Connect with us

Banánköztársaság

Jago a rádióban – Fecsegés választás és válság előtt

Megosztás

Igazi Shakespeare-hőst hallgathatott péntek reggel a közrádió közönsége. A miniszterelnök ezúttal megszokott üres, fecsegő produkcióján túl lépve – Jago és III. Richárd erkölcsiségének elegyét adta. Várakozáson felül hitvány kampányszövegében nem volt semmi új, figyelmet leginkább az kelthetett a figyelő hallgatóban, hogy az ócskán szolgai kérdésekre adott válaszok – mondhatni – kivételesen hazugok, ízléstelenül émelyítők voltak.

Megosztás

Igazi Shakespeare-hőst hallgathatott péntek reggel a közrádió közönsége. A miniszterelnök ezúttal megszokott üres, fecsegő produkcióján túl lépve – Jago és III. Richárd erkölcsiségének elegyét adta. Várakozáson felül hitvány kampányszövegében nem volt semmi új, figyelmet leginkább az kelthetett a figyelő hallgatóban, hogy az ócskán szolgai kérdésekre adott válaszok – mondhatni – kivételesen hazugok, ízléstelenül émelyítők voltak.

Ha munka van, minden van

Ugyanakkor Orbán Viktor a választási katyvaszba fontos intő jóslatot is elhelyezett, ugyanis – amint mondta –

„Európa jelentős és mély gazdasági válság előtt áll. Az alapvető élelmiszerekből is hiány lehet. Európa úgy akarja lecserélni a fosszilis energiahordozókat, hogy árat emel, erre jött még a háború és az Oroszország elleni szankciók sora. Orbán szerint ki kell védeni a brüsszeli szankciók és a háború okozta válság következményeit. Válságot kezelni pedig munkával lehet, mert „pénz akkor van, ha dolgozunk”. (Telex)

Ami a várható válságot illeti, abban Orbán Viktornak igaza lehet. A GKI legutóbbi jelentése szerint „a háború, és az e miatt kirótt nemzetközi gazdasági szankciók új, rövid- és középtávon egyaránt nagy bizonytalansággal prognosztizálható gazdasági pályára kényszerítik a világ- és ezen belül a magyar gazdaságot. Rövid távon a markánsan megugró infláció, az általános tőzsdei áresés, a dollárhoz viszonyított általánosan jellemző leértékelődés, a globális ellátási-szállítási láncok (az energiától az élelmiszereken és nyersanyagokon át az alkatrészekig) bizonytalanná válása a legszembetűnőbb. Ez utóbbiak, főleg az energiaellátás középtávon új világgazdasági kapcsolatrendszer gyors kialakításának szükségességével szembesítik a kormányokat, miközben a környezetvédelmi szempontokra is tekintettel kell lenni.”

Csak kormányváltással!

Mindezt még fűszerezik az orbáni hungarikumok, nevezetesen a 42 ezer milliárd forintos, több mint a GDP 80 százalékát meghaladó államadósság; a folyó költségvetés tavalyi, irdatlan 5 ezer milliárdos hiánya és az idén már az első hónapokban újra kiemelkedően magas államháztartási hiány; az elszabadult infláció; a forint értékvesztése – és mindennek hátországában a kormány évek óta alapvetően elhibázott gazdaságpolitikája, a botladozó és kiszámíthatatlan fiskális politika, és az önmagában gyönyörködő (Matolcsy), de épp oly ostoba monetáris politika áll, amelyen csak a kormányváltás módosíthat. Orbán Viktor kormánya, ha a Fidesz győz, aligha lesz hajlandó a jogállam EU követelte helyreállítására, és az uniós támogatások ellenőrizhető felhasználására, tehát a kormány nem kapja meg a várt-remélt-nagyon hiányzó uniós támogatásokat.

Kiigazítás és kiigazítás

Következésképp a pénzügyi stabilizáció csak „kiigazításokkal” – (Varga Mihály), valamint további, a nemzetközi pénzpiacon felvett drága hitelekkel lesz lehetséges, amelyeknek kamatait és később törlesztését fizetni kell.

Válság tehát lesz, amelyre Orbán Viktor „munkával” kínál megoldást, ami szép remény, kár, hogy Magyarországon csak az itt működő multinacionális cégek teljesítménye üti meg a nemzetközi piacon megkövetelt minőséget, a kisebb vállalatok termelékenysége még a V4-ek átlagától is elmarad.

Ennyit azért talán érdemes volt továbbgondolni Orbán Viktor magánrádiójában elhangzott, választás előtti utolsó szózatából. És illik hozzátenni:

válság ide vagy oda, megszorítás nem lesz! Új költségvetés igen, de megszorítás…?

Ha a Fidesz nyer, a szót még szótárból is kiirtják,

(hacsak nem a „baloldali” mellé teszik), s helyette a kiigazítás kap teret a köznyelvben is. Több ezer milliárdos lesz, de nem megszorítás, hanem

K I I G A ZÍ T Á S!

Ha pedig az ellenzék nyer, az indokolt szociális kiadásokra, béremelésekre a lopások megszüntetésével, a fölösleges és káros, vagyis túlságosan költséges beruházások leállításával, (kiigazításokkal) s nem utoljára a várható uniós támogatásokkal megteremthető a fedezet, s nem lesz szükség megszorításokra. S hogy visszatérjünk Shakespeare-re,

„A többi – néma csend”.

Kapcsolódó

 

Jago a rádióban - Fecsegés választás és válság előtt

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük