzésbe.

Felidézte: a szünetben azt a célt fogalmazták meg, hogy lehiggadjanak és próbálják élvezni a játékot.

„Megbeszéltük, hogy a támadásokat precízen kell befejezni, a kapusok elleni ziccerekre nagyon oda kell figyelni, a védekezést kapjuk össze és akkor jól jöhetünk ki belőle a végén, ez be is jött, jó volt, hogy az öltözőben megnyugodtunk”

– fejtette ki.

A vasárnapi fináléra előre tekintve az mondta: nincs mit veszteniük, ugyanúgy bele kell állniuk, mint az elődöntőbe, újabb nagyon nehéz ellenfél vár rájuk.

Andrea Lekics
A ferencvárosi Andrea Lekic (j) és Sanna Charlotte Solberg-Isaksen, a dán csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott FTC-Rail Cargo Hungaria – Team Esbjerg mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokban. Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

Elek Gábor vezetőedző úgy fogalmazott, történelmi tettet hajtottak végre. Hangsúlyozta, úgy érezték, mintha hazai pályán játszanának.

„Nem tudom szavakba önteni azt a boldogságot, amit most érzünk. Az otthonunktól mindössze három háztömbnyire vagyunk, úgyhogy itt lenni olyan, mint egy megvalósult álom. Csoda volt ez a győzelem”

– nyilatkozta.

A finálé kapcsán megjegyezte, újra össze kell szedniük magukat, feltöltődni és a döntőre koncentrálni, mert talán újabb csodát tehetnek 10 ezer szurkolójuk előtt a Vipers ellen.

A Győr két góllal kikapott a címvédő Viperstől

A győriek keretéből Veronica Kristiansen és Silje Solberg, a Vipersből Martine Karigstad Andersen, Vilde Kaurin Jonassen, Marta Tomac, Hanna Maria Yttereng és Ana Debelic hiányzott.

A két együttes hetedszer találkozott egymással a BL-ben, ezt megelőzően a magyar csapat négyszer, a norvég kétszer győzött. A tavalyi döntőt éppen ez a két csapat játszotta az MVM Dome-ban: akkor 33-31-re kerekedett felül a norvég gárda, amely a szovjet Szpartak Kijev, az osztrák Hypo Niederösterreich és a Győr után negyedik csapatként célozta meg most a sorozatban elért három BL-sikert.

A négyes döntő első gólját Stine Oftedal révén a győriek szerezték, a gyors és helyenként kapkodó játékot jellemezte, hogy hat perc elteltével mutatta be az első védést Sandra Toft. A szoros, egy-két gólos különbségről a Vipers tudott elmozdulni, és mivel a 11. percben négygólos előnyt alakított ki (9-5), időt kért a győriek idény végén távozó vezetőedzője, Ambros Martín.

A játék képében nem hozott változást a játékmegszakítás, a kristiansandi alakulat gyors és pontos támadásbefejezéseivel tartotta a különbséget, az első félidő utolsó hat percére pedig úgy fordultak a felek, hogy a Vipers 20-13-as előnyét mutatta az eredményjelző. Eközben egyre intenzívebbé vált a szurkolás a nézőtéren, melynek jelentős része zöldben pompázott a győri és ferencvárosi drukkerek jóvoltából, utóbbiak is a hazai riválist támogatták ezen a találkozón. A szünetig hétszer eredményes Oftedal vezérletével mínusz négyre is visszazárkózott a kisalföldi klub, amely a pihenőre ötgólos hátránnyal vonulhatott.

A győri Stine Bredal Oftedal (j) és Silje Katrine Waad (b), a norvég csapat játékosa a kézilabda női Bajnokok Ligája elődöntőjében játszott Győri Audi ETO KC – Vipers Kristiansand mérkőzésen a budapesti MVM Dome sportcsarnokban. Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

A fordulást követően lassult a játék, a norvégok ebben a periódusban nem tudtak sorozatban gyorsan könnyű helyzeteket kialakítani, a lehetőséggel élve a határozottabban kézilabdázó ETO a második félidő derekára háromgólosra olvasztotta a különbséget (26-29). A záró öt perchez közeledve kettős emberhátrányban is betalált a Győr és nem engedte ellépni riválisát, így kiélezett végjáték következett. Az utolsó percben emberelőnyben egygólosra faragta lemaradását a magyar csapat, azonban a Vipers is be tudott találni, ezzel biztosította fináléba jutását. A Győr – 2021 után ismét – a harmadik helyért léphet pályára.

Oftedal 11 találatával lett a mérkőzés legeredményesebb játékosa, Ana Gros kilenc gólt szerzett. A Vipersből Jamina Roberts nyolc, a tavalyi négyes döntő legértékesebb játékosának megválasztott Markéta Jerábkova hét kísérletét értékesítette. A kapusok közül Amandine Leynaud hat, Sandra Toft négy védést mutatott be, a túloldalon Katrine Lunde 11, Sofie Börjesson egy lövést védett.

Faluvégi Dorottya szerint elődöntőjük nagyon hasonlított a tavalyi fináléra, amit szintén a norvég Vipers Kristiansand nyert meg.

„Sajnos az első félidőben egyáltalán nem volt kontrollunk a játék felett, és már az elején nagy különbség alakult ki. Ez akár bele is férhetett volna, de annyira kevés hibával játszott a Vipers, hogy csak kergettük őket a második félidőben”

– nyilatkozta a 37-35-re elveszített elődöntő után az MTI-nek a válogatott jobbszélső, aki egy gólt szerzett.

A címvédő norvégok a szünetben már 23-18-ra vezettek. Faluvégi hozzátette, a meccs nagyon hasonlított a tavalyi döntőre – ami 33-31-es Vipers-sikerrel zárult -, lényegében ugyanazt játszotta az ellenfél, amire a győriek készültek, csak nagyon pontosan.

„Nagyon gyorsan felérkeztek a támadásaink után. Az első félidőben azzal volt gondunk, hogy szokatlanul sok gólt kaptunk lerohanásból. Támadásban megvoltak a helyzeteink, de nagyon sok gólt kaptunk”

– magyarázta.

Mindezek ellenére a győriek a hajrában döntetlenre menthették volna a meccset, de újabb két hiba miatt nem jártak sikerrel. Erről Faluvégi úgy nyilatkozott: nem a szerencsén múlt, hiszen például sok kiállítást kaptak és a végjátékban is helyzeteket rontottak.

Vasárnap a Ferencváros vagy a dán Team Esbjerg lesz a győriek ellenfele a bronzmérkőzésen. A magyar szélső leszögezte, a bronzérem is gyönyörű, és a négyes döntőről medállal hazatérni nagy dolog.

„Büszke lennék a csapatra és az itt töltött időszakomra, ha éremmel mehetnék haza. Szeretném, ha holnap olyan játékot tudnánk nyújtani, ami minket jellemez, és a legjobb arcunkat tudnánk mutatni”

– közölte Faluvégi, aki nyáron a német Bietigheim csapatához távozik.

A klubot az idényt követően ugyancsak elhagyó vezetőedző, Ambros Martín kiemelte: az első félidőben kapott gólok megmutatták, hogy valami nem működött együttese játékában. Ennek ellenére sem vesztették el hitüket, közelebb tudtak zárkózni, azonban a hibáik a vesztüket okozták.

„Nagy szívvel játszottunk, de ez egy kemény összecsapás volt. Megvoltak a lehetőségeink, hogy visszajöjjünk, ugyanakkor annak a csapatnak, amely meg akar nyerni egy ilyen mérkőzést, el kell bírnia a nyomást” – fejtette ki, és leszögezte azt is: együttese a szünet után jobban kézilabdázott, így az ellenfél nem tudott annyira rohanni.

„Egyszerűen egy jobb csapattal néztünk szembe. Össze kell szednünk magunkat és a lehető legszebben lezárni az idényt” – összegzett a spanyol tréner, kiemelve: „mindent vagy semmit” felfogással tekintett a szezonra, azzal pedig, hogy nem jutottak fináléba, utóbbi vált valóra számára.

Az európai szövetség (EHF) kimutatása szerint a 72 találatot hozó mérkőzés volt a leggólgazdagabb a női négyes döntők történetében, a korábbi csúcsot a Vardar és a CSM Bucuresti elődöntője tartotta 71 találattal a 2016/17-es idényből.

Női kézilabda Bajnokok Ligája

Elődöntő:

FTC-Rail Cargo Hungaria – Team Esbjerg (dán) 30-29 (13-17)
FTC:
 Bíró, Janurik (kapusok), Bölk 6, Cvijics, Hársfalvi, Kisfaludy 1, Klujber 5 (3), Kukely, Lekics 5 (1), Malestein 7, Márton, Papp, Stolle 3, Szöllősi-Zácsik 3, Szucsánszki, Tomori.
Esbjerg: Kristensen, Milling, Poulsen (kapusok), Breistöl 4, Heindahl 1, Ingstad 6, J. Jacobsen, M. Jacobsen, Möller, Mörk 7 (3), Nielsen, Petersen, Reistad 7, Solberg-Isaksen 2, Tranborg 2.

Vipers Kristiansand (norvég) – Győri Audi ETO KC 37-35 (23-18)
MVM Dome, v.: Igor Covalciuc, Alexei Covalciuc (moldovaiak)
Győr: Leynaud, Toft (kapusok), Blohm, Broch 1, Dale 2, Deszpotovics, Faluvégi 1, Fodor, Gros 9 (3), Győri-Lukács 1, Hansen 3, Haugsted 2, Nze Minko 3, Oftedal 11, Ryu 1, Schatzl 1.
Kristiansand: Börjesson, Lunde, Poulsen (kapusok), Börjesson, Dahlum, Hesselberg, Höve, Jerabkova 7, Jezic 4, Knedlikova 4 (4), Lunde, Naes 4, Poulsen, Roberts 8, Sercien-Ugolin, Tchaptchet 3, Valle 2, Vjahirjeva 5, Waade.