Connect with us

Koronavírus

Műtétek orvos nélkül – ez is a kormányprogram része

altatás
Megosztás

Az ő arca talán a legfontosabb a műtétek során. Személye és személyisége a betegek számára különleges jelentőséggel bír. Nem csoda, hogy orvos szakmai testületük felháborodott, amikor megtudta: hamarosan az altatás szakembere nélkülük is lehet operálni. Ez nem utópia. Ez az egészségügyi kormányzati program része.

Tiltakoznak az altatóorvosok

Komoly felzúdulást keltettek a diplomás ápolók körében azok a nyilatkozatok, amelyekben a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság tiltakozott az egyetemi szakápoló (MSc) képzések miatt.

Az orvoshiány „kezelésére” indították el tavaly szeptemberben azokat a másfél éves egyetemi mesterképzéseket, amelyeken aneszteziológiai, intenzív-, sürgősségi-, geriátriai-, közösségi- és perioperatív szakápolókat oktatnak

– adta hírül az Index.

Az első hallgatók 2019 januárjában végeznek, és felügyelet mellett bizonyos feladatokat átvehetnek az orvosoktól. Jövő év februárjáig kell meghatározni az egészségügyi törvényben, hogy milyen beavatkozásokat végezhetnek ezek a kiterjesztett hatáskörű szakápolók.

Korábban az aneszteziológus orvosok körében az keltett felháborodást, hogy a másfél éves egyetemi mesterképzés után elvileg ápolók is altathatnának beteget a műtéteknél, holott ez az egyik legrizikósabb orvosi beavatkozás. A Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság attól tart, hogy emiatt több lehet a műhiba, ezekért viszont továbbra is orvosoknak kell majd vállalni a felelősséget.

Az ápolás  mesterképzésen belül az aneszteziológiai szakápoló mellett képeznek intenzív-, sürgősségi-, geriátriai-, közösségi- és perioperatív szakápolókat.

A kormány erre a célra 1,1 milliárd forintot különített el. A képzésben részt vevők havonta 100 ezer forintos ösztöndíjat is kapnak.

 Hiányszakma Magyarországon az aneszteziológus

A magyar szakembereket nyugat-európai kórházakban az itteni fizetés 5-6-szorosáért alkalmazzák. Sokan megtartották itteni állásukat és csak ügyeleteket vállalnak külföldön.

Az egyik ilyen képzést elindító Pécsi Tudományegyetem szerint viszont számos nemzetközi példa mutatja, hogy kis rizikójú betegeknél ezek az asszisztensek tehermentesíthetik az orvosokat.

Közben ma is bőven előfordul, hogy egyes kórházakban – szabálytalanul –  asszisztensek altatnak betegeket az orvosok iránymutatásával.

Az egyetem szerint ennél biztosan jobb lesz, ha egyetemi mesterképzésen kiképzett szakápolók végzik ezt úgy, hogy erre jogszabály is születik. Ezzel nem maradna el annyi műtét, rövidülnének a várólisták.

„Nem tudom elképzelni, hogy ezek a szakápolók önállóan végezzenek feladatokat, orvos felügyelete nélkül”

– mondta az Indexnek egy Budapesten dolgozó altatóorvos. Az orvos szerint bármennyire is felkészítik a szakápolókat, ők akkor is csak egy szeletét fogják ismerni ennek a szakmának. Az aneszteziológiában ugyanis nagyon nagy szerepe van a tervezésnek és az előrelátásnak. Ehhez nélkülözhetetlen az orvos, akinek teljes képe van a betegről.

Az aneszteziológia csapatmunka, ehhez legalább két emberre van szükség: egy orvosra és egy asszisztensre, mondta egy másik aneszteziológus. Ahogy egy utasszállító repülőgépet sem egy ember vezet, itt is ellenőriznie kell egymást az orvosnak és az asszisztensnek. Közösen kell figyelniük a gyógyszerek adagolására, hogy a figyelmetlenségből adódó hibákat elkerüljék.

Így is úgy is az orvos a felelős

Ma is előfordul, hogy míg az aneszteziológus a szomszédos műtőben foglalkozik egy beteggel, egy asszisztens figyeli a másik, stabil állapotban lévő, altatott beteg vérnyomását, véroxigén-szintjét, EKG-ját. Az orvos arra is utasíthatja az ápolót, hogy a kanulön keresztül egy-egy gyógyszert maga adjon be. Bármi is történjen azonban, mindkét beteg állapotáért az orvos viseli a felelősséget, ismételte meg az alapvető szabályt ez a szakember is.

„Ezeknek a képzéseknek az elindításáról és tartalmáról se az aneszteziológiai szakmai kollégiumot, se az aneszteziológus társaságot nem kérdezte meg senki”

– mondta az Indexnek Csomós Ákos, a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elnöke.

A képzés kompetencialistáján több olyan tétel szerepel, ami teljesen szembe megy a mai gyakorlattal és a jogszabályokkal. Az egyik legfontosabb az, hogy a ma érvényes egészségügyi törvény szerint önállóan csak orvos altathatja a beteget a műtőben.

A Pécsi Tudományegyetem azt írta: a több évtizedes amerikai gyakorlat alapján ugyanolyan rizikójú betegeket vizsgálva nem tapasztalható semmilyen minőségbeli különbség az aneszteziológiai szakápoló és az aneszteziológus orvos által végzett altatásnál.

Nem mutatható ki szignifikáns különbség a komplikációk gyakorisága és a halálozási ráta között sem, amikor az altatást képzett ápoló vagy orvos végzi. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az okleveles ápoló által önállóan végrehajtott altatással 25 százalékos költségcsökkentés érhető el.

„A feladatokról és kompetenciákról szóló vitában nem szakmai féltékenységről van szó, hanem a betegbiztonságról” – hangsúlyozta Csomós Ákos:

Az anesztézia miatt bekövetkező halálesetek száma ma nagyon alacsony. Nem szeretnénk, ha az előírások fellazításával ez emelkedne. Az a haláleset ugyanis, ami a mi statisztikánkban néhány ezrelék, az a hozzátartozóját elvesztő család számára 100 százalék fájdalom. 

Kapcsolódó

Orvosegyetemi katedrát kapott a Fidesz-vallás alapítója

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük