Connect with us

Kerítésen túl

Ismét felütötte a fejét az Iszlám Állam nevű terrorszervezet – Rajtuk ütöttek

Megosztás

Az emberiség nagyobb része évek óta szereti azzal álltatni magát, hogy végleg megszabadult a világot közel egy évtizedig rettegésbe tartó Iszlám Államtól.

Megosztás

Az emberiség nagyobb része évek óta szereti azzal álltatni magát, hogy végleg megszabadult a világot közel egy évtizedig rettegésbe tartó Iszlám Államtól, de ez közel sincs így. Ezt bizonyítja a mai moszkvai keltezésű hír is.

Toborzás Oroszországban

Az Iszlám Állam terrorszervezet egy oroszországi toborzóhálózatának felszámolásáról számolt be hétfőn az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB).

Az FSZB szerint az Iszlám Állam támogatói az uráli és észak-kaukázusi régióban harcosokat toboroztak Szíriába és Ukrajnába az orosz hadsereg elleni harcra. A tájékoztatás értelmében a szervezőt és a hálózat tíz tagját a tavaly december óta eltelt időszakban vették őrizetbe Dagesztánban, Csecsenföldön, Tyumeny megyében és a Hanti-Manysi Autonóm Körzetben. A vádlottaktól kommunikációs eszközöket, készpénzt és személyi számítógépeket foglaltak le, amelyeken fotó- és videóanyagokat tároltak a terrorista hálózat tagjainak a szíriai és ukrajnai harci cselekményekben való részvételéről. További nyolc, időközben Szíriába távozott gyanúsított ellen nemzetközi körözést adtak ki.
A terrorista csoport két tagját időközben hosszú szabadságvesztésre ítélték. Az FSZB és az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) szerint a csoport tagjainak az Iszlám Állam külföldről küldött utasításokat.

Az Iszlám Állam

A 2010-es évek elején formálódott az al-Káidához köthető csoportként, később azonban kegyetlensége és engedetlensége miatt az al-Káida megszakította a kapcsolatot az eleinte Irakban tevékenykedő szervezettel. Az amerikai kivonulást követő káoszban szerveződött végül számottevő erővé. Ekkoriban vette fel az ISIS nevet, vagyis az Iraki és Szíriai Iszlám Állam nevet. Területfoglalásai Irakban kezdődtek, majd ahogy egyre több szalafista dzsihadista csatlakozott hozzájuk a világból, elkezdtek szíriai területeket is meghódítani, majd Abu Bakr al-Bagdádi vezetésével 2014-ben kikiáltották a kalifátust, amelynek globális célja összefogni és megtisztítani az iszlám társadalmat. Az Iszlám Állam és az al-Káida ebben is eltér például a táliboktól, akik nem kívánnak globális kalifátust létrehozni, az ő mozgalmuk lokális, Afganisztánra korlátozódik – mondta az indexnek  Szalai Máté a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutató.

(Friss híreink)

Szerző